Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, paylidis είπε

Περίεργα πράγματα... 

κανονικα και CarPlay/android auto και CC μπαίνουν... wtf 

Μήπως έχει άλλες προεγκαταστάσεις το χιλιάρι λόγο κόστους ?

 

11 λεπτά πριν, geor92 είπε

Ναι θα είναι καθημερινό και θα έχω αυτό που έχω τώρα ή της κοπέλας μου για κανένα ταξίδι για να χωράει και 2 βαλίτσες μέσα :P

Απ έξω έχω μπερδευτεί πολύ με τη διαδικασία και είπα να το αφήσω.. δεν ξέρω...

Ναι ισχύει για το κάμπριο ότι τρως πολύ θόρυβο αλλά επειδή δεν είχα ποτέ με εξιτάρει λίγο.. και όταν πάω με φίλους μαρέσει!

F-Type πολύ θα θελα αλλά στην παρούσα φάση δεν μπορώ να την κάνω afford και ειδικά τα έξτρα μετά (service, ανταλλακτικά κλπ). Αν μου έλεγαν δώσε 75k τώρα και τίποτα άλλο ποτέ ξανά, τα έδινα.. αλλά και 75k και τα εξτρα με τίποτα! 🤷‍♂️

Δεν σε αγνοούμε , αλλά έχεις μπεί σε άλλα αυτοκίνητα που φαντάζομαι οι περισσότεροι απο εμάς δεν έχουμε κάτι ουσιαστικό να προσφέρουμε στις ερωτήσεις.

Οπότε ό,τι διαλέξεις να μπείς να μας το παρουσιάσεις να μας φύγει λίγο σάλιο και εμάς  :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Μήπως έχει άλλες προεγκαταστάσεις το χιλιάρι λόγο κόστους ?

Χλωμό το βλέπω. Πραγματικά πολύ περίεργα μου ακούγονται αυτά. Ειδικά το cruise control μέχρι κ εγώ μπορώ να το περάσω/κωδικοποίησω σε vag - είναι από τα πλέον εύκολα εξαρτήματα...

(βέβαια για να είμαι δίκαιος και σε κάποια έκδοση του arona μου είχαν πει οι πωλητές ότι δε γινόταν να μπει-κ πάλι μου καθόταν περίεργο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofrasπάντως, όσο πιο πολύ σε διαβάζω, τόσο περισσότερο πιστεύω ότι είσαι για το νέο c4, με βάση κιόλας τις μέχρι τώρα κριτικές περί άνεσης στις αναρτήσεις, ηχομόνωσης, καθισμάτων, αυτόματου κιβωτίου κλπ. Το ξέρω ότι δεν σου αρέσει, αλλά είναι το μόνο που βρίσκω να τικαρει τα περισσότερα από τα κουτάκια σου... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Χλωμό το βλέπω. Πραγματικά πολύ περίεργα μου ακούγονται αυτά. Ειδικά το cruise control μέχρι κ εγώ μπορώ να το περάσω/κωδικοποίησω σε vag - είναι από τα πλέον εύκολα εξαρτήματα...

(βέβαια για να είμαι δίκαιος και σε κάποια έκδοση του arona μου είχαν πει οι πωλητές ότι δε γινόταν να μπει-κ πάλι μου καθόταν περίεργο)

Εμενα πιο πολυ το carplay που λεει οτι δε μπαινει μου κανει μεγαλυτερη εντυπωση απο ολα.

Σχεδον δεν το χωραει το μυαλο μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, geor92 είπε

Ναι θα είναι καθημερινό και θα έχω αυτό που έχω τώρα ή της κοπέλας μου για κανένα ταξίδι για να χωράει και 2 βαλίτσες μέσα :P

Απ έξω έχω μπερδευτεί πολύ με τη διαδικασία και είπα να το αφήσω.. δεν ξέρω...

Ναι ισχύει για το κάμπριο ότι τρως πολύ θόρυβο αλλά επειδή δεν είχα ποτέ με εξιτάρει λίγο.. και όταν πάω με φίλους μαρέσει!

F-Type πολύ θα θελα αλλά στην παρούσα φάση δεν μπορώ να την κάνω afford και ειδικά τα έξτρα μετά (service, ανταλλακτικά κλπ). Αν μου έλεγαν δώσε 75k τώρα και τίποτα άλλο ποτέ ξανά, τα έδινα.. αλλά και 75k και τα εξτρα με τίποτα! 🤷‍♂️

Η boxster λογω κεντρομήχανης διάταξης χωράει περισσότερα απ'όσα φαντάζεσαι! Πρέπει φυσικά να παίξεις tetris με πολλές και μικρές σχετικά αποσκευές αλλά θα πάρει αρκετά.

Είναι ωραίο το ανοιχτό δεν το συζητάμε, ειδικά αν εχεις τη δυνατότητα να ανεβοκατεβάζεις οροφή κινούμενος με λίγα χλμ που τα περισσότερα την έχουν πλέον. Αν πας σε soft top απλά κάντης μια nano αδιαβροχοποίηση, είναι must ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Και σκέφτομαι ότι αν σκάσω τα 30.000ε θα γυρίσω σπίτι με το αμάξι και θα σκεφτώ "τι βλάκας που είσαι , το πήρες για να το κοιτάς"

Μη σαν κουράζω με τις ίδιες σκέψεις , απλά τα γράφω για να καταλαβαίνετε εσείς και να τα "ακούω" και εγώ

Δεν προλαβαίνω να τα διαβάσω όλα οπότε σχολιάζω ότι πιάσει το μάτι μου 😂 Πάρτο για να το κοιτάς ρε άνθρωπε!Και ας κάνεις 100χιλ. το μήνα που λέει ο λόγος.Άν έχεις την οικονομική άνεση μην το σκέφτεσαι.Δεν κάνουμε και τίποτα για πάρτη μας στην τελική(δεν σε ξέρω προσωπικά μιλάω για το σύνολο). Καλύτερα να μετανιώσεις κάποια στιγμή που το πήρες,παρά να μην το πάρεις και το μετανιώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, and_64 είπε

Θέλεις όντως άλλο ένα κουτί με ρόδες! Εχοντας ζήσει κάποιους μήνες με nc 1.8 το mx είναι μια κατηγορία μόνο του, η αίσθηση οτι το φοράς δεν υπάρχει απλά. Απο πρακτικότητα όμως δεν είναι για πολλά 😛

Δεν μας ενδιαφέρει η πρακτικότητα, την γκά@βλ@ μας θέλουμε να κάνουμε!!!!!!! 

(Μιλάω για μένα πάντα, έτσι)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το , Cruise control θέλει αλλαγή και ο εγκέφαλος του αερόσακου τελικά βάση αριθμό πλαίσιο που έγινε έλεγχος.

Επίσης για το car play δεν το βάζει με τίποτα και εάν το βάλω εκτός χάνω εγγύηση λέει.... Δεν θέλουμε λέει χέρι στα ηλεκτρονικά

 

 

Στο τέλος θα το ακυρώσω 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

Για το , Cruise control θέλει αλλαγή και ο εγκέφαλος του αερόσακου τελικά βάση αριθμό πλαίσιο που έγινε έλεγχος.

Επίσης για το car play δεν το βάζει με τίποτα και εάν το βάλω εκτός χάνω εγγύηση λέει.... Δεν θέλουμε λέει χέρι στα ηλεκτρονικά

 

 

Στο τέλος θα το ακυρώσω 

Σου έστειλα ένα πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

@tsofrasπάντως, όσο πιο πολύ σε διαβάζω, τόσο περισσότερο πιστεύω ότι είσαι για το νέο c4, με βάση κιόλας τις μέχρι τώρα κριτικές περί άνεσης στις αναρτήσεις, ηχομόνωσης, καθισμάτων, αυτόματου κιβωτίου κλπ. Το ξέρω ότι δεν σου αρέσει, αλλά είναι το μόνο που βρίσκω να τικαρει τα περισσότερα από τα κουτάκια σου... 

Δεν μου αρέσουν μωρέ αυτά τα SUV - Crossover , ξέρω ότι έχουν άνεση αλλά στη πρώτη στροφή θα σιχτιρίσω

Το έκανα με το 2008 δεν θέλω να το ξανακάνω το λάθος (για τα δικά μου δεδομένα πάντα , γιατί έχω ξαναπεί αν εξαιρέσεις τιμόνι (προσωπική άποψη) - κιβώτιο (το σχολιάζουν όλοι) , θεωρώ ότι είναι απο τα καλύτερα στην κατηγορία του)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναγράψει αλλά ακόμη μια φορά δεν χάλασε ο κόσμος.

Στην τίμια και απροβληματιστη αγκαλιά της Οπελαρας θα καταλήξεις (μέσω Μοκκα)

Ομορφιά, δύναμη, εργονομία, εξοπλισμός, αυτόματο aisin, σωστή τιμή. Ένα μικρό μείον με το μέγεθος του χώρου αποσκευών, αλλά πλέον μεγάλα παιδιά έχεις, δεν χρειάζεται να κουβαλάς ένα διαμέρισμα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oykas2001 είπε

Δεν μας ενδιαφέρει η πρακτικότητα, την γκά@βλ@ μας θέλουμε να κάνουμε!!!!!!! 

(Μιλάω για μένα πάντα, έτσι)?

Αρχηγέ μαζι σου, αλλά για να πας ενα μεγάλο supermarket πρέπει να πας solo γιατί οι μισές τσάντες κάθονται στον συνοδηγό 🤣

Απο κει και πέρα είναι τέρμα fun to drive και ταυτόχρονα δεν τινάζει την μπάνκα στον αέρα, αυτό δεν αμφισβητείται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τί χώρους έχει το νέο μόκα?

Μιλάμε δηλαδή για ένα κορσάκι ψηλό ή κάτι παραπάνω?

νεο C4/2008/208/Corsa F και Mokka στη  ιδια πλατφορμα πατανε (EMP1) του PSA

Σε διαστασεις αντιστοιχα ειναι το νεο C4 με το Mokka. Μοιραζονται μοτερ, κιβωτιο σιγουρα, δεν ξερω για αναρτηση. Νομιζω και το νεο Μοκκα, Γαλλια θα φτιαχνεται καθως στην Γερμανια κρατησε η Οπελ τα Corsa και τα Grandland

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως φαίνεται αλλαξε η πλατφορμα στα q2 του δευτερου μισου 2020 και δεν περνει cruise control - ουτε ανδροιδ αυτο ... δεν τα ειχα αλλα εχω λιγο ξενερωσει ... κατα τα αλλα εχω αρκετα δωρακια ειπαμε 21500 + 400 camera  και σαν δωρο συναγερμος / φιμε / service 4 χρονια / 15% εκπτωση στα ανταλακτικα / εργασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...