Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι αξία θα έχει ενα seat Leon των 29.000 ευρώ σε λίγα χρόνια; 

Μαζί με την χασουρα από τα άλλα δύο που θα έχεις πουλήσει φτάνεις στα 32.000 συν τους τοκους.

Πραγματικά προσπαθώ αλλά δεν βρίσκω κάτι λογικό σε όλο αυτό. Δεν το λέω με κακή πρόθεση, είμαι απο την αρχή στο θέμα εδώ, απλά αισθάνομαι πως πάμε ολοταχώς σε τρίτη λάθος αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Thanos1921 είπε

Τι αξία θα έχει ενα seat Leon των 29.000 ευρώ σε λίγα χρόνια; 

Μαζί με την χασουρα από τα άλλα δύο που θα έχεις πουλήσει φτάνεις στα 32.000 συν τους τοκους.

Πραγματικά προσπαθώ αλλά δεν βρίσκω κάτι λογικό σε όλο αυτό. Δεν το λέω με κακή πρόθεση, είμαι απο την αρχή στο θέμα εδώ, απλά αισθάνομαι πως πάμε ολοταχώς σε τρίτη λάθος αγορά. 

Δεν είναι αγορά με μαθηματικά, αλλά με το τι γουστάρει... Οπότε αν δεν τον ενδιαφέρει παίρνει ένα αμάξι που θέλει όπως το θέλει. Εγώ την ψιλοέπαθα ας πούμε, που λόγω ταβανιού χρημάτων και ευκαιρίας πήρα το C3 Aircross που το εκθειάζω για χώρους, οικονομία σε μικτό κύκλο και έξτρα που πήρα με μόλις 16000 ευρώ, αλλά η καρδιά λέει Peugeot 2008 που δεν το έφτανα στα χρήματα (@tsofras αν το έδινες μια βδομάδα αργότερα θα προλάβαινα να πάρω το δικό σου) . Εδώ είμαι κάποιους μήνες μετά να κλεφτοκοιτάω τις αγγελίες μπας και βγει κανα μεταχειρισμένο Peugeot σε καλή τιμή και δώσω άμεσα το δικό μου να πάρω αυτό. 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμένα μου βγάζει τη λογική ότι το αυτοκίνητο δεν το ψωνίζω για μένα αλλά για τον επόμενο...
και στην τελική δεν έχει και νόημα γιατί ο tsofras επιλέγει ένα πιο ολοκληρωμένο πακέτο (χώροι, ασφάλεια, εμφάνιση, ποιότητα, εξοπλισμός, οδηγική συμπεριφορά κλπ)

στον δε κύκλο ζωής που ενδιαφέρεται να διακρατήσει το αμάξι που το συγκεκριμένο το καραγουστάρει σε αντίθεση με τα προηγούμενα,
η επέλαση των ηλεκτρικών θα έχει εξαϋλώσει κάθε επίδοξη τιμή μεταπώλησης μοντέλου με ΜΕΚ

δεν είναι κ οι καλύτεροι καιροί να αγοράζει κανείς λιγότερο αυτοκίνητο
για να επενδύσει σε μεταπώληση

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Thanos1921 είπε

Τι αξία θα έχει ενα seat Leon των 29.000 ευρώ σε λίγα χρόνια; 

Μαζί με την χασουρα από τα άλλα δύο που θα έχεις πουλήσει φτάνεις στα 32.000 συν τους τοκους.

Πραγματικά προσπαθώ αλλά δεν βρίσκω κάτι λογικό σε όλο αυτό. Δεν το λέω με κακή πρόθεση, είμαι απο την αρχή στο θέμα εδώ, απλά αισθάνομαι πως πάμε ολοταχώς σε τρίτη λάθος αγορά. 

Η αξία όχι μόνο του Leon αλλά οποιουδήποτε  αυτοκινήτου απομειώνεται σε ασύλληπτους ρυθμούς πχ κατά μέσο όρο μετά τα 3 χρόνια περίπου χάνει το 30-40% της αξίας και μετά στην 5ετία 50% (με μικρές διακύμανσεις ανάλογα με τη μάρκα). Αυτό ειναι το μόνο δεδομένο. Το όχημα ως "λογική επένδυση" μεταφράζεται πχ για τον @tsofras ως οι βόλτες που θα κάνει με την οικογένεια του, για κάποιον άλλο οι διαδρομές που θα κάνει για τη δουλειά του κ.ο.κ. Τα σταθμίζει κάποιος και παίρνει τις αποφάσεις του.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καθαρά οικονομοτεχνικά κριτήρια, προφανώς είναι τρέλα αυτό που κάνει ο Θωμάς τους τελευταίους μήνες. Καίει λεφτά σε σίδερα (με σαρωτική απαξίωση) και τόκους χωρίς αντίκρισμα αφού κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα.

Όμως, ένα αμάξι δεν είναι μόνο λογική. Είναι και το συναίσθημα που σε κατακλύζει όταν οδηγείς αυτό που πραγματικά γουστάρεις με ελάχιστους συμβιβασμούς.

Από τη στιγμή που μπορείς να το υποστηρίξεις, χωρίς να υπονομεύσεις το βιοτικό επίπεδο της οικογένειάς σου, τότε το κάνεις. Λίγοι μπορούν πλέον.

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, KoreanW είπε

δεν ξέρω αν κατάλαβες τί εννοούσα
αλλά παραπάνω σου έδειξα τα χρωμιωμένα παράθυρα που για μένα αξίζει να τα βάλεις
γιατί εμφανισιακά προσθέτουν και συμπληρώνουν όποιο χρώμα και να διαλέξεις:
αποκλειστικότητα, σοβαρότητα, κομψότητα, διακριτική πολυτέλεια αλλά και χρωματική αντίθεση που χρειάζεται σε συνδυασμό με ωραιότατες ζάντες

δες διαφορά και επιλέγεις
H4sIAAAAAAAAAFvzloG1tIhBPNonK7EsUS8zXy84
H4sIAAAAAAAAAFvzloG1tIhBPNonK7EsUS8zXy84

H4sIAAAAAAAAAFvzloG1tIhBPNonK7EsUS8zXy84
H4sIAAAAAAAAAFvzloG1tIhBPNonK7EsUS8zXy84

 

Στο συγκεκριμένο συμφωνώ με το ασημί πλαίσια στα παράθυρα από τα μαύρα. Σε αμάξια που έχουν και ράγες από πάνω, από την άλλη αλλάζει λίγο το πράγμα. Είναι ενδιαφέρον που πχ σε Λεόν είναι έξτρα το ασημί, ενώ σε άλλες μάρκες, πχ Audi / Mercedes έξτρα είναι το Night πακετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Με καθαρά οικονομοτεχνικά κριτήρια, προφανώς είναι τρέλα αυτό που κάνει ο Θωμάς τους τελευταίους μήνες. Καίει λεφτά σε σίδερα (με σαρωτική απαξίωση) και τόκους χωρίς αντίκρισμα αφού κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα.

Όμως, ένα αμάξι δεν είναι μόνο λογική. Είναι και το συναίσθημα που σε κατακλύζει όταν οδηγείς αυτό που πραγματικά γουστάρεις με ελάχιστους συμβιβασμούς.

Από τη στιγμή που μπορείς να το υποστηρίξεις, χωρίς να υπονομεύσεις το βιοτικό επίπεδο της οικογένειάς σου, τότε το κάνεις. Λίγοι μπορούν πλέον.

Συμφωνώ απολύτως. Για μένα το "φαουλ" στην αγορά καινούργιου αυτοκινήτου είναι να το φορτώνεις με έξτρα. Βέβαια μπορεί ο Θωμάς να το κρατήσει πολλά χρόνια το αμάξι και να τα χαρεί αλλά τα 5-6 χιλ που δίνει παραπάνω δε θα τα πάρει ποτέ πίσω. Θεωρώ ότι τα έξτρα αφορούν κυρίως αγορά αμαξιού για 10ετία minimum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Thanos1921 είπε

Τι αξία θα έχει ενα seat Leon των 29.000 ευρώ σε λίγα χρόνια; 

Μαζί με την χασουρα από τα άλλα δύο που θα έχεις πουλήσει φτάνεις στα 32.000 συν τους τοκους.

Πραγματικά προσπαθώ αλλά δεν βρίσκω κάτι λογικό σε όλο αυτό. Δεν το λέω με κακή πρόθεση, είμαι απο την αρχή στο θέμα εδώ, απλά αισθάνομαι πως πάμε ολοταχώς σε τρίτη λάθος αγορά. 

Καλημέρα , εύλογη η απορία σου μπορώ να πώ αλλά με κάλυψαν όλα τα παιδιά παρακάτω .

Συνοψίζω :

1) Το μεγαλύτερο λάθος με την αρχή αυτού του ποστ ήταν ότι πούλησα το Leon ενώ μου έλεγαν αρκετοί και ειδικά μηχανικοί ότι θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο αλλά δεν καταλάβαινα τι ακριβώς εννοούσαν.

2) Το πούλησα λοιπόν και ξεκίνησα χαρούμενος την αναζήτηση για νέο αυτοκίνητο

3) Στο ταξίδι αυτό ανακάλυψα ότι τα αυτοκίνητα έχουν αλλάξει πολύ σε τεχνολογία , αίσθηση , ομορφιά σύμφωνα με τα δικά μου τα θέλω. Γύρισα σχεδόν όλες τις μη premium αντιπροσωπείες και δεν έβρισκα αυτό που ήθελα

4) Έπεσα στην λούμπα του SUV ενώ δεν είχε έρθει το νέο Leon

5) Προσφορά του 2008 , ε ας το πάρουμε να δούμε γιατί ο ντόρος . Έδωσα προκαταβολή , την επόμενη ημέρα με πήραν ότι ήρθε το Leon , πήρα να ακυρώσω το 2008 έφαγα άκυρο και το αγόραζα "με το ζόρι"

6) Ήρθε το Leon το είδα και τρελάθηκα , ήταν το μόνο που ήταν σχεδόν αυτό που ψάχνω

7) Πούλησα το 2008 για να πάω φουλ για το Leon

8 ) Με έφαγαν οι σκέψεις για τα χιλιόμετρα που κάνω , αν το κάνω απόσβεση , αν θα έχει θέμα με το DSG

9) Φτου και απο την αρχή , είπα ας πάω σε κάτι φτηνό γιατί δεν δικαιολογώ αγορά 25κ + για τα χιλιόμετρα που κάνω

10 ) Έκλεισα το ibiza , πήγα για παραλαβή , όσο περίμενα να υπογράψω ήμουν μέσα στο Leon. Δεν έχω πάει ποτέ να παραλάβω αυτοκίνητο και την ίδια στιγμή να κοιτάω άλλο

11) Πήρα το Ibizaki , πολύ τίμιο , έπεσα κατηγορία όμως και ένιωθα σαν 18 χρονών , έχασα άνεση , ταχύτητα , την ηλιοροφή μου και το DSG που απλά έχεις άλλη οδηγική εμπειρία

12 ) Απο τα πάραπάνω , απο το 1 -11 ήταν κινήσεις λογικής. Δεν είμαι λογικός άνθρωπος όπως έχετε καταλάβει σε πολλά πράγματα. Η καρδιά θέλει το Leon και θα πουλάω αμάξια μέχρι να το πάρω. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι premium , πόσο θα χάσω αν το πουλήσω. Θέλω να το πάρω να το ευχαριστηθώ και όπως πάει το μέλλον , σε λίγα χρόνια θα είναι ακόμη πιο ξενέρωτα τα αυτοκίνητα. Θα το πάρω να το κρατήσω 15-20 χρόνια όσα μου επιτρέπει ο χρόνος μέχρι να πάψει να θεωρείται ασφαλές αυτοκίνητο

Ναι είναι πολλά τα 29.000ε για Leon , αλλά κανένα BMW , mercedes , Audi , VW σε αυτά τα λεφτά δεν με κάνει να νιώθω "Αυτό το αμάξι είναι για εμένα"

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 11
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να χάσεις κάποια λεφτά και να νιώσεις καλά με αυτό που θα έχεις στο τέλος από το να λες για 10 χρόνια τι μαλακια έκανα που δε το πήρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Με καθαρά οικονομοτεχνικά κριτήρια, προφανώς είναι τρέλα αυτό που κάνει ο Θωμάς τους τελευταίους μήνες. Καίει λεφτά σε σίδερα (με σαρωτική απαξίωση) και τόκους χωρίς αντίκρισμα αφού κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα.

Όμως, ένα αμάξι δεν είναι μόνο λογική. Είναι και το συναίσθημα που σε κατακλύζει όταν οδηγείς αυτό που πραγματικά γουστάρεις με ελάχιστους συμβιβασμούς.

Από τη στιγμή που μπορείς να το υποστηρίξεις, χωρίς να υπονομεύσεις το βιοτικό επίπεδο της οικογένειάς σου, τότε το κάνεις. Λίγοι μπορούν πλέον.

Από τη στιγμή που έχεις οικογένεια, τα θέλω σου περνάνε σε 2η μοίρα γιατί εχουν προτεραιότητα τα παιδιά . Τα 10€ που θα χαλάσεις για κάτι δικό σου πρέπει να το διπλοσκεφτεις για ίσως στο μέλλον να το στερείς απο τα παιδιά σου ειδικά στους δύσκολους καιρους που ζουμε, εκτός αν είσαι δημόσιος υπάλληλος και έχεις την μονιμότητα δεδομένη . Αν έχεις τόσο μεγάλη οικονομική άνεση τότε έχει λογική αλλά αν δεν κανω λάθος μιλαμε για δόσεις. Άρα ένα είναι το κριτήριο ασφάλεια ασφάλεια ασφάλεια, δεν υπάρχει άλλο. Μπορεί όλοι να λέμε για απόλαυση αλλά εκεί εξω δεν μιλάμε για πιστα κυκλοφορούν άλλα αυτοκίνητα πεζοί γέροι παιδάκια και αυτό το λέω για όσους δεν έχουν ακόμα οικογένεια και εύχομαι από καρδιάς να αποκτήσουν γιατί είναι ευλογία. Δεν θέλω να θίξω κανέναν ούτε το Θωμά ο οποίος μου είναι και πολύ συμπαθής γιατί έχει μια ειλικρίνεια που είναι σπάνια, αυτά τα λέω για να τα ακούμε όλοι και βαζω και μενα μέσα

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, james_ είπε

Καλύτερα να χάσεις κάποια λεφτά και να νιώσεις καλά με αυτό που θα έχεις στο τέλος από το να λες για 10 χρόνια τι μαλακια έκανα που δε το πήρα

Ακριβώς , επίσης είναι ανάλογα και ποια οπτική το βλέπεις

π.χ. Το 2008 το είχα βάλει 5 χρόνια δόσεις και θα έδινα περίπου 2200ε σε τόκους αν θυμάμαι καλά . Οπότε μπορεί να έχασα 1500ε για παράδειγμα (μην τα βάζω ακριβώς συνέχεια) , σε σχέση με την αξία του αυτοκινήτου , αλλά γλύτωσα όλους τους τόκους.

Έτσι και με το Ibiza , αν το δώσω τώρα πάλι χάνω λεφτά σε σχέση με την αξία του , αλλά σύμφωνα με τους τόκους η χασούρα είναι πάλι μικρότερη.

Απλά δεν έφτασα σε σημείο να τα αποσβέσω

Οπότε αν ήταν να τα κρατήσω 8-9 χρόνια και τα 2 , τότε ναι λάθος επιλογή που τα πουλάω τώρα. Επειδή όμως δεν θα άντεχα πάνω απο 2ετία με κανένα απο αυτά , θα είχα καταλήξει να πληρώνω τα πρώτα 2 χρόνια το μεγαλύτερο μέρος τον τόκων , και αν τα πούλαγα τότε μαζί με την μείωση της αξίας ουσιαστικά θα είχα χάσει περισσότερα

:D όποιος κατάλαβε κατάλαβε

6 λεπτά πριν, poihths είπε

Από τη στιγμή που έχεις οικογένεια, τα θέλω σου περνάνε σε 2η μοίρα γιατί εχουν προτεραιότητα τα παιδιά . Τα 10€ που θα χαλάσεις για κάτι δικό σου πρέπει να το διπλοσκεφτεις για ίσως στο μέλλον να το στερείς απο τα παιδιά σου ειδικά στους δύσκολους καιρους που ζουμε, εκτός αν είσαι δημόσιος υπάλληλος και έχεις την μονιμότητα δεδομένη . Αν έχεις τόσο μεγάλη οικονομική άνεση τότε έχει λογική αλλά αν δεν κανω λάθος μιλαμε για δόσεις. Άρα ένα είναι το κριτήριο ασφάλεια ασφάλεια ασφάλεια, δεν υπάρχει άλλο. Μπορεί όλοι να λέμε για απόλαυση αλλά εκεί εξω δεν μιλάμε για πιστα κυκλοφορούν άλλα αυτοκίνητα πεζοί γέροι παιδάκια και αυτό το λέω για όσους δεν έχουν ακόμα οικογένεια και εύχομαι από καρδιάς να αποκτήσουν γιατί είναι ευλογία. Δεν θέλω να θίξω κανέναν ούτε το Θωμά ο οποίος μου είναι και πολύ συμπαθής γιατί έχει μια ειλικρίνεια που είναι σπάνια, αυτά τα λέω για να τα ακούμε όλοι και βαζω και μενα μέσα

Πάντα έχουν προτεραιότητα τα παιδιά , αλλά επειδή και εμείς οι γονείς είμαστε άνθρωποι και δουλεύουμε σαν τα σκυλιά , έχουμε και εμείς τις δικές μας ανάγκες που πρέπει να καλύψουμε για να είμαστε ευτυχισμένοι .

Στα λεφτά που συζητάμε εδω πέρα σιγά την οικονομική ασφάλεια που θα μπορούσαμε να προσφέρουμε στα παιδιά μας , πές ότι αντι να τα δώσω στο αμάξι θα τους έχω απο 7.000ε για όταν γίνουν 18 , που θεωρητικά θα τα θέλουν για να πάρουν απο ένα αμάξι :D

Μεγαλύτερη περιουσία δεν έχω , ε θα τους πάρω απο ένα αμάξι τότε και γίναμε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετά απο τοςο καιρό νιώθω οτι πρωτη φορά το παλικάρι ειναι στο σωστό δρόμο. Έβαλε κάτω τη λογική χ2 και τι κατάφερε? Να κοιτάει Λεόν στους δρόμους.

Η λογική του ταιριάζει και με τη δίκη μου. Παίρνω αμάξι για να το γουστάρω οσο το βλέπω και το οδηγώ, όχι για το ποςο θα το πουλήσω ή για το αν κάνω πολλα χλμ κλπ.

Το χω γράψει όταν πήρα το golf στις 26Κ ειχα προσφορά για Volvo v40 ocean race cross country. Ε μπήκα μέσα, οδήγησα, το δα απο δω απο κει αλλα δε μου έβγαλε κατι. Ωραιο αμάξι ηταν , όπως πολλα εκει εξω. Ως εκει. 

Αντιθετα τη μερα που έκλεισα το golf έκλαιγα απο τη χαρά μου. Κι εκει ειναι όλο το ζουμί. 

Με το καλο να παραλάβεις !!

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Εγώ μετά απο τοςο καιρό νιώθω οτι πρωτη φορά το παλικάρι ειναι στο σωστό δρόμο. Έβαλε κάτω τη λογική χ2 και τι κατάφερε? Να κοιτάει Λεόν στους δρόμους.

Η λογική του ταιριάζει και με τη δίκη μου. Παίρνω αμάξι για να το γουστάρω οσο το βλέπω και το οδηγώ, όχι για το ποςο θα το πουλήσω ή για το αν κάνω πολλα χλμ κλπ.

Το χω γράψει όταν πήρα το golf στις 26Κ ειχα προσφορά για Volvo v40 ocean race cross country. Ε μπήκα μέσα, οδήγησα, το δα απο δω απο κει αλλα δε μου έβγαλε κατι. Ωραιο αμάξι ηταν , όπως πολλα εκει εξω. Ως εκει. 

Αντιθετα τη μερα που έκλεισα το golf έκλαιγα απο τη χαρά μου. Κι εκει ειναι όλο το ζουμί. 

Με το καλο να παραλάβεις !!

Συμφωνώ και με εσένα και με τον Φίλο @tsofras. Νομίζω τα αυτοκίνητα επιλέγονται πιο πολύ με την καρδιά και όχι με την λογική. Εγώ έδωσα φέτος 25.500 μετρητά για Mini Cooper 3θυρο. Πολλοί θα πουν ότι με αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα κάτι πιο value for money ίσως. Σωστό ; Εν μέρη ναι αλλά σημασία έχει όταν το βλέπεις και μπαίνεις μέσα να χαμογελάς. 

Επεξ/σία από johny.keha
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλημέρα , εύλογη η απορία σου μπορώ να πώ αλλά με κάλυψαν όλα τα παιδιά παρακάτω .

Συνοψίζω :

1) Το μεγαλύτερο λάθος με την αρχή αυτού του ποστ ήταν ότι πούλησα το Leon ενώ μου έλεγαν αρκετοί και ειδικά μηχανικοί ότι θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο αλλά δεν καταλάβαινα τι ακριβώς εννοούσαν.

2) Το πούλησα λοιπόν και ξεκίνησα χαρούμενος την αναζήτηση για νέο αυτοκίνητο

3) Στο ταξίδι αυτό ανακάλυψα ότι τα αυτοκίνητα έχουν αλλάξει πολύ σε τεχνολογία , αίσθηση , ομορφιά σύμφωνα με τα δικά μου τα θέλω. Γύρισα σχεδόν όλες τις μη premium αντιπροσωπείες και δεν έβρισκα αυτό που ήθελα

4) Έπεσα στην λούμπα του SUV ενώ δεν είχε έρθει το νέο Leon

5) Προσφορά του 2008 , ε ας το πάρουμε να δούμε γιατί ο ντόρος . Έδωσα προκαταβολή , την επόμενη ημέρα με πήραν ότι ήρθε το Leon , πήρα να ακυρώσω το 2008 έφαγα άκυρο και το αγόραζα "με το ζόρι"

6) Ήρθε το Leon το είδα και τρελάθηκα , ήταν το μόνο που ήταν σχεδόν αυτό που ψάχνω

7) Πούλησα το 2008 για να πάω φουλ για το Leon

8 ) Με έφαγαν οι σκέψεις για τα χιλιόμετρα που κάνω , αν το κάνω απόσβεση , αν θα έχει θέμα με το DSG

9) Φτου και απο την αρχή , είπα ας πάω σε κάτι φτηνό γιατί δεν δικαιολογώ αγορά 25κ + για τα χιλιόμετρα που κάνω

10 ) Έκλεισα το ibiza , πήγα για παραλαβή , όσο περίμενα να υπογράψω ήμουν μέσα στο Leon. Δεν έχω πάει ποτέ να παραλάβω αυτοκίνητο και την ίδια στιγμή να κοιτάω άλλο

11) Πήρα το Ibizaki , πολύ τίμιο , έπεσα κατηγορία όμως και ένιωθα σαν 18 χρονών , έχασα άνεση , ταχύτητα , την ηλιοροφή μου και το DSG που απλά έχεις άλλη οδηγική εμπειρία

12 ) Απο τα πάραπάνω , απο το 1 -11 ήταν κινήσεις λογικής. Δεν είμαι λογικός άνθρωπος όπως έχετε καταλάβει σε πολλά πράγματα. Η καρδιά θέλει το Leon και θα πουλάω αμάξια μέχρι να το πάρω. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι premium , πόσο θα χάσω αν το πουλήσω. Θέλω να το πάρω να το ευχαριστηθώ και όπως πάει το μέλλον , σε λίγα χρόνια θα είναι ακόμη πιο ξενέρωτα τα αυτοκίνητα. Θα το πάρω να το κρατήσω 15-20 χρόνια όσα μου επιτρέπει ο χρόνος μέχρι να πάψει να θεωρείται ασφαλές αυτοκίνητο

Ναι είναι πολλά τα 29.000ε για Leon , αλλά κανένα BMW , mercedes , Audi , VW σε αυτά τα λεφτά δεν με κάνει να νιώθω "Αυτό το αμάξι είναι για εμένα"

Ξέχασες να γράψεις για το Citroen C3 A/C. Θα σε παρακαλούσα να κάνεις edit το post για να είναι ολοκληρωμένο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, johny.keha είπε

 αλλά σημασία έχει όταν το βλέπεις και μπαίνεις μέσα να χαμογελάς. 

 

11 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Παίρνω αμάξι για να το γουστάρω οσο το βλέπω και το οδηγώ, όχι για το ποςο θα το πουλήσω

Κάτι τέτοια διαβάζω και περιμένω πως και πως το λανσάρισμα του tgi , ειδικά τον @Thrylos7 εαν το αποφασίσει και το πάρει ... να ζηλέψω 100000% και να μπω παλι στις δόσεις , πουλώντας το τιμιότατο ibiza 😎 , θα χαμογελάω καθε μέρα που θα το οδηγώ , αλλά θα κλαίω με το 5.9$% επιτόκιο και τις 48 δόσεις ... 

Γεροί να είμαστε 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...