Προς το περιεχόμενο

Αγορά ή ενοικίαση ακινήτου;


obby

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ευχαριστώ, ξέρω ότι είναι διαφορετικό πράγμα ναι. Δάνειο εννοούσα την αίτηση. Ότι είναι πιο εύκολο να εγκριθεί αν πας με συγκεκριμένη πρόταση και ακόμα πιο εύκολο αν πας για αγορά έτοιμου σπιτιού.

Κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά, για να πάρεις την τελική έγκριση μιας συγκεκριμένης πρότασης (ενός συγκεκριμένου σπιτιού δλδ) πρέπει πρώτα να βάλουν το δικηγόρο τους να ψάξει το ακίνητο με δικά σου έξοδα φυσικά... Εσύ θα τους έδινες λεφτά για ελέγχους χωρίς πρώτα να σιγουρέψεις το ότι θα σου δώσουν δάνειο?

Πρώτα παίρνεις την προέγκριση, δλδ ότι μπορούν πχ να σου δώσουν 75.000 δάνειο για ένα σπίτι που κάνει 100.000, και μετά προχωράς στα υπόλοιπα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

+1 για το thread από μένα.

παρομοιως ψάχνομαι για κάτι αντίστοιχο. 
πιστεύω είναι μονόδρομος με κύριες σκέψεις σε περίπτωση αδυναμίας 

1. βγαίνεις από το σπίτι , το νοικιάζεις και πας σε φθηνότερο 

2. σε περίπτωση οικονομικού αδιεξόδου στο παίρνει η τράπεζα και μένεις με την χασούρα της περιόδου , αλλά ουσιαστικά σαν να ήσουν σε ενοίκιο.

παντως σπίτι για ένα ζευγάρι με προοπτικές παιδιών (άρα 3 δωμάτια)  δεν βρίσκω σε νούμερα κάτω από 80-90.000 και τα περισσότερα χρήζουν ανακαίνισης άμεσα η σύντομα. Που σημαίνει ότι η συνολική ανάγκη δανεισμού (αν μπορεί να εξυπηρετηθεί με δάνειο σπιτιού και δάνειο ανακαίνισης) πάει πάνω από 100-110.000.

φτωχολογιά άτιμη  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, zio10 είπε

εμένα μου είχαν πει ότι είναι καλύτερα να έχεις βρει πρώτα το σπίτι-οικόπεδο.

Καλύτερα από την άποψη πως η προέγκριση έχει ισχύ μόνο 45 ημέρες, αν πάρεις προέγκριση και ψάξεις μετά για σπίτι σίγουρα θα χάσεις την προθεσμία και θα πρέπει να ξανακάνεις αίτηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stelios_2809 είπε

+1 για το thread από μένα.

παρομοιως ψάχνομαι για κάτι αντίστοιχο. 
πιστεύω είναι μονόδρομος με κύριες σκέψεις σε περίπτωση αδυναμίας 

1. βγαίνεις από το σπίτι , το νοικιάζεις και πας σε φθηνότερο 

2. σε περίπτωση οικονομικού αδιεξόδου στο παίρνει η τράπεζα και μένεις με την χασούρα της περιόδου , αλλά ουσιαστικά σαν να ήσουν σε ενοίκιο.

παντως σπίτι για ένα ζευγάρι με προοπτικές παιδιών (άρα 3 δωμάτια)  δεν βρίσκω σε νούμερα κάτω από 80-90.000 και τα περισσότερα χρήζουν ανακαίνισης άμεσα η σύντομα. Που σημαίνει ότι η συνολική ανάγκη δανεισμού (αν μπορεί να εξυπηρετηθεί με δάνειο σπιτιού και δάνειο ανακαίνισης) πάει πάνω από 100-110.000.

φτωχολογιά άτιμη  

Αν στο πάρει η τράπεζα δεν συνεχίζουν να τρέχουν οι δόσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν στο πάρει η τράπεζα δεν συνεχίζουν να τρέχουν οι δόσεις;

Υποθετω όχι γίνεται ένας συμψηφισμός 

<υπόλοιπο χρέους> - <αξία αγοράς από τη τράπεζα> 

Παράδειγμα 

αξία σπιτιού 100.000 €

δανειο 75.000 €

δανειο με τόκους πχ. 110.000 ευρώ 

αν σε 7 χρόνια έχεις αδυναμία , λογικά το υπόλοιπο χρεος σου στη τράπεζα θα είναι τα 2/3 για ένα δάνειο 20 ετιας , άρα 70.000 ευρώ 

αυτό που θα κάνει η τράπεζα είναι να ζητήσει τα 70.000 αυτά μέσω «ρευστοποίησης» του σπιτιού σου , πετώντας σε έξω φυσικά.

αυτη την εντύπωση έχω μέσες άκρες. 

θεωρώ η χασούρα εσένα θα είναι περίπου 

προκαταβολη σπιτιού + όσα έδωσες στη τράπεζα ως τότε , άρα η προκαταβολή σου γιατί οι δόσεις θα μπορούσαν να ήταν ένα τυπικό ενοικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, stelios_2809 είπε

Υποθετω όχι γίνεται ένας συμψηφισμός 

<υπόλοιπο χρέους> - <αξία αγοράς από τη τράπεζα> 

Παράδειγμα 

αξία σπιτιού 100.000 €

δανειο 75.000 €

δανειο με τόκους πχ. 110.000 ευρώ 

αν σε 7 χρόνια έχεις αδυναμία , λογικά το υπόλοιπο χρεος σου στη τράπεζα θα είναι τα 2/3 για ένα δάνειο 20 ετιας , άρα 70.000 ευρώ 

αυτό που θα κάνει η τράπεζα είναι να ζητήσει τα 70.000 αυτά μέσω «ρευστοποίησης» του σπιτιού σου , πετώντας σε έξω φυσικά.

αυτη την εντύπωση έχω μέσες άκρες. 

θεωρώ η χασούρα εσένα θα είναι περίπου 

προκαταβολη σπιτιού + όσα έδωσες στη τράπεζα ως τότε , άρα η προκαταβολή σου γιατί οι δόσεις θα μπορούσαν να ήταν ένα τυπικό ενοικιο.

Έχω την εντύπωση ότι δεν πάει έτσι...σε περίπτωση που σου πάρει σπίτι ή αυτοκίνητο οι δόσεις συνεχίζουν να τρέχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, stelios_2809 είπε

Υποθετω όχι γίνεται ένας συμψηφισμός 

<υπόλοιπο χρέους> - <αξία αγοράς από τη τράπεζα> 

Παράδειγμα 

αξία σπιτιού 100.000 €

δανειο 75.000 €

δανειο με τόκους πχ. 110.000 ευρώ 

αν σε 7 χρόνια έχεις αδυναμία , λογικά το υπόλοιπο χρεος σου στη τράπεζα θα είναι τα 2/3 για ένα δάνειο 20 ετιας , άρα 70.000 ευρώ 

αυτό που θα κάνει η τράπεζα είναι να ζητήσει τα 70.000 αυτά μέσω «ρευστοποίησης» του σπιτιού σου , πετώντας σε έξω φυσικά.

αυτη την εντύπωση έχω μέσες άκρες. 

θεωρώ η χασούρα εσένα θα είναι περίπου 

προκαταβολη σπιτιού + όσα έδωσες στη τράπεζα ως τότε , άρα η προκαταβολή σου γιατί οι δόσεις θα μπορούσαν να ήταν ένα τυπικό ενοικιο.

Τώρα το έθεσες κάπως καλύτερα γιατί στο προηγούμενο post είχες αναφέρει τη χασούρα μόνο από τις δόσεις, και όχι της προκαταβολής που ούτε λίγο ούτε πολύ ανέρχεται στο 25% της αξίας του σπιτιού.

Πάντως δεν είναι ούτε ακριβώς έτσι, εκτός από την προκαταβολή θα χάσεις και όσα έχεις δώσει για συμβόλαια, για έξοδα φακέλου/ελέγχων στην τράπεζα, όλα αυτά συνολικά πιστεύω πως φτάνουν γύρω στις 30.000€.

Επίσης για τα 7 χρόνια στο παράδειγμα σου θα έχεις πληρώσει και τον ΕΝΦΙΑ και τυχόν συντηρήσεις/επισκευές, τα οποία δεν θα τα πλήρωνες στην περίπτωση που νοίκιαζες μια και είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη, τα οποία πιστεύω πως στην καλύτερη δεν είναι κάτω από 5.000€.

Η ζημιά σου έχει ήδη φτάσει στις 35.000€ συν άλλα τόσα που θα σου έχουν φύγει σε δόσεις, τα οποία σε καμία περίπτωση δεν είναι "σαν να πλήρωνες ενοίκιο" όπως είπες στην αρχή, αν πλήρωνες ενοίκιο θα είχες πάνω από 35.000€ στην τσέπη.

Και φυσικά αυτό ισχύει μόνο εφόσον στον πλειστηριασμό το χτυπήσουν για 70.000€, αν δεν πιάσει τόσα και πιάσει ας πούμε 50.000€ τότε συνεχίζεις να χρωστάς άλλες 20.000€ στην τράπεζα.

ΥΓ

Ίσως τα νούμερα με τα οποία έχω κάνει τους υπολογισμούς μου στην πραγματικότητα να διαφέρουν λίγο, όμως ο τρόπος που τα υπολογίζω πιστεύω πως είναι ο σωστός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κύριοι,

έστω ότι βρίσκεις ακίνητο για αγορά πρώτης κατοικίας το οποίο είναι διώροφο (δεν είναι μεζονέτα ουσιαστικά είναι 2 ανεξάρτητα σπίτια) ,ο πάνω όροφος ενοικιάζεται σε οικογένεια ,στον κάτω όροφο μένει ο ιδιοκτήτης ο οποίος το πουλάει (και τα 2 μαζί και όχι ξεχωριστά),και σου λείπουν 30Κ από το ποσό που ζητάει,μπορεί να θεωρηθεί ως ευκαιρία και αν αξίζει να μπει κανείς στην διαδικασία του δανεισμού από τράπεζα του ποσού που λείπει; θα ήθελα την γνώμη σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 υπάρχει άλλος ένας σοβαρός παράγοντας ...ο εγγυητης ....αν έχει υπογράψει κάποιος εγγυητής όλο το βάρος σε περίπτωση που κάποιος δε πληρώνει πάει σε αυτόν.

πέρα από αυτό δεν θα σε βγάλει έξω από το σπίτι με τη μια ,αλλά θα προσπαθήσει να πιέσει το εγγυητή να πληρώνει .

Εκεί αρχίζει το Δράμα γιατί.....είναι γονείς η πεθερικά συνταξιούχοι η αδέλφια??έχουν ακίνητα αλλά πέραν της πρώτης κατοικίας ??? εκεί θα τη πέσουν και θα παρουν τις δόσεις τους..

Μετά έρχεσαι αντιμέτωπος με την οικογένεια που πιστεύω κανένας δε θέλει να τους γράψει στα παλιά τους παπούτσια,με ότι αυτό σημαίνει.

Αν είναι φίλος εκεί τα πράγματα μπορεί να εξελιχθούν ποιο χειρότερα....καλυτερα να μη τα λέμε,γιατι έχω δει πολλά στ 37 χρόνια σε ιδρύματα.

Δεν είναι τόσο απλό έχασα τόσα από τα χρήματα που έδωσα και ξεμπλεχω ας παρει το ακινητο η τράπεζα .....η τράπεζα θα το πληστηρειασει για να πάρει τα χρήματα της...αν δεν τα πάρει 

πάλι σε σένα θα έρθει για να τα πάρει..εννοώ το υπόλοιπο .

αυτό ισχύει χρόνια ,αλλά παλιά δεν επαιρνες στεγαστικό χωρίς να έχεις το 30% + εγγυητή + προσημείωση αλλά και επιτόκια ψηλά μέχρι που φτασαμε να παιρνουμε 

δανειο το 100% της αξίας του ακινήτου + δάνειο επισκευών , με εγγυητή ύψους 200 χιλ έως 400 χιλ με μισθοδοσίες των 20-27000 .

  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Καλησπέρα κύριοι,

έστω ότι βρίσκεις ακίνητο για αγορά πρώτης κατοικίας το οποίο είναι διώροφο (δεν είναι μεζονέτα ουσιαστικά είναι 2 ανεξάρτητα σπίτια) ,ο πάνω όροφος ενοικιάζεται σε οικογένεια ,στον κάτω όροφο μένει ο ιδιοκτήτης ο οποίος το πουλάει (και τα 2 μαζί και όχι ξεχωριστά),και σου λείπουν 30Κ από το ποσό που ζητάει,μπορεί να θεωρηθεί ως ευκαιρία και αν αξίζει να μπει κανείς στην διαδικασία του δανεισμού από τράπεζα του ποσού που λείπει; θα ήθελα την γνώμη σας ευχαριστώ.

Το αν μπορεί κάτι να θεωρηθεί ευκαιρία έχει να κάνει με τα χρήματα που ζητάει σε σχέση με την εμπορική αξία του ακινήτου.

Το ότι σου λείπουν 30k από όσα ζητάει, εμένα τουλάχιστον δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2020 στις 11:54 ΠΜ, obby είπε

Ξεχνώντας λίγο τον κορονοϊό και υποθέτοντας ότι δεν θα επηρεάσει σημαντικά τις τιμές σε ακίνητα/ενοίκια

Αυτο ειναι σαν να λεμε να μην δουμε τον ελεφαντα στο δωματιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το αν μπορεί κάτι να θεωρηθεί ευκαιρία έχει να κάνει με τα χρήματα που ζητάει σε σχέση με την εμπορική αξία του ακινήτου.

Το ότι σου λείπουν 30k από όσα ζητάει, εμένα τουλάχιστον δεν μου λέει απολύτως τίποτα.

Αντίστοιχα ακίνητα (σε κατάσταση έτος κατασκευής κτλ κτλ) ξεκινάνε με τιμές +20Κ από αυτά που ζητάει ,τιμές αγγελιών βέβαια,σαν πρόχειρη αναζήτηση,αν μια τράπεζα κοστολογήσει το ακίνητο πιο κάτω από την τιμή που ζητάει ο πωλητής τι γίνεται ; επίσης υπάρχει τρόπος on line να δούμε περίπου τι εμπορική αξία έχει ένα ακίνητο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Αντίστοιχα ακίνητα (σε κατάσταση έτος κατασκευής κτλ κτλ) ξεκινάνε με τιμές +20Κ από αυτά που ζητάει ,τιμές αγγελιών βέβαια,σαν πρόχειρη αναζήτηση,αν μια τράπεζα κοστολογήσει το ακίνητο πιο κάτω από την τιμή που ζητάει ο πωλητής τι γίνεται ; επίσης υπάρχει τρόπος on line να δούμε περίπου τι εμπορική αξία έχει ένα ακίνητο ;

Όπως καταλαβαίνεις και εσύ, το πόσο ζητάνε στις αγγελίες δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με την εμπορική αξία.

Αν η τράπεζα κοστολογήσει το ακίνητο σε χαμηλότερη τιμή, τότε το δάνειο που θα σου δώσει για το συγκεκριμένο ακίνητο θα είναι με βάση την τιμή που το κοστολόγησε.

Και όχι, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος τρόπος για να δεις την εμπορική αξία online.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όπως καταλαβαίνεις και εσύ, το πόσο ζητάνε στις αγγελίες δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με την εμπορική αξία.

Αν η τράπεζα κοστολογήσει το ακίνητο σε χαμηλότερη τιμή, τότε το δάνειο που θα σου δώσει για το συγκεκριμένο ακίνητο θα είναι με βάση την τιμή που το κοστολόγησε.

Και όχι, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος τρόπος για να δεις την εμπορική αξία online.

Σύμφωνοι , ο μόνος τρόπος να δεις τρέχουσα εμπορική αξία ακινήτου είναι να απευθυνθείς σε τράπεζα;;;; κάτι εκτιμητές ακινήτων κάνουν αντίστοιχη δουλειά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...