Προς το περιεχόμενο

Demon's Souls Remake [PS5]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Mitroglou7 είπε

Γιατι τετοια απεχθεια ρε συ στον fextralife. Σχεδον ποτε δεν εχω ακολουθησει build του γιατι προτιμω αλλα αλλα βρισκω πολυ καλογραμμενο το site του τουλαχιστον για απλο playthrough. Ειδικα οι χαρτες του. 

Εχουν τα wikis παρατημενα, τα builds του ειναι ψιλοχαλια σχεδον παντα, ο μονος λογος που τα συντηρει ειναι για να εχει μονιμα embedded το stream του για να φαινονται πολλοι viewers. Γενικα οι περισσοτεροι στο community δεν τον γουσταρουν καθολου και δεν εχουν και αδικο. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ADHD είπε

Εχουν τα wikis παρατημενα, τα builds του ειναι ψιλοχαλια σχεδον παντα, ο μονος λογος που τα συντηρει ειναι για να εχει μονιμα embedded το stream του για να φαινονται πολλοι viewers. Γενικα οι περισσοτεροι στο community δεν τον γουσταρουν καθολου και δεν εχουν και αδικο. :P 

Παντως εγω ως noob τον βρηκα αρκετα noob-friendly και πολυ συμπαθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2021 στις 11:16 ΜΜ, Mitroglou7 είπε

Παντως εγω ως noob τον βρηκα αρκετα noob-friendly και πολυ συμπαθη.

Ενταξει θα κανει τη δουλεια σε εναν αρχαριο αν θελει να ψαξει κατι απλο αλλα για minmaxers δεν ειναι σε καμια περιπτωση. Αρκετο απο το hate που τρωει ειναι και για τα streams, εχει παντα 15-20k viewers και αν δεις το chat του ειναι αδειο, οι περισσοτεροι δινουν view αθελα τους απο το wiki.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2021 στις 5:21 ΜΜ, polakis21 είπε

Δυσκολευομαι παρα πολυ στο παιχνιδι. Νιωθω ασχετος, ενω εχω τερματισει τα παντα απο games εδω και 25 χρονια που παιζω.  Εχω βγαλει μονο την 1-1 και μετα χανω συνεχεια σε ολες τις επομενες στους αρχηγους. Τι πρεπει να κανω; Να φαρμαρω για να ανεβω level πρωτα; Ποιο οπλο να αναβαθμισω; Που βρισκω καλυτερες πανοπλιες και οπλα; Χανω συνεχεια στον tower knight και στην αραχνη στο 2-1 γιατι ειμαι αδυναμος. Εν τω μεταξυ δεν εχω και πολλα βοτανα για να παιρνω ενεργεια και οταν χανω, πανε και οι ψυχες και παλι απο την αρχη. Τι κανω λαθος ρε παιδια; Θα το σπασω

Εγω ειχα ξεκινησει με Royality και στα πρωτα bosses δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα. Αν εχεις επιλεξει Royality, ειναι αρκετα βατα τα δυο boss που αναφερεις.

Αν εχεις επιλεξει αλλο τυπο, ισως δυσκολευτεις αρκετα, γιατι αναγκαζεσαι να κανεις επιθεσεις melee. Φαρμαρε λιγο, οχι τοσο για να ανεβεις λεβελ, οσο για να μαζεψεις heal items.

Μετα πρεπει να μαθεις τα pattern του καθε boss. Να δεις πως επιτιθεται και ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να τον χτυπησεις. Αν δεις βιντεο στο youtube θα σου φανει πολυ απλουστερο.

Η αραχνη πχ λειτουργει  ετσι (το βαζω σε spoil, σε περιπτωση που δεν θες να το δεις):

Spoiler

 

Εχει τρεις επιθεσεις οταν εισαι μακρια. Με την πρωτη σου πεταει fireball, με τη δευτερη τρεις Fireball τρεις φορες αλλα φτανουν μεχρι τη μεση του διαδρομου, η τριτη σου πεταει ιστο, ο οποιος σε κανει να πηγαινεις αργα. Και τις τρεις επιθεσεις θα τις αποφευγεις με ρολαρισμα. Πλησιασε την κατ'αυτο τον τροπο.

Οταν φτασεις κοντα της, αλλαζει επιθεσεις. Με την μια σε χτυπαει με τα μπροστινα της ποδια. Νομιζω μπορεις να αποκρουσεις με την ασπιδα. Η δευτερη σηκωνεται ψηλα και πεφτει πανω σου με δυναμη. Σε αυτη πρεπει να απομακρυνθεις λιγο για να μην πεσει πανω σου. Με την τριτη αρχιζει και "φορτωνει" για λιγα δευτερολεπτα και αρχιζει και πεταει φωτια. Οταν τη δεις να το κανει, τρεξε πισω στην αρχη του διαδρομου.

Για να την σκοτωσεις την χτυπας στο "τσουτσουνι" που εχει μπροστα απο το στομα της. Η καλυτερη ευκαιρια σου, ειναι αφου κανει την δευτερη επιθεση της (αυτη που σηκωνεται ψηλα και πεφτει πανω σου). Με το που πεσει πλησιασε την και ριξ'της.

Μετα, αναλογα με την επιθεση που παει να κανει, πραττεις αναλογως. Ή σηκωνεις την ασπιδα ή κανεις λιγο πισω ή τρεχεις στην αρχη του διαδρομου αν παει να σου πεταξει φωτια.

Υπαρχει ενα σημειο που μπορεις να "καμπερωθεις" για να μην σε πετυχαινει η fireball, ωστε να μπορεσεις να κανεις heal. Στην αρχη του διαδρομου κολλας πανω στον τοιχο.

Ακουγεται πιο δυσκολο απ'οσο πραγματικα ειναι παντως, μην τρομαζεις.

 

Σε καθε περιπτωση επειδη εισαι ακομα στην αρχη, και αφου δυσκολευεσαι, θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο την αρχη. Παρε Royality και ανεβαζε μονο τα στατιστικα Magic, Inteligence, Vitality, (δινοντας περισσοτερη βαρυτητα στο πρωτο και λιγοτερη στο τριτο).

Θα ξαναφτασεις πολυ γρηγορα στο σημειο που εισαι τωρα και η συνεχεια θα ειναι πιο βατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2021 στις 5:21 ΜΜ, polakis21 είπε

Δυσκολευομαι παρα πολυ στο παιχνιδι. Νιωθω ασχετος, ενω εχω τερματισει τα παντα απο games εδω και 25 χρονια που παιζω.  Εχω βγαλει μονο την 1-1 και μετα χανω συνεχεια σε ολες τις επομενες στους αρχηγους. Τι πρεπει να κανω; Να φαρμαρω για να ανεβω level πρωτα; Ποιο οπλο να αναβαθμισω; Που βρισκω καλυτερες πανοπλιες και οπλα; Χανω συνεχεια στον tower knight και στην αραχνη στο 2-1 γιατι ειμαι αδυναμος. Εν τω μεταξυ δεν εχω και πολλα βοτανα για να παιρνω ενεργεια και οταν χανω, πανε και οι ψυχες και παλι απο την αρχη. Τι κανω λαθος ρε παιδια; Θα το σπασω

Υπομονή και να μαθαίνεις από τα λάθη σου. Δεν υπάρχουν καλύτερα όπλα, αυτό έχει να κάνει με το τι βολεύεσαι εσύ να παίζεις. Ο tower knight πρέπει πρώτα να σκοτώσεις τους τοξότες που βρίσκονται ολόγυρα του(8 ο αριθμός) και ύστερα να τον βαράς στους αστραγάλους ώσπου να πέσει κάτω και να επικεντρωθείς στο κεφάλι. Άλλη λύση είναι να φτιάξεις mage χαρακτήρα και να του ρίχνεις soul arrow στο κεφάλι μέχρι να λιποθυμήσει. Καλό μέρος να φαρμαρεις souls είναι το boletaria 1-1 με το να σκοτώνεις τους ιππότες με τα μπλε μάτια και αν μπορείς και αυτόν με τα κόκκινα (backstab). Επίσης οι ιππότες σου δίνουν half και late moon grass για ενέργεια. 

Επίσης αν ζορίζεσαι σε κάποια περιοχή τότε δοκίμασε να πας κάπου αλλού. Και μην κάνεις upgrade 30 όπλα, διάλεξε 1-2 και πορεψου με αυτά (+ 1 τόξο). 

Git gud αδερφέ και μην το βάζεις κάτω. Θυμήσου ότι το Demons souls είναι το tutorial στα παιχνίδια της FromSoft. Όλα τα άλλα είναι μακράν πιο δύσκολα αν εξαιρέσουμε τη παρουσία περισσότερων bonfires σε αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2021 στις 5:21 ΜΜ, polakis21 είπε

Δυσκολευομαι παρα πολυ στο παιχνιδι. Νιωθω ασχετος, ενω εχω τερματισει τα παντα απο games εδω και 25 χρονια που παιζω.  Εχω βγαλει μονο την 1-1 και μετα χανω συνεχεια σε ολες τις επομενες στους αρχηγους. Τι πρεπει να κανω; Να φαρμαρω για να ανεβω level πρωτα; Ποιο οπλο να αναβαθμισω; Που βρισκω καλυτερες πανοπλιες και οπλα; Χανω συνεχεια στον tower knight και στην αραχνη στο 2-1 γιατι ειμαι αδυναμος. Εν τω μεταξυ δεν εχω και πολλα βοτανα για να παιρνω ενεργεια και οταν χανω, πανε και οι ψυχες και παλι απο την αρχη. Τι κανω λαθος ρε παιδια; Θα το σπασω

To game είναι αστείο αν κάνεις τα εξής από κάτω στο spoiler.
 

Spoiler

 

Step 1 - πήγαινε στην 4-1 και πάρε το crescent falchion. //Δε χρειάζεται να σκοτώσεις  καν τον μαύρο σκελετό απλά run and ninja loot.

Step 2 - Σκότωσε τον Abjudicator demon στο τέλος της 4-1. Αν σου είναι δύσκολη η περιοχή ή σου έχει πάει pure black μπορείς να την κάνεις και skip την περισσότερη όπως στο video μου. Αν θες μπορείς με ένα ephemeral stone να γίνεις human πριν το boss fog gate και να φωνάξεις κάποιον να στο φάει αν και είναι εύκολο boss σε γενικές γραμμές αν δεις που πρέπει να κάτσεις.

Step 3 - Φάρμαρε με την καρδιά σου όσα souls θες με τον reaper στην αρχή του 4-2, ανέβασε vit στο 30 και με equipped το cling ring, δε πρόκειται να ξαναχάσεις ποτέ σχεδόν.😁

 

Σε γενικές γραμμές είναι το πιο εύκολο soulsborne αν ξέρεις τι να κάνεις. Οι μάγοι επίσης είναι εντελώς σπασμένοι τόσο σε pve όσο και σε pvp

Και προς θεού το equip load πάντα κάτω από 50% για να μη κάνεις fat roll. Μη ψάχνεις τα heavy armors (its a trap).😁

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα προτεινα σε κανεναν να παιξει royalty, ναι η μαγεια ειναι σπασμενη θα κανετε περιπατο αλλα για εμενα το παιχνιδι και γενικα τα soulsborne απο αποψη gameplay λαμπουν οταν παιζεις melee.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι 4-2 και φαρμαρω στον reaper χεχε…

Ποσο πρεπει να φτασω τα stats για να ειμαι κομπλε;

Επεξ/σία από polakis21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polakis21 είπε

Ειμαι 4-2 και φαρμαρω στον reaper χεχε…

Ποσο πρεπει να φτασω τα stats για να ειμαι κομπλε;

Με 25-30 vit και cling ring βγαίνει όλο το game για πλάκα ακόμα και με 0 άλλα stats να έχεις με το crescent falchion.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polakis21 είπε

Ειμαι 4-2 και φαρμαρω στον reaper χεχε…

Ποσο πρεπει να φτασω τα stats για να ειμαι κομπλε;

Αναλογα τι οπλο χρησιμοποιεις.

Σαν συνολο, εγω στο πρωτο playthrough, πρωτη φορα σε soul's game, τελειωσα με soul's level 66. Στο τελος μου βγηκε σχετικα ευκολα, πιο ευκολα απ'οσο περιμενα τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα τη γνωμη μου το γεγονος οτι του ειπατε τι να κανει για να σπασει το παιχνιδι απο την αρχη ειναι λαθος. Χανει ολη τη μαγεια που αποκομιζει καποιος απο ενα τετοιο παιχνιδι σαν και αυτο.Και η μαγεια ειναι να χασεις να ξανα χασεις ,ξανα και ξανα μεχρι να γινεις καλυτερος και οχι να βρεις τον ευκολο τροπο να ξεγλιστρησεις. Συν το ψαξιμο . Γενικοτερα η ολη ιδεα στα soulsborne παιχνιδια ειναι να παιδευτεις μονος σου μεχρι να βρεις τη λύση. Για αυτό και το sekiro για εμένα ήταν το καλύτερο.

Επεξ/σία από Owen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του το είπαμε γιατί θα έπεφτε rage uninstall, διαζύγιο και καταγγελίες για ενδοοικογενειακή βία. Για καλό ήταν.😁

Αστειεύομαι προφανώς αν δεν ήταν εύκολα αντιληπτό.

Επίσης για αυτόν τον λόγο το έβαλα σε spoiler - αν και δε ζούμε στο 2009 που το έπαιξα εγώ που δεν υπήρχαν καν wikis/twitch/lets plays στο youtube/reddit κλπ. Μόνο κάτι καμμένοι που γράφανε τίποτα αραιά και πού στο gamefaqs. Όποιος θέλει και έχει την υπομονή, παιδεύεται και μαθαίνει. Τους υπόλοιπους τους περιμένει το scraping spear και το acid cloud στο 2-1.😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα επίσης δεν έχει νόημα να κάνεις ένα τέτοιο playthrough στην αρχή γιατί θα χάσεις όλο το νόημα. Αν θες να πειραματιστεις με άλλα builds κλπ οκ ναι φάρμαρεις το reaper και ξεμπερδευεις. Φυσικά ο καθένας παίζει οπως θελει απλά τη γνώμη μου λεω. :P 

To DeS είναι το πιο βατό soulsborne που υπάρχει, όσοι δεν το έχετε ξαναπαίξει έχετε μοναδική ευκαιρία να δείτε τη σειρά απο την αρχή και αν προχωρησετε στα επόμενα μετά θα δείτε πως εξελιχθηκαν οι μηχανισμοι, η δυσκολία κλπ και γιατι η FROMSOFT είναι η καλύτερη εταιρεία αυτη τη στιγμή μαζι με την SE. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...