Προς το περιεχόμενο

Demon's Souls Remake [PS5]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 542
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...

Γεια σας ! Παίζω πρώτη φορά (στα σοβαρά) souls game. Πάνω κάτω έχω καταλάβει κάποια πράγματα. Έχω βρει και σημείο προς το παρόν να φαρμάρω souls για να ανεβάσω τα stats. Η απορία μου είναι η εξής. Όπως βλέπετε στην εικόνα, όταν πάω να ανεβάσω το STR ανεβαίνει το L Weapon 1 και το 2. Δεν καταλαβαίνω γιατί εστιάζει σε αυτά και όχι σε όλα τα attack power ή έστω στα δεξιά που έχω και το όπλο μου; Είμαι temple knight αν αυτό παίζει ρόλο! 

8E58E72B-2381-4ACE-BF0C-5B6E67EBC213.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που δεν έχει παίξει κανένα Souls-like game, θεωρείτε το Deamon Souls βατό για ξεκίνημα;

Έχω δοκιμάσει Dark Souls II και Bloodborne αλλά δεν με κράτησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sp3cial είπε

Γεια σας ! Παίζω πρώτη φορά (στα σοβαρά) souls game. Πάνω κάτω έχω καταλάβει κάποια πράγματα. Έχω βρει και σημείο προς το παρόν να φαρμάρω souls για να ανεβάσω τα stats. Η απορία μου είναι η εξής. Όπως βλέπετε στην εικόνα, όταν πάω να ανεβάσω το STR ανεβαίνει το L Weapon 1 και το 2. Δεν καταλαβαίνω γιατί εστιάζει σε αυτά και όχι σε όλα τα attack power ή έστω στα δεξιά που έχω και το όπλο μου; Είμαι temple knight αν αυτό παίζει ρόλο! 

8E58E72B-2381-4ACE-BF0C-5B6E67EBC213.jpeg

"Φορας" οπλο πανω σου στα δυο χερια. Μηπως αυτο που εχεις στο δεξι σου χερι δεν "σκεϊλαρει" με strength, αλλα με καποιο αλλο στατιστικο;

Με επιφυλαξη το λεω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sp3cial είπε

Γεια σας ! Παίζω πρώτη φορά (στα σοβαρά) souls game. Πάνω κάτω έχω καταλάβει κάποια πράγματα. Έχω βρει και σημείο προς το παρόν να φαρμάρω souls για να ανεβάσω τα stats. Η απορία μου είναι η εξής. Όπως βλέπετε στην εικόνα, όταν πάω να ανεβάσω το STR ανεβαίνει το L Weapon 1 και το 2. Δεν καταλαβαίνω γιατί εστιάζει σε αυτά και όχι σε όλα τα attack power ή έστω στα δεξιά που έχω και το όπλο μου; Είμαι temple knight αν αυτό παίζει ρόλο! 

8E58E72B-2381-4ACE-BF0C-5B6E67EBC213.jpeg

Τα όπλα που έχεις κάνει equip στο δεξί χέρι δε scalάρουν με strength. Δες κάτω στη περιγραφή τους με τι σκελάρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cue είπε

Για κάποιον που δεν έχει παίξει κανένα Souls-like game, θεωρείτε το Deamon Souls βατό για ξεκίνημα;

Έχω δοκιμάσει Dark Souls II και Bloodborne αλλά δεν με κράτησαν

Και εμενα ηταν το 1ο soul game. Λογω δημοτικοτητας εχει απειρα guides και how-to online, οποτε δεν ειναι κακη αρχη. Καταφερα σχετικα ευκολα να το κανω και platinum (4 play throughs)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ όταν πάω σπιτι θα το τσεκάρω. Ελπίζω αυτά να μην μένουν μόνιμα επάνω. Δηλαδή να αλλάζουν μόλις αλλάξω το όπλο. Κατάλαβα !! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ :-) 

1 ώρα πριν, Cue είπε

Για κάποιον που δεν έχει παίξει κανένα Souls-like game, θεωρείτε το Deamon Souls βατό για ξεκίνημα;

Έχω δοκιμάσει Dark Souls II και Bloodborne αλλά δεν με κράτησαν

Καλημέρα θα σου πω τη ταπεινή μου άποψη ! Ξεκίνησα το Bloodborne σαν πρώτο παιχνίδι. Αλλά κυριολεκτικά δεν είχε καμία επεξήγηση και ο χάρτης του ήταν χαοδης. Το παράτησα. Αγόρασα dark souls και λόγω χρόνου και σχετικά χαμηλής επεξήγησης και κατανοησης το άφησα και αυτό. Ε πήρε ένας φίλος το demons souls και αυτό ήταν. Κατάλαβα γενικώς γρήγορα πως δουλεύει το παιχνίδι και είναι κάπως καθοδηγητικό. Δηλαδή κάπως δύσκολα χάνεσαι στον κόσμο του. Σαν να είναι κάπως μονόδρομος στις πίστες του όποτε αυτό βολεύει για αρχή! Επίσης καθοδηγούμαι από τον fightingcowboy στο YouTube που είναι αρκετά καθοδηγητικός και έχω ανακαλύψει πράγματα που δεν θα τα έβρισκα μόνη μου. Όποτε θα σε συμβούλευα ναι να αρχίσεις από το demons souls να καταλάβεις το όλο παιχνίδι πως παίζεται και μετά να πας σε άλλο. Αυτό κάνω εγώ τώρα! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Οκ όταν πάω σπιτι θα το τσεκάρω. Ελπίζω αυτά να μην μένουν μόνιμα επάνω. Δηλαδή να αλλάζουν μόλις αλλάξω το όπλο. Κατάλαβα !! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ :-) 

Τα οπλα δεν μενουν μονιμα, σιγουρα μπορεις να τα αλλαξεις. Γενικα ομως καποια στιγμη πρεπει να καταληξεις σε ενα συγκεκριμενο οπλο, το οποιο θα ειναι το βασικο σου στο playthrough.

Αυτο για να μπορεσεις να στησεις τον χαρακτηρα σου σωστα, γιατι οσο προχωρας το παιχνιδι, το να ανεβαινεις soul level δυσκολευει ολο και περισσοτερο, αρα καθε μια μοναδα που ανεβαζεις στα στατιστικα σου τωρα, μελλοντικα μπορει να ειναι καθοριστικη.

Θα πρεπει να επικεντρωθεις στο να ανεβαζεις 2-3 συγκεκριμενα attributes. Αν πχ δεν χρησιμοποιεις μαγεια δεν εχει νοημα να χαραμισεις 5-6 μοναδες σε intelligence και magic. Αν δεν χρησιμοποιησεις ενα συγκεκριμενο οπλο δεν χρειαζεσαι faith.

Δεν ειμαι ειδικος στο game, απλα ειναι καποια λαθη που εκανα κι εγω παιζοντας το αρχικα. Ισως ενα guide να σε βοηθησει να εχεις ενα μπουσουλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ πολύ! Μια σύντομη ερώτηση έχω. Όταν λέει R weapon 1 εννοεί όταν το κρατάω με το ένα χέρι και όταν λέει R weapon 2 είναι για όταν το κρατάω με τα δυο χέρια σωστά. 

Επεξ/σία από sp3cial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Σας ευχαριστώ πολύ! Μια σύντομη ερώτηση έχω. Όταν λέει R weapon 1 εννοεί όταν το κρατάω με το ένα χέρι και όταν λέει R weapon 2 είναι για όταν το κρατάω με τα δυο χέρια σωστά. 

Σε καθε χερι μπορεις να κανεις equip δυο οπλα, ασπιδες κλπ.  Το weapon 1/weapon 2 σου δειχνει ποσο attack εχει το καθε οπλο που εχεις. Αν δεν εχεις κανει equip δευτερο οπλο, σου δειχνει ποσο attack εχεις απλα με την γροθια σου.

Εξαρταται πως σε βολευει να παιζεις. Με δυο οπλα σε καθε χερι, εχεις περισσοτερες επιλογες και μπορεις να τα εναλλασεις αμεσα, αλλα εχεις και περισσοτερο βαρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sp3cial είπε

Σας ευχαριστώ πολύ! Μια σύντομη ερώτηση έχω. Όταν λέει R weapon 1 εννοεί όταν το κρατάω με το ένα χέρι και όταν λέει R weapon 2 είναι για όταν το κρατάω με τα δυο χέρια σωστά. 

Όχι στην equip screen έχεις 2 slots για κάθε χέρι αριστερά/δεξιά. R1 είναι το όπλο στην πρώτη δεξιά και R2 το όπλο στην τέρμα δεξιά. Αν κάνεις dual wield με το triangle τα νούμερα αλλάζουν από μόνα τους για κάθε slot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...