Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, paylidis είπε

Άσε τα φιμέ, 100€ εχουν έξω. Τι το ανεβάζει τώρα; παιχνίδια κάνουμε;
Πες του 21500 με συναγερμο αισθητήρες και cruise control κ το κλειδί στο χέρι κ ότι σε έστειλα εγώ να το κλεισεις να τελειώνετε... Κατά δε τα λέω @ritualistic?

βεβαιως βεβαιως

@sotiriadisc οπως τα λεει ακριβως, ποια φιμε τωρα δουλευομαστε ?

21500 με συναγερμο αισθητηρες και cc αλλιως πες του στα 21750 να βαλει καμερα η carplay. το πηρες κ εφυγες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, ritualistic είπε

βεβαιως βεβαιως

@sotiriadisc οπως τα λεει ακριβως, ποια φιμε τωρα δουλευομαστε ?

21500 με συναγερμο αισθητηρες και cc αλλιως πες του στα 21750 να βαλει ΚΑΙ καμερα η carplay. το πηρες κ εφυγες!

Φιξντ. 21800 με συναγερμο αισθητήρες cc και κάμερα θα μαμαει, ειδάλλως 21500 να τελειώνεις. Άντε τόσα αμαξια του έχουμε πουλήσει - κανονικά θα έπρεπε να πάρουμε ποσοστά 😂

εχω την αίσθηση ότι το «παλιό» Q2 είχε μαμά το smartphone interface για ένα διάστημα προς το τέλος της κυκλοφορίας του (κ για αυτό δε το δίνει στον κατάλογο αξεσουάρ) αλλά ίσως κάνω λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σταματήστε τη συζήτηση για καινούργια αμάξια και διαβάστε το παρακάτω. Μετά ας πάρουμε όλοι μαζί πατίνι γιατί εκεί πάει.

Λοιπόν γράφουν στα "ενημερωτικά" sites τα σχέδια για νέο ΚΟΚ (κάθε κυβέρνηση που έρχεται κάνει νέο ΚΟΚ, νέο σύστημα εισαγωγής στην Ανώτατη Εκπαίδευση, νέο... νέο...)

) Μείωση της μέσης ταχύτητας κίνησης στις αστικές περιοχές
Όταν ένα αυτοκίνητο κινείται με ταχύτητα 30 χλμ./ώρα η πιθανότητα θανάσιμου τραυματισμού πεζού, τον οποίο θα χτυπήσει, είναι 10%. Εάν το αυτοκίνητο κινείται με 50 χλμ./ώρα, η πιθανότητα θανάσιμου τραυματισμού του πεζού εκτοξεύεται στο 80%.

Για τον λόγο αυτό, το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο ταχύτητας στις κατοικημένες περιοχές θα κατέβει στα 30χλμ/ώρα.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/neos-kok-oi-5-allages-prostima-nea-oria-tahytitas

 

 

Σχόλιο του γράφοντος:

Ανώτατη 30χλμ./ώρα ίσον μέση 20kmh σε ελεύθερο δρόμο δηλ. από Κέντρο ως Νέο Ηράκλειο μια ώρα και βάλε.

Δηλ. διπλάσιος χρόνος παραμονής στο δρόμο=κυκλοφοριακό χάος, μόλυνση ατμόσφαιρας (με μέση 20χλμ/ώ. είσαι 1η/2α) καθυστέρηση στην μετάβαση στις δουλειές μας, πολλαπλάσια κατανάλωση καυσίμων, ζημιά στην τσέπη, ζημιά στην εθνική οικονομία από άσκοπη κατανάλωση καυσίμων, επιβάρυνση με περιττό CO2 που κάνουν πως και πως στον πλανήτη να το περιορίσουν κλπ. κλπ.

Οι μαθητευόμενοι μάγοι έδρασαν ξανά γιατί κάποιος παν...ος (συμπληρώστε) είδε ότι θα ισχύσει στο κέντρο των ...Βρυξελλών και ζήλεψε... Αλλοίμονο, δεν υπάρχει σωτηρία.

 

ΥΓ. Υπουργάρα ακούει? Με ταχύτητα 15χλμ. την ώρα δεν θα έχει καθόλου νεκρούς και θα δοξαστείς. Προχώρα.

Επεξ/σία από kalmik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christos Vvs είπε

Ναι, ακριβώς αυτό!
!More Opel Elegance: Επαγωγική φόρτιση κινητού, Προβολείς LED® Matrix (Φώτα ημέρας LED, Προβολείς ECO LED, Πίσω φώτα LED, Προβολείς IntelliLux LED Matrix), Park & Go Pack (Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες, Προειδοποίηση Τυφλού Σημείου, Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός/πίσω, Πανοραμική κάμερα οπισθοπορείας 180°, Ένδειξη και προειδοποίηση πλευρικής απόστασης)

 

Παίζω από εχθές , κάνοντας διάφορους συνδυασμούς , επιλέγοντας elegance μπορώ να βάλω και πακέτο με πανοραμική κάμερα 180 , ενώ υπάρχει ήδη στην "'έκδοση" , το έφτασα κοντά στα 24000€ , δε ξέρω πως θα υπολογιστεί στο τέλος .          Καλά θα ήταν όσοι ενδιαφέρονται να πάρουν έντυπη προσφορά με τον αναλυτικό εξοπλισμό και φυσικά την τελική τιμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kalmik είπε

Σταματήστε τη συζήτηση για καινούργια αμάξια και διαβάστε το παρακάτω. Μετά ας πάρουμε όλοι μαζί πατίνι γιατί εκεί πάει.

Λοιπόν γράφουν στα "ενημερωτικά" sites τα σχέδια για νέο ΚΟΚ (κάθε κυβέρνηση που έρχεται κάνει νέο ΚΟΚ, νέο σύστημα εισαγωγής στην Ανώτατη Εκπαίδευση, νέο... νέο...)

) Μείωση της μέσης ταχύτητας κίνησης στις αστικές περιοχές
Όταν ένα αυτοκίνητο κινείται με ταχύτητα 30 χλμ./ώρα η πιθανότητα θανάσιμου τραυματισμού πεζού, τον οποίο θα χτυπήσει, είναι 10%. Εάν το αυτοκίνητο κινείται με 50 χλμ./ώρα, η πιθανότητα θανάσιμου τραυματισμού του πεζού εκτοξεύεται στο 80%.

Για τον λόγο αυτό, το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο ταχύτητας στις κατοικημένες περιοχές θα κατέβει στα 30χλμ/ώρα.
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/neos-kok-oi-5-allages-prostima-nea-oria-tahytitas

 

 

Σχόλιο του γράφοντος:

Ανώτατη 30χλμ./ώρα ίσον μέση 20kmh σε ελεύθερο δρόμο δηλ. από Κέντρο ως Νέο Ηράκλειο μια ώρα και βάλε.

Δηλ. διπλάσιος χρόνος παραμονής στο δρόμο=κυκλοφοριακό χάος, μόλυνση ατμόσφαιρας (με μέση 20χλμ/ώ. είσαι 1η/2α) καθυστέρηση στην μετάβαση στις δουλειές μας, πολλαπλάσια κατανάλωση καυσίμων, ζημιά στην τσέπη, ζημιά στην εθνική οικονομία από άσκοπη κατανάλωση καυσίμων, επιβάρυνση με περιττό CO2 που κάνουν πως και πως στον πλανήτη να το περιορίσουν κλπ. κλπ.

Οι μαθητευόμενοι μάγοι έδρασαν ξανά γιατί κάποιος παν...ος (συμπληρώστε) είδε ότι θα ισχύσει στο κέντρο των ...Βρυξελλών και ζήλεψε... Αλλοίμονο, δεν υπάρχει σωτηρία.

 

ΥΓ. Υπουργάρα ακούει? Με ταχύτητα 15χλμ. την ώρα δεν θα έχει καθόλου νεκρούς και θα δοξαστείς. Προχώρα.

όχι πως πιστεύω ότι θα γίνει , αλλά και να γινότανε έχεις δει τα τελευταία χρόνια εκτός Αττική οδού που έχει κάμερες κανέναν αστυνομικό με ραντάρ ?

Εδώ πάνε ανάποδα , περνάνε με κόκκινα κτλ κτλ θα κάτσει ο Έλληνας να πηγαίνει με 30 ενώ δεν υπάρχει πουθενά έλεγχος ?

Τσάμπα αγχώνεσαι μαν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα και πάλι.. θέλω να κάνω κι εγώ ερώτηση γιατί θέλω να αλλάξω αμάξι.. είμαι ανάμεσα σ αυτά τα 4 (ενδεικτικά βάζω τις συγκεκριμένες αγγελίες - απλά θα ήθελα ιδανικά αντίστοιχες χρονολογίες και χρήματα)..

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/28659661-mercedes-benz-slk-250

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34956003-porsche-boxster

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34167025-porsche-cayman

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/32619576-bmw-z4

Δεκτές όλες οι γνώμες εννοείται! :D

Δεν υπάρχει καν ερώτηση εδώ. Το Cayman χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν και μόνο αν δεν έχεις budget για  Cayman κοιτάς τα υπόλοιπα. Δεν έχουν επαφή σε τίποτα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρισα , τα ειδα ξανα και τα δυο (q2 / troc) , η γυναικα μου λεει q2 - τα παιδια λενε troc .. εγω νομιζω οτι το q2 θα ειναι καλυτερο ... παω αυριο στον γνωστο πωλητη να το κλεισουμε .. ελπιζω να περνω την σωστη αποφαση για την οικογενεια μου .. σε καταναλωση υπολογιζω περιπου 7 λιτρα μεσα στην πόλη ?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sotiriadisc είπε

γυρισα , τα ειδα ξανα και τα δυο (q2 / troc) , η γυναικα μου λεει q2 - τα παιδια λενε troc .. εγω νομιζω οτι το q2 θα ειναι καλυτερο ... παω αυριο στον γνωστο πωλητη να το κλεισουμε .. ελπιζω να περνω την σωστη αποφαση για την οικογενεια μου .. σε καταναλωση υπολογιζω περιπου 7 λιτρα μεσα στην πόλη ?

Καλά και τα 2 μία χαρά αμάξια είναι για την οικογένεια σου , οπότε το θέμα είναι η σωστή απόφαση για εσένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

γυρισα , τα ειδα ξανα και τα δυο (q2 / troc) , η γυναικα μου λεει q2 - τα παιδια λενε troc .. εγω νομιζω οτι το q2 θα ειναι καλυτερο ... παω αυριο στον γνωστο πωλητη να το κλεισουμε .. ελπιζω να περνω την σωστη αποφαση για την οικογενεια μου .. σε καταναλωση υπολογιζω περιπου 7 λιτρα μεσα στην πόλη ?

οπως λεει κ ο φιλος @tsofras και τα 2 αμαξια μια χαρα ειναι αλλα στην ιδια τιμη δεν χωραει κουβεντα τι θα προτιμησεις.

καπου εκει πρεπει να ειναι η καταναλωση ισως και ελαχιστα πιο κατω

καντου το παζαρι που σου ειπαμε πιο πανω με @paylidis και καλοριζικο! περιμενουμε νεα αυριο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμαξι θα ειναι το κυριο οικογενειακο μας , εχουμε ενα δευτερο vw polo του 2007 με 70000κμ που οδηγει η γυναικα μου , και εγω όπως και εσυ ειμαι εργαζομενος απο το σπιτι στα σιγουρα μεχρι το καλοκαιρι ... σιγουρα ότι και να παρω θα ειμαι μια χαρα - ειναι μοντερνο / ασφαλες αμαξι και θα μπορω να παω και στο εξοχικο (200κμ αποσταση) και στην δουλεια ανετα. Αυτος ειναι και ο σκοπος μου ... και να το κρατησω αρκετα χρονια μια που οι αναγκες θα μεγαλωσουν οσο περνανε τα χρονια και το θεωρω και ποιο future proof στην παροδο του χρονου

ναι θα κανω και απο κοντα ενα παζαρι (αν και δεν ειμαι καλος σε αυτα) ... οτι κερδισω καλο θα ειναι - φυσικα θα ενημερωσω και αυριο μετα το μεσημερακι πως πηγε και τι κλεισαμε τελικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

Το αμαξι θα ειναι το κυριο οικογενειακο μας , εχουμε ενα δευτερο vw polo του 2007 με 70000κμ που οδηγει η γυναικα μου , και εγω όπως και εσυ ειμαι εργαζομενος απο το σπιτι στα σιγουρα μεχρι το καλοκαιρι ... σιγουρα ότι και να παρω θα ειμαι μια χαρα - ειναι μοντερνο / ασφαλες αμαξι και θα μπορω να παω και στο εξοχικο (200κμ αποσταση) και στην δουλεια ανετα. Αυτος ειναι και ο σκοπος μου ... και να το κρατησω αρκετα χρονια μια που οι αναγκες θα μεγαλωσουν οσο περνανε τα χρονια και το θεωρω και ποιο future proof στην παροδο του χρονου

ναι θα κανω και απο κοντα ενα παζαρι (αν και δεν ειμαι καλος σε αυτα) ... οτι κερδισω καλο θα ειναι - φυσικα θα ενημερωσω και αυριο μετα το μεσημερακι πως πηγε και τι κλεισαμε τελικα

Αυτό ρε μαν με την δουλειά από το σπίτι και τα λίγα χιλιόμετρα πως το σκέφτεσαι?

Γιατί εμένα αυτό με έχει φάει , παρακαλαωυνα μου πουν να πάω στη δουλειά για να νιώσω ότι αξίζει να πάρω αμάξι της προκοπής 🤣

Αλλά η ερώτηση πάει και στους υπόλοιπους ποια η γνώμη σας?

Γιατί άσχετα από την πόλη στα ταξίδια δεν θέλεις την άνεση που προσφέρει το μεγαλύτερο segment?

Αν λόγω της κατάστασης καθιερωθεί αρκετοί από εμάς να δουλεύουμε πλέον από το σπίτι σημαίνει ότι απλά πρέπει να έχουμε ένα μικρό αμάξι από εδώ και στο εξής?

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό ρε μαν με την δουλειά από το σπίτι και τα λίγα χιλιόμετρα πως το σκέφτεσαι?

Γιατί εμένα αυτό με έχει φάει , παρακαλαωυνα μου πουν να πάω στη δουλειά για να νιώσω ότι αξίζει να πάρω αμάξι της προκοπής 🤣

Αλλά η ερώτηση πάει και στους υπόλοιπους ποια η γνώμη σας?

Γιατί άσχετα από την πόλη στα ταξίδια δεν θέλεις την άνεση που προσφέρει το μεγαλύτερο segment?

Αν λόγω της κατάστασης καθιερωθεί αρκετοί από εμάς να δουλεύουμε πλέον από το σπίτι σημαίνει ότι απλά πρέπει να έχουμε ένα μικρό αμάξι από εδώ και στο εξής?

Ουσιαστικά θέλουνε οποιος έχει την οικονομική δυνατότητα για δεύτερο αυτοκίνητο για να μετακινείτε στη πόλη να αγοράσει ένα ηλεκτρικό για να μειωθούν και οι ρύποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

γυρισα , τα ειδα ξανα και τα δυο (q2 / troc) , η γυναικα μου λεει q2 - τα παιδια λενε troc .. εγω νομιζω οτι το q2 θα ειναι καλυτερο ... παω αυριο στον γνωστο πωλητη να το κλεισουμε .. ελπιζω να περνω την σωστη αποφαση για την οικογενεια μου .. σε καταναλωση υπολογιζω περιπου 7 λιτρα μεσα στην πόλη ?

Μια χαρά. Πιο κάτω θα είσαι. 8 έχω με τον 1.5 στην πόλη και σε όχημα 1700-1800 κιλά με την αφεντομουτσουναρα μου κ τη βενζίνη 

25 λεπτά πριν, ritualistic είπε

οπως λεει κ ο φιλος @tsofras και τα 2 αμαξια μια χαρα ειναι αλλα στην ιδια τιμη δεν χωραει κουβεντα τι θα προτιμησεις.

καπου εκει πρεπει να ειναι η καταναλωση ισως και ελαχιστα πιο κατω

καντου το παζαρι που σου ειπαμε πιο πανω με @paylidis και καλοριζικο! περιμενουμε νεα αυριο!

Πες τα... Ρίξε παζάρι 

20 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

Το αμαξι θα ειναι το κυριο οικογενειακο μας , εχουμε ενα δευτερο vw polo του 2007 με 70000κμ που οδηγει η γυναικα μου , και εγω όπως και εσυ ειμαι εργαζομενος απο το σπιτι στα σιγουρα μεχρι το καλοκαιρι ... σιγουρα ότι και να παρω θα ειμαι μια χαρα - ειναι μοντερνο / ασφαλες αμαξι και θα μπορω να παω και στο εξοχικο (200κμ αποσταση) και στην δουλεια ανετα. Αυτος ειναι και ο σκοπος μου ... και να το κρατησω αρκετα χρονια μια που οι αναγκες θα μεγαλωσουν οσο περνανε τα χρονια και το θεωρω και ποιο future proof στην παροδο του χρονου

ναι θα κανω και απο κοντα ενα παζαρι (αν και δεν ειμαι καλος σε αυτα) ... οτι κερδισω καλο θα ειναι - φυσικα θα ενημερωσω και αυριο μετα το μεσημερακι πως πηγε και τι κλεισαμε τελικα

Πίεσε τον για αυτό που σου είπα, μη κολλάς πες του ο Γιωργος κ ο Σπύρος είπαν θα μου το δώσεις τόσο με αυτά τα έξτρα... σηκώνει πολύ διαπραγμάτευση κ ας κάνει τον δύσκολο (μη σου πω ότι του αρέσει κιόλας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό ρε μαν με την δουλειά από το σπίτι και τα λίγα χιλιόμετρα πως το σκέφτεσαι?

Γιατί εμένα αυτό με έχει φάει , παρακαλαωυνα μου πουν να πάω στη δουλειά για να νιώσω ότι αξίζει να πάρω αμάξι της προκοπής 🤣

Αλλά η ερώτηση πάει και στους υπόλοιπους ποια η γνώμη σας?

Γιατί άσχετα από την πόλη στα ταξίδια δεν θέλεις την άνεση που προσφέρει το μεγαλύτερο segment?

Αν λόγω της κατάστασης καθιερωθεί αρκετοί από εμάς να δουλεύουμε πλέον από το σπίτι σημαίνει ότι απλά πρέπει να έχουμε ένα μικρό αμάξι από εδώ και στο εξής?

μάλλον εκεί πάει η δουλειά και για ταξίδια (όσα τελικά γίνονται), ενοικίαση.

εξόφληση-συντήρηση-ασφάλεια-απομείωση αξίας για 2 αυτοκίνητα με αυτές τις συνθήκες δεν αξίζει.

θεωρώ πως η τηλεργασία θα παραμείνει για πολλούς κλάδους ακόμα και μετά την πανδημία

(ελπίζω τα τόσα επαγγελματικά κτίρια που θα μείνουν κενά να γινουν κατοικίες μπας και πέσουν λίγο οι τιμές)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

μάλλον εκεί πάει η δουλειά και για ταξίδια (όσα τελικά γίνονται), ενοικίαση.

εξόφληση-συντήρηση-ασφάλεια-απομείωση αξίας για 2 αυτοκίνητα με αυτές τις συνθήκες δεν αξίζει.

θεωρώ πως η τηλεργασία θα παραμείνει για πολλούς κλάδους ακόμα και μετά την πανδημία

(ελπίζω τα τόσα επαγγελματικά κτίρια που θα μείνουν κενά να γινουν κατοικίες μπας και πέσουν λίγο οι τιμές)

Ναι αλλά υπάρχουν και πρακτικά θέματα

Δηλαδή και εγώ ανέφερα πριν λίγες ημέρες ότι θεωρητικά θα μπορούσα να μην έχω αμάξι.

Δεν είναι ακριβώς έτσι όμως γιατί πάω τα πρωινά σούπερ μάρκετ , αν πιάσει καμία βροχή πως θα πάω τα παιδιά στο σχολείο , αν χτύπα ξύλο συμβεί κάτι χρειάζεται το αμάξι να το έχεις.

Και θεωρητικά το δεύτερο πρέπει να είναι το μεγαλύτερο για να έχεις και χώρους-ανεση σε ταξίδια

Εκτός αν όντως πεις ότι ένα από τα 2 είναι μικρό τύπου panda κτλ και στα ταξίδια νοικιάζεις

Αλλά και πάλι συμφέρει αυτό σε βάθος χρόνου? Θα πας και 2 με 3 ταξίδια των χειμώνα βάλε και ένα μεγάλο το καλοκαίρι

Αν μιλάμε για περίπου 30 ημέρες ενοικίασης τι κόστος έχουν?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...