Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, gleft είπε

ειδικα τωρα το χειμωνα με το λιγοστο grip εχει πολυ φαση. αλλα, μολις το ξεπληρωσω μαλλον θα παρω κι ενα "κανονικο" αμαξι.

IMG_20200808_095457.jpg

Τέλειο. Ποιά έκδοση; Γιατί προτίμησες την κλειστή και όχι την κουκούλα; Και τι χρηματοδοτικό έχει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Τέλειο. Ποιά έκδοση; Γιατί προτίμησες την κλειστή και όχι την κουκούλα; Και τι χρηματοδοτικό έχει;

revolution λεγεται η εκδοση, εχει τα παντα εκτος απ το αυτοματο φρεναρισμα, τα recaro  τις bbs και τα brembo. το κλειστο μου αρεσει πιο πολυ σε ομορφια, ειμαι και φαν της 911 targa και ελπιζω να παρω μια καποτε. Το st ειναι αναμφιβολα πολυ καλυτερη εμπειρια top down. χρηματοδοτικο, επειδη πηρα ενα που το ειχε και καθοταν 4 μηνες εκει, μετα τις διαπραγματευσεις βγηκε καπου 33 στο τελος της χρηματοδοτησης. Ελπιζω η κ. Lagarde να κρατησει τα επιτοκια ετσι, γιατι μου μειωνεται και η δοση καθε χρονο. (1-2€ το μηνα!) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Ρε παιδιά ερώτηση. Τα αμάξια τα έχετε μόνο για να πηγαίνετε δουλειά ή τα παιδιά σχολείο? Εγώ οπότε δεν είμαι καλά ή κάτι με στεναχωρεί παίρνω το αμάξι κάνω μια βόλτα για πάρτη μου και χαλαρώνω. Είμαι ο μόνος τρελός εδώ μέσα? 

Επίσης θέλω το αμάξι να γουστάρω να το οδηγώ και να το χαίρομαι. Ας είναι πιο μεγάλο ας καεί και παραπάνω ας ας ας..

Ίσως φταίει που βρίσκομαι επαρχία και δεν έχω κίνηση βαβούρα κλπ και είναι πολύ εύκολο να κάνω μια διαδρομή που μου αρέσει, Αθήνα οπότε ανεβαίνω σιχτιριζω την ώρα και την στιγμή με τις ταρζανιες που γίνονται δεξιά και αριστερά.

Είμαι ο μόνος τρελός? 😂

Οσο αυξανονται οι υποχρεωσεις και ειδικα στην Αθηνα χρειαζεσαι ενα αμαξι εργατη (πχ  μικρο αξιοπιστο ευελικτο)

Για να καλυπτονται οι αναγκες μιας οικογενειας χρειαζονται 2 αυτοκινητα , για γουστα πρεπει να παμε σε 3ο αυτοκινητο.

2 η 3 αυτοκινητα ειναι δυσκολο να εχουν οι περισοτεροι, οποτε παμε στις μεσες λυσεις που πρεπει να τα κανουν ολα

Πχ  αυτην την στιγμη εχουμε 1 αυτοκινητο πολης  στην οικογενεια, πρεπει πρωτα να βρω καποιο "οικογενειακο" και μετα καποιο για γουστα.  

Επεξ/σία από imr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, and_64 είπε

+1 για boxster που αναφέρθηκε αν και προσωπικά θα κοιτούσα μόνο s και ίσως μονο χειροκίνητες!

Το pdk είναι απίστευτο κιβώτιο και είμαι του αυτόματου 100% αλλά σε κάποια αυτοκίνητα το χειροκίνητο έχει περισσότερο νόημα ειδικά οταν σε λίγο δεν θα υπάρχει καν...

Όσο ωραίος να είναι ο 6κύλινδρος ατμοσφαιρικός πάντως θα κοιτούσα και ttrs (ιδανικά με stronic 😛) γιατί και αυτός ο 5 κύλινδρος έχει τη χάρη του + ανεβαίνει >500 αρκετά εύκολα αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο

Το σκεφτόμουνα για το manual αλλά το pdk είναι πολύ καλό και επειδή θα είναι και το καθημερινό μου αμάξι (πάνω κάτω την Κηφισίας κάθε μέρα) σκεφτόμουνα το pdk..

Επίσης το S πάει πολλά κυβικά χωρίς λόγο νομίζω!

TT RS μιλάμε για 3πλάσια τιμή οπότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα :P

13 ώρες πριν, eMike είπε

Δεν υπάρχει καν ερώτηση εδώ. Το Cayman χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν και μόνο αν δεν έχεις budget για  Cayman κοιτάς τα υπόλοιπα. Δεν έχουν επαφή σε τίποτα. 

Ναι αλλά η boxster ανοίγει και μιας και στην Ελλάδα έχει συνέχεια ηλιοφάνεια ίσως το προτιμούσα.. Αλλά συμφωνώ ότι είναι λίιιιγο πιο ωραία η cayman 😕 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 21 μου μολις ειχε κυκλοφορησει το MK3 mx-5 και ημουνα ψημενος για μεταχειρησμενο 4ετιας ΜΚ2 που επαιζε στα ~15-16 χιλιαρικα. Ειχα παει με τον πατερα τοτε και ειχα δει και ενα καλοδιατηρημενο, που αν δεν ηταν μλκας ο πωλητης μπορει και να το ειχαμε παρει.

Τελικα καταληξαμε στο Colt CZ3 σαν δευτερο οικογενειακο αμαξι και το "ονειρο" αναβληθηκε.16 χρονια μετα ακομα με το colt ειμαι :D  οποτε το ονειρο εμεινε αποθημενο, αλλα με νεογεννητο πλεον, και με τις σημερινες τιμες της Mazda αποθημενο θα παραμεινει...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Καλημέρες

Και έρχονται κάτι πρωινά σαν σήμερα , που ξυπνάς διπλωμένος απο την μέση , πας κουτσαίνοντας σχεδόν τα παιδιά σου σχολείο και σκέφτεσαι "Τι Leon και Ferrari να είχα δεν θα έμπαινα τώρα μέσα"

Καλημερες φιλε

Μηπως να σε καλωσορισουμε στο club Q3 βασικη ?? 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα και πάλι.. θέλω να κάνω κι εγώ ερώτηση γιατί θέλω να αλλάξω αμάξι.. είμαι ανάμεσα σ αυτά τα 4 (ενδεικτικά βάζω τις συγκεκριμένες αγγελίες - απλά θα ήθελα ιδανικά αντίστοιχες χρονολογίες και χρήματα)..

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/28659661-mercedes-benz-slk-250

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34956003-porsche-boxster

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34167025-porsche-cayman

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/32619576-bmw-z4

Δεκτές όλες οι γνώμες εννοείται! :D

Πισωκίνητο κεντρομήχανο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Ρε παιδιά ερώτηση. Τα αμάξια τα έχετε μόνο για να πηγαίνετε δουλειά ή τα παιδιά σχολείο? Εγώ οπότε δεν είμαι καλά ή κάτι με στεναχωρεί παίρνω το αμάξι κάνω μια βόλτα για πάρτη μου και χαλαρώνω. Είμαι ο μόνος τρελός εδώ μέσα? 

Επίσης θέλω το αμάξι να γουστάρω να το οδηγώ και να το χαίρομαι. Ας είναι πιο μεγάλο ας καεί και παραπάνω ας ας ας..

Ίσως φταίει που βρίσκομαι επαρχία και δεν έχω κίνηση βαβούρα κλπ και είναι πολύ εύκολο να κάνω μια διαδρομή που μου αρέσει, Αθήνα οπότε ανεβαίνω σιχτιριζω την ώρα και την στιγμή με τις ταρζανιες που γίνονται δεξιά και αριστερά.

Είμαι ο μόνος τρελός? 😂

Αν έχεις λεφτα και οδηγας κανενα αμαξι των 50 + χιλιαδων ευρω ναι λογικο ειναι να το κάνεις

 

Τωρα αν δεν εχεις φραγκο στην τσεπη και βγαινεις με κανενα χάρο 30αετίας που καιει ενα λιτρο το χιλιομετρο για να ηρεμήσεις τότε εισαι τρελος ναι

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, h3342 είπε

Αν έχεις λεφτα και οδηγας κανενα αμαξι των 50 + χιλιαδων ευρω ναι λογικο ειναι να το κάνεις

 

Τωρα αν δεν εχεις φραγκο στην τσεπη και βγαινεις με κανενα χάρο 30αετίας που καιει ενα λιτρο το χιλιομετρο για να ηρεμήσεις τότε εισαι τρελος ναι

😂

χεχε

Υπάρχει και η μέση κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

by the way, 2 σχολια @tsofras

1) Ηρωας ο πωλητης....

2) Εχω καταλαβει οτι σου αρεσει η φαση του ψαξιματος. Και εμενα μου αρεσει, απο τον Αυγουστο ψαχνω και μου αρεσει που μπαινω αποδω αποκει σε ολα τα site, βλεπω τι καινουριο θα σκασει, προσφορες, πηγαινα αντιπροσωπιες και τα εβλεπα κλπ. Οταν αγορασω θα υπαρχει ενα "κενο" και μια αισθηση οτι "τωρα παει τελειωσε, οτι πηρες πηρες, αν μεθαυριο εμφανιστει το Χ γαμάτο, δε μπορεις πια να ασχοληθεις", οποτε αυτο με κανει πολυ διστακτικο και να προσπαθω να κανω την optimal επιλογη απο ολες τις αποψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλημέρες

Και έρχονται κάτι πρωινά σαν σήμερα , που ξυπνάς διπλωμένος απο την μέση , πας κουτσαίνοντας σχεδόν τα παιδιά σου σχολείο και σκέφτεσαι "Τι Leon και Ferrari να είχα δεν θα έμπαινα τώρα μέσα"

Όχι δεν είσαι ο μόνος αλλά όσο μεγαλώνεις παίζει να αρχίζει να σου φεύγει . Είσαι και επαρχία όπως λες οπότε φαντάζομαι ότι έχεις και ωραίες διαδρομές , εδώ Αθήνα πλέον αν δεν βγείς αρκετά βράδυ για να μην έχει κίνηση , να πας μια παραλιακή ας πούμε να απολαύσεις , δεν έχει πλέον και ιδιαίτερο νόημα γιατί απλά θα βγείς να εκνευριστείς με την κίνηση.

Άσε που αν έχεις και οικογένεια - είσαι παντρεμένος , άντε πάρε τα κλειδιά στις 00.00 το βράδυ (αν δεν είσαι ήδη πτώμα) να πείς ότι πας βόλτα με το αμάξι στη γυναίκα :D

Και εγώ θέλω να γουστάρω το αμάξι να το οδηγώ και να το χαίρομαι , αλλά όσο μεγαλώνω καταλαβαίνω ότι μπορεί τελικά όλη αυτή η αίσθηση να είναι απλά μία συνήθεια το παρελθόντος.

Μεγαλώνεις και κοιτάς να είναι άνετο το κάθισμα , η ανάρτηση , να μπορείς να πετάξεις ένα καρότσι - ποδήλατο στο πορτ - μπαγκαζ κτλ. γιατί ουστιαστικά έτσι έχει γίνει πλέον η ζωή σου.

Και το αμάξι θα το χαρείς τελικά μόνος σου μία με δύο φορές τον χρόνο

Ας μην είναι και εθνική εγώ κοντά 1 χρόνο που είμαι σπίτι θα ήθελα να πάρω το αμάξι να πάω μία βόλτα προς Ανάβυσσο ρε παιδί μου και να γυρίσω. Έτσι για να περάσει και η ώρα , ας έβγαζαν ένα μήνυμα για βόλτα με το αμάξι έστω σε ακτίνα 30χλμ (θα γινόταν χαμός βέβαια αλλά πόσο να αντέξουμε και εμείς μέσα)

Μου φαίνεται για c5 aircross είσαι.  Νοίκιασε ένα για λίγες μέρες,  να δεις πως θα είναι στην καθημερινότητα σου και κρίνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, gleft είπε

revolution λεγεται η εκδοση, εχει τα παντα εκτος απ το αυτοματο φρεναρισμα, τα recaro  τις bbs και τα brembo. το κλειστο μου αρεσει πιο πολυ σε ομορφια, ειμαι και φαν της 911 targa και ελπιζω να παρω μια καποτε. Το st ειναι αναμφιβολα πολυ καλυτερη εμπειρια top down. χρηματοδοτικο, επειδη πηρα ενα που το ειχε και καθοταν 4 μηνες εκει, μετα τις διαπραγματευσεις βγηκε καπου 33 στο τελος της χρηματοδοτησης. Ελπιζω η κ. Lagarde να κρατησει τα επιτοκια ετσι, γιατι μου μειωνεται και η δοση καθε χρονο. (1-2€ το μηνα!) 

1-2 ευρώ κάθε μήνα, ζάχαρη, μισή τιμή θα σου βγει!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

by the way, 2 σχολια @tsofras

1) Ηρωας ο πωλητης....

2) Εχω καταλαβει οτι σου αρεσει η φαση του ψαξιματος. Και εμενα μου αρεσει, απο τον Αυγουστο ψαχνω και μου αρεσει που μπαινω αποδω αποκει σε ολα τα site, βλεπω τι καινουριο θα σκασει, προσφορες, πηγαινα αντιπροσωπιες και τα εβλεπα κλπ. Οταν αγορασω θα υπαρχει ενα "κενο" και μια αισθηση οτι "τωρα παει τελειωσε, οτι πηρες πηρες, αν μεθαυριο εμφανιστει το Χ γαμάτο, δε μπορεις πια να ασχοληθεις", οποτε αυτο με κανει πολυ διστακτικο και να προσπαθω να κανω την optimal επιλογη απο ολες τις αποψεις.

Την πρώτη φορά όντως μου άρεσε , αν γυρίσεις όλες τις αντιπροσωπείες από 3-4 φορές όμως δεν είναι πλέον απολαυστικό .

Εγώ 3 βασικά θέματα έχω και δυσκολεύομαι τόσο καιρό

1) Μου είναι πολύ δύσκολο να αποδεχθώ ότι έχουν αλλάξει οι ανάγκες μου και ενώ θα με εξυπηρετήσει καλύτερα ένα πιο άνετο σε γενικές γραμμές αυτοκίνητο με καλές σχετικά επιδόσεις (για την μέση μου και τις μετακινήσεις μου) , συνεχίζω να πιστεύω ότι θέλω το όμορφο - σπορ με την τέλεια αίσθηση οδήγησης , που στο τέλος μπορεί να με κουράζει

2) Με τα λίγα χιλιόμετρα που κάνω πλέον δεν μπορώ να βρώ το ποσό που "αξίζει" για την αγορά του αυτοκινήτου. Είναι τα 15.000ε ? Τα 20.000ε ? Τα 25.000ε ? Αν πάω σε premium και καταλήγω να κάνω τα μεγάλα service με ούτε 20.000ε επειδή έχει έρθει η 4ετία είναι αυτή λογική απόφαση ?

3) Το οικονομικό . Δεν πεινάω , είμαι άνετος. Αξίζει να δώσω πολλά για ένα αμάξι ? Μήπως είναι προτιμότερο να τα τρώω σε ένα καλύτερο ξενοδοχείο , σε καλύτερα παπούτσια - ακουστικά που κάνω καθημερινά πλέον περίπου 10χλμ για άθληση ? Για ένα τούμπανο στρώμα που έχω πρόβλημα με αυχένα - μέση ? Να τα δίνω για φυσικοθεραπείες - βελονισμό για να νιώθω καλύτερα στην καθημερινότητά μου ?

Όλα τα παραπάνω είναι οι σκέψεις που αλλάζουν συνέχεια και δυσκολεύομαι . Και πρέπει να αρχίσω να κάνω κάποιους συμβιβασμούς αλλά δεν έχω βρεί την χρυσή τομή στα παραπάνω ερωτήματα

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εγω τα λεω αλλα ποιος με ακουει;;;

Δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά αυτά τα έχουμε ξαναπεί

Θέλω αυτόματο , αλλά όσο διαβάζω τόσο ακούω θέματα απο εδώ και απο εκεί για όλα τα αυτόματα και ξαναλλάζω γνώμη

15 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Μου φαίνεται για c5 aircross είσαι.  Νοίκιασε ένα για λίγες μέρες,  να δεις πως θα είναι στην καθημερινότητα σου και κρίνε.

Πολύ μεγάλο και θα ήθελα να βρώ την χρησή τομή στον τομέα άνετο αλλά να στρίβει κιόλας (όχι να μπαίνω με τα όσα , εννοώ να μην σου δημιουργεί την αίσθηση της ανασφάλειας στις στροφές)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Την πρώτη φορά όντως μου άρεσε , αν γυρίσεις όλες τις αντιπροσωπείες από 3-4 φορές όμως δεν είναι πλέον απολαυστικό .

Εγώ 3 βασικά θέματα έχω και δυσκολεύομαι τόσο καιρό

1) Μου είναι πολύ δύσκολο να αποδεχθώ ότι έχουν αλλάξει οι ανάγκες μου και ενώ θα με εξυπηρετήσει καλύτερα ένα πιο άνετο σε γενικές γραμμές αυτοκίνητο με καλές σχετικά επιδόσεις (για την μέση μου και τις μετακινήσεις μου) , συνεχίζω να πιστεύω ότι θέλω το όμορφο - σπορ με την τέλεια αίσθηση οδήγησης , που στο τέλος μπορεί να με κουράζει

2) Με τα λίγα χιλιόμετρα που κάνω πλέον δεν μπορώ να βρώ το ποσό που "αξίζει" για την αγορά του αυτοκινήτου. Είναι τα 15.000ε ? Τα 20.000ε ? Τα 25.000ε ? Αν πάω σε premium και καταλήγω να κάνω τα μεγάλα service με ούτε 20.000ε επειδή έχει έρθει η 4ετία είναι αυτή λογική απόφαση ?

3) Το οικονομικό . Δεν πεινάω , είμαι άνετος. Αξίζει να δώσω πολλά για ένα αμάξι ? Μήπως είναι προτιμότερο να τα τρώω σε ένα καλύτερο ξενοδοχείο , σε καλύτερα παπούτσια - ακουστικά που κάνω καθημερινά πλέον περίπου 10χλμ για άθληση ? Για ένα τούμπανο στρώμα που έχω πρόβλημα με αυχένα - μέση ? Να τα δίνω για φυσικοθεραπείες - βελονισμό για να νιώθω καλύτερα στην καθημερινότητά μου ?

Όλα τα παραπάνω είναι οι σκέψεις που αλλάζουν συνέχεια και δυσκολεύομαι . Και πρέπει να αρχίσω να κάνω κάποιους συμβιβασμούς αλλά δεν έχω βρεί την χρυσή τομή στα παραπάνω ερωτήματα

Δεν είναι τίποτα, μια μικρή κρίση μέσης ηλικίας είναι Θωμά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...