Προς το περιεχόμενο

Demon's Souls Remake [PS5]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Τα διπλα και τριπλα οπλα, ασπιδες κλπ χρειαζονται καπου ή να τα πεταω για να μην εχω ολοκληρο κατεβατο να ψαχνω καθε φορα;

Επισης τα soldier souls και τα boss souls να τα κρατησω καβατζα για αργοτερα ή να τα κανω απο τωρα souls για να ανεβω επιπεδα πιο νωρις;

Τα miracles δεν μου φαινονται κατι ιδιαιτερο μεχρι στιγμης, αλλα ειμαι ακομα στην αρχη. Θα μου δωσει καλυτερα πιο μετα; Τυπος Royality ειμαι.

Πολλές ερωτήσεις που δεν παίρνουν μονολεκτικές απαντήσεις. Anyways θα προσπαθήσω να σε κατατοπίσω όσο περισσότερο γίνεται.

Σε γενικές γραμμές αν έχεις dupes από όπλα δε πολυχρειάζονται εκτός αν κάνεις ξέρω εγώ συγκεκριμένα builds όπως είναι dual uchis για το push-hit combo σε pvp κλπ. Βέβαια μπορεί να θες καποια όπλα να τα κάνεις spec σε διαφορετικές κατευθύνσεις. Πχ μπορεί να θες να έχεις ένα +15 knights sword για cursed/blessed buff και ένα +10 crescent knights sword που δε παίρνει αυτό το buff αλλά σκελάρει καλύτερα με μάγο. Ή μπορεί να θες και κάποιο από αυτά τελικά να το κάνεις boss weapon κλπ. Θα μου πεις αν κάνεις trades με άλλους όλα αυτά πάνε περίπατο, αλλά μιλάμε για "με το σταυρό στο χέρι" καταστάσεις.

Τα item souls καλό είναι να τα χρησιμοποιείς όταν πραγματικά τα χρειάζεσαι πχ πες σου λείπουν μόνο 500-1000 για ένα level up και βαριέσαι/δεν έχεις ανοίξει ακόμα να πας στην 4-2. Τα boss souls σε γενικές γραμμές δεν τα χρησιμοποιείς γιατί χρειάζονται για spells/miracles/weapons. Θα πρέπει να έχεις πλήρη γνώση του game και του build σου για να αποφανθείς ότι όντως δε τα χρειάζεσαι.

Τα miracles στο DeS δυστυχώς είναι underwhelming. Καμία σχέση με τα υπόλοιπα souls games. Είναι "βοηθητικά" μόνο σε builds, και τα builds που specάρουν μόνο faith κατ' επέκταση ωχριούν σε σχέση με magic builds. Τα μόνα χρήσιμα είναι το second chance και τα 2 warding (ειδικά το greater). Το μόνο miracle που κάνει DPS είναι το WOG το οποίο δυστυχώς είναι παντελώς άχρηστο σε pvp και πάλι είναι της πλάκας σε σχέση με firestorm επειδή έχει πολύ μεγάλο cast time. Επίσης μπορείς να το buffάρεις μόνο με hyper mode, σε αντίθεση με τους μάγους που έχουν σετ με απίστευτα buffs (insanity catalyst, monks head, ring of magical sharpness, kriss blade κλπ). Το μόνο άλλο χρήσιμο miracle είναι το evacuate για farming καταστάσεις σε pve. Επίσης αν είσαι tr0ller καλό είναι και το resurrect, αλλά δε φταίει σε τίποτα ο κόσμος που θέλει να παίξει coop.😁

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Τα διπλα και τριπλα οπλα, ασπιδες κλπ χρειαζονται καπου ή να τα πεταω για να μην εχω ολοκληρο κατεβατο να ψαχνω καθε φορα;

Επισης τα soldier souls και τα boss souls να τα κρατησω καβατζα για αργοτερα ή να τα κανω απο τωρα souls για να ανεβω επιπεδα πιο νωρις;

Τα miracles δεν μου φαινονται κατι ιδιαιτερο μεχρι στιγμης, αλλα ειμαι ακομα στην αρχη. Θα μου δωσει καλυτερα πιο μετα; Τυπος Royality ειμαι.

Εγω τα διπλα και τριπλα οπλα τα αποθηκευω αλλα δεν ξερω αν υπαρχει λογος.. Ισως για διαφορετικα enchants? 

Τα boss souls διαβασα τα χρησιμοποιεις για να κανεις upgrade καποια οπλα. Εγω αν δω οτι δεν με αφορα το οπλο τα χρησιμοποιω για souls. 

Εντωμεταξυ, στην προοδο εχω μεινει το ίδιο με πριν αλλα ειμαι περιπου 60+ level! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Εγω τα διπλα και τριπλα οπλα τα αποθηκευω αλλα δεν ξερω αν υπαρχει λογος.. Ισως για διαφορετικα enchants? 

Τα boss souls διαβασα τα χρησιμοποιεις για να κανεις upgrade καποια οπλα. Εγω αν δω οτι δεν με αφορα το οπλο τα χρησιμοποιω για souls. 

Εντωμεταξυ, στην προοδο εχω μεινει το ίδιο με πριν αλλα ειμαι περιπου 60+ level! 

Τι εννοεις με το "αν δω οτι δεν με αφορα το οπλο τα χρησιμοποιω για souls";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Googlarω το ονομα της boss soul και μπαινοντας στο souls wiki γραφει που χρησιμοποιειται το soul αυτο. 

Αν δω πχ οτι κάνει upgrade ενα τσεκουρι και γω παιζω dexterity build, το κανω souls

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βοηθεια!

Ειχα κανει upgrade το kilij σε +10 που εκανε scale με dexterity C και σημερα το αλλαξα και το εκανα sharp +5 με αποτελεσμα να κανει S.

Εγω νομιζα οτι οταν ανεβαινει το scale τοσο περισσοτερο ανεβαινει το stat αυτο οταν ανεβαζεις lvl αλλα βλεπω οτι κανει τα ιδια ακριβως. Σε καθε ενα lvl ανεβαινει κατα μια μοναδα το damage και στο δευτερο lvl ανεβαινει κατα 2 μοναδες, οπως δηλαδη και πριν.

Τι δεν εχω καταλαβει?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gtsoui είπε

Παιδια βοηθεια!

Ειχα κανει upgrade το kilij σε +10 που εκανε scale με dexterity C και σημερα το αλλαξα και το εκανα sharp +5 με αποτελεσμα να κανει S.

Εγω νομιζα οτι οταν ανεβαινει το scale τοσο περισσοτερο ανεβαινει το stat αυτο οταν ανεβαζεις lvl αλλα βλεπω οτι κανει τα ιδια ακριβως. Σε καθε ενα lvl ανεβαινει κατα μια μοναδα το damage και στο δευτερο lvl ανεβαινει κατα 2 μοναδες, οπως δηλαδη και πριν.

Τι δεν εχω καταλαβει?

 

 

 

Αν το κάνεις sharp μειώνεται το base damage, αλλά σκελάρει καλύτερα μετά με dex (S αντί για C). Τώρα σε γενικές γραμμές θα κάνει περισσότερο damage από ότι αν το είχες απλά +10 αλλά εξαρτάται από το πόσο dex έχεις. Αν έχεις κάτω από 30 το πιο λογικό είναι να κάνει λιγότερο. To soft cap είναι 40 σε αυτά τα stats. από εκεί και πέρα σκελάρουν ελάχιστα. Το ότι σου ανεβαίνει 1 με 2 dps κάθε φορά όπως και πριν είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων. Standard +10 σκελάρει και D με strength πχ αντί για E σε sharp. Αν δε τα βάλεις κάτω τα stats σε calculator (https://mugenmonkey.com/demonssouls), δε πρόκειται να βγάλεις άκρη και να κάνεις σωστό minmax. Αλλά αν δε παίζεις pvp δε σε νοιάζει καν το minmax.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Performance. Δεν έχει κάν μεγάλη διαφορά στα "καλούδια". 

Γενικά θα δεις ότι τώρα με το PS5 είναι δύσκολο να ξαναγυρίσεις σε 30fps ποσω μαλλον σε Souls παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, costacurta είπε

Παιδιά μόνο μια ερώτηση performance η resolution?? Να θυσιάσω όλα τα καλούδια για το 60ρι?? Αύριο ξεκινάω 

 

 

 

Ποια "όλα τα καλούδια"? :lol:

Όπως λέει και ο @Mitroglou7, 60άρι χωρίς δεύτερη σκέψη. Το Resolution mode δεν έχει κανένα καλούδι που να αξίζει να θυσιάσεις τα 60fps. Πέραν του native 4K, το μόνο που έχει είναι μια ελαφριά αύξηση στην ανάλυση μερικών σκιών και λίγο καλύτερο texture filtering. Λεπτομέρειες που πρέπει να τρέχουν δίπλα δίπλα για να τις πάρεις χαμπάρι. Ούτε έξτρα εφέ ούτε τίποτα. Οι ίδιοι οι devs είπαν ότι στόχευσαν σε visual parity μεταξύ των δύο modes.

Ούτε καν στην ανάλυση δεν φένεται εύκολα η διαφορά. Το temporal injection του Demon's Souls είναι κορυφαίο.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυσκολευομαι παρα πολυ στο παιχνιδι. Νιωθω ασχετος, ενω εχω τερματισει τα παντα απο games εδω και 25 χρονια που παιζω.  Εχω βγαλει μονο την 1-1 και μετα χανω συνεχεια σε ολες τις επομενες στους αρχηγους. Τι πρεπει να κανω; Να φαρμαρω για να ανεβω level πρωτα; Ποιο οπλο να αναβαθμισω; Που βρισκω καλυτερες πανοπλιες και οπλα; Χανω συνεχεια στον tower knight και στην αραχνη στο 2-1 γιατι ειμαι αδυναμος. Εν τω μεταξυ δεν εχω και πολλα βοτανα για να παιρνω ενεργεια και οταν χανω, πανε και οι ψυχες και παλι απο την αρχη. Τι κανω λαθος ρε παιδια; Θα το σπασω

Επεξ/σία από polakis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα για πρωτη επαφη, το παιχνιδι δεν ειναι για να το παιξεις 1-1, 1-2, 1-3 κλπ.

πηγαινε αν θες ετσι: 1-1, 2-1, 3-1, 4-1, 1-2, 5-1, 2-2, 2-3, 3-2, 4-2, 1-3, 5-2, 3-3, 4-3, 5-3, 1-4. αρκετα πιο βατο.

περαν αυτου, το πως παιζεις αλλαζει εντελως το παιχνιδι. αλλο gameplay θα εχεις ως χαρακτηρας με ασπιδα, αλλο ως mage κλπ κλπ. Πρεπει να αποφασισεις το build σου απο νωρις κ να το μαθεις αψογα.
Το πιο σημαντικο απολα ειναι οτι καλυτερα να μην φορας φουλ πανοπλια και να μπορεις να κανεις γρηγορο κ μακρινο dodge, παρα να φορας full. βασικα ειναι σιγουρος θανατος αν εισαι full κ το endurance σου δε σε αφηνει να κανεις dodge καλο.

Και γενικα, δες και κανένα guide. ειναι παρα πολλες οι συμβουλες που μπορει να σου δωσει κανεις για το παιχνιδι κ εξαρταται παρα πολυ το πως παιζεις.

υγ: κ αν θες, υπαρχουν  σημεια (ενα early game και ενα mid) που μπορεις να φαρμαρεις ευκολα XP. με ενα youtube search Demon Souls farming spots θα τα δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polakis21 είπε

Δυσκολευομαι παρα πολυ στο παιχνιδι. Νιωθω ασχετος, ενω εχω τερματισει τα παντα απο games εδω και 25 χρονια που παιζω.  Εχω βγαλει μονο την 1-1 και μετα χανω συνεχεια σε ολες τις επομενες στους αρχηγους. Τι πρεπει να κανω; Να φαρμαρω για να ανεβω level πρωτα; Ποιο οπλο να αναβαθμισω; Που βρισκω καλυτερες πανοπλιες και οπλα; Χανω συνεχεια στον tower knight και στην αραχνη στο 2-1 γιατι ειμαι αδυναμος. Εν τω μεταξυ δεν εχω και πολλα βοτανα για να παιρνω ενεργεια και οταν χανω, πανε και οι ψυχες και παλι απο την αρχη. Τι κανω λαθος ρε παιδια; Θα το σπασω

Γνωμη μου ειναι μπες στο https://darksouls3.wiki.fextralife.com/Dark+Souls+3+Wiki . Ριξε μια ματια στα builds γιατι παιζουν ρολο και παραλληλα μια ματια σε tactics στο boss που κολλησες. Δεν ειναι ντροπη.

Ειναι πολυ σημαντικα τα builds κατ εμε στο συγκεκριμενο game ειδικα αν ειναι η πρωτη σου επαφη με soulsborne παιχνιδια. Θα προτεινα σιγουρα καποιο που να ειναι one handed με shield 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το παιχνιδι που το build θα ελεγα παιζει το λιγότερο ρολο το τερματιζεις και με ενα stat μονο, αν θελετε meta builds εδω και μακρια απο fextralife 

https://mugenmonkey.com/demonssouls/share?uid=rkzhao

https://docs.google.com/document/d/1Jdkej3aejT6cDL_nfcGeBHQ4A-zvkOoucHCccs1DNbM/edit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ειναι το παιχνιδι που το build θα ελεγα παιζει το λιγότερο ρολο το τερματιζεις και με ενα stat μονο, αν θελετε meta builds εδω και μακρια απο fextralife 

https://mugenmonkey.com/demonssouls/share?uid=rkzhao

https://docs.google.com/document/d/1Jdkej3aejT6cDL_nfcGeBHQ4A-zvkOoucHCccs1DNbM/edit

Γιατι τετοια απεχθεια ρε συ στον fextralife. Σχεδον ποτε δεν εχω ακολουθησει build του γιατι προτιμω αλλα αλλα βρισκω πολυ καλογραμμενο το site του τουλαχιστον για απλο playthrough. Ειδικα οι χαρτες του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...