Προς το περιεχόμενο

Ρομποτικές σκούπες Ecovacs Deebot - 50% έκπτωση στο καλάθι με αγορά 2+ τεμαχίων @ Gearbest [ΤΕΛΟΣ]


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, cyberguy είπε

ότι πληρώνεις παίρνεις. είχα πάρει μια deebot και στους 3 μήνες αγόρασα την xiaomi viomi pro v2. Την deeboot την πούλησα 50 ευρώ για να μην την πετάξω στα σκουπίδια. Πιο άχρηστη σκούπα δεν υπάρχει (απο το διάβασμα του χάρτη, σε προβλήματα εφαρμογής, σε αδυναμιά καλού καθαρίσματος και άλλα πολλά)

Η xiaomi κόστισε 330 απο gearbest γερμανιας και η διαφορά ειναι χαοτική μεταξύ των δύο.

Η γυναίκα μου βάζει σκούπα μια φορά τον μήνα πλέον και έχω και μικρό σκυλί μέσα στο σπίτι που μας γεμίζει τρίχες. Παρόλαυτα το σπίτι ειναι πάντα καθαρό (90m2 και χρησιμοποιούμε την xiaomi 1-2 φορές την μέρα)

Άδειασμα χρειάζεται κάθε πότε; Μετά από κάθε σκούπισμα;

 

3 ώρες πριν, makhs5 είπε

Ειδατε οτι οι DEEBOT εχουν Ni-Mh μπαταριες ?

Οι Xiaomi και γενικα οι σκουπες ρομποτ οι θεωρητικα "ακριβες - καλες" εχουν μπαταριες Λιθιου

Ετσι ειχα παρει και μια carrefour σκουπα robot και μου βγηκε αχρηστη γιατι ειδικα τις μπαταριες Ni-Mh για σκουπες robot τις τιμες τις βαρανε στα υψη

Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο και γι αυτες τις σκουπες αλλα πριν αγορασετε σκουπα με τετοιο τυπο μπαταριας προσεξτε το αυτο, μην σας βγει αχρηστη μετα γιατι οι μπαταριες μην κοστιζουν σχεδον σαν μια σκουπα

Τις λιθιου τις βρισκεις και πιο ευκολα, και το "Κυριοτερο" συνηθως βαζουν τυπο λιθιου 18650 που παιρνουν και τα ηλεκτρονικα τσιγαρα mod και ειναι παμφθηνες

Ασε που μπορεις να κανεις και καμια πατεντα μ αυτες ακομη και να μην παιρνει τις ιδιες 18650

Οι Ni-Mh μπαταριες μπορει να σου χαλασουν επισεις αποτομα να παραδωσουν πνευμα, πολυ πιο ευκολα και ξαφνικα

Προσεξτε τα ολα αυτα πριν αγορασετε σκουπα ρομποτ

Αυτό για τις μπαταρίες είναι η σημαντικότερη συζήτηση για μένα, έτσι ώστε να σου βγάλει χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Άδειασμα χρειάζεται κάθε πότε; Μετά από κάθε σκούπισμα;

Αυτό για τις μπαταρίες είναι η σημαντικότερη συζήτηση για μένα, έτσι ώστε να σου βγάλει χρόνια.

μια φορά την μέρα, όταν κάνω το σπίτι 2 φορές. Έχει ίσως τον μεγαλύτερο κάδο στην κατηγορία της.

 

2 ώρες πριν, F117 είπε

ποια DEEBOT είχες?

DE55

Επεξ/σία από cyberguy
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic, αλλά  μπριζώθηκα πάλι και είδα ότι παίζει στο Banggood η S55 στα 338€ από Τσεχία με το κουπόνι BGCZRS55, και τρώγομαι να αποκτήσω Μαρούσκα...

https://www.banggood.com/Roborock-S55-Robot-Vacuum-Cleaner-WIFI-APP-Control-Sweep-and-Wet-Mop-Smart-Planned-Cleaning-For-Home-p-1424279.html?cur_warehouse=CZ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Themos3 είπε

Offtopic, αλλά  μπριζώθηκα πάλι και είδα ότι παίζει στο Banggood η S55 στα 338€ από Τσεχία με το κουπόνι BGCZRS55, και τρώγομαι να αποκτήσω Μαρούσκα...

https://www.banggood.com/Roborock-S55-Robot-Vacuum-Cleaner-WIFI-APP-Control-Sweep-and-Wet-Mop-Smart-Planned-Cleaning-For-Home-p-1424279.html?cur_warehouse=CZ

Αυτη μαλιστα. Ειναι κορυφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες στο ali που κοίταξα δεν παίζει σε κανένα κατάστημα κάποιο απ'αυτά τα μοντέλα της deebot 🤔 .

Τις άλλες σκούπες roboroc , Xiaomi καί τά ρέστα συνήθως στο ali σε μαγαζιά με αποθήκη στην Ευρώπη, τις βρίσκεις σε τιμή "προσφοράς" μαγαζιών όπως gearbest,bangood

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Themos3 είπε

Offtopic, αλλά  μπριζώθηκα πάλι και είδα ότι παίζει στο Banggood η S55 στα 338€ από Τσεχία με το κουπόνι BGCZRS55, και τρώγομαι να αποκτήσω Μαρούσκα...

https://www.banggood.com/Roborock-S55-Robot-Vacuum-Cleaner-WIFI-APP-Control-Sweep-and-Wet-Mop-Smart-Planned-Cleaning-For-Home-p-1424279.html?cur_warehouse=CZ

Eμενα δεν μου βγαζει το CZ σαν αποθηκη. Μου δείχνει μονο το ΗΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, paranoid_gr είπε

Eμενα δεν μου βγαζει το CZ σαν αποθηκη. Μου δείχνει μονο το ΗΚ

Καλά η roborock που σκαρφάλωσε εκεί πάνω τον Νοέμβριο που την ζαχάρωνα έπαιζε στο αλι στα 300 βαριά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostasm45 είπε

Καλά η roborock που σκαρφάλωσε εκεί πάνω τον Νοέμβριο που την ζαχάρωνα έπαιζε στο αλι στα 300 βαριά

Το θέμα με το Ali είναι ότι αυτά που αγοράζεις από εκεί περνάνε τελωνείο οπότε για 300€ σκούπα έχεις + 72€ ΦΠΑ + 15€ εκτελωνισμό + δε ξέρω πόσο επιπλέον δασμούς. Οπότε προφανώς και δεν συμφέρει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, paranoid_gr είπε

Eμενα δεν μου βγαζει το CZ σαν αποθηκη. Μου δείχνει μονο το ΗΚ

Κάτι κάνεις λάθος...

22 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Καλά η roborock που σκαρφάλωσε εκεί πάνω τον Νοέμβριο που την ζαχάρωνα έπαιζε στο αλι στα 300 βαριά

Στα 300 βαριά νομίζω δεν είναι η κατάλληλη έκφραση, στα 290 μινιμουμ έχει παίξει από σοβαρά μαγαζία και χωρίς τελωνείο όσο το παρακολουθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makhs5 είπε

Ειδατε οτι οι DEEBOT εχουν Ni-Mh μπαταριες ? 

Οι Xiaomi και γενικα οι σκουπες ρομποτ οι θεωρητικα "ακριβες - καλες" εχουν μπαταριες Λιθιου

Ετσι ειχα παρει και μια carrefour σκουπα robot και μου βγηκε αχρηστη γιατι ειδικα τις μπαταριες Ni-Mh για σκουπες robot τις τιμες τις βαρανε στα υψη

Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο και γι αυτες τις σκουπες αλλα πριν αγορασετε σκουπα με τετοιο τυπο μπαταριας προσεξτε το αυτο, μην σας βγει αχρηστη μετα γιατι οι μπαταριες μην κοστιζουν σχεδον σαν μια σκουπα

Τις λιθιου τις βρισκεις και πιο ευκολα, και το "Κυριοτερο" συνηθως βαζουν τυπο λιθιου 18650 που παιρνουν και τα ηλεκτρονικα τσιγαρα mod και ειναι παμφθηνες

Ασε που μπορεις να κανεις και καμια πατεντα μ αυτες ακομη και να μην παιρνει τις ιδιες 18650

Οι Ni-Mh μπαταριες μπορει να σου χαλασουν επισεις αποτομα να παραδωσουν πνευμα, πολυ πιο ευκολα και ξαφνικα

Προσεξτε τα ολα αυτα πριν αγορασετε σκουπα ρομποτ

Πήρα κι εγώ την DE55 . Η αλήθεια είναι ότι δεν πρόσεξα το NiMh . Όμως δεν το θεωρώ τόσο κακό αν η σκούπα μένει στο φορτιστή , όταν δεν δουλεύει . Το πρόβλημα με τις NiMh είναι ότι πέφτουν με το χρόνο κι όταν δεν χρησιμοποιούνται . Σε κύκλους φόρτισης είναι αντίστοιχες των LiPo . Όταν θα χαλάσουν βέβαια ( αν χαλάσουν πριν τη σκούπα ) θα βάλω LiPo , όπως έχω κάνει σε δραπανοκατσάβιδο και σκουπάκι χειρός .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alekout είπε

Πήρα κι εγώ την DE55 . Η αλήθεια είναι ότι δεν πρόσεξα το NiMh . Όμως δεν το θεωρώ τόσο κακό αν η σκούπα μένει στο φορτιστή , όταν δεν δουλεύει . Το πρόβλημα με τις NiMh είναι ότι πέφτουν με το χρόνο κι όταν δεν χρησιμοποιούνται . Σε κύκλους φόρτισης είναι αντίστοιχες των LiPo . Όταν θα χαλάσουν βέβαια ( αν χαλάσουν πριν τη σκούπα ) θα βάλω LiPo , όπως έχω κάνει σε δραπανοκατσάβιδο και σκουπάκι χειρός .

Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση! Πώς γίνεται αυτή η αλλαγή; Ανοίγουμε το "περίβλημα" της μπαταρίας, βγάζουμε τις NiMh και βάζουμε LiPo στη θέση τους και παίζουν έτσι απλά; Δεν υπάρχει κάποια διαφορά στη τάση ή στη διαδικασία φόρτιστης μεταξύ των δύο τεχνολογιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, katsikoula είπε

Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση! Πώς γίνεται αυτή η αλλαγή; Ανοίγουμε το "περίβλημα" της μπαταρίας, βγάζουμε τις NiMh και βάζουμε LiPo στη θέση τους και παίζουν έτσι απλά; Δεν υπάρχει κάποια διαφορά στη τάση ή στη διαδικασία φόρτιστης μεταξύ των δύο τεχνολογιών;

Ακριβως. Υπαρχουν διαφορες και στη ταση και στη διαδικασια φορτισης μεσω του κυκλωματος. Αν υπαρχει αλλος τυπος μπαταριας, υπαρχουν αμετρητες πιθανοτητες να βγαλει η προβλημα το κυκλωμα της σκουπας, η χαλασει μεταγενεστερα, η ακομη και να μην λειτουργει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makhs5 είπε

Ακριβως. Υπαρχουν διαφορες και στη ταση και στη διαδικασια φορτισης μεσω του κυκλωματος. Αν υπαρχει αλλος τυπος μπαταριας, υπαρχουν αμετρητες πιθανοτητες να βγαλει η προβλημα το κυκλωμα της σκουπας, η χαλασει μεταγενεστερα, η ακομη και να μην λειτουργει καν.

Άρα, για κάποιον που θέλει να παίξει safe, δεν είναι βιώσιμη λύση αυτή. Μόνο αλλαγή με ίδιου τύπου μπαταρίες λοιπόν... 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Αλλο το σκουπακι χειρος αλλο το δραπανοκατσαβιδο και αλλο μια ηλεκτρικη σκουπα ρομποτ που εχει πολυ πιο εξιδικευμενα ηλεκτρονικα  κυκλωματα εσωτερικα)

Μόλις τώρα, katsikoula είπε

Άρα, για κάποιον που θέλει να παίξει safe, δεν είναι βιώσιμη λύση αυτή. Μόνο αλλαγή με ίδιου τύπου μπαταρίες λοιπόν... 😔

Ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, makhs5 είπε

(Αλλο το σκουπακι χειρος αλλο το δραπανοκατσαβιδο και αλλο μια ηλεκτρικη σκουπα ρομποτ που εχει πολυ πιο εξιδικευμενα ηλεκτρονικα  κυκλωματα εσωτερικα)

Ακριβως

Παιδιά , αυτή η μετατροπή δεν είναι για όλους , φυσικά και πρέπει να ξέρεις τι κάνεις . Αλλά επειδή είμαστε off topic ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...