Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, xgol είπε

Υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα bmw 118i, αυτοματα, sport line με 27900 (υποθετω πως μπορει να κατεβει λιγο ακομα η τιμή). Και που, αντικειμενικα, δε χρειάζονται κατι άλλο. Ούτε μισες οθονουλες, ουτε λαμπες αλογονου εχουν. Ποσα ζηταει η merc για 2 οθονες full size, progressive line, led, 136hp? 32.000€?

Υ.Γ. Αν δε σου αρεσει εμφανησιακα ενα αμαξι, προφανως και δε το αγοραζεις. Εμενα ολα αυτα μου φαινονται πανω κατω τα ίδια. 

Δεν έχω σκοπό να πάω πάνω από τις 23.000, αν έφτανα 28.000 σίγουρα δε θα έπαιρνα ούτε την Α class, ούτε τη σειρά 1 της ΒΜW. Το δίλημμα μου εξακολουθεί να είναι pegeot 2008 1.0 allure ή A180, αλλά μάλλον κανείς δεν έχει εμπειρία για να μας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Δεν έχω σκοπό να πάω πάνω από τις 23.000, αν έφτανα 28.000 σίγουρα δε θα έπαιρνα ούτε την Α class, ούτε τη σειρά 1 της ΒΜW. Το δίλημμα μου εξακολουθεί να είναι pegeot 2008 1.0 allure ή A180, αλλά μάλλον κανείς δεν έχει εμπειρία για να μας πει

Φίλε μου είναι διαφορετικές κατηγορίες οπότε και να έχει κάποιος εμπειρία από ακριβώς τα συγκεκριμένα που παραθέτεις, στο τέλος όλα καταλήγουν στα θέλω και τις ανάγκες σου. Άλλα θα σου δώσει το 2008 και άλλα η Α. Ξέρω δεν έγινε κανείς σοφότερος από το ποστ αυτό αλλά δεν μπόρεσα να μην το γράψω. 😂

@tsofras Με το καλό να το παραλάβεις, να το χαρείς και εσύ και η οικογένεια σου φίλε. Πολύ ωραία τα έξτρα καλούδια, τεμπέλης = από τα πλέον σημαντικά αξεσουάρ σε ένα αυτοκίνητο κατ'εμέ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aris_rom είπε

Φίλε μου είναι διαφορετικές κατηγορίες οπότε και να έχει κάποιος εμπειρία από ακριβώς τα συγκεκριμένα που παραθέτεις, στο τέλος όλα καταλήγουν στα θέλω και τις ανάγκες σου. Άλλα θα σου δώσει το 2008 και άλλα η Α. Ξέρω δεν έγινε κανείς σοφότερος από το ποστ αυτό αλλά δεν μπόρεσα να μην το γράψω. 😂

 

Όχι δεν περίμενα να έχει κανείς εμπειρία και από τα 2, αλλά για το καθένα ξεχωριστά. Πχ να πήρε το 2008 και φορτωμένο να μην πήγαινε, ή να πήρε την 180 και να είναι πλήρως ευχαριστημένος κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 11:06 ΜΜ, tsofras είπε

Προσοχή : Ακολουθεί μεγάλο ποστ

Καλησπέρα και πάλι στην παρέα,

Λοιπόν αφού πήρα απόφαση ότι θα πουλήσω το αμάξι μου (Seat leon fr '13 1.8 dsg ) ψάχνομαι για καινούριο .

Είχα ανοίξει ένα ποστ για όσους συμμετείχαν για αγορά αυτόματου , μετά απο ώριμη σκέψη και επειδή δεν θέλω να έχω πάλι το άγχος να μην ξεμείνω σε κανα κατσάβραχο αποφάσισα να πάω σε μηχανικό.

Οπότε έχουμε και λέμε :

Κόστος : Θα προτιμούσα κάτω απο 21.000ε

Κατηγορία : Τα SUV τα σιχαίνομαι αν και δεν έχω οδηγήσει ποτέ είναι η αλήθεια. Πάντα μου άρεσε η χαμηλή θέση οδήγησης και έχω έναν φόβο ότι με ψηλότερο αυτοκίνητο που να παθαίνω εγώ ή  η οικογένεια ναυτία. Οπότε κοιτάω για hatchback με 5 πόρτες.

Χώροι : Έχω οικογένεια με 2 παιδιά 6-8 χρονών . Τα καρότσια και τα πολλά συμπράγκαλα τα έχουμε γλυτώσει. Μέχρι πριν 2 χρόνια ήμουν με 380λίτρα πορτ μπαγκαζ και 380 λίτρα μπαγκαζιέρα . Πέρσι πήγα μόνο με το αυτοκίνητο και ήμουν μία χαρά. Οπότε θα με καλύψει οτιδήποτε απο 380λίτρα και επάνω . Σκέφτομαι και μετάβαση σε μικρότερο που να παίρνει όμως εργοστασιακά μπαγκαζίερα (να έχει ράγες δηλαδή) για να μην γίνονται σημάδια στον ουρανό (την έχω πατήσει ήδη)

Ασφάλεια : 5 αστέρια δεν το συζητάμε

Ανάγκες : 10 χλμ την ημέρα κάνω για τη δουλειά ( πήγαινε - έλα ) , και τα υπόλοιπα 4-5 ταξίδια τον χρόνο σε αποστάσεις όχι μεγαλύτερες απο 250χλμ .

Σύμφωνα με τα παραπάνω θέλω κάτι που να παρέχει με την σειρά προτεραιότητας :

1) Ασφάλεια

2) Ποιότητα κύλισης - Άνεση για τα ταξίδια ( έχω θέμα με μέση και αυχένα οπότε με κουράζει η οδήγηση γενικά)

3) Αξιοπιστία (όσο γίνεται , πάντα με σωστή συντήρηση κτλ.)

4) Να μην είναι ψόφιο. Τώρα είμαι με 180 άλογα αλλά το αμάξι να το τρέχω μία φορά τον χρόνο αν είμαι μόνος. Ταξίδια στην εθνική με οικογένεια πάω πάντα με το όριο , οπότε απλά αν είναι φορτωμένο , με κλίμα και πάω σε καμία ανηφόρα να μην κάνω κομπολόι τον λεβιέ :D . Οπότε έστω 1.2Τ με 130 άλογα  θα είναι εντάξει

5) Ποιότητα

6) Ομορφιά είναι υποκειμενικό το ξέρω , απλά δεν θα ήθελα μέσα να είναι σπαρτιάτικο , να γουστάρεις να το οδηγείς , στην τελική περισσότερο το βλέπεις εσωτερικά το αμάξι

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω επειδή έκανα το μάθημα μου πριν έρθω κοίταξα επειδή μου αρέσουν τα παρακάτω :

Renault Clio : 390 λίτρα πορτ μπαγκαζ (τεράστιο για το μέγεθος) αλλά σε βενζίνη μηχανικό έχει μόνο με τον 1.0 100hp , ο 1.3 130hp είναι με αυτόματο ( Ναι τώρα που δεν θέλω)

Opel Corsa : 315 λίτρα πορτ μπαγκάζ αν θυμάμαι , αν παίρνει μπαγκαζιέρα μου αρέσει αρκετά αλλά σε βενζίνη μηχανικό έχει μόνο με τον 1.2 100hp , ο 1.2 130hp είναι με αυτόματο ( Ναι τώρα που δεν θέλω)

Ford focus : Η έκδοση ST line φτάνει τα 21.000 , μου αρέσει εξωτερικά , εσωτερικά και σε χώρους αλλά σε βενζίνη με μηχανικό 1.0 125hp , ο 1.5 ξεφεύγει πολύ σε τιμή

Honda civic : Δεν μου αρέσει καθόλου πίσω είναι σαν διαστημόπλοιο και κινητήρα 1.0 120hp αλλά με μεγάλη κατανάλωση απο ότι διάβασα

Toyota Corrola : Μου αρέσει αρκετά αλλά ξεφεύγει και αυτό με τον 1.8 122hp

Όταν αναφέρω ότι ξεφεύγουν εννοώ σε εκδόσεις που να έχουν έναν άλφα εξοπλισμό , τις βασικές δεν τις κοιτάω καν.

Τον επόμενο μήνα έρχεται και το νέο Seat Leon το οποίο μου αρέσει απο ότι είδα σε φωτό αλλά δεν ξέρω σε τι τιμές και με τι κινητήρα θα έρθει

Αν και δεν έχω κάτι με τις μάρκες kia , hyundai , ξέρω ότι είναι αρκετά καλές οι τιμές , 5-7 χρόνια εγγύηση , δεν έχω κόμπλεξ με την μάρκα αλλά σε κάποια που μπήκα πριν κάτι μήνες μου φάνηκε πολύ ψεύτικο το εσωτερικό τους.

Έχω δώσει αρκετά λεφτά για αυτοκίνητα στη ζωή μου, τα χιλιόμετρα που κάνω πλέον δεν δικαιολογούν το να δώσω πάλι 24.000+ για ένα αυτοκίνητο που θα κάνω το πολύ 5.000χλμ τον χρόνο.

Επίσης έχουν αλλάξει και οι ανάγκες και προτιμώ να τα δίνω σε άλλες χαρές

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω έχετε να μου πείτε ιδέες - προτάσεις?

Συγνώμη για το τεράστιο ποστ ήθελα να γίνω όσο πιο αναλυτικός γίνεται για να έχει ουσία η συζήτηση

Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και θα παρακαλούσα να μην πλακωθούμε για τις μάρκες και τα μοντέλα :D

seat ibiza fr 2018 2019 γνώμη μου Αλλιός μπορείς να πας στο απλό το 1.0 πολύ καλό αμάξι για τα χρήματα του θα έλεγα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ όμορφο αυτοκίνητο το 2008 αλλά δυστυχώς εγώ που το θέλω απαραίτητα με αυτόματο σασμάν ξεφεύγει πάρα πολύ σε τιμή

Επεξ/σία από pareisaktos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Δεν έχω σκοπό να πάω πάνω από τις 23.000, αν έφτανα 28.000 σίγουρα δε θα έπαιρνα ούτε την Α class, ούτε τη σειρά 1 της ΒΜW. Το δίλημμα μου εξακολουθεί να είναι pegeot 2008 1.0 allure ή A180, αλλά μάλλον κανείς δεν έχει εμπειρία για να μας πει

Με 28/30Κ τι θα έπερνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αυτόματο της psa έχω διαβάσει μόνο εξαιρετικά σχόλια να πω την αλήθεια και με έχει βάλει στην πρίζα να κάνω ένα td. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Thessaloniki96 είπε

seat ibiza fr 2018 2019 γνώμη μου Αλλιός μπορείς να πας στο απλό το 1.0 πολύ καλό αμάξι για τα χρήματα του θα έλεγα 

Ευχαριστώ φίλε μου μάλλον διάβασες το πρώτο και το τεκευσιυ ποστε , λογικό είναι και 89 σελίδες , έχω κλείσει το νέο 2008

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aris_rom είπε

Για το αυτόματο της psa έχω διαβάσει μόνο εξαιρετικά σχόλια να πω την αλήθεια και με έχει βάλει στην πρίζα να κάνω ένα td. 

Και δεν κανείς τζάμπα είναι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mp123 said:

Ο πρεμιουμ δεν κοιτάει ποσα γραμμάρια καίει το αυτοκίνητο η ποσό φόρο η τέλη κυκλοφορίας.

Φίλοι και γνωστοί πάντως που αγόρασαν αυτοκίνητα στα 60+ χιλιαρικα τα τελευταία χρόνια μια χαρά τα κοίταξαν και αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aris_rom είπε

Σοφά το λόγια σου φίλε μου. Με έπεισες. 😂

Thanks mate

2F75732D-FB0A-4172-A34B-D2DAB226A9EA.gif

4 λεπτά πριν, NickTG είπε

Φίλοι και γνωστοί πάντως που αγόρασαν αυτοκίνητα στα 60+ χιλιαρικα τα τελευταία χρόνια μια χαρά τα κοίταξαν και αυτά. 

Εβραίοι θα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνεις 60.000+++ για αυτοκίνητο και σε απασχολούν τα 2 ευρώ παραπάνω που θα κάψεις π.χ. στα 100; Ο καθένας κάνει ότι θέλει με το πορτοφόλι του αλλά φαίνεται λίγο παράλογο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Με 28/30Κ τι θα έπερνες;

Θα έπαιρνα το Q3 ξεκάθαρα. Αυτό το αμάξι είχα βάλει ως στόχο έτσι κι αλλιώς για τα μέσα του '21, αλλά με την πανδημία άλλαξα κατηγορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...