Προς το περιεχόμενο

Αγορά ή ενοικίαση ακινήτου;


obby

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, randomas777 είπε

Αν επιτρέπετε, πήρατε δάνειο με σταθερό επιτόκιο ή με κυμαινόμενο;

Δεν το έχω πάρει ακόμη , έχω μόνο την προέγκριση που την πήρα την μέρα που έκλειναν τα πάντα απο τον COVID, σταθερό θα προτιμήσουμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 328
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Αν πάει κάτι στραβά σε οικονομικό επίπεδο πιο πολλές είναι οι πιθανότητες να καταλήξεις άστεγος στο δρόμο ως ενοικιαστής παρά ως ιδιοκτήτης!

Αυτό για εμένα είναι το σημαντικότερο. Κάτι πάει στραβά οικονομικά, η παγκόσμια οικονομία βρίσκεται σε κρίση ξανά ή οτιδήποτε άλλο. Ξέρεις ότι οι πιθανότητες να μείνεις στο δρόμο είναι ελάχιστες. 

Πολύ διαφορετικό να ψάξεις για κάποιο διακανονισμό με την τράπεζα, παρά με τον ιδιοκτήτη που θα θέλει το νοίκι (και με το δίκαιο του) και σε ελάχιστο διάστημα θα ξεκινήσει διαδικασίες έξωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, zio10 είπε

Γιατί είναι λάθος;

Ts για μένα το μεγαλύτερο θέμα είναι η δέσμευση που γράφεις. Επειδή δεν ξέρεις πως θα είναι τα πράγματα σε 5-10-20 χρόνια. Από το ενοίκιο φεύγεις και πας σε κάτι φτηνότερο, τη δόση πρέπει να τη δώσεις όμως.

Στεγαστικό για όσο πιο λίγα χρόνια γίνεται είναι ίσως καλή λύση.

Αν δεν βγαίνεις, νοικιάζεις το σπίτι σου και πας και μένεις αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Αν δεν βγαίνεις, νοικιάζεις το σπίτι σου και πας και μένεις αλλού

Και αν σου κατσουν 2 νοικαριδες αρπακτικα, θα χασεις κανα 4ηνο απ τον καθενα για να τον βγαλεις εξω με εξωση, να το κανουν κ ζημιες κ μετα αντε να ισοφαρισεις με την τραπεζα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, zio10 said:

Γιατί είναι λάθος;

Ts για μένα το μεγαλύτερο θέμα είναι η δέσμευση που γράφεις. Επειδή δεν ξέρεις πως θα είναι τα πράγματα σε 5-10-20 χρόνια. Από το ενοίκιο φεύγεις και πας σε κάτι φτηνότερο, τη δόση πρέπει να τη δώσεις όμως.

Στεγαστικό για όσο πιο λίγα χρόνια γίνεται είναι ίσως καλή λύση.

Ετσι ακριβώς είναι. Η ευελιξία του ενοικίου είναι εξαιρετικά σημαντική. Εκτός κι αν - κατά περίεργο τρόπο - είσαι 100% βέβαιος πως το σπίτι που θα αγοράσεις θα σε εξυπηρετεί απολύτως ως τοποθεσία για όλα τα προαναφερθέντα. Ειδικά όσοι έχουν (μεγάλη) οικογένεια, γνωρίζουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.alpha.gr/el/idiotes/daneia/stegastika/upologistes-stegastikon-daneion/prostasia

 

https://www.nbg.gr/el/retail/housing-loans/Calculator/ της ΕΤΕ εχει κυπολογισμο του ποσου που μπορεις να δινεις εχω κανει ενα παραδειγμα για εναν που εχει

ετήσια 14.000 και δίνει 48000 μαξ για ένα δάνειο 10 ετών γιατί θεωρεί ότι η δόση δεν μπορεί να είναι πάνω από 480

 

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/daneia/stegastika/stegastiko-daneio

ρίξτε μια μάτια γιατί τα έξοδα και οι τοκοι δεν είναι χαρτοπετσέτες 

 

θυμάμαι ότι με καθαρά ετήσια 28000 δεν μου έδινε δάνειο πάνω από 80000...ποτέ δε πήρα δάνειο γιατί ήδη η αγορά ήταν πολύ ψηλά

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες τράπεζες έχουν εργαλεία στα σάιτ τους που υπολογίζουν στο περίπου ύψος δανείου που μπορείς να πάρεις και δόση.

Επίσης, αν και κανονικά δεν χρηματοδοτούν το 100% αν μιλάμε για ακίνητο που θα βρεις σε τιμή ευκαιρίας μπορεί το δάνειο να είναι 100% αφού το 70% πχ που θα πάρεις θα καλύπτει όλο το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες, διάβασα ένα σχόλιο ότι έχεις το άγχος να πληρώνεις την δόση του στεγαστικού αν συμβεί καμία στραβή βλ. τώρα κλπ...Και λέω...όσοι έχουν μπει στον νόμο προστασίας ακινήτων, απλά γελούν... Με δάνειο και με 100 υποθήκες να είναι το ακίνητο, και πάλι είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ μέχρι να σε πετάξει έξω η τράπεζα θα περάσει πολύς καιρός. Δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι ότι θα φτάσεις σε αυτό το σημείο αλλά τέλος πάντων αν είσαι σοβαρός άνθρωπος, σε μια δύσκολη την τράπεζα την χειρίζεσαι...παγώνεις το δάνειο, παρατείνεις δόσεις κλπ, κάτι γίνεται. Τέλος πάντων κάπως έτσι είναι. Το θέμα είναι τι δάνειο και τι ύψους θα πάρεις, και τί αξίες έχουν τα ακίνητα (και τί αξία θα έχουν, όταν εξοφληθεί το δάνειο).
Πρόσφατα διάβαζα ένα post φίλου (φίλης; δεν θυμάμαι!) που ζητούσε συμβουλές στα τεχνικά θέματα, για ένα ακίνητο του '60 (ήδη άνω των 50+ χρόνων, δηλαδή), που θα ήθελε σοβαρή ανακαίνιση, και η διάρκεια αποπληρωμής θα ήταν άνω των 30 ετών...Δηλαδή όταν αποπληρωθεί το δάνειο, η κατοικία θα πλησιάζει στο τέλος της ονομαστικής ζωής του σκυροδέματος (αν και είναι φιλότιμο υλικό όπως συνηθίζεται να λέγεται).

Για εμένα, αν δανειοδοτείσαι, και βρεις κατοικία που ικανοποιεί τις απαιτήσεις σου, το προχωράς με αγορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τράπεζα δε θα ασχοληθεί να δώσει σοβαρό στεγαστικό δάνειο σε κάποιον κάτω των 45 που δεν έχει ήδη λεφτά στην άκρη και δυνατό εκκαθαριστικό. 

Από περιπτωσεις φίλων (που ίσως πριν την κριση να εγκρινονταν και για δάνεια του εκατομμυρίου ) η συμμετοχή της τράπεζας μπορούσε να μαξαρει περίπου στις 80.000 . Ένας νέος άνθρωπος θα θέλει να πάρει ένα σπίτι σχετικά καινούριο , οπότε Εάν μιλάμε για Αθήνα θα πρεπει να έχει 100.000 στην άκρη για να αρχίσει να ψάχνει κάτι στις ανάγκες του. 

Φυσικά η προϋπόθεση για να γίνει αυτό όπως προείπα δυνατό εκκαθαριστικό (     > 40.000) ενώ  ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΡΟΫΠΌΘΕΣΗ η  προσημείωση και του  ακινήτου του εγγυητή , που συνήθως θα είναι ένας γονιός

 Άρα το προφίλ του πιθανού δανειολήπτη για την ελληνική τράπεζα είναι κάποιο δυνατό στέλεχος (?) Του ιδιωτικού τομέα ή ένα ζευγάρι που έχουν και οι δύο καλές δουλειές , με λεφτά στην άκρη και γονείς που έχουν κάποιο ακίνητο για προσημείωση. Γιατί άραγε η παραπάνω περίπτωση να θέλει δάνειο ??? 

Είπαμε, θα γίνουμε Ευρωπαίοι και θα νοικιάζουμε ως τα γεράματα 😄

  

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις λεφτά στην άκρη. Μια καλή μισθοδοσία και ένας εγγυητής (γονιός με σύνταξη πχ) αρκεί για ένα σεβαστό ποσό. Τώρα αν κάποιος θέλει σπίτι των 300 χιλιάδων αλλάζει.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sokratismalamas είπε

Η τράπεζα δε θα ασχοληθεί να δώσει σοβαρό στεγαστικό δάνειο σε κάποιον κάτω των 45 που δεν έχει ήδη λεφτά στην άκρη και δυνατό εκκαθαριστικό. 

Από περιπτωσεις φίλων (που ίσως πριν την κριση να εγκρινονταν και για δάνεια του εκατομμυρίου ) η συμμετοχή της τράπεζας μπορούσε να μαξαρει περίπου στις 80.000 . Ένας νέος άνθρωπος θα θέλει να πάρει ένα σπίτι σχετικά καινούριο , οπότε Εάν μιλάμε για Αθήνα θα πρεπει να έχει 100.000 στην άκρη για να αρχίσει να ψάχνει κάτι στις ανάγκες του. 

Φυσικά η προϋπόθεση για να γίνει αυτό όπως προείπα δυνατό εκκαθαριστικό (     > 40.000) ενώ  ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΡΟΫΠΌΘΕΣΗ η  προσημείωση και του  ακινήτου του εγγυητή , που συνήθως θα είναι ένας γονιός

 Άρα το προφίλ του πιθανού δανειολήπτη για την ελληνική τράπεζα είναι κάποιο δυνατό στέλεχος (?) Του ιδιωτικού τομέα ή ένα ζευγάρι που έχουν και οι δύο καλές δουλειές , με λεφτά στην άκρη και γονείς που έχουν κάποιο ακίνητο για προσημείωση. Γιατί άραγε η παραπάνω περίπτωση να θέλει δάνειο ??? 

Είπαμε, θα γίνουμε Ευρωπαίοι και θα νοικιάζουμε ως τα γεράματα 😄

Για τον ίδιο λόγο που κάθε περίπτωση θέλει δάνειο, επειδή δεν διαθέτει το χρήμα για να αγοράσει τοις μετρητοίς.

Επίσης τα περισσότερα από όσα γράφεις δεν ισχύουν...

Ο αιτών δεν χρειάζεται να έχει εκκαθαριστικό πάνω από 40.000€, απλά πρέπει από το εκκαθαριστικό του να προκύπτει ότι θα είναι σε θέση να πληρώνει απρόσκοπτα τις δόσεις του δανείου που θέλει να πάρει, ξέρω περιπτώσεις ατόμων που έχουν πάρει στεγαστικό με εκκαθαριστικό 15.000€.

Ο αιτών δεν χρειάζεται να έχει 100.000€ στην άκρη, εκτός βέβαια και αν το σπίτι που θέλει να πάρει κάνει 400-500.000€, πρέπει να έχει το 20-25% γιατί οι τράπεζες χρηματοδοτούν έως το 75-80% max.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sokratismalamas είπε

Η τράπεζα δε θα ασχοληθεί να δώσει σοβαρό στεγαστικό δάνειο σε κάποιον κάτω των 45 που δεν έχει ήδη λεφτά στην άκρη και δυνατό εκκαθαριστικό. 

Από περιπτωσεις φίλων (που ίσως πριν την κριση να εγκρινονταν και για δάνεια του εκατομμυρίου ) η συμμετοχή της τράπεζας μπορούσε να μαξαρει περίπου στις 80.000 . Ένας νέος άνθρωπος θα θέλει να πάρει ένα σπίτι σχετικά καινούριο , οπότε Εάν μιλάμε για Αθήνα θα πρεπει να έχει 100.000 στην άκρη για να αρχίσει να ψάχνει κάτι στις ανάγκες του. 

Φυσικά η προϋπόθεση για να γίνει αυτό όπως προείπα δυνατό εκκαθαριστικό (     > 40.000) ενώ  ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΡΟΫΠΌΘΕΣΗ η  προσημείωση και του  ακινήτου του εγγυητή , που συνήθως θα είναι ένας γονιός

 Άρα το προφίλ του πιθανού δανειολήπτη για την ελληνική τράπεζα είναι κάποιο δυνατό στέλεχος (?) Του ιδιωτικού τομέα ή ένα ζευγάρι που έχουν και οι δύο καλές δουλειές , με λεφτά στην άκρη και γονείς που έχουν κάποιο ακίνητο για προσημείωση. Γιατί άραγε η παραπάνω περίπτωση να θέλει δάνειο ??? 

Είπαμε, θα γίνουμε Ευρωπαίοι και θα νοικιάζουμε ως τα γεράματα 😄

Τα περισσότερα από αυτά που ανέφερες δεν ισχύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, C(r)y είπε

Δεν το έχω πάρει ακόμη , έχω μόνο την προέγκριση που την πήρα την μέρα που έκλειναν τα πάντα απο τον COVID, σταθερό θα προτιμήσουμε.

Πήρατε το δάνειο πριν βρείτε ακίνητο; Γιατί εμένα μου είχαν πει ότι είναι καλύτερα να έχεις βρει πρώτα το σπίτι-οικόπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε
16 ώρες πριν, C(r)y είπε

Δεν το έχω πάρει ακόμη , έχω μόνο την προέγκριση που την πήρα την μέρα που έκλειναν τα πάντα απο τον COVID, σταθερό θα προτιμήσουμε.

Πήρατε το δάνειο πριν βρείτε ακίνητο; Γιατί εμένα μου είχαν πει ότι είναι καλύτερα να έχεις βρει πρώτα το σπίτι-οικόπεδο.

Άλλο προέγκριση και άλλο εκταμίευση, δες εδώ που τα λέει αναλυτικά:

https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/daneia/stegastiko-daneio-se-pente-vimata.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Άλλο προέγκριση και άλλο εκταμίευση, δες εδώ που τα λέει αναλυτικά:

https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/daneia/stegastiko-daneio-se-pente-vimata.pdf

Ευχαριστώ, ξέρω ότι είναι διαφορετικό πράγμα ναι. Δάνειο εννοούσα την αίτηση. Ότι είναι πιο εύκολο να εγκριθεί αν πας με συγκεκριμένη πρόταση και ακόμα πιο εύκολο αν πας για αγορά έτοιμου σπιτιού.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...