Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για όνομα/επώνυμο


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όνομα προτείνω το Ιωάννης, σχεδόν πάντα το θυμάται κάποιος και αντίστοιχα και την εορτή του Αη Γιάννη. 

Για το επώνυμο εγώ θα προτιμούσα κάτι μικρό με λίγα γράμματα, όπου στο τέλος ίσως καταλήξουν όλοι να σε θυμούνται με το επώνυμο.

Προτείνω κάποιο παράγωγο-αντίστοιχο απο τα παρακάτω και μάξ 6 χαρακτήρες:

Νίκας,Μίχας, Γκίκας, Μάγος, Ζήσης, Λάμπης 

Επίσης μπορείς να παιξεις και με τους τόνους σε αυτά.

π.χ. Άλλο το Λάμπης , άλλο το Λαμπής 

Επεξ/σία από johnnys4u
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Χωρίς πρόθεση να αμφισβητήσω όσα λες ότι πέρασες θα σου πω να έχεις υπόψη σου κάποια πράγματα που νομίζω ότι είναι σημαντικά.

Αυτό που σήμερα θεωρείται σωματική και ψυχική κακοποίηση μέχρι πριν 30-40 χρόνια ήταν ο "φυσιολογικός" τρόπος ανατροφής των παιδιών από τους γονείς και εκπαίδευσης από τους δασκάλους!

Κι επειδή οι περισσότεροι των 40+ μεγάλωσαν έτσι, κάποιοι θεωρούν ακόμη και σήμερα ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος, ειδικά αν έχουν ζωηρά και ατίθασα παιδιά.

Μας είπες για όλα όσα έχεις καταφέρει αλλά δεν μας είπες ποιος πλήρωσε τις σπουδές σου και τα έξοδά σου όλα αυτά τα χρόνια! Πέρα από την σωματική και ψυχολογική κακοποίηση που υπέστης είχες και μια μίζερη από οικονομική άποψη ζωή; Στερήθηκες υλικά πράγματα που είχαν τα άλλα παιδιά; Σε εμπόδισαν να πας σχολείο, δεν πλήρωσαν φροντιστήρια, σπουδές σε άλλη πόλη κ.λπ. κ.λπ.;

Δεν λέω ότι τα υλικά πράγματα μπορούν να αντικαταστήσουν την αγάπη και την συναισθηματική στήριξη που χρειάζεται ένα παιδί, ακόμη  και ένας ενήλικας. Αλλά δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που δείχνουν με λάθος τρόπο την αγάπη τους και θεωρούν ότι τα παιδιά τους πρέπει να τους ευγνωμονούν για ό,τι τους προσφέρουν και συχνά θέλουν να τα ελέγχουν ακόμη και όταν ενηλικιωθούν!

Μήπως λοιπόν να αποστασιοποιηθείς και να δεις την όλη σχέση σου με τους γονείς σαν τρίτος και έχοντας υπόψη το πώς ίσως μεγάλωσαν οι ίδιοι και ποια είναι κατά την άποψή τους η σωστή ανατροφή;

Κοίτα επειδή αυτά τα κλισέ και οι καραμέλες που λένε κάποιοι όταν θυμώνει το παιδί με τους γονείς του και όλο θα πετάξει και κάποιος την ..... να μην πω καλύτερα (σκέψου τι έκαναν οι γονείς σου για εσένα, ποιος έκανε ποιος πλήρωσε και μπλα μπλα), με έχουν βασανίσει πάρα πολύ και εμένα στο μυαλό λόγω διαφόρων χρόνιων προβλημάτων που αντιμετωπίζω με την μητέρα μου με την οποία διαμένουμε μαζί μέχρι τώρα και με βοηθάει αντικειμενικά σε πάρα πολλά πράγματα, θα απαντήσω το εξής, ακόμα και μια πυραμίδα ή έναν ουρανοξύστη να έχουν φτιάξει οι γονείς για το παιδί, αν το αποτέλεσμα της συμπεριφοράς/χαρακτήρα/τρόπου ανατροφής ή πες το όπως αλλιώς θες των γονέων προς το παιδί του έχουν κάνει μπ....   την ψυχολογία του μετά από Χ χρόνια, τότε αυτό δεν αλλάζει με τίποτα και το παιδί πάντα θα παραμένει με αρνητικές σκέψεις και συναισθήματα απέναντι στους γονείς. Εν κατακλείδι, εμένα δεν με νοιάζει καθόλου ούτε θα κάτσω να πάθω εγώ ψυχολογικά για προβλήματα των γονέων και πιστεύω το ίδιο πρέπει να ακολουθεί και οποιοσδήποτε άλλος ακόμα κι αν οι γονείς έχουν κάνει πράγματα για το παιδί, το παν είναι το αποτέλεσμα στην ψυχολογία του παιδιού στην μετέπειτα ζωή του, ανεξαρτήτως του πόσο βοήθησαν ή προσέφεραν οι γονείς στο παιδί. Αυτές οι καραμέλες είναι σωστές όταν διατηρείται κάποια σχετική ισορροπία στις σχέσεις γονέων - παιδιού και δεν έχουν ξεπεραστεί κάποια όρια, όταν υπάρχουν χρόνια προβλήματα και καταστάσεις, αυτά δεν είναι τίποτε άλλο από ασπιρίνες.

Όσο για τις σπουδές του ts, εσύ θεωρείς οτι του πλήρωσαν τις σπουδές στο εξωτερικό όταν εδώ ο ίδιος μας αναφέρει οτι του προκάλεσαν προβλήματα στην τελετή ορκωμοσίας του; Μην τρελαθούμε. Αν σπούδασε Ελλάδα, οι σπουδές ήταν δωρεάν, αν πήγε Αγγλία προφανώς πήρε κάποιο δάνειο που το αποπληρώνει με την δουλειά. Οι γονείς πρέπει να βοηθάνε τα παιδιά τους πρωτίστως ηθικά και ψυχολογικά και δευτερευόντως υλικά, το να έχουν προσφέρει μόνο το δεύτερο πλήρως ή και καθόλου αλλά να μην έχουν κάνει τίποτα από το πρώτο, είναι σαν να μην έκαναν τίποτα στο παιδί, γιατί μπορεί οι γονείς να έχουν και σοβαρά οικονομικά προβλήματα και να μην μπορούν να προσφέρουν κάτι από υλιστικής άποψης, αλλά μπορούν κάλλιστα από ηθικής.

Τέλος, διαφωνώ και με την άποψή σου περί των πραγμάτων στο μεγάλωμα και την ανατροφή των παιδιών πριν 30-40 χρόνια. Εγώ είμαι 33 και πες δεν τα πρόλαβα, είχα όμως πατέρα γεννημένο το '44, πρόλαβα και τους παππούδες/γιαγιάδες, ο ένας μου παππούς γεννήθηκε το 1901, όλοι μιλούσανε με δάκρυα για το πόσο καλά τους μεγάλωσαν οι προηγούμενες γενιές, μου έλεγε η γιαγιά μου για το πόσο ωραία μαγείρευε η μητέρα της και πόσο τους φρόντισαν με θυσίες παρόλη την φτώχεια τα 6 αδέρφια και τις δυσκολίες. Ξύλο σχεδόν όλοι έχουμε φάει, και εγώ ακόμα κάποιες ελάχιστες φορές και από τους γονείς και στο σχολείο, πήγαινα το '90 σε σχολείο με συντηρητικούς και παλαιών αρχών δασκάλους, κάποιο χαστούκι μπορεί να έπεφτε αν έκανες αταξίες, είχαμε και καθηγήτρια με βέργα στο χέρι για εκφοβισμό, στο γυμνάσιο είχαμε καθηγήτρια μουσικής που αν δεν ήξερες μάθημα σε ξεφτίλισε με φωνές και ουρλιαχτά μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι, θέλαμε να βγούμε έξω με κλάματα ορισμένοι, αυτά δεν έχουν καμιά σχέση όμως με καταστάσεις σαν του ts. Δεν αποτελούν δικαιολογία για τίποτα απλά.

Όταν θέλεις φίλε να αλλάξεις επώνυμο και δεν θέλεις να σκέφτεσαι τους γονείς σου, έχεις περάσει φρίκη, όχι απλά "πολύ δύσκολα". Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά μου έδωσες αφορμή να γράψω επειδή έχω κουραστεί με κάτι τέτοια επιχειρήματα περί παλαιότερων και δυσκολότερων εποχών, που ναι μεν υπήρξαν γενικώς αλλά δεν αποτελούν επιχείρημα για τίποτε απωλύτως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουλ κουλ παίδες, μην φαγωθείτε μεταξύ σας. Ακομα και αυτοί που το βλέπουν ελαφρά, και αστειεύονται, κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει, μας κάνουν και γελάμε, δεν θα πεθάνουμε από την μιζέρια μας.

Το θρεντ το άνοιξα ούτε για να κλαφτω ούτε για να ζητήσω βοήθεια. Όλα καλά είναι :) Το άνοιξα γιατί ήθελα να δω «αντικειμενικές» απόψεις από άτομα που δεν με γνωρίζουν προσωπικά. 

Και το εκτιμώ. Μου τελείωσαν τα «αρεσκω» για σήμερα, αλλά και αύριο μέρα είναι.

Σας ευχαριστω άπαντες!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Κοίτα επειδή αυτά τα κλισέ και οι καραμέλες που λένε κάποιοι όταν θυμώνει το παιδί με τους γονείς του και όλο θα πετάξει και κάποιος την ..... να μην πω καλύτερα (σκέψου τι έκαναν οι γονείς σου για εσένα, ποιος έκανε ποιος πλήρωσε και μπλα μπλα), με έχουν βασανίσει πάρα πολύ και εμένα στο μυαλό λόγω διαφόρων χρόνιων προβλημάτων που αντιμετωπίζω με την μητέρα μου με την οποία διαμένουμε μαζί μέχρι τώρα και με βοηθάει αντικειμενικά σε πάρα πολλά πράγματα, θα απαντήσω το εξής, ακόμα και μια πυραμίδα ή έναν ουρανοξύστη να έχουν φτιάξει οι γονείς για το παιδί, αν το αποτέλεσμα της συμπεριφοράς/χαρακτήρα/τρόπου ανατροφής ή πες το όπως αλλιώς θες των γονέων προς το παιδί του έχουν κάνει μπ....   την ψυχολογία του μετά από Χ χρόνια, τότε αυτό δεν αλλάζει με τίποτα και το παιδί πάντα θα παραμένει με αρνητικές σκέψεις και συναισθήματα απέναντι στους γονείς. Εν κατακλείδι, εμένα δεν με νοιάζει καθόλου ούτε θα κάτσω να πάθω εγώ ψυχολογικά για προβλήματα των γονέων και πιστεύω το ίδιο πρέπει να ακολουθεί και οποιοσδήποτε άλλος ακόμα κι αν οι γονείς έχουν κάνει πράγματα για το παιδί, το παν είναι το αποτέλεσμα στην ψυχολογία του παιδιού στην μετέπειτα ζωή του, ανεξαρτήτως του πόσο βοήθησαν ή προσέφεραν οι γονείς στο παιδί. Αυτές οι καραμέλες είναι σωστές όταν διατηρείται κάποια σχετική ισορροπία στις σχέσεις γονέων - παιδιού και δεν έχουν ξεπεραστεί κάποια όρια, όταν υπάρχουν χρόνια προβλήματα και καταστάσεις, αυτά δεν είναι τίποτε άλλο από ασπιρίνες.

Όσο για τις σπουδές του ts, εσύ θεωρείς οτι του πλήρωσαν τις σπουδές στο εξωτερικό όταν εδώ ο ίδιος μας αναφέρει οτι του προκάλεσαν προβλήματα στην τελετή ορκωμοσίας του; Μην τρελαθούμε. Αν σπούδασε Ελλάδα, οι σπουδές ήταν δωρεάν, αν πήγε Αγγλία προφανώς πήρε κάποιο δάνειο που το αποπληρώνει με την δουλειά. Οι γονείς πρέπει να βοηθάνε τα παιδιά τους πρωτίστως ηθικά και ψυχολογικά και δευτερευόντως υλικά, το να έχουν προσφέρει μόνο το δεύτερο πλήρως ή και καθόλου αλλά να μην έχουν κάνει τίποτα από το πρώτο, είναι σαν να μην έκαναν τίποτα στο παιδί, γιατί μπορεί οι γονείς να έχουν και σοβαρά οικονομικά προβλήματα και να μην μπορούν να προσφέρουν κάτι από υλιστικής άποψης, αλλά μπορούν κάλλιστα από ηθικής.

Τέλος, διαφωνώ και με την άποψή σου περί των πραγμάτων στο μεγάλωμα και την ανατροφή των παιδιών πριν 30-40 χρόνια. Εγώ είμαι 33 και πες δεν τα πρόλαβα, είχα όμως πατέρα γεννημένο το '44, πρόλαβα και τους παππούδες/γιαγιάδες, ο ένας μου παππούς γεννήθηκε το 1901, όλοι μιλούσανε με δάκρυα για το πόσο καλά τους μεγάλωσαν οι προηγούμενες γενιές, μου έλεγε η γιαγιά μου για το πόσο ωραία μαγείρευε η μητέρα της και πόσο τους φρόντισαν με θυσίες παρόλη την φτώχεια τα 6 αδέρφια και τις δυσκολίες. Ξύλο σχεδόν όλοι έχουμε φάει, και εγώ ακόμα κάποιες ελάχιστες φορές και από τους γονείς και στο σχολείο, πήγαινα το '90 σε σχολείο με συντηρητικούς και παλαιών αρχών δασκάλους, κάποιο χαστούκι μπορεί να έπεφτε αν έκανες αταξίες, είχαμε και καθηγήτρια με βέργα στο χέρι για εκφοβισμό, στο γυμνάσιο είχαμε καθηγήτρια μουσικής που αν δεν ήξερες μάθημα σε ξεφτίλισε με φωνές και ουρλιαχτά μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι, θέλαμε να βγούμε έξω με κλάματα ορισμένοι, αυτά δεν έχουν καμιά σχέση όμως με καταστάσεις σαν του ts. Δεν αποτελούν δικαιολογία για τίποτα απλά.

Όταν θέλεις φίλε να αλλάξεις επώνυμο και δεν θέλεις να σκέφτεσαι τους γονείς σου, έχεις περάσει φρίκη, όχι απλά "πολύ δύσκολα". Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά μου έδωσες αφορμή να γράψω επειδή έχω κουραστεί με κάτι τέτοια επιχειρήματα περί παλαιότερων και δυσκολότερων εποχών, που ναι μεν υπήρξαν γενικώς αλλά δεν αποτελούν επιχείρημα για τίποτε απωλύτως.

Ό,τι είπα ήταν για να θυμήσω ότι μέχρι πρόσφατα δυστυχώς ο κανόνας ήταν ο γονιός/αφέντης και ήταν αποδεκτό το: "δικά μου είναι τα παιδιά και τα κάνω ό,τι θέλω"!

Δεν δικαιολογώ ό,τι έκαναν οι γονείς του ts, και εξακολουθούν πολλοί να κάνουν ακόμη και σήμερα. Αλλά ο χειρότερος άνθρωπος στον κόσμο να είναι ο βιολογικός γονιός, παραμένει γονιός σου και δεν αλλάζει όσα ονόματα και αν αλλάξεις, όσο μακριά και αν πας. Ακόμη και τίποτε να μη σου πρόσφερε, αν δεν υπήρχε δεν θα υπήρχες κι εσύ.

Όχι δεν τους χρωστάει τίποτε για ό,τι πιθανόν του πρόσφεραν από υλικά πράγματα, γιατί είναι υποχρέωση του γονέα να προσφέρει τα πάντα στο παιδί που φέρνει στον κόσμο με πιο σημαντιτκά την αγάπη και την συναισθηματική στήριξη.

Κάποιοι καταφέρνουν να το κάνουν σωστά, κάποιοι άλλοι το κάνουν εντελώς λάθος, γιατί δυστυχώς το παιδί δεν έρχεται με οδηγίες χρήσης ούτε σε προετοιμάζει/εκπαιδεύει κανείς γι' αυτό!

Όσο για το πώς μεγάλωναν οι παλιές γενιές τα παιδιά τους όλοι έχουμε να πούμε ιστορίες και οι περισσότερες είναι σκληρές ή και τραγικές και καθόλου ειδυλιακές και όμορφες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τοση ωρα δεν το ειπε κανεις; SKYWALKER οπως και η Ray στο τέλος. :P 

Ρε μαν μη το αλλαξεις, να πανα $#@$#@$ να το αλλαξουν αυτοι, ξερω γω εμενα μου φαίνεται σαν ήττα να το αλλαζες.

Νομιζω οτι αντι να είσαι στεναχωρημένος οπως φαίνετε απο τον τρόπο που γράφεις , καλύτερα να μπεις σε Hulk mode (smash).

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

ναι. τετοια ειναι. δεν ζητησε αποφορτιση ο συνομιλιτης, βοηθεια ζητησε. 

Το γιαννης ιωαννου που του προτεινα δηλαδη δεν βοηθαει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, czarjuly είπε

Το χιουμοριστικο ποστ που κανουμε για να αποφορτισουμε το συνομιλητη μας το θεωρεις τρολ απαντηση εσυ;

 

4 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Το γιαννης ιωαννου που του προτεινα δηλαδη δεν βοηθαει;

τελικά ήθελες να κανεις χιουμορ ή να βοηθησεις; αποφασισε πρώτα αυτο και μετα τα λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ManFromEarth είπε

τελικά ήθελες να κανεις χιουμορ ή να βοηθησεις; αποφασισε πρώτα αυτο και μετα τα λεμε.

Το ενα δεν αναιρει το αλλο ,ειναι και θεμα αντιληψης τουλαχιστον ο ts το καταλαβε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, spectaculator είπε

Κάντο Ανδρέας Παπανδρέου, Κωνσταντίνος Καραμανλής ή Θόδωρας Κολοκοτρώνης.

(Αλήθεια, του Ηρακλή το επίθετο ποιο ήταν (αυτουνού με το ρόπαλο, όχι του Πουαρό με το τσιγκελωτό μουστάκι);)

Ηρακλής δεν υπάρχει, έγινε ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο δύσκολο πράγμα είναι να είναι κάποιος σωστός γονέας. 

Δυστυχώς γίνονται γονείς άνθρωποι που δεν αξίζουν ούτε να αναπνέουν. 

Κανονικά έπρεπε να υπάρχει και ιατρικός και ψυχιατρικος έλεγχος σε όσους θέλουν να κάνουν παιδιά 

Ο γονέας έχει πολύ μεγαλύτερη υποχρέωση απέναντι στο παιδί παρά το παιδί απέναντι στο γονιό. 

Απλά αγνόησε τους όσο κι αν είναι δύσκολο και αν βοηθάει έστω και λίγο προχώρα και στην αλλαγή 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

αν θελεις μπορω να στειλω σε pm το δικο μου ονοματεπωνυμο.

Ειναι ένδοξο (με βαση οσα εχω πετυχει), δοκιμασμενο και κυριως τυχερο με τις γυναικες. Δεν ξερω γιατι αλλα οταν συστηνομαι παντα μου λενε και το δικο τους ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, andrapos είπε

Συνονόματε Ανδρέα μπορεί να μην γράφω συχνά στο φόρουμ αλλά διαβάζω καθημερινά και είσαι μέσα στα 10-15 άτομα που θυμάμαι και συμπαθώ χωρίς να σε ξέρω.Καταρχην μπράβο σου που βρήκες τη δύναμη να τα πεις δημόσια,ακόμα και αν δεν σε ξέρουμε.Για ό,τι έχεις περάσει δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι,ούτε για το ποιός είσαι,ούτε για το ποιοί είναι οι γονείς σου.Ό,τι και να κάνεις αδερφέ μου θα είσαι πάντα παιδί των γονέων σου,δεν αλλάζει αυτό.Καποιοι άνθρωποι ενώ είναι από εξαιρετικές οικογένειες τυχαίνει να αποτύχουν στη ζωή τους ενώ κουβαλάν ένα βαρύ όνομα.Εσυ είσαι η αντίθετη περίπτωση,ένας άνθρωπος που ενώ είχες όλα τα φόντα να αποτύχεις και να τρέχεις σε ψυχιάτρους τα κατάφερες και όχι μόνο είσαι μια χαρά αλλά έχεις χτίσει και βάσεις για ένα καλό μέλλον.Να ξέρεις ότι όσοι δεν έχουν κόμπλεξ όταν γνωρίζουν άτομα που έχουν περάσει δύσκολα(και το ξέρουν)αναγνωριζουν ακόμα περισσότερο τις προσπάθειες σας.Για παράδειγμα θα γνωρίσεις πολλούς γιατρούς που ήταν και οι γονείς τους γιατροί.Γιατι είχαν όλη τη βοήθεια που χρειάστηκαν(δεν λέω ότι για αυτά τα παιδιά είναι εύκολο).Όταν όμως γνωρίσεις ένα γιατρό που οι γονείς του ήταν του καφενείου και έχει περάσει δύσκολα τότε θα πεις αυτός είναι ΜΑΓΚΑΣ.Δεν πρόκειται κανένας να σε λυπηθεί,γιατί δεν είσαι για λυπηση.Εγώ σου προτείνω να κρατήσεις το όνομα σου και όπως τα κατάφερες καλά μέχρι τώρα να συνεχίσεις και η επόμενη γενιά να θυμάται το επίθετο σου και να είναι υπερήφανη.Και θα σου πω και κάτι τελευταίο που μπορεί να σου φανεί αστείο αλλά κρατά το.Το μυαλό του ανθρώπου αλλάζει με τα χρόνια.Με τους γονείς σου μπορεί να μην τα βρείτε ποτέ,αλλά μπορεί κάποια στιγμή να καταλάβουν ή καλύτερα να παραδεχτούν τα λάθη τους.Εκτος από ένα πολύ μικρό ποσοστό οι γονείς αγαπούν τα παιδιά τους και θέλουν το καλό τους.Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί δεν τα καταφέρνουν και χάνουν τη μπάλα.Το ένα φέρνει το άλλο και γίνονται τέρατα για τα παιδιά τους.Μην γίνεις και εσύ σκληρός μαζί τους όπως έγιναν αυτοί με εσένα.

Μία από τα ίδια. Φίλτατε @Sheogorath παρακολουθώντας τα posts σου επειδή είσαι ενεργότατο μέλος του φόρουμ, σε είχα τουλάχιστον για συνομήλικο (40χρ). Τελικά πιπίνι είσαι, αλλά εξαιρετικά ώριμος για την ηλικία σου και σε συγχαίρω για αυτό! Δεν θα σχολιάσω τα θέματα σου γιατί αφορούν εσένα και μόνο, αν και καταλαβαίνω γιατί τα μοιράστηκες (δεν θα ήταν εύκολο φαντάζομαι), θα πω μόνο το εξής: Σε αντίθεση με πολλές απόψεις που αποτυπώθηκαν εδώ, εγώ θα σε ενθάρρυνα να προχωρήσεις στην αλλαγή του επιθέτου σου (το μικρό αν έχω καταλάβει καλά το κρατάς), εφόσον 1ον έτσι γουστάρεις/αποφάσισες, 2ον έχεις αποδεχτεί τις συνέπειες της, 3ον αντιλαμβάνεσαι ότι θα είναι ταλαιπωρία η διαδικασία. Τώρα όσον αφορά το ρεζουμέ, έγιναν ωραίες προτάσεις όπως το Ιανός, Μέγας θα συμβούλευα όχι ονόματα celebrities/πολιτικών/αθλητών όπως Γκάλης και προφανώς όχι Παπανδρέου/Αντετοκούνμπο:P ή βλακείες του στυλ Metta World Peace. Keep it short and simple.

Υγ) Αν και είπα ότι δεν θα σχολιάσω σχετικά, επέτρεψε μου να πω μόνο: Ό,τι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό. Αυτό σκέφτηκα όταν διάβασα το ποστ σου. Καλή συνέχεια εύχομαι σε ό,τι και αν επιλέξεις!

12 λεπτά πριν, Basidar είπε

αν θελεις μπορω να στειλω σε pm το δικο μου ονοματεπωνυμο.

Ειναι ένδοξο (με βαση οσα εχω πετυχει), δοκιμασμενο και κυριως τυχερο με τις γυναικες. Δεν ξερω γιατι αλλα οταν συστηνομαι παντα μου λενε και το δικο τους ονομα.

Bond, James Bond;:P

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε, αν γίνεται, να κάνεις αναγραμματισμό του επιθέτου σου. Ίσως βρεις κάτι που σου είναι αποδεκτό χωρίς τα πιθανά θέματα της ριζικής αλλαγής.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χωρίς πλάκα, φίλος μου έχει γνωρίσει άτομο με επώνυμο "Σούπερμαν". Είναι όπως φαίνεται γνωστό επώνυμο στην Κύπρο, το γκούγκλαρα.
ΜΗΝ κάνεις κανένα αστείο και επιλέξεις τέτοιου τύπου επώνυμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...