Προς το περιεχόμενο

Skoda Scala ή Hyundai I30 ή .


nemesis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή είχα ένα "καλό" ατύχημα με clio 4 που βγήκε ολική και εγώ αλώβητος ΝΑΙ η ασφάλεια παίζει ύψιστο λόγο. Για αυτό και το duster ένα λογικό και τίμιο αυτοκίνητο κατά τα άλλα πάσχει στο τομέα της ασφάλειας. Αυτή η διαφορά 17% στην ασφάλεια επιβατών μπορεί σε ένα ατύχημα να είναι από μια πιο βαθειά γρατζουνιά μέχρι και ένα σπασμένο χέρι ή σπασμένος λαιμός.

Με οικογένεια με τρία και ίσως σε λίγο 4 μέλη αγοράζεις χώρους. Γιατί στο clio είχε τύχει να οδηγήσω με γεμάτο πορτ μπαγκαζ, μπαγκαζιερα και λίγα ακόμη μέσα στη καμπίνα. 

Η giuletta όμορφη το 2010 ξεπερασμένη (σχεδίαση εσωτερικού, συστήματα ασφαλείας) το 2020.

Έχω ταξιδέψει σαν παιδί στη ποδιά της γιαγιάς μου 8ωρα σε ασφυκτικά γεμάτο αυτοκίνητο της δεκαετίας του '70 με 100 χλμ/ώρα. Σε περίπτωση ατυχήματος τότε ακόμη και με 100 ή και λιγότερα, θα κλέγανε μανουλες.  

Σήμερα με τα 120-130 που πάνε εύκολα τα ιχ θέλουμε και την ασφάλεια ότι αν συμβεί ατύχημα και προλάβεις να φρενάρεις έστω και λίγο πριν σκάσει κάπου το αμάξι να μην πάθει τίποτα ούτε ο οδηγός ούτε οι επιβάτες.

Θα πάω να οδηγήσω scala, kamiq μέχρι τέλος της βδομάδας ( το i30 το οδήγησα) για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα και απόφαση.

Ευχαριστώ μέχρι στιγμής για την βοήθεια σας.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xgol είπε

Πατερας 1,87 εγω 1,93 αδερφος 2,03.

Πριν ενηλικιωθουμε. 

Και οσο παμε οι νεες γενιες θα ειναι και πιο ψηλες.

Μαλλον δεν αγοραζαν σε εμας σαβουρα, απλα εσύ ησουν λιγοτερο αναπτυγμενος σωματικα.

Γενικά το αναφέρω φίλτατε για κάποιους που αγοράζουν ΙΧ χωρίς να ξέρουν τις πραγματικές τους ανάγκες.

Πάνε οι νέοι γονείς διακοπές και το 50% του χώρου των αποσκευών καλύπτεται από τα παιχνίδια των τέκνων. Εκεί αναφέρομαι για παραλογισμό των σημερινών γονέων.

Κοντά στο ύψος σου είμαι. :)

Επεξ/σία από Black Flag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Black Flag είπε

Είμαι 36 και με το Lada 2105 μια χαρά πηγαίναμε διακοπές με τους γονείς μου σε κάμπινγκ.

Όλα χωρούσαν στο πορτ μπαγαζ.

Δε θυμάσαι τότε τόσο καλά, η κλασική εικόνα ελληνικής οικογένειας που πήγαινε διακοπές με το Lada/Fiat/Seat όπου δεν έκλεινε το πορτ μπαγκάζ και το αυτοκίνητο γονάτιζε από τα πράγματα που στοιβαζόντουσαν στην οροφή 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2020 στις 11:48 ΠΜ, mp123 είπε

Το μόνο εύκολο να φύγει το κορεατικό. Ανετότατα.

Ποσες φορές αλλάζουν μηχανή στα 1000000 χλμ ; Αν είχες πάει εξωτερικό δεν θα τα έλεγες αυτά . Μπαίνεις σε ταξί Χιουντάι και νομίζεις πως είναι διαστημόπλοιο.Ας το σταματισουμε εδώ οκ αυτοκίνηταρα το σκάλα.

Καλά εσύ τα βάζεις κανα χιλιάρικο κάτω για να φύγουν οπότε δε πιάνεται :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Καλά εσύ τα βάζεις κανα χιλιάρικο κάτω για να φύγουν οπότε δε πιάνεται :P 

Έλα μωρά αμαξια είναι.Απο το να περιμένω το χιλιάρικο δεν σώνομε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hyundai Ελλάδας δεν έχει τελικά ανταλλακτικό 2ου αισθητήρα λάμδα . Μόνο παραγγελία από εξωτερικό .

Ξανα αναφέρω για καινούριο αμάξι ημερών (Tucson diesel)  . Ωραία αντιπροσωπία , κρίμα και τους είχα σε υπόληψη . Αν ήταν κάτι σοβαρό δηλαδή θα έμενε και χωρίς αμάξι (δεν υπάρχουν ανταλλακτικά) . 

ΥΓ. Πάρτε τους τηλ και απλά επιβεβαιώστε το , σε περίπτωση που νομίζετε ότι κάνω δυσφήμιση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Hyundai πάντα είχε θέματα με ανταλλακτικά, ειδικά την τελευταία επταετία.

Ο όμιλος Δάβαρη μέχρι να εξαγοράσει Kia - Hyundai ο Βασιλάκης είχε τρομακτικές ελλείψεις σε ανταλλακτικά με αποτέλεσμα οι αντιπρόσωπο να τα φέρνουν από τρίτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 hours ago, mp123 said:

Έλα μωρά αμαξια είναι.Απο το να περιμένω το χιλιάρικο δεν σώνομε.

Πόσα λεφτά έχεις χάσει απο το πάρε-δώσε των αυτοκινήτων; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

 

Πόσα λεφτά έχεις χάσει απο το πάρε-δώσε των αυτοκινήτων; :P 

Συναγωνιστή πες πως το 2000 πηρα ένα αμάξι τον 50000. 20 χρόνια  μετά θα είχα ένα χρεπι 20ετιας  που θα έβγαζε ζημιές . Τωρα θα έπιανε 2 3000. Αν αυτού με αυτά τα αρχικά χρήματα έχω αλλάξει 10 και τωρα το αυτοκίνητο που έχω είναι καινούριο 1 έτους ανετα το δίνω 12000.Απο το να είχα ένα έπαιξα με 10 να κάνω το χόμπι μου πέστο οπως θες.

Τοσα έχω χαλάσει .Περιπου 2400 ευρώ ο χρόνος. Όσο περίπου να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Orestis_G είπε

@nemesis000 Έτσι, από περιέργεια, μιας και πήγες από Peugeot...το 308 το κοίταξες; Επίσης, ένα σχόλιο για τις επεκτάσεις εγγυήσεων: Άλλο πράγμα το "εργοστασιακή Χ χρόνια" κι άλλο πράγμα το "εργοστασιακή Υ χρόνια και επέκταση άλλα Ζ, άρα σύνολο Χ". Ο λόγος είναι ότι με την εργοστασιακή μπορείς να πας σε όποιο συνεργείο θέλεις, κι αν τα ανταλλακτικά που βάζεις είναι πιστοποιημένα για το συγκεκριμένο όχημα, είσαι καλυμμένος, ακόμα κι αν δεν είναι τα "γνήσια". Οι επεκτάσεις των αντιπροσωπειών ενδεχομένως να έχουν "ψιλά γράμματα", όπως υποχρέωση service εντός δικτύου κ.λπ

Το είχα δει το 308 πιο παλιά, δεν μου άρεσε το i-cockpit και οι χώροι για πόδια πίσω απαράδεκτοι για αυτοκίνητο της κατηγορίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mp123 είπε

Συναγωνιστή πες πως το 2000 πηρα ένα αμάξι τον 50000. 20 χρόνια  μετά θα είχα ένα χρεπι 20ετιας  που θα έβγαζε ζημιές . Τωρα θα έπιανε 2 3000. Αν αυτού με αυτά τα αρχικά χρήματα έχω αλλάξει 10 και τωρα το αυτοκίνητο που έχω είναι καινούριο 1 έτους ανετα το δίνω 12000.Απο το να είχα ένα έπαιξα με 10 να κάνω το χόμπι μου πέστο οπως θες.

Τοσα έχω χαλάσει .Περιπου 2400 ευρώ ο χρόνος. Όσο περίπου να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο.

Εσένα σε συμφέρει το leasing πιστεύω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Εσένα σε συμφέρει το leasing πιστεύω

Δεν μου αρέσει σαν ιδέα. Σαν να νοικιάζεις. Μην το χτυπήσεις μην κανείς μην δείξεις όταν τελειώσει το μίσθωμα κάτι θα βρουν να σε χρεώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Skala

  • έχει πιο άνετες αναρτήσεις από το i30.
  • μεγαλύτερους χώρους (ειδικά πορτμπαγκαζ)
  • Δείχνει πιο καλοκατασκευασμένο εσωτερικά
  • έχει απαράδεκτη εγγύηση

Το i30

  •  κάνει facelift αυτόν τον καιρό. 
  • καλύτερη εγγύηση 
  • μεγαλύτερη κατανάλωση (από πολλές πηγές στο ιντερνετ)
  • πλούσιο εξοπλισμό

Και τα 2 είναι πολύ ευκολοδήγητα . Το Scala έχει το σασι μικρότερης κατηγορίας (polo) και όχι του Golf όπως θα ήταν λογικό βάσει μεγέθους αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα με αυτό.

Το i30 είναι από τα λίγα της κατηγορίας με πολλαπλούς συνδέσμους πίσω 

 

Αν δεν με ενδιέφερε ο χώρος πίσω αλλά ήθελα μεγάλο χώρο αποσκευών, θα αγόραζα το i30 αλλά το fastback

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2020 στις 6:17 ΜΜ, Black Flag είπε

Δεν κοιτάς και καμιά Giulietta;

Σταματά η παραγωγή της στο τέλος του  έτουςκαι είναι εντός του προϋπολογισμού σου.

Δίνει full extra και στους MultiAir και στους MultiJet κινητήρες.

Giulietta να ταξιδευει με 120  και να χασει αναφλεξη. Να σκασουν ολα τα ιντζεκτιον και το αμαξι να σβυσει με 120.

Επεξ/σία από Lennox
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...