Προς το περιεχόμενο

Sound BlasterX G5 (B-Stock) €50 / €60 με μεταφορικα απο creative.com


Jorvik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/6/2020 στις 12:30 ΜΜ, godjet είπε

ο ηχος εχει ενα καλο , δεν βγαινει στην αγορα καθε χρονο κατι που να παλιωνει το προηγουμενο οπως πχ τα κινητα 

Ενα καλο ακουστικο η ηχειο ακομα και 5ετιας αξιζει και το χαιρεσαι μια χαρα και σημερα 

 

Στις 6/6/2020 στις 3:23 ΜΜ, unforgiven είπε

Όντως. Οι πιο πολλές κάρτες ήχου είναι 4ετίας και βάλε. Για τα ηχεία δεν το συζητάμε καν. Δεν έχουν καθόλου ηλικία.

Έχω τη xonar STX στο pc από το 2009. Τερμάτισα άπειρα games, απόλαυσα πάμπολλες ταινίες πάνω της και συνεχίζω. Δεν υπάρχει καλύτερη "επένδυση" από το να δίνεις λεφτά για εικόνα και ήχο. Κανένα cpu, gpu δεν κρατάει τόσο όσο state of the art και να είναι.

Τα ακουστικά έχουν το μειονέκτημα της υποβάθμισης της άνεσης και του ήχου όσο χρησιμοποιούνται. Οι εταιρείες τους το ξέρουν και γι αυτό σε χρεώνουν τσιμπημένες τιμές για ανταλλακτικά. Ας πούμε τα HD800 ζητάνε 80€ για τα μαξιλάρια μόνο. Όσο ανεβαίνεις κατηγορία τόσο περισσότερα πληρώνεις για αναλώσιμα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, όπως η Beyer που έχει λογικές τιμές ακόμα και τα T1. Αν περίμεναν πάντως να κερδίσουν από τις πωλήσεις των ίδιων των pro ακουστικών τους που είναι τανκ σε αντοχή, σώθηκαν. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators
Στις 6/6/2020 στις 12:30 ΜΜ, godjet είπε

ο ηχος εχει ενα καλο , δεν βγαινει στην αγορα καθε χρονο κατι που να παλιωνει το προηγουμενο οπως πχ τα κινητα 

Ενα καλο ακουστικο η ηχειο ακομα και 5ετιας αξιζει και το χαιρεσαι μια χαρα και σημερα 

Δεν ισχυει αυτο σε καποια, οπως πχ σε ενισχυτες AV. Αστα να πανε, οσα κινητα εχω αλλαξει τα τελευταια 10 χρονια, αλλους τοσους ενισχυτες, που ειναι και ακριβοτεροι σαφως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2020 στις 8:20 ΜΜ, imvrios είπε

Λέει ότι έρχεται με mini usb cable. Αυτό σημαίνει ότι τη φορτίζεις; Ή θέλει μόνιμη τροφοδοσία και πρέπει να έχεις power adapter με είσοδο usb;

Επειδη δεν βλεπω να σου απαντησε καποιος, αν το χρησιμοποιησεις ως dac, τοτε το mini usb θα μεταφερει power/data. Αν θες να το συνδεσεις με οπτικη/3.5mm τοτε ειναι απαραιτητη η εξωτερικη τροφοδοσια απο usb brick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, matrixxx είπε

Δεν ισχυει αυτο σε καποια, οπως πχ σε ενισχυτες AV. Αστα να πανε, οσα κινητα εχω αλλαξει τα τελευταια 10 χρονια, αλλους τοσους ενισχυτες, που ειναι και ακριβοτεροι σαφως.

Πιο πολυ αναφερομουν σε  προιοντα multimedia για τον μέσο καταναλωτή, αν και δεν έχω ασχοληθεί (πιο πολύ με μουσικά όργανα και στούντιο ασχολούμαι )  εσύ μάλλον πας πιο πολύ προς audiophile  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, _BASSstarlet_ είπε

Ναι μωρέ, στο audiophile οι αλλαγές είναι καταιγιστικές κάθε χρόνο!

Ακριβώς... Μου βγήκε η πίστη να βρω παλιούς aptx drivers για τα windows 10, και δεν έκανα ενημέρωση στα 2004 για να μην τους χαλάσω....

Στα ενσύρματα που δεν με ενδιαφέρει πολύ, και είναι το μαρούλι, σε ερασιτεχνικές τιμές μόνο γκατζετάκια, ή κλασικές ίδιες λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα κ εγω g6 σε προσφορα 75+10 για τεχνικο λογο και οταν θα ''τη στησω'' θα σας ενημερωσω...

 

ευχαριστω το φορουμ, ειστε πολυ χρησιμοι, πολυ συχνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα την G6. Συνέδεσα πάνω σε αυτή την Creative Stage Soundbar. 

Η ένταση έγινε πολύ ισχυρότερη αμέσως. Σε σημείο που στο τέρμα έχω την εντύπωση ότι δημιουργεί μικρή παραμόρφωση.

Τρόμαξα για μια στιγμή γιατί έκανα firmware upgrade βάσει των οδηγιών και έκανε ~3 λεπτά να επανέλθει. Οι οδηγίες έλεγαν μετά το firmware upgrade να το αποσυνδέσουμε από το pc για 10 sec και θα είναι οκ.

Το λογισμικό της Creative έχει και πολλά presets αλλά και πολλές επιλογές ρυθμίσεων.Happy και οι αρχάριοι και οι προχωρημένοι.

Το προϊόν από την Creative είναι like new. Αν μου το πάσαραν σε κανένα Κοτσώβολο μετά από επιστροφή, δε θα το καταλάβαινα. Το μόνο που λείπει από τη συσκευασία είναι το όποιο documentation.

Είναι μεγάλη αναβάθμιση, θα συνδέσω και τα Bose QC35 II με καρφί, για να τα δοκιμάσω κι αυτά.

Θα το αγόραζα ξανά; Αυτό το προϊόν τουλάχιστον εγώ όχι. Είχα καταλήξει ότι δε μου χρειάζονται κάρτες ήχου πέρα από τις on board. Άλλαξα γνώμη, αλλά αν βρω να δώσω αυτή θα αγοράσω μία κάρτα για να μπει στο εσωτερικό του PC. Να γλυτώσω και μία USB και το πρόσθετο εξωτερικό καλώδιο. Όποιον δεν τον ενοχλεί αυτό, πρόκειται για καλή αγορά σε αυτά τα χρήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ξερεις καποιος ας βοηθησει...

συνδεω το pc( z170i) απο το δωματιο στον ενισχυτη(σχετικα παλιο του 2013) στο σαλονι απευθειας με hdmi 

εχω 5.1 klipsch για ταινιες κ 2 κολωνες για μουσικη

θα μου χρησιμευσει καπου κατι τετοιο σε αναβαθμιση ηχου ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...