Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμα €330.000 σε πέντε e-shops από τη Γενική Γραμματεία Εμπορίου & Προστασίας του Καταναλωτή


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, agiohorion είπε

Δηλαδή εγω που πήρα πέρσι το XSMax   σε μια από τις παραπάνω εταιρίες που φάγανε πρόστιμο, Αγιο είχα.

Μετα απο 150 τηλεφωνα που τους ειχα κανει, σκεφτομουν πως τετοια εταιρια υπαρχει στο Σκρουτζ.

Το Σκρουτζ αφου φιλοξενει εταιριες κατω απο την ομπρελα του θα επρεπε να ενεργει και λιγο υπερ των καταναλωτών -τους ειχα στειλει και email  με την περιπτωση μου , και το Σκρουτζ εσκυψε πανω μου να αφουγκραστει το προβλημα μου και κλαιγανε τεσσερις υπαλληλοι εκει στην υποστηριξη τους με το δικο μου θεμα ( Ειρωνεια - Μεταφρ.Χεστηκανε).

To skroutz ειναι με αυτούς που τους δίνει χρήμα απο την διαφήμιση δλδ τους μαγαζάτορες και το κεφάλαιο.

Λογικο ειναι. Οσο θα κυνηγάμε τα 100 ευρω (διαφορα τιμης) σε κινητο τοσο το Skroutz, παρεα με τους καταστηματαρχες- αποθηκες θα μας κανουν τετοια.

Επεξ/σία από aris1986
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ, πέσανε πρόστιμα.... η ερώτηση μου είναι σε περίπτωση που πάνε να πληρώσουν θα μπορούν να λειτουργούν κανονικά; Ανάκληση άδειας δεν κάνανε;
Αν μια εταιρία έχει φάει 1.000.000€ και της επιβλήθηκε πρόστιμο 100.000€ όλα καλά;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, htw είπε

Οκ, πέσανε πρόστιμα.... η ερώτηση μου είναι σε περίπτωση που πάνε να πληρώσουν θα μπορούν να λειτουργούν κανονικά; Ανάκληση άδειας δεν κάνανε;
Αν μια εταιρία έχει φάει 1.000.000€ και της επιβλήθηκε πρόστιμο 100.000€ όλα καλά;
 

Το πιθανότερο είναι να ανοίξουν με άλλο αφμ σε άλλο όνομα. Αν άνοιγαν με το παλιό οι πελάτες που έχασαν τα χρήματα τους θα τους έκαναν σίγουρα μηνύσεις δεν θα καθόταν ετσι. Ενώ σε άλλο ονομα ούτε θα καταλάβουν ότι είναι το ίδιο κατάστημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μπαίνω κάθε μέρα και κοιτάζω για το συγκεκριμένο κινητό σήμερα που μπήκα είδα και κάποια νέα μαγαζάκια, σας φαίνεται κάτι περίεργο?

https://www.skroutz.gr/s/21528538/Samsung-Galaxy-A71-128GB-Prism-Crush-Black.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριακη βραδυ κοιμηθηκαν εξω απο την Δ.Ο.Υ να προλαβουν να πληρωσουν πρωτοι πριν ανοιξουν τα καταστηματα τους. ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ.  και κατι αλλο βασικοτερο. εαν το κρατος εισπρατε εστω και ενα προστιμο θα απεδιδε τιποτε στον παθοντα?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι που γκρινιαζουν που εχει ανοιξει το ιδιο θεμα πολλες φορες, εχουν σχεση με τα συγκεκριμενα μαγαζακια η με το skroutz , και τους χαλαει την πιατσα αυτο το θεμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelioz78 είπε

αυτοι που γκρινιαζουν που εχει ανοιξει το ιδιο θεμα πολλες φορες, εχουν σχεση με τα συγκεκριμενα μαγαζακια η με το skroutz , και τους χαλαει την πιατσα αυτο το θεμα?

 Πως με κατάλαβες;Κρύβε λόγια όμως!!!

 

Βέβαια ένα ποστ αργότερα έχω και το λίνκ για άλλα δυο θέματα οπως και πιο μετά υπαρχει και αλλο ποστ που έχει και τα 4? 5? θέματα που άνοιξαν.

Αλλά έπρεπε να με ξεμπροστιάσεις ως ιδιοκτήτη μαγαζιού ή του Σκρουτζ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stelioz78 είπε

αυτοι που γκρινιαζουν που εχει ανοιξει το ιδιο θεμα πολλες φορες, εχουν σχεση με τα συγκεκριμενα μαγαζακια η με το skroutz , και τους χαλαει την πιατσα αυτο το θεμα?

Σπίρτο είσαι

Στις 9/5/2020 στις 9:27 ΜΜ, Thresh είπε

Έχει διαφορά το να μπει στις ειδήσεις (main page) από το να μπει στο Μπλα Μπλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, panagiotou είπε

εαν το κρατος εισπρατε εστω και ενα προστιμο θα απεδιδε τιποτε στον παθοντα?

Υπάρχει νόμος/διάταξη που να ορίζει κάτι τέτοιο; Αν όχι τότε πως θα γινόταν χωρίς να προβλέπεται πουθενά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2020 στις 4:19 ΜΜ, Aurumnus είπε

Τώρα είναι αργά. 

Έφαγαν τα χρήματα του κοσμάκη και έγιναν καπνός.

Σιγά μην πληρωθούν τα πρόστιμα.

 

Κοίτα για να αγοράζεις από μη γνωστά και δοκιμασμένα μαγαζιά δείχνει και μια τάση προς τον τζόγο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2020 στις 1:11 ΠΜ, ikorolis είπε

δεν επιτρέπεται φίλε μου να ανοίξεις δέμα/πακέτο που είναι με αντικαταβολή αν δεν το πληρώσεις στην εταιρεία ταχυμεταφορών πρώτα

αν πάθει κάτι το δέμα/πακέτο και εσύ αρνηθείς να το πληρώσεις ποιος έχεις την εντύπωση ότι θα το πληρώσει?

για αυτό το λόγο δεν το δέχονται και τελειώσε

δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης μεταξύ πωλητή/αγοραστή.

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Το λες συνεχώς ότι δεν γίνεται. Κάνεις λάθος. Κάθε φορά που παραγγέλνω από I-Mob, Kaizer, kiniti.net πάντα μου το στέλνουν με αντικαταβολή και ΠΑΝΤΑ ανοίγω το πακέτο πριν το πληρώσω. ΑΛΛΑ για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις δώσει εντολή την ώρα που έκανες την παραγγελία στα σχόλια παραγγελίας και το βάζουν σε άλλο κουτί να μπορέσεις να το ανοίξεις. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, LilBro είπε

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Το λες συνεχώς ότι δεν γίνεται. Κάνεις λάθος. Κάθε φορά που παραγγέλνω από I-Mob, Kaizer, kiniti.net πάντα μου το στέλνουν με αντικαταβολή και ΠΑΝΤΑ ανοίγω το πακέτο πριν το πληρώσω. ΑΛΛΑ για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις δώσει εντολή την ώρα που έκανες την παραγγελία στα σχόλια παραγγελίας και το βάζουν σε άλλο κουτί να μπορέσεις να το ανοίξεις. Ευχαριστώ 

Στην αντικαταβολή κανονικά αν δεν πληρώσεις δεν επιτρέπεται να ανοίξεις το δέμα τους λόγους για αυτό τους έχω αναφέρει σε προηγούμενο μήνυμα

Αν τώρα υπάρχουν εταιρείες ταχυμεταφορών που το δέχονται προφανώς δεν τους έχουν τύχει αυτά που έχω αναφέρει γιατί αν τους τύχει να πληρώσουν κανένα 500 ή 1000 στην επιχείρηση που στέλνει το δέμα/πακέτο να δεις μετά πώς αλλάζουν απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχει ανοιξει άλλο θέμα το βάζω εδώ:
έχουμε συνέχεια στα πρόστιμα με καινούρια e-shop

http://www.mindev.gov.gr/πρόστιμα-880-000-ευρώ-σε-τέσσερις-επιχειρήσ/

Όπως την προηγούμενη φορά που 4 στις 5 ήταν εταιρείες ΙΚΕ
τώρα εδώ 4 στις 4 είναι πάλι εταιρείες ΙΚΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκάδες τα e-shop «φαντάσματα» - Στημένα «στο πόδι» κοροϊδεύουν και αρπάζουν χρήματα καταναλωτών

 

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/300250/dekades-ta-e-shop-fantasmata-stimena-sto-podi-koroideyoun-kai-arpazoun-xrimata-katanaloton

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...