Προς το περιεχόμενο

Demon's Souls Remake [PS5]


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής. Ένας φίλος μου θέλει να μπω να τον κάνω invade αν κατάλαβα καλά (δηλαδή να γίνω κόκκινο φάντασμα). Και να τον αφήσω να με σκοτώσει για να πάει pure white σε κάτι κόσμους. Το σημαντικότατο ερώτημα είναι το εξής. Θα επηρεάσει κάπου το world tendency μου; Δεν θέλω δηλαδή με τη καμία να πάω προς το μαύρο. 
 

edit: έψαξα και στο Google. Λέει ότι εάν κάνω εγώ invade και με σκοτώσει ο αντίπαλος, θα φάω delevel. Αυτό σημαίνει ότι θα χαθεί το τελευταίο stat που έβαλα και θα πρέπει να μαζέψω τα αντίστοιχα souls για να το βάλω ξανά; 

Επεξ/σία από sp3cial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 542
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, sp3cial είπε

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής. Ένας φίλος μου θέλει να μπω να τον κάνω invade αν κατάλαβα καλά (δηλαδή να γίνω κόκκινο φάντασμα). Και να τον αφήσω να με σκοτώσει για να πάει pure white σε κάτι κόσμους. Το σημαντικότατο ερώτημα είναι το εξής. Θα επηρεάσει κάπου το world tendency μου; Δεν θέλω δηλαδή με τη καμία να πάω προς το μαύρο. 
 

edit: έψαξα και στο Google. Λέει ότι εάν κάνω εγώ invade και με σκοτώσει ο αντίπαλος, θα φάω delevel. Αυτό σημαίνει ότι θα χαθεί το τελευταίο stat που έβαλα και θα πρέπει να μαζέψω τα αντίστοιχα souls για να το βάλω ξανά; 

Δε τρως delevel αν σε σκοτώσει. Τρως delevel και καλά αν πεθάνεις από gravity/poison, αλλά tbh ούτε αυτά δουλεύουν σωστά στο remake. Believe me i know my craft.😁

O μόνος σίγουρος τρόπος για delevel αν ενδιαφέρεσαι είναι να σε κάνει soulsuck (3 limit για κάθε invade).

Από invades δεν επηρεάζεται το world tedency για τον invader. Το μόνο που επηρεάζεται είναι το character tedency του invader αν σκοτώσεις τον host. Το οποίο έχει το αρκετά αρνητικό effect να έχεις 50% hp σε ghost form σε pure black character tedency (αλλά εσύ όπως γράφεις δε θα τον σκοτώσεις).  Επίσης για white world tedency εκτός από invaders μπορείς και να σκοτώσεις bosses/NPC black phantoms (που βγαίνουν σε pure black world tedency) ή τον primeval demon (big boost).

Αν θες να εξασφαλίσεις 100% pure white world tedency παίζεις όλο το παιχνίδι σε ghost form και αυτοκτονείς κάθε φορά στο nexus σε human form.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει κάτι trophies και ψιλό βαριέται να πάει σε NG+ . Ωραία τώρα έχουμε άλλο πρόβλημα. Είμαι 44 και είναι 67. Βάζουμε ίδιο realm και κωδικό. Παρόλα αυτά δεν τον βρίσκω… είμαι soul και κάνω black stone για invade. Είναι άνθρωπος. Δεν μας βάζει μαζί. Τι μπορεί να παιζει; Περιμένουμε στο ίδιο σημείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sp3cial είπε

Κάνει κάτι trophies και ψιλό βαριέται να πάει σε NG+ . Ωραία τώρα έχουμε άλλο πρόβλημα. Είμαι 44 και είναι 67. Βάζουμε ίδιο realm και κωδικό. Παρόλα αυτά δεν τον βρίσκω… είμαι soul και κάνω black stone για invade. Είναι άνθρωπος. Δεν μας βάζει μαζί. Τι μπορεί να παιζει; Περιμένουμε στο ίδιο σημείο. 

Ο πιο σίγουρος τρόπος για να κάνεις στοχευμένο invade στο DS ασχέτως των levels, είναι με Red stone. Για να το αποκτήσεις πρέπει να τερματίσεις το παιχνίδι και να ξεκλειδώσεις το ¨κακο¨ τέλος.

Επεξ/σία από Charismo
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι ! Σαββατοκύριακο έξω κρυο και εγώ μέσα με ζεστό καφεδάκι και DS! Λοιπόν κάτι δεν έχω καταλάβει. Κοιτάζω τη magic μεριά του παιχνιδιού. Δεν μπορώ να κάνω attune magic στον Freke. Πήγα το Faith 16 να πάρω δυο memory slots. Έχω πάρει ήδη το Water Veil το οποίο μια χαρά κάνει attune και έχω και το Warding που θέλει δυο memory slots. Παρόλα αυτά είναι γκρίζο και δεν μπορώ να το βάλω. 
τα στατιστικά μου είναι intelligence 10, magic 10 και faith 16. Που κάνω λάθος; Σίγουρα πρέπει να ανεβάσω ένα από τα δυο δεκάρια που έχω. Αλλά δεν θέλω να κάνω λάθος και έχω ψιλό μπερδευτεί. Παίζω strength  temple knight με defensive spells. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, sp3cial είπε

Καλημέρα και πάλι ! Σαββατοκύριακο έξω κρυο και εγώ μέσα με ζεστό καφεδάκι και DS! Λοιπόν κάτι δεν έχω καταλάβει. Κοιτάζω τη magic μεριά του παιχνιδιού. Δεν μπορώ να κάνω attune magic στον Freke. Πήγα το Faith 16 να πάρω δυο memory slots. Έχω πάρει ήδη το Water Veil το οποίο μια χαρά κάνει attune και έχω και το Warding που θέλει δυο memory slots. Παρόλα αυτά είναι γκρίζο και δεν μπορώ να το βάλω. 
τα στατιστικά μου είναι intelligence 10, magic 10 και faith 16. Που κάνω λάθος; Σίγουρα πρέπει να ανεβάσω ένα από τα δυο δεκάρια που έχω. Αλλά δεν θέλω να κάνω λάθος και έχω ψιλό μπερδευτεί. Παίζω strength  temple knight με defensive spells. 

Το warding δε γίνεται να stackάρει αν έχεις κάνει ήδη cast κάποιο από τα Anti Magic Field, Cloak, Hidden Soul, Protection, Regeneration, Second Chance, Soul Thirst, Water Veil. Ίσως αυτό είναι το λάθος σου αν έχεις κάνει ήδη cast water veil, δε θα σε αφήσει όσο είναι ενεργό.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Συνεχίζω εγώ κανονικά μετά από καμία 25αρια ώρες, level 54. Έχω καθαρίσει 1.1-2, 2.1-3, 3.1, 4.1, 5.1. Έκανα βλακεία, μετέτρεψα το bow μου σε lava bow χωρίς να πάρω χαμπάρι ότι απαιτεί 16 dexterity (τώρα το έχω στο 10). Καμία ιδέα τώρα? Απλά προχωράω για τα επόμενα 6 lvl χωρίς το bow?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/12/2021 στις 4:58 ΜΜ, ilos είπε

Δε τρως delevel αν σε σκοτώσει. Τρως delevel και καλά αν πεθάνεις από gravity/poison, αλλά tbh ούτε αυτά δουλεύουν σωστά στο remake. Believe me i know my craft.😁

O μόνος σίγουρος τρόπος για delevel αν ενδιαφέρεσαι είναι να σε κάνει soulsuck (3 limit για κάθε invade).

Από invades δεν επηρεάζεται το world tedency για τον invader. Το μόνο που επηρεάζεται είναι το character tedency του invader αν σκοτώσεις τον host. Το οποίο έχει το αρκετά αρνητικό effect να έχεις 50% hp σε ghost form σε pure black character tedency (αλλά εσύ όπως γράφεις δε θα τον σκοτώσεις).  Επίσης για white world tedency εκτός από invaders μπορείς και να σκοτώσεις bosses/NPC black phantoms (που βγαίνουν σε pure black world tedency) ή τον primeval demon (big boost).

Αν θες να εξασφαλίσεις 100% pure white world tedency παίζεις όλο το παιχνίδι σε ghost form και αυτοκτονείς κάθε φορά στο nexus σε human form.

Σε ακουω καπως απογοητευμενο απο το ριμεικ, σκεφτομουν για αγορα αλλα μηπως να παιξω τελικα το οριτζιναλ στο ps3?   Τι πιστευεις με την εμπειρια σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Soler777 είπε

Σε ακουω καπως απογοητευμενο απο το ριμεικ, σκεφτομουν για αγορα αλλα μηπως να παιξω τελικα το οριτζιναλ στο ps3?   Τι πιστευεις με την εμπειρια σου;

Είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι τα remakes είναι ευκαιρία για να βελτιώνουν και το gameplay, όχι μόνο τον οπτικό τομέα. Και ας είμαι βέβηλος για τους hardcorάδες, γιατί μιλάμε για ένα παιχνίδι σταθμό όπως το DeS. Η μόνη απογοήτευσή μου από την Βluepoint είναι ότι είναι 100% πιστή αντιγραφή και άτολμο σαν remake. Ναι διόρθωσαν κάποια κακώς κείμενα από το OG, όπως το stockpile Thomas dupe, τα kills με το τόξο έξω από τις fog gates σε maneater/spider και άλλαξαν και την πίστα του flame lurker ώστε να μη μπορείς να τον glitchάρεις. Έκαναν και κάποιες άλλες αλλαγές που δεν υπήρχε προσωπικά λόγος και με ξένισαν, όπως να αλλάξουν το theme του Phalanx (που είναι από τα πιο χαρακτηριστικά) και την όλη φάση με την Astraea που δε προλαβαίνεις να ακούσεις τίποτα ουσιαστικά. Και άλλα πράγματα που ήταν προβληματικά στο OG τα άφησαν όπως έχει, όπως το ανούσιο Dragon God fight.

Δηλαδή δεν είναι ότι δεν ήταν διατεθειμένοι να κάνουν καμία αλλαγή. Απλά ήταν ελάσσονος σημασίας και πολλές φορές σε τομείς που δεν είχε κανένα νόημα να πειραχτούν. Το μόνο θετικό που πρόσθεσαν είναι το 9 point roll tbh. Κάποιοι ίσως παραπονεθούν και για το pvp που ναι είναι unbalanced af με trades σε χαμηλά SL, αλλά ok αν άλλαζε κάτι εκεί θα αλλοίωνε πολύ το game. Σε γενικές γραμμές είναι καλό σαν remake, αλλά αν με ξαναρώταγες όχι δεν άξιζε να αγοράσεις κονσόλα στο launch για πάρτυ του, ειδικά από τη στιγμή που όλα τα exclusives που με ενδιαφέρουν πήγαν πίσω το 2022.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα! Τελείωσα το παιχνίδι και πήγα σε NG+ ! Ωστόσο αυτό που δεν ήξερα είναι ότι τα tendencies μεταφέρονται και αυτά μαζί σου! Είμαι pure black στο tower of latria 😰 Πρέπει να βρω άτομο να με βοηθήσει να το πάω pure white γιατί το να σκοτώσω τον maneater εκεί ειδικά μου φαίνεται ταινία επιστημονικής φαντασίας… είμαι 87 level. Αν μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει θα χαρώ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα μας βρίσκει πάντα και θέλει υπομονή μέχρι να πετύχουμε ο ένας τον άλλον…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sp3cial είπε

Καλημέρα! Τελείωσα το παιχνίδι και πήγα σε NG+ ! Ωστόσο αυτό που δεν ήξερα είναι ότι τα tendencies μεταφέρονται και αυτά μαζί σου! Είμαι pure black στο tower of latria 😰 Πρέπει να βρω άτομο να με βοηθήσει να το πάω pure white γιατί το να σκοτώσω τον maneater εκεί ειδικά μου φαίνεται ταινία επιστημονικής φαντασίας… είμαι 87 level. Αν μπορεί κάποιος/α να με βοηθήσει θα χαρώ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα μας βρίσκει πάντα και θέλει υπομονή μέχρι να πετύχουμε ο ένας τον άλλον…

Δεν έχει μεγάλη διαφορά το ίδιο το boss σε pure black, αλλά μέχρι να πας εκεί τα mobs και ειδικά τα red phantoms θα θερίζουν λίγο.😁 Αν και η Latria δεν είναι τόσο τραγική όσο η 4-2 σε PB. Επίσης από PB νομίζω πας PW στο επόμενο NG αν το παίξεις όλο σε ghost form και φας τον primeval demon στην 3-2. Άντε να χρειαστούν 1-2 invades ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά καλησπέρα, θέλω λίγη βοήθεια γιατι έκανα βλακεία. Στη βιασύνη μου κατανάλωσα την searing soul. Τώρα δεν μπορώ να την δώσω στον Ed. Έχω προχωρήσει αρκετά στο παιχνίδι και είναι αποκαρδιωτικό να ξεκινήσω από την αρχή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να την ξαναβρώ η να κάνω τον Ed να μου επιτρέπει να πάρω όπλα ανταλλάσσοντας demon soul's;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MAIK82 είπε

Παιδιά καλησπέρα, θέλω λίγη βοήθεια γιατι έκανα βλακεία. Στη βιασύνη μου κατανάλωσα την searing soul. Τώρα δεν μπορώ να την δώσω στον Ed. Έχω προχωρήσει αρκετά στο παιχνίδι και είναι αποκαρδιωτικό να ξεκινήσω από την αρχή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να την ξαναβρώ η να κάνω τον Ed να μου επιτρέπει να πάρω όπλα ανταλλάσσοντας demon soul's;; 

Αν σου πω οτι προσφατα το τελειωσα χωρις να ασχοληθω καθολου μ' αυτον τον Ed...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MAIK82 είπε

Παιδιά καλησπέρα, θέλω λίγη βοήθεια γιατι έκανα βλακεία. Στη βιασύνη μου κατανάλωσα την searing soul. Τώρα δεν μπορώ να την δώσω στον Ed. Έχω προχωρήσει αρκετά στο παιχνίδι και είναι αποκαρδιωτικό να ξεκινήσω από την αρχή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να την ξαναβρώ η να κάνω τον Ed να μου επιτρέπει να πάρω όπλα ανταλλάσσοντας demon soul's;; 

nope. αν την εκανες consume, η μονη λυση ειναι ή ξανα απο την αρχή ή να το τελειώσεις και σε new game + να ξαναφας στον Flamelurker.
Δυστυχως ειναι απο τα εκνευριστικα τερτίπια της σειρας αυτα τα πραγματα που ακομα κ αν θα ξερεις, μπορει να ξεχαστεις κ να την πατησεις. εγω ξεχαστηκα και δε μπορεσα να ξεκλειδωσω το Lava Bow για παρόμοιο λόγο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Skywalker333 είπε

nope. αν την εκανες consume, η μονη λυση ειναι ή ξανα απο την αρχή ή να το τελειώσεις και σε new game + να ξαναφας στον Flamelurker.
Δυστυχως ειναι απο τα εκνευριστικα τερτίπια της σειρας αυτα τα πραγματα που ακομα κ αν θα ξερεις, μπορει να ξεχαστεις κ να την πατησεις. εγω ξεχαστηκα και δε μπορεσα να ξεκλειδωσω το Lava Bow για παρόμοιο λόγο :P 

Πωωω την πάτησα.. πολύ χαζομάρα αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...