Προς το περιεχόμενο

Αγορά ή ενοικίαση ακινήτου;


obby

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

Να προσθεσω στα υπερ του ενοικιου οτι δεν "παντρευεσαι κ ανεχεσαι κανεναν"

Οταν εισαι ιδιοκτητης, και ειδικα με δανειο, θα λουζεσαι τον καθε τρελο ,περιεργο,σπαστικο,βρωμιαρη γειτονα και οτι κατοικιδιο υπαρχει. Επισης αν η περιοχη σου αρχιζει ξαφνικα να γεμιζει απο αλλοδαπους και ανεβει κ λιγο η εγκληματικοτητα απο τιποτα "εξαρτημενους" παλι θα πρεπει να τα ανεχεσαι κ ακομα χειροτερα αν εχεις παιδια.

Ακομα κ τους γειτονες να εχεις τσεκαρισμενουςχ δεν ξερεις αν ειναι ολοι ιδιοκτητες και αν καποια στιγμη καποιος νοικιασει το σπιτι του ή ακομα χειροτερο να το κανει airbnb τοτε τα πραγματα γινοντε ζορικα ενω στο ενοικιο δεν σε νοιαζει...δεν θα μιλησω σε περιπτωση σεισμου, (οταν δεν υπαρχει θεμα υγειας απο τραυματισμο) αν εισαι νοικαρης, σηκωνεσε κ πας αλλου, αν σου ανηκει ,πρεπει να βρεις κοιμηθεις αν εχει παθει ζημιες το σπιτι

Για τους γείτονες και την γειτονιά συμφωνώ, αλλά ευτυχώς δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα ούτε ως ιδιοκτήτες ούτε ως ενοικιαστές!

Για την περίπτωση του σεισμού, μας έτυχε πριν πολλά χρόνια με τον σεισμό της Θεσσαλονίκης, που μέναμε σε ενοίκιο και πλημμύρισε γιατί είχαν αφήσει ανοικτές τις βρύσες οι από πάνω!
Αλλά ευτυχώς είχαμε δικό μας σπίτι στο χωριό και πήγαμε εκεί, γιατί με τις ζημιές που είχαν υποστεί εκατοντάδες πολυκατοικίες δεν ήταν εύκολο να βρεις σπίτι!

Το δικό μου συμπέρασμα μετά από δεκαετίες σε ενοίκια και με τους γονείς μου και με την δική μου οικογένεια είναι ότι το να έχεις ένα δικό σου σπίτι, ακόμη και αν δεν σε βολεύει ιδιαίτερα, είναι ένα είδος ασφάλειας σε περίπτωση που κάτι πάει πολύ στραβά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, SB_1957 είπε

Για τους γείτονες και την γειτονιά συμφωνώ, αλλά ευτυχώς δεν είχαμε τέτοιο πρόβλημα ούτε ως ιδιοκτήτες ούτε ως ενοικιαστές!

Για την περίπτωση του σεισμού, μας έτυχε πριν πολλά χρόνια με τον σεισμό της Θεσσαλονίκης, που μέναμε σε ενοίκιο και πλημμύρισε γιατί είχαν αφήσει ανοικτές τις βρύσες οι από πάνω!
Αλλά ευτυχώς είχαμε δικό μας σπίτι στο χωριό και πήγαμε εκεί, γιατί με τις ζημιές που είχαν υποστεί εκατοντάδες πολυκατοικίες δεν ήταν εύκολο να βρεις σπίτι!

Το δικό μου συμπέρασμα μετά από δεκαετίες σε ενοίκια και με τους γονείς μου και με την δική μου οικογένεια είναι ότι το να έχεις ένα δικό σου σπίτι, ακόμη και αν δεν σε βολεύει ιδιαίτερα, είναι ένα είδος ασφάλειας σε περίπτωση που κάτι πάει πολύ στραβά!

συμφωνω, αλλα δικο σου πληρωμενο. Οχι με δανειο. Γιατι αν ολα πανε στραβα και βρεθει καποιος ανεργος στα 55 με κανα στεγαστικο στην πλατη, στην παρουσα οικονομικη συγκυρια, κλαφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

μια επισημανση, και στις δυο περιπτωσεις εχεις 'ιδιοκτητη" πανω απο το κεφαλι σου. Το ακινητο, αν αγοραστει με δανεικα, ειναι προσημειομενο. Μπορει τυπικα να το λες σπιτι σου, αλλα μεχρι να ξοφλησεις το δανειο πρακτικα δεν ειναι δικο σου. Και ναι ξερω οτι ο κοσμος εχει καλομαθει με τους παγωμενους πλειστηριασμους κοντα 10 χρονια τωρα, αλλα νομιζω ολοι καταλαβαινουμε οτι αυτο δεν ειναι δυνατον να συνεχισει για παντα.

Αν δεν είσαι συνεπής είτε στη δόση του δανείου είτε στο ενοίκιο έχεις πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη, όποιος κι αν είναι!

Αν είσαι συνεπής  ως ενοικιαστής δεν σου μένει τίποτε και ας πληρώνεις μια ζωή, ενώ ως δανειζόμενος κάποια στιγμή σταματάς να πληρώνεις και έχεις κάτι δικό σου!

8 λεπτά πριν, fredd0 είπε

συμφωνω, αλλα δικο σου πληρωμενο. Οχι με δανειο. Γιατι αν ολα πανε στραβα και βρεθει καποιος ανεργος στα 55 με κανα στεγαστικο στην πλατη, στην παρουσα οικονομικη συγκυρια, κλαφτα.

Αν βρεθείς άνεργος δεν θα έχεις ούτε ενοίκιο να πληρώνεις, εκτός αν υπάρχουν ιδιοκτήτες που δέχονται να μένει δωρεάν ο άνεργος ενοικιαστής!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, fredd0 είπε

μια επισημανση, και στις δυο περιπτωσεις εχεις 'ιδιοκτητη" πανω απο το κεφαλι σου. Το ακινητο, αν αγοραστει με δανεικα, ειναι προσημειωμενο. Μπορει τυπικα να το λες σπιτι σου, αλλα μεχρι να ξοφλησεις το δανειο πρακτικα δεν ειναι δικο σου. Και ναι ξερω οτι ο κοσμος εχει καλομαθει με τους παγωμενους πλειστηριασμους κοντα 10 χρονια τωρα, αλλα νομιζω ολοι καταλαβαινουμε οτι αυτο δεν ειναι δυνατον να συνεχισει για παντα.

Μια βρύση όμως μπορείς να την αλλάξεις αν δε σου αρέσει χωρίς να γίνει θέμα και ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_zaf είπε

Να προσθεσω στα υπερ του ενοικιου οτι δεν "παντρευεσαι κ ανεχεσαι κανεναν"

Οταν εισαι ιδιοκτητης, και ειδικα με δανειο, θα λουζεσαι τον καθε τρελο ,περιεργο,σπαστικο,βρωμιαρη γειτονα και οτι κατοικιδιο υπαρχει. Επισης αν η περιοχη σου αρχιζει ξαφνικα να γεμιζει απο αλλοδαπους και ανεβει κ λιγο η εγκληματικοτητα απο τιποτα "εξαρτημενους" παλι θα πρεπει να τα ανεχεσαι κ ακομα χειροτερα αν εχεις παιδια.

Ακομα κ τους γειτονες να εχεις τσεκαρισμενουςχ δεν ξερεις αν ειναι ολοι ιδιοκτητες και αν καποια στιγμη καποιος νοικιασει το σπιτι του ή ακομα χειροτερο να το κανει airbnb τοτε τα πραγματα γινοντε ζορικα ενω στο ενοικιο δεν σε νοιαζει...δεν θα μιλησω σε περιπτωση σεισμου, (οταν δεν υπαρχει θεμα υγειας απο τραυματισμο) αν εισαι νοικαρης, σηκωνεσε κ πας αλλου, αν σου ανηκει ,πρεπει να βρεις κοιμηθεις αν εχει παθει ζημιες το σπιτι

Γίνετε όμως και το αντίθετο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Γίνετε όμως και το αντίθετο !!!

Για καντο πιο λιανά?

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

Αν δεν είσαι συνεπής είτε στη δόση του δανείου είτε στο ενοίκιο έχεις πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη, όποιος κι αν είναι!

Αν είσαι συνεπής  ως ενοικιαστής δεν σου μένει τίποτε και ας πληρώνεις μια ζωή, ενώ ως δανειζόμενος κάποια στιγμή σταματάς να πληρώνεις και έχεις κάτι δικό σου!

Αν βρεθείς άνεργος δεν θα έχεις ούτε ενοίκιο να πληρώνεις, εκτός αν υπάρχουν ιδιοκτήτες που δέχονται να μένει δωρεάν ο άνεργος ενοικιαστής!

Η διαφορα ειναι οτι αν τα δεδομενα της ζωης σου σε μισθο η σε οτιδηποτε αλλο ,αλλαξουν τοτε αλλαζεις κ τα εξοδα σου. Αν σημερα εχεις μια καλη εργασία που σου φερνει ενα σοβαρο ποσο,πληρωνεις 6 με 7 κατοσταρικα (παραδειγμα) ενοικιο. Αν ομως απολυθεις η πεσεις εξω, βρισκεις σπιτι πιο παλιο κ μικροτερο με τα μισα λεφτα κ πιο κατω, αν εχεις 7 κατοσταρικα δοση δανειου, δεν μπορεις να την κανεις 300 ή κ αν την κανεις θα μεγαλωσει ο χρονος αποπληρωμης κ οι τοκοι θα σε φανε.

Η διαφορα με τον φυσικο ιδιοκτητη κ οχι μια εταιρια-τραπεζα ειναι πως εχεις να κανεις με ανθρωπο και καποιοι ειναι με Α κεφαλαιο. Μπορει να παθεις ατυχημα και ο ιδιοκτητης να μαλακωσει αρκετα μεχρι να αναρρωσεις και να σταθεις στα ποδια σου, αν το πεις αυτο στην τραπεζα θα σου πουν ευγενικα στ @ρχιδι@ μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Το λέω από την άποψη να μην είναι ατελείωτο το δάνειο. Καλύτερα κάτι πιο μαζεμένο που να ξεμπερδεύεις νωρίτερα, δεν χρειάζονται και υπερβολές με το σπίτι. Φεύγουν και τα παιδιά και μένουν άδεια τα τεράστια σπίτια που φτιάχνουν πολλοί...

Έτσι το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον και αν κάποια στιγμή κινηθώ προς τα κει έτσι μάλλον θα κινηθώ.

Μέγα λάθος η σκέψη να ζοριστείς για να ξεχρεώσεις νωρίτερα και με μεγαλύτερο ρίσκο. Τα περισσότερα στεγαστικά που έσκασαν είχαν παρόμοιο σκεπτικό βγάζουμε 3 σαν οικογένεια να βάλουμε τα 1200 στεγαστικό για να ξεχρεώσουμε γρήγορα για να έχουμε την αίσθηση της ιδιοκτησίας   έπεσαν οι μισθοί και τα 3 έγιναν 2 και άρχισε το κλάμα. 

Πάντα πρέπει να έχεις το μέγιστο δυνατό κεφάλαιο κίνησης γιατί αυτό καθορίζει την καθημερινότητα σου οπότε καλύτερα αν βγάζεις 3 δραχμές να περνάς εσύ με 2,5 και όχι η τράπεζα . Νομίζεις αν γίνεις τυπικά ιδιοκτήτης μετά από 20 ή 30 χρόνια θα έχει κάποια διαφορά ή θα στα επόμενα 10 χρόνια μετά την εξόφληση θα αποταμιέυσεις τη διαφορά;  

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Morosana είπε

Μέγα λάθος η σκέψη να ζοριστείς για να ξεχρεώσεις νωρίτερα και με μεγαλύτερο ρίσκο. Τα περισσότερα στεγαστικά που έσκασαν είχαν παρόμοιο σκεπτικό βγάζουμε 3 σαν οικογένεια να βάλουμε τα 1200 στεγαστικό για να ξεχρεώσουμε γρήγορα για να έχουμε την αίσθηση της ιδιοκτησίας   έπεσαν οι μισθοί και τα 3 έγιναν 2 και άρχισε το κλάμα. 

Πάντα πρέπει να έχεις το μέγιστο δυνατό κεφάλαιο κίνησης γιατί αυτό καθορίζει την καθημερινότητα σου οπότε καλύτερα αν βγάζεις 3 δραχμές να περνάς εσύ με 2,5 και όχι η τράπεζα . Νομίζεις αν γίνεις τυπικά ιδιοκτήτης μετά από 20 ή 30 χρόνια θα έχει κάποια διαφορά ή θα στα επόμενα 10 χρόνια μετά την εξόφληση θα αποταμιέυσεις τη διαφορά;  

Ειναι αυτο που λεγαν οι παλιοι "απλωσε τα ποδια σου μεχρι εκει που φτανει το παπλωμα" 

Παντως κ εγω ειμαι κατα των δανειων κ δεν.εχω παρει ποτε. Θα επερνα μονο αν ειχα ενα κεφαλαιο για σπιτι κ μου ελειπε ενα 20-30% για την αγορα αλλιως να βαλω ολο το ποσο ειναι καθαρα θηλια στο λαιμο μιας κ δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει αυριο

Επεξ/σία από bill_zaf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ακομα παραμετρος που δεν ειδα να γραφεται ειναι οτι μετα απο 20-25 της αποπληρωμης για αγορα σπιτιου θα εχεις απλά ενα "παλιο" σπιτι που θα χριζει ισως καποιας ανακαίνισης ή τουλάχιστον καποιων επέμβασεων.. Ενω απλά με το ενοικιο σε 20-25 χρονια αλλαζεις σπίτι και μπαίνεις αν θελεις σε καινουριο, προφανως με ανεσεις και χαρακτηριστικα νεας λογικής πχ του 2040.. Ισως ακομα και σε μια νεα αναβαθμισμενη, ασφαλέστερη και πιο ησυχη περιοχή.. 

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill_zaf είπε

Ειναι αυτο που λεγαν οι παλιοι "απλωσε τα ποδια σου μεχρι εκει που φτανει το παπλωμα" 

Παντως κ εγω ειμαι κατα των δανειων κ δεν.εχω παρει ποτε. Θα επερνα μονο αν ειχα ενα κεφαλαιο για σπιτι κ μου ελειπε ενα 20-30% για την αγορα αλλιως να βαλω ολο το ποσο ειναι καθαρα θηλια στο λαιμο μιας κ δεν ξερεις τι μας ξημερωνει αυριο

Τα δάνεια είναι εργαλείο αρκεί να ξέρεις να το χρησιμοποιείς σωστά, σχεδόν όλη η οικονομία βασίζεται στο δανεισμό. 

Το να φτιάξεις σπίτι με ιδία κεφάλαια και αυτό το βλέπω εξίσου κακή ιδέα μαζί με γρήγορη αποπληρωμή με μεγάλη δόση για τους ίδιους λόγους, αυτό δεν το κάνουν ούτε εφοπλιστές και βιομήχανοι που έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν cash αλλά προτιμούν να έχουν κεφάλαιο κίνησης και να το γυρίζουν. 

Σωστό αυτό που έλεγαν οι παλιοί ως προς το άνοιγμα αλλά η νοοτροπία της ιδιοκτησίας και το ανυπότακτο ότι δεν θέλουν έλεγχο και συνιδιοκτήτη τους έφαγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Μια ακομα παραμετρος που δεν ειδα να γραφεται ειναι οτι μετα απο 20-25 της αποπληρωμης για αγορα σπιτιου θα εχεις απλά ενα "παλιο" σπιτι που θα χριζει ισως καποιας ανακαίνισης ή τουλάχιστον καποιων επέμβασεων.. Ενω απλά με το ενοικιο σε 20-25 χρονια αλλαζεις σπίτι και μπαίνεις αν θελεις σε καινουριο, προφανως με ανεσεις και χαρακτηριστικα νεας λογικής πχ του 2040.. Ισως ακομα και σε μια νεα αναβαθμισμενη, ασφαλέστερη και πιο ησυχη περιοχή.. 

Υπάρχουν σπίτια του 1960-70 σε ημιάθλια κατάσταση που τα βλέπεις να νοικιάζονται 10 ευρώ το τετραγωνικό. Μπορεί να είναι και συγκυριακό αυτό μιας και 10 χρόνια δεν έχει χτιστεί τίποτα αλλά σίγουρα μια αξία θα την έχει το σπίτι και τότε. Το πουλάς κι έχεις καλύψει τα νοίκια για χρόνια στο ίδιο παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, obby είπε

Υπάρχουν σπίτια του 1960-70 σε ημιάθλια κατάσταση που τα βλέπεις να νοικιάζονται 10 ευρώ το τετραγωνικό. Μπορεί να είναι και συγκυριακό αυτό μιας και 10 χρόνια δεν έχει χτιστεί τίποτα αλλά σίγουρα μια αξία θα την έχει το σπίτι και τότε. Το πουλάς κι έχεις καλύψει τα νοίκια για χρόνια στο ίδιο παράδειγμα.

Αρα ή η μία ή η αλλη.. Χρηματα δεν λεω οτι θα χασεις (ισως βγεις και κερδισμενος με αγορα vs ενοίκιο) αλλα μπαίνεις σε ενα δάνειο για 20-25 που δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει (πχ ενα προβλημα υγείας), ενω απλα με το ενοικιο θεωρώ οτι μπορείς να προσαρμοστείς καλύτερα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Λεφτά στον αέρα, που θα τα πληρώνεις μια ζωή είτε έχεις δουλειά είτε όχι

Λεφτά στον αέρα μπορεί να είναι οτιδήποτε πληρώνεις ενώ μπορούσες να αποφύγεις. Ένα δάνειο μπορεί να σου κοστίσει παραπάνω αν το ενοίκιο σου κέρδιζε αρκετά λεφτά το μήνα ώστε να μη χρειάζεται να πάρεις δάνειο εξαρχής. Επίσης η ζωή είναι απρόβλεπτη, μπορεί το δάνειο να σου δίνει την αίσθηση της ιδιοκτησίας και της ψευτοασφάλειας αλλά δε ξέρεις αν θα καταφέρεις να δεις το σπίτι να γίνεται δικό σου για όσο ζεις. Δε ξέρεις τι νόμος μπορεί να βγει αύριο μεθάυριο και όλα αυτά τα δανεικά να είναι πλέον λεφτά του αέρα τα οποία πρέπει να επιστρέψεις χάνοντας όμως ότι απέκτησες με αυτά. Όλα αυτά ακούγονται ανώδυνα και υπερβολικά μέχρι να συμβούν, τότε πονάνε.

3 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Αν πάει κάτι στραβά σε οικονομικό επίπεδο πιο πολλές είναι οι πιθανότητες να καταλήξεις άστεγος στο δρόμο ως ενοικιαστής παρά ως ιδιοκτήτης!

ναι αλλά αν καταλήξεις ως ενοικιαστής δεν θα έχεις κανένα χρέος. Αυτό είναι μία ΠΟΛΥ σημαντική λεπτομέρεια. Για αυτό λένε για τους άστεγους στην Αμερική ότι είναι πιο πλούσιοι από ένα μεγάλο μέρος του πλυθησμού, γιατί δε χρωστάνε σε κανέναν!

Τέλος πάντων δε νομίζω ότι οι τράπεζες δίνουν δάνεια έτσι για πλάκα ώστε να μη πληρώνεις ενοίκιο και στη θέση του να πληρώνεις δόση. Θέλω και εγώ ένα σπίτι, έχω ένα πλάνο να αποταμιεύω για 2-3 χρόνια και να ζω όσο πιο λιτά γίνεται, με το μίνιμουμ που μπορώ. Αν πάρω ένα καλό δυάρι θα είμαι ευχαριστημένος. Δε συμπάθησα ποτέ τα μεγάλα σπίτια εκτός αν είναι τίποτα μονοκατοικίες με μεγάλο κήπο. Νιώθεις αποκομένος από τον έξω κόσμο στα μεγάλα διαμερίσματα και είναι δύσκολο να τα διαχειριστείς. Πιστεύω με μία κουκέτα στο ένα δωμάτιο και εσύ με τη γυναίκα σου στο άλλο, κάνεις και οικογένεια σε δυάρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Μια ακομα παραμετρος που δεν ειδα να γραφεται ειναι οτι μετα απο 20-25 της αποπληρωμης για αγορα σπιτιου θα εχεις απλά ενα "παλιο" σπιτι που θα χριζει ισως καποιας ανακαίνισης ή τουλάχιστον καποιων επέμβασεων.. Ενω απλά με το ενοικιο σε 20-25 χρονια αλλαζεις σπίτι και μπαίνεις αν θελεις σε καινουριο, προφανως με ανεσεις και χαρακτηριστικα νεας λογικής πχ του 2040.. Ισως ακομα και σε μια νεα αναβαθμισμενη, ασφαλέστερη και πιο ησυχη περιοχή.. 

Ένα σπίτι 20-25 ετών δεν το λες και παλιό, ειδικά τα τελευταία χρόνια που το ποσοστό των κατοικιών με ηλικία από 50 ετών και πάνω έχει φτάσει στο 50%, και η ανακαίνιση που - πιθανόν να - χρειάζεται είναι μικρό ποσό σε σχέση με την αξία που θα έχει.

Επίσης εφόσον νοικιάζεις και θέλεις να μετακομίσεις από ένα σπίτι 20-25 ετών σε κάποιο άλλο καινούργιο που θα βρίσκεται "σε μια νεα αναβαθμισμενη, ασφαλέστερη και πιο ησυχη περιοχή", θα πρέπει να βάλεις το χέρι πολύ βαθιά στην τσέπη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παλαιοτητα των σπιτιων δεν ειναι μονο το ετος κατασκευης. Ειναι και η συντηρηση. Μενω σε σπιτι 45 ετων που πριν 3 χρονια περαστηκε εξωτερικη θερμομωνωση, καυστηρας αεριου και ηλιακος. Εχει καλυτερη ενεργειακη συμπεριφορα απο σπιτι με το 1/3 της ηλικίας χωρις ενεργειακες αναβαθμισεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...