Προς το περιεχόμενο

Αγορά ή ενοικίαση ακινήτου;


obby

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, stelios_2809 είπε

2. σε περίπτωση οικονομικού αδιεξόδου στο παίρνει η τράπεζα και μένεις με την χασούρα της περιόδου , αλλά ουσιαστικά σαν να ήσουν σε ενοίκιο.

Μενεις με την χασουρα της περιοδου και το 20%-25% της προκαταβολης και λοιπων εξοδων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Σύμφωνοι , ο μόνος τρόπος να δεις τρέχουσα εμπορική αξία ακινήτου είναι να απευθυνθείς σε τράπεζα;;;; κάτι εκτιμητές ακινήτων κάνουν αντίστοιχη δουλειά ;

Αυτοί λειτουργούν σαν σύμβουλοι αγοράς αλλά η άποψη τους είναι καθαρά συμβουλευτική. Η τράπεζα σου δίνει το χρήμα και η μόνη εκτίμηση που μετράει είναι η δικιά της. Πχ για έναν πωλητή που ζητάει 10 παραπάνω επειδή έντυσε με μι πέτρα το τζάκι ή σου έβαλε μια ντιζαινατη μπαταρία ή μια βυζαρού γειτόνισα για έναν σύμβουλο μπορεί να παίζει ρόλο αλλά για την τράπεζα κανέναν.

 

BTW μου κάνει εντύπωση ότι όλοι σκέφτονται και θεωρούν δεδομένο το κακό σενάριο σαν δανειολήπτης λες και ο ενοικιαστής δεν μπορεί να έχει τις ατυχίες του 

Επεξ/σία από Morosana
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Morosana είπε

Αυτοί λειτουργούν σαν σύμβουλοι αγοράς αλλά η άποψη τους είναι καθαρά συμβουλευτική. Η τράπεζα σου δίνει το χρήμα και η μόνη εκτίμηση που μετράει είναι η δικιά της. Πχ για έναν πωλητή που ζητάει 10 παραπάνω επειδή έντυσε με μι πέτρα το τζάκι ή σου έβαλε μια ντιζαινατη μπαταρία ή μια βυζαρού γειτόνισα για έναν σύμβουλο μπορεί να παίζει ρόλο αλλά για την τράπεζα κανέναν.

BTW μου κάνει εντύπωση ότι όλοι σκέφτονται και θεωρούν δεδομένο το κακό σενάριο σαν δανειολήπτης λες και ο ενοικιαστής δεν μπορεί να έχει τις ατυχίες του 

Μπορεί να έχει τις ατυχίες του εννοείται, αλλά δεν έχει τέτοια δέσμευση για τόσα χρόνια. Δεν μπορείς να πληρώσεις φεύγεις, τελείωσε.

Άσχετα αν είμαι υπέρ του ιδιόκτητου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μπορεί να έχει τις ατυχίες του εννοείται, αλλά δεν έχει τέτοια δέσμευση για τόσα χρόνια. Δεν μπορείς να πληρώσεις φεύγεις, τελείωσε.

Άσχετα αν είμαι υπέρ του ιδιόκτητου.

Δέσμευση δεν είναι και να δίνεις κάθε μήνα ενοίκιο και να είσαι στο έλεος του πως θα ξυπνήσει ο κάθε ιδιοκτήτης για να δεχτεί να σου φτιάξει μια ζημια που τον βαραίνει αλλά δεν γουστάρει να πληρώσει ή αν η κόρη του θέλει να σπιτώσει το γκόμενο και να ψάχνεις σε 2 3 μήνες να μπεις στο πρώτο που θα βρεις ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Morosana είπε

Δέσμευση δεν είναι και να δίνεις κάθε μήνα ενοίκιο και να είσαι στο έλεος του πως θα ξυπνήσει ο κάθε ιδιοκτήτης για να δεχτεί να σου φτιάξει μια ζημια που τον βαραίνει αλλά δεν γουστάρει να πληρώσει ή αν η κόρη του θέλει να σπιτώσει το γκόμενο και να ψάχνεις σε 2 3 μήνες να μπεις στο πρώτο που θα βρεις ; 

Είναι αλλά είναι μικρότερη, έτσι μου φαίνεται εμένα τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε υποχρεώνει η τράπεζα να μείνεις στο σπίτι που θα αγοράσεις. 
Αν σε 5 χρόνια αποφασίσεις να πας αλλού, νοικιάζεις αυτό που αγόρασες για να ξεχρεώνει το δάνειο και νοικιάζεις αλλού. 
Επειδή θα κάνεις ~30 χρόνια δάνειο, μπορεί να υπάρχει διαφορά στο ενοίκιο που θα παίρνεις με αυτό που θα δίνεις με θετικό πρόσημο για σένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε επιλέξει να μένουμε στο ενοίκιο κυρίως για να είμαστε ελεύθεροι να φύγουμε όποτε θέλουμε (αλλαγή πόλης χώρας ή έστω γειτονιάς) και για να μην δεσμευτουμε με τον καθε περίεργο γείτονα. 

Τώρα οικονομικα: έστω ότι το σπίτι αξίζει σημερα 100.000 και το ενοίκιο 5000 το χρόνο. Αν νοικιάζεις σε 20 χρόνια θα έχεις δώσει 100χιλ και δεν θα έχεις δικό σου τίποτα. Αν το αγοράσεις με δάνειο θα έχεις δώσει 120χιλ και θα έχεις δικό σου ένα σπίτι που τοτε θα αξίζει 80χιλ. Αν υπολογίσεις και φόρους και έξοδα συντήρησης 1000 τον χρόνο βλέπεις ότι έχεις δώσει 140χιλ. (Όλα τα νούμερα χοντρικά, μπορεί να παίζουν αρκετά) 

Και οι δύο λύσεις έχουν υπερ και κατά, εμένα με βολεύει το νοίκι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Δεν σε υποχρεώνει η τράπεζα να μείνεις στο σπίτι που θα αγοράσεις. 
Αν σε 5 χρόνια αποφασίσεις να πας αλλού, νοικιάζεις αυτό που αγόρασες για να ξεχρεώνει το δάνειο και νοικιάζεις αλλού. 
Επειδή θα κάνεις ~30 χρόνια δάνειο, μπορεί να υπάρχει διαφορά στο ενοίκιο που θα παίρνεις με αυτό που θα δίνεις με θετικό πρόσημο για σένα. 

Αυτό ακριβώς κάναμε κι εμείς όταν φύγαμε σε άλλη πόλη.

Το νοικιάσαμε και όντως το ενοίκιο ήταν 150 ευρώ περισσότερο από τη μηνιαία δόση!

54 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Εμείς έχουμε επιλέξει να μένουμε στο ενοίκιο κυρίως για να είμαστε ελεύθεροι να φύγουμε όποτε θέλουμε (αλλαγή πόλης χώρας ή έστω γειτονιάς) και για να μην δεσμευτουμε με τον καθε περίεργο γείτονα. 

Τώρα οικονομικα: έστω ότι το σπίτι αξίζει σημερα 100.000 και το ενοίκιο 5000 το χρόνο. Αν νοικιάζεις σε 20 χρόνια θα έχεις δώσει 100χιλ και δεν θα έχεις δικό σου τίποτα. Αν το αγοράσεις με δάνειο θα έχεις δώσει 120χιλ και θα έχεις δικό σου ένα σπίτι που τοτε θα αξίζει 80χιλ. Αν υπολογίσεις και φόρους και έξοδα συντήρησης 1000 τον χρόνο βλέπεις ότι έχεις δώσει 140χιλ. (Όλα τα νούμερα χοντρικά, μπορεί να παίζουν αρκετά) 

Και οι δύο λύσεις έχουν υπερ και κατά, εμένα με βολεύει το νοίκι. 

Εξαρτάται το σπίτι, την περιοχή και την κατάσταση του σπιτιού.

Εμείς το αγοράσαμε 45.000 το 1990, πληρώσαμε 60.000 (το επιδοτούμενο επιτόκιο τότε ήταν 18%) και σήμερα η αντικειμενική του αξία είναι 90.000!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φυσικα και αγοραζεις.Το να μην εχεις ιδιοκτητο σπιτι ειναι σα να πληρωνεις δανειο μια ζωη-χωρις να σου μενει και κατι στο τελος- ποτε δε θα εισαι ελευθερος παντα θα πρεπει να πληρωσεις τον εκαστοτε ιδιοκτητη για να μην μενεις αστεγος.

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κύριο πλεονέκτημα του ενοικίου είναι ευελιξία, δηλαδή όταν είμαι εύρωστος οικονομικά μπορώ και μένω σε 150 τετραγωνικά σπίτι σαν άρχοντας. Αν δυσκολέψουν τα πράγματα μένεις και σε 1 δωμάτιο των 30 τετραγωνικών ή στο πατρικό σου.

Φυσικά και τα παραπάνω ισχύουν και φυσικά το δάνειο είναι βραχνάς και σκοτούρα στο κεφάλι σου, αλλά αν πετύχει μετά από 20 (ή 25 ή 30) χρόνια θα έχεις ένα πλήρως δικό σου σπίτι και αν τότε σου συμβεί η στραβή θα μαζευτείς σπίτι σου, θα κλείσεις τη πόρτα σου και το μόνο που θα θες είναι 100 ευρώ το μηνά να πληρώνεις ρεύμα και νερό και κάθε μέρα θα τρως μακαρόνια και φακές. Δεν θα σε πετάξει κανένας στο δρόμο όταν θα είσαι 60 ετών ηλικιωμένος, που στατιστικά πήρες 25ετές δάνειο στα 35. Πόσο νομίζεις θα ζουν και οι γονείς σου, για να μπορείς να πας στο παιδικό σου δωμάτιο;

Κατά την άποψή μου, ένας εργαζόμενος ηλικίας 30-40, θα πρέπει να σκεφτεί αν θα μπορεί να πληρώσει ενοίκιο και έξοδα και πόσο αποδοτικός θα είναι σε μια δουλειά όταν θα είναι 60 και για να διασφαλίσεις τα 60+ σου, τώρα είναι ο καιρός να πάρεις αποφάσεις και φυσικά και ρίσκο. Ο μύθος της καλής σύνταξης και του εφάπαξ έχει καταρριφτεί και το γνωρίζουμε. Σκεφτείτε τον 60 χρονο εαυτό σας και μεριμνήστε από τώρα σε όλους τους τομείς (τσιγάρο, διατροφή, σωματικά κιλά, οικονομική εξασφάλιση κτλ).

Στο πρακτικό κομμάτι, πράγματι, υπάρχουν προβλήματα στο ενοίκιο:

  • ποτέ τα πράγματα σου δεν θα είναι αυτά που θέλεις, θα πρέπει να είναι αρκετά γενικά να ταιριάζουν σε όλα τα σπίτια
  • ποτέ δεν θα επενδύσεις σε σοβαρή διακόσμηση, κουρτίνες, χαλιά, κλιματιστικά, λευκές συσκευές. Όλα πρέπει να είναι «μετακινήσιμα».
  • πάντα θα ζεις με το άγχος μην σου πει ο ιδιοκτήτης «ξέρεις θα ήθελα μια αύξηση 50 ευρώ από Σεπτέμβριο που ανανεώνουμε» ή «ξέρεις παντρεύεται ο γιός μου και το θέλουμε το σπίτι» ή «τελειώνει η τριετία και δεν θα ανανεώσουμε γιατί δεν μου αρέσει η φάτσα σου»

Ολοκληρώνοντας στη περίπτωση του δανείου, αν έρθει η δύσκολη στραβή, πάλι έχεις επιλογές. Πάλι μετακομίζεις σε 30 τετραγωνικά και το ενοικιάζεις, πάλι πας και μένεις σε συγγενή, μπαινεις σε κάποιο πρόγραμμα ρύθμισης ή στη χειρότερη μπορείς να πεις «οκ πουλάω το σπίτι και ξεχρεώνω τη τράπεζα και ίσως μου μένουν και χρήματα», ανάλογα πόσες δόσεις έχεις πληρώσει.

Αυτά από εμένα και καλή Κυριακή 🙏

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα ποιος μπορει να παρει δανειο για να αγορασει σπιτι και προτιμαει ενοικιο ?? Ειναι δυνατον?

Καποιοι λενε οτι αν μεινεις ανεργος θα σου παρει η τραπεζα το σπιτι. Δηλαδη αν μεινεις ανεργος με ενοικιο, ο ιδιοκτητης θα σε αφησει μεσα?? Ποια η διαφορα?

Το να μην παρεις σπιτι εφοσον μπορεις να παρεις δανειο ειναι αυτοκτονια. Πετας τα λεφτα σου στον καδο.

Και λεω "μπορεις να παρεις δανειο" γιατι πλεον οι περισσοτεροι δεν μπορουνε.

Θελει τουλαχιστον το 25% της αξιας να το εχεις τραπεζα (πχ για ενα νορμαλ οικογενειακο σπιτι των 150.000 να εχεις κασερι 40000 που ελαχιστοι εχουν). Και τα υπολοιπα με δοσεις θα σου βγουν +40% με τα επιτοκια που υπαρχουν.

Παρ ολα αυτα και παλι αξιζει, αν βαλεις δοση πχ 450 ευρω τον μηνα για 25 χρονια. Ετσι κ αλλιως μια οικογενεια ποσο λιγοτερο να δωσει αν πανε "στραβα" τα πραγματα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος βρει στην Αθήνα σπίτι για τετραμελή οικογένεια που να είναι γύρω στα 100 τετραγωνικά κάτω από 150.000 και να μην χρήζει ανακαίνισης τότε μιλάμε.  Εγώ πάντως που ρώτησα για δάνειο 150.000 για 30 χρόνια η δόση έβγαινε στα 940 . Πράγμα που με πολύ κόπο μπορώ να τα δίνω. 700 ενοίκιο σε σπίτι 120 τετραγωνικά σχεδόν καινούριο δίνω τώρα. Που 940 που 700 240 είναι κάποια από τα φροντιστήρια των παιδιών.  Πιστεύω όλοι θα θέλαμε δικό μας σπίτι αλλα ειναι πολλά τα λεφτά για ένα αξιοπρεπές σπίτι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάω ανάποδα γιατί άκρη δεν έβγαλα αν και έχω καλό εισόδημα.  Βρήκα ένα σπίτι παλιό μεν αλλά φθηνό,  το νοικιαζω χαμηλά σε σχέση με την περιοχή που είναι +25% παραπάνω τουλάχιστον. Ρώτησα τον γιο του ιδιοκτήτη αν το πουλάνε και μου είπε 800 ευρώ πάνω από την αντικειμενική το μέτρο! Για σπίτι του 1975 χωρίς πάρκινγκ που θέλει ένα 80αρι χιλιάρικα μέσα στο νερό. Δηλαδή χοντρικά μου ζήτησε 260 χιλιάρικα λες και είμαι κινέζος. Αυτός μόλις πεθάνει ο παππούςθα το δώσει 100 χιλιάρικα και μπορεί να λέω και πολλά. 

Τα ρέστα τα μαζεύω για να αγοράσω σε 20 χρόνια cash.  Έτσι και αλλιώς θα αλλάξουν δραματικά τα πράγματα προς τα κάτω.  Ο Έλληνας δεν έχει ιδέα από οικονομικά και νομίζει πως το δάνειο που του έδωσε το ΠΑΣΟΚ για να χτίσει ή αγοράσει και αποπληρωσε με το εφάρπαξ είναι η ευκαιρία του για μπουζούκια για πάντα. Η "μεσαία τάξη " για γέλια. Το καταλαβαίνεις αν δεις πόσοι δηλώνουν πάνω από 50-60 χιλιάρικα.

Τα τσιμέντα δεν παράγουν χρήμα εκτός και αν είσαι μηχανικός. Αν αγοράσεις σπίτι μέσα μπαίνεις για δεκαετίες.

Όλοι όσοι έχουν σπίτια τώρα σε ηλικία 55-70 δε θα ξέρουν τι να τα κάνουν.  Τα παιδιά τους έφυγαν εξωτερικό. Αυτοί που έμειναν πίσω ζουν με το βασικό +κάποιο ενοίκιο που τους άφησαν οι γονείς τους. Οι ίδιοι θα έχουν παιδιά που θα θέλουν iPhone , σπουδές ή δε θα έχουν μια για ανακαίνιση κτλ.

Βαριά σε 20 χρόνια θα γίνει του Δράμαλη.  Μαζέψτε λεφτά και θα πάρετε δύο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ptwma είπε

Εγω πάω ανάποδα γιατί άκρη δεν έβγαλα αν και έχω καλό εισόδημα.  Βρήκα ένα σπίτι παλιό μεν αλλά φθηνό,  το νοικιαζω χαμηλά σε σχέση με την περιοχή που είναι +25% παραπάνω τουλάχιστον. Ρώτησα τον γιο του ιδιοκτήτη αν το πουλάνε και μου είπε 800 ευρώ πάνω από την αντικειμενική το μέτρο! Για σπίτι του 1975 χωρίς πάρκινγκ που θέλει ένα 80αρι χιλιάρικα μέσα στο νερό. Δηλαδή χοντρικά μου ζήτησε 260 χιλιάρικα λες και είμαι κινέζος. Αυτός μόλις πεθάνει ο παππούςθα το δώσει 100 χιλιάρικα και μπορεί να λέω και πολλά. 

Τα ρέστα τα μαζεύω για να αγοράσω σε 20 χρόνια cash.  Έτσι και αλλιώς θα αλλάξουν δραματικά τα πράγματα προς τα κάτω.  Ο Έλληνας δεν έχει ιδέα από οικονομικά και νομίζει πως το δάνειο που του έδωσε το ΠΑΣΟΚ για να χτίσει ή αγοράσει και αποπληρωσε με το εφάρπαξ είναι η ευκαιρία του για μπουζούκια για πάντα. Η "μεσαία τάξη " για γέλια. Το καταλαβαίνεις αν δεις πόσοι δηλώνουν πάνω από 50-60 χιλιάρικα.

Τα τσιμέντα δεν παράγουν χρήμα εκτός και αν είσαι μηχανικός. Αν αγοράσεις σπίτι μέσα μπαίνεις για δεκαετίες.

Όλοι όσοι έχουν σπίτια τώρα σε ηλικία 55-70 δε θα ξέρουν τι να τα κάνουν.  Τα παιδιά τους έφυγαν εξωτερικό. Αυτοί που έμειναν πίσω ζουν με το βασικό +κάποιο ενοίκιο που τους άφησαν οι γονείς τους. Οι ίδιοι θα έχουν παιδιά που θα θέλουν iPhone , σπουδές ή δε θα έχουν μια για ανακαίνιση κτλ.

Βαριά σε 20 χρόνια θα γίνει του Δράμαλη.  Μαζέψτε λεφτά και θα πάρετε δύο.

Το πρόβλημα είναι η τελευταία πρόταση :)

Το μαζέψτε λεφτά είναι μια κουβέντα, λίγοι μπορούν να αποταμιεύουν πόσα που φτάνουν για σπίτι και το άλλο είναι το 20 χρόνια. Και να μην έχει κάνει παιδιά ακόμα κάποιος τότε θα έχουν φύγει από το σπίτι το πιθανότερο...

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, zio10 είπε

Το πρόβλημα είναι η τελευταία πρόταση :)

Το μαζέψτε λεφτά είναι μια κουβέντα, λίγοι μπορούν να αποταμιεύουν πόσα που φτάνουν για σπίτι και το άλλο είναι το 20 χρόνια. Και να μην έχει κάνει παιδιά ακόμα κάποιος τότε θα έχουν φύγει από το σπίτι το πιθανότερο...

Το σκεπτικό παντως είναι απλό,  ακούω συνεχώς "να αφήσεις κατι στα παιδιά " , μα άντε και το αγόραζα 260 χιλιάρικα,  σε 40 χρόνια το σπίτι θα είναι 85! χρονών ερείπιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...