Προς το περιεχόμενο

Skoda Scala ή Hyundai I30 ή .


nemesis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@fragsp

Ακόμα ακριβά είναι τα service στην Hyundai.

Πριν δύο χρόνια το Accent είχε θέμα με το σασμάν και ήθελε 800.00 € με τα εργατικά για αλλαγή.

Τελικώς επισκευάστηκε το σασμάν και είναι σαν καινούργιο με 280.00 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως το καλό αν αγοράσεις άσχημο σε σχέδιο αυτοκίνητο, είναι ότι είσαι μέσα όταν οδηγείς, οπότε δεν βλέπεις την ασχήμια του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ πάλι θα ομολογήσω το κόλλημα μου.

εχω αλλάξει αρκετά αυτοκίνητα, αλλά δεν λέει κάτι αυτό.

ποτε όμως ποτέ δεν πήρα αυτοκίνητα με κριτήριο την χωρητικότητα σε λίτρα του πορτ μπαγκαζ.

η αν έχει χρωματοκαθρεφτες!;!

δεν ξέρω βρε παιδιά, το πρώτο μου ήταν ένα καντετ 1.4 νομίζω ... το γούστο το έκανα δεν λέγεται....

αλλα όπως λέω πάντα , γούστα είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

? ....? ... Δε σε έπιασα , για τα Dacia έγραψα ότι είναι τώρα όπως τα παλιά φθηνά αξιόπιστα Hyundai, Skoda , τα θάβουνε όπως παλιά κράζανε τα τελευταία ... προσωπική άποψη πάντα ....

Είχα δει το stepway περσυ. Στα 10500 που μου το άφηνε ήταν καλή περίπτωση για κάποιον που θέλει κάτι οικονομικό να κάνει την δουλειά του.Αλλα βλέπεις είναι Dacia και το κράζουν.Αν το πούλαγε σαν Ρενώ με το σήμα της Ρενώ οπως το είχα δει στην νότια Αφρική θα είχε άλλη τύχη και θα πούλαγε..
Να μην παρεξηγούμαστε δεν θα το έπαιρνα και με το σήμα της Ρενώ πάνω γιατί δεν μου αρέσουν τα γαλλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Antilogos1975Όταν αγορασα το clio  το 2011 σε μια εποχη δυσκολη που δεν ηξερες τι σου γινοτανε γιατι δεν ηθελα να αγορασω μεταχειρισμενο το πορτπαγκαζ δεν το κοιτουσα ούτε τους χώρους για τους πισω επιβατες. Όταν ομως μετα απο μερικα χρονια χρειαστηκε να βαλω καποια ογκωδη πραγματα καταλαβα οτι το πορτ παγκαζ για τις αναγκες μου ειναι μικρο οχι τοσο στα λιτρα αλλα στην εργονομια του σε σχεση πχ με το leon του 2009. Πηγα να καθισω στο καθισμα των πισω επιβατων και καταλαβα το πόσο αβολα ειναι τα καθισματα. Το ειχα αγορασει μετα απο test drive και μου αρεσε τοτε η οδηγικη του συμπεριφορα+ ο εξοπλισμος του τα μαλακα πλαστικα στο ταμπλο+clima

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

 

ποτε όμως ποτέ δεν πήρα αυτοκίνητα με κριτήριο την χωρητικότητα σε λίτρα του πορτ μπαγκαζ

Δεν έτυχε ποτέ να αγοράσεις αυτοκίνητο με κριτήριο μεγάλους χώρους για οικογενεια ? Να χωράει Καροτσια ποδήλατα και γενικά μπαγκαζια για 2 ενήλικες και 2 3 παιδια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
39 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

Δεν έτυχε ποτέ να αγοράσεις αυτοκίνητο με κριτήριο μεγάλους χώρους για οικογενεια ? Να χωράει Καροτσια ποδήλατα και γενικά μπαγκαζια για 2 ενήλικες και 2 3 παιδια ?

Όχι, ένα παιδί έχω. 
Θέλω να πω χωράμε παντού.

να σκεφτείς τώρα εχω ένα Suzuki Swift και όλα καλά. 
εγω το χρησιμοποιώ να πηγαινοέρχομαι στην δουλειά. 
οταν ήμαστε και οι τρεις μέσα το πολύ να οδηγήσω εγω η η γυναίκα μου για μισώ ώρα με τρια τέταρτα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα (πλεον) οι χωροι στα αμαξια, πηγαινουν οπως οι χωρητικοτητες των σκληρων. Παντα να παιρνεις παραπανω απο αυτο που νομιζεις οτι χρειαζεσαι.

Με 2 παιδια,καροτσια, βαλιτσες και οτι σε φορτωσουν απο το χωριο (παραγωγη,κρεατα,αυγα κτλ κτλ) πλεον οι χωροι ειναι νουμερο ενα κριτηριο. Ολα τα αλλα επονται.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ο Καπιταλισμός και ο άκρατος καταναλωτισμός έχει κάνει κάποιους άπληστους και πληρώνουν για παράλογα πράγματα.

Μιλάνε για χώρους...

Είμαι 36 και με το Lada 2105 μια χαρά πηγαίναμε διακοπές με τους γονείς μου σε κάμπινγκ.

Όλα χωρούσαν στο πορτ μπαγαζ.

Τώρα άλλοι γκρινιάζουν ότι δεν φτάνει ένα SUV για δύο ανήλικα. Αφού τα έχουν κακομάθει και τους αγοράζουν σαβούρα συνεχώς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ και οι ζώνες ασφαλείας μη σου πω είναι ένα άχρηστο καταναλωτικό αγαθο

και χώρους για να βάλεις 2 παιδικά καθίσματα να κάτσουν τα παιδιά σου δεν τα χρειάζεσαι 

μονο που το 2020 παίζουν (και καλά κάνουν ) πρόστιμα για τέτοιους λόγους 

κοινως άμα σε σταματήσει εσένα ο τροχονόμος πες του «εγώ στο lada που μεγάλωσα ήταν πολυτέλειες αυτά και δεν τα χρειαζόμαστε » 

επίσης το lada πήγαινε μέχρι 100 120 τα σημερινά πάνε και με 250 μη σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Just now, Black Flag said:

Μου φαίνεται ο Καπιταλισμός και ο άκρατος καταναλωτισμός έχει κάνει κάποιους άπληστους και πληρώνουν για παράλογα πράγματα.

Μιλάνε για χώρους...

Είμαι 36 και με το Lada 2105 μια χαρά πηγαίναμε διακοπές με τους γονείς μου σε κάμπινγκ.

Όλα χωρούσαν στο πορτ μπαγαζ.

Τώρα άλλοι γκρινιάζουν ότι δεν φτάνει ένα SUV για δύο ανήλικα. Αφού τα έχουν κακομάθει και τους αγοράζουν σαβούρα συνεχώς.

Ελπίζω να μην τρολάρεις. Γιατί διαφορετικά, για ποιό λόγο σε κάθε θέμα πρέπει να χωράει και λίγη προπαγάνδα για τις ανατολικές δικτατορίες;

Το σύστημα του καπιταλισμού λοιπόν έχει αυτά τα καλά. Πολλές επιλογές. Από την S-Class και το S2000 μέχρι ένα Tata Nano ή ένα Suzuki Baleno.

Το διαφορετικό σύστημα δεν είχε ούτε αυτές.
Ακόμα και το Lada που λες πάλι ένα Fiat 124 της δεκαετίας του 1960 ήταν, που οι ανατολικές δικτατορίες το πήραν έτοιμο κατόπιν άδειας από τη Fiat
Fiat_124-Sedan_Front-view.JPG
«καπιταλιστικό» προϊόν ήταν, άλλο που αποφάσισαν ότι έπρεπε να μείνει στη ζωή των ανθρώπων για δεκαετίες.
perfect.jpg

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zourman1981 είπε

Το Tuscon γιατί είχε ανάψει λαμπάκι ? Έκαψε κανέναν πολλαπλασιαστή ?

12 ώρες πριν, korakios είπε

2ος αισθητήρας λάμδα , τίποτα σοβαρό ,εννοείται καλύπτει η εγγύηση και περαστικά κτλ , αλλά λες καινούριο αμάξι .... 


 

11 ώρες πριν, tsofras είπε

To Dacia έχει 3 αστέρια σε crash test , πρώτα η ασφάλεια και μετά όλα τα άλλα

Και το panda είχε 3 , τώρα μηδέν , λες να χάλασε ?! Απλά αυξάνονται τα στάνταρ (και καλά κάνουν) , αλλά (μπορεί κακώς) εγώ δε το δίνω σημασία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Μου φαίνεται ο Καπιταλισμός και ο άκρατος καταναλωτισμός έχει κάνει κάποιους άπληστους και πληρώνουν για παράλογα πράγματα.

Μιλάνε για χώρους...

Είμαι 36 και με το Lada 2105 μια χαρά πηγαίναμε διακοπές με τους γονείς μου σε κάμπινγκ.

Όλα χωρούσαν στο πορτ μπαγαζ.

Τώρα άλλοι γκρινιάζουν ότι δεν φτάνει ένα SUV για δύο ανήλικα. Αφού τα έχουν κακομάθει και τους αγοράζουν σαβούρα συνεχώς.

Πατερας 1,87 εγω 1,93 αδερφος 2,03.

Πριν ενηλικιωθουμε. 

Και οσο παμε οι νεες γενιες θα ειναι και πιο ψηλες.

Μαλλον δεν αγοραζαν σε εμας σαβουρα, απλα εσύ ησουν λιγοτερο αναπτυγμενος σωματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, korakios είπε


 

Και το panda είχε 3 , τώρα μηδέν , λες να χάλασε ?! Απλά αυξάνονται τα στάνταρ (και καλά κάνουν) , αλλά (μπορεί κακώς) εγώ δε το δίνω σημασία .

Δεν βάζω μέσα τόσο τις μετρήσεις για τους πεζούς ή τα αυτόματα βοηθήματα τα οποία ρίχνουν τα αστέρια (και βέβαια είναι καλό που υπάρχουν) αλλά

https://www.euroncap.com/en/results/dacia/duster/29898 (2017)

71% μπροστά

66% πίσω

https://www.euroncap.com/en/results/fiat/panda/34191 (2018)

45% μπροστά

16% πίσω

https://www.euroncap.com/en/results/hyundai/i30/27355 (2018)

88% μπροστά

84% πίσω

Και έβαλα το i30 για να μην πείτε ότι είμαι κολλημένος με ακριβές μάρκες

Ε εγώ στα 2 πρώτα οικογένεια δεν βάζω και ειδικά σε ταξίδι

Ακόμη και το C3 της γυναίκας μου στα 13000ε είναι καλύτερο

https://www.euroncap.com/en/results/citroën/c3/26313 (2017)

88% μπροστά

83% πίσω

Οπότε σε όλα τα παραπάνω έχουν γίνει οι μετρήσεις με τα ίδια standards

To skoda scala όσο και να το γελάμε έχει απίστευτες τιμές απο τις καλύτερες που έχω δεί

https://www.euroncap.com/en/results/skoda/scala/37576

97% μπροστά

87% πίσω

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lada, Zil, Gaz, Volga και άλλες εταιρείες υπήρχαν όχι μόνο μία.
Πολλές επιλογές για όλους.

 

Πάνω από 800.000 χιλιόμετρα έγραψε το κοντέρ του 2105 σε 18 χρόνια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...