Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για όνομα/επώνυμο


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ρε φίλε τώρα μου έλυσες την απορία! Νόμιζα ότι διάλεγαν ένα αυτοί που να φέρνει στο ξενικό δικό τους

αυτο το κανουν οι αλβανοι, λεγεται πχ αντριαν το κανει ανδρεας :P και εκει βεβαια υπαρχουν καποιοι "μαστοροβαφτισμένοι" οταν δε κολλαγε το ονομα με τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε όλες τις καταστάσεις που δημιουργούν άγχος η καλύτερη αντιμετώπιση είναι αυτό που πρότεινε η συγχωρεμένη claire weekes εδώ και δεκαετίες.

Face - Accept - Relax - Float - Let Time Pass

πχ με το να νιώθεις άβολα με το παρελθόν και να θες οπωσδήποτε να αλλάξεις το όνομα σου για να νιώσεις καλύτερα (ή να έχεις την αίσθηση ότι θα νιώσεις καλύτερα) δεν ξεπερνάς το πρώτο στάδιο (Face) να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα. Με το να προσπαθείς να το παρακάμψεις του δίνεις δύναμη πάνω σου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδεά πάντως είναι το Νέστωρ (ή χριστιανικά Νέστορας).

  • Ελληνικότατο όνομα και ίσως ο μοναδικός αρχαίος που δεν τον έσφαξαν, σκότωσαν τα παιδιά του, πρόδωσε την πατρίδα του, κτλ. κτλ. Πέθανε 100+ χρονών κατά τη μυθολογία. 
  • Είναι ταυτόχρονα και μυθολογικό και ιστορικό πρόσωπο (νομίζω ο μόνος).
  • Είναι σπάνιο αλλά όχι παράξενο 
  • Έχει ονομαστική εορτή (27 Οκτωβρίου, καθώς υπήρξε πρωτοπαλίκαρο του Αγίου Δημητρίου)
  • Έχει δικό του Δήμο (Δήμος Πύλου Νέστορος) και μνημεία πολλά
  • Συμπτωματικά, στα εβραϊκά (όπως μου είπε ένας φίλος) είναι σύνθετο όνομα και σημαίνει ιερό θαύμα (ness + tor)
  • Απαντάται σε πολλές λατινογενείς χώρες (ειδικά Αργεντινή)

Επώνυμο κάτι με περισσότερες από 3 συλλαβές οπωσδήποτε. 

Καλή τύχη!

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εισαι:

Αλεξανδρος Κερκεμέζος

θα χρειαστεις παρουσια σε δικαστη να εγκρινει αλλαγη ονοματος (φανταζομαι το εχεις ψαξει ηδη) αφου αναπτυξεις τα επιχειρηματα σου στην ερωτηση του γιατι θες την αλλαγη.

Ο πατερας μου ηταν μαρτυρας σε ακροαση για αλλαγη ονοματος ενος κυριου με επιθετο που ξεκιναγε απο Μαλακ.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ts. Σκέψου το εξής, όλα αυτά που έχεις περάσει, σε έχουν κάνει αυτό που είσαι. Και τα κακα σου κ τα καλά σου. Εγώ θα κρατούσα ονοματεπώνυμο μόνο κ μόνο για να υπενθυμίσω στον εαυτό μου το που ήμουν και το τι πέρναγα και το τι έχω καταφέρει στη ζωή μου, γιατί λίγοι καταφέρνουν αυτά που καταφέρνεις εσύ στην ηλικία που είσαι (συμπεραινω ότι είσαι κάτω από 30) και για οσα πρόκειται να καταφέρεις.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2020 στις 12:36 ΜΜ, Sheogorath είπε

Καλημέρα, ναι φυσικά, χαρα μου.

Αν σκεφτείς με λένε Ανδρεα, πέρασε από το μυαλό μου :P

Γενικά παίδες, σας ευχαριστώ όλους, θα σκεφτώ όλες τις απόψεις.

Δεν θέλω να λυπάστε πάντως. Είμαι αυτός που είμαι τώρα, ως αποτέλεσμα των εμπειριών μου, και τον εαυτό μου δεν θα τον άλλαζα. Πλέον δεν με ενοχλούν αυτά, τα εχω πάρει απόφαση. Συγνώμη αν σας «μαύρισα» λίγο, απλώς τα έγραψα γιατί διαφορετικά θα υπήρχαν μηνύματα του στυλ «και τι έγινε ρε αδερφέ και θες να αλλάξεις».

Να είστε καλά όλοι :)

Κανεις δεν σε ανάγκασε να μπεις εδώ, και αν δεν γουστάρεις μπορείς να φύγεις. Χαίρομαι που το πήρες για πλάκα, σημαίνει ότι μεγάλωσες σε περιβάλλον πολύ διαφορετικό. Consider yourself lucky.

μπορεί κανεις να μην μας ανάγκασε να μπουμε εδώ αλλα ΕΣΥ θες να μας αναγκάσεις να μην ξαναμπουμε .................

θα έχουμε πάντα το θάρρος να γράφουμε την αποψή μας ειτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε κάποιους ....................

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, makis269 είπε

μπορεί κανεις να μην μας ανάγκασε να μπουμε εδώ αλλα ΕΣΥ θες να μας αναγκάσεις να μην ξαναμπουμε .................

θα έχουμε πάντα το θάρρος να γράφουμε την αποψή μας ειτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε κάποιους ....................

Διακρίνω ένα πρόβλημα αντίληψης φίλε μου :)

Εξάλλου το σπόιλερ μπήκε για να αποφύγω τέτοια περίπτωση. Δεν θες να μάθεις, δεν θες να διαβάσεις, ακομα και καταλαθος να μπεις; Κανένα πρόβλημα, δεν πατάς το κουμπί, δεν ανοίγεις το σποιλερ, βγαίνεις, και συνεχίζεις την δουλειά σου.

Σε κάθε περίπτωση η ελευθερία να εκφράζεσαι σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του συνομιλητή σου, κάτι το οποίο από ότι φαίνεται, δεν αντιλαμβάνεσαι.

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Sheogorath διαβάζοντας την ιστορία σου δεν θα μπορούσα να μη σε συγχαρώ που προσπάθησες και μπόρεσες να πας παρακάτω στη ζωή σου, ξεφεύγοντας από τοξικούς ανθρώπους. Αν θα σου πρότεινα ένα επίθετο είναι το Ιανός που πρότεινες κι εσύ.

 Εύχομαι όποια επιλογή και να πάρεις, να είσαι πάντα χαρούμενος!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petran91 είπε

Φοίνικας.
Ξαναγεννημένος από την στάχτη του.

Προτάθηκε παραπάνω, και είχε περάσει και από το μυαλό μου.

Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα, και ταιριάζει αρκετά, αλλά στα αγγλικα θα είμαι σαν κακός από ταινία του James Bond (εποχές Connery-Moor) ή ακομα χειρότερα σαν ψευδώνυμο Γαλλίδας οριενταλ χορεύτριας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Sheogorath. Είμαι χρόνια μέλος του φόρουμ  και σίγουρα είσαι από τα γνωστά άτομα που διαβάζω . Παλικάρι μου, μου μαύρισες την ψυχή με  την εξομολόγησή σου και στεναχωρήθηκα ιδιαίτερα γιατί έχω τα χρόνια των γονιών σου και προσπαθώντας να βάλω τον εαυτό μου στη θέση τους, έχοντας μάλιστα 2 παιδιά 17 και 18 χρονών,δεν μπορώ να φανταστώ να κάνω κάτι τέτοιο.

Παλικάρι μου, θα σταθώ στο θέμα. Δεν ξέρω τι σου λένε οι γιατροί. Δεν θα σου πω αν έχουν δίκιο ή άδικο,άλλωστε ποιος είμαι εγώ να κρίνω κάποιον επιστήμων.

Το μόνο που φοβάμαι, στην περίπτωση που αλλάξεις το επώνυμό σου, είναι, μην είναι το νέο σου επώνυμο αφορμή για περισσότερες σκέψεις, θυμίσεις και στεναχώρια.

Μην είναι αυτό, που θα σου λέει κάθε φορά που το χρησιμοποιείς, το γιατί και με ποιες συνθήκες το άλλαξες.

Μην είναι αυτό, που αντί να βοηθήσει την ψυχή σου, την χαλάσει.

Αν νομίζεις,εσύ και οι γιατροί, οτι είναι για καλό, κάν`το. 

Με όποιο αρέσει εσένα, όχι εμένα ,ούτε κανενός.

Χαίρομαι που προχωράς τη ζωή σου και είμαι σίγουρος οτι με τέτοια δύναμη που έχεις μέσα σου, ότι και να κάνεις, θα το πετύχεις.

Καλή τύχη παλικάρι μου και εδώ είμαστε να τα λέμε.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ' αρχάς, μπράβο σου που κατάφερες να ξεπεράσεις όλες τις δυσκολίες και να σταθείς μόνος σου στα πόδια σου. Είναι απόλυτα κατανοητή η ανάγκη σου για αλλαγή ονόματος. Ναι, ένα όνομα δεν σημαίνει τίποτε, αλλά αν για σένα συμβολίζει πράγματα με τα οποία δεν θέλεις να συνδέεσαι, εφόσον είναι νομικά εφικτό, να το αλλάξεις.

Το δεύτερο μέρος του μηνύματος με του Άτλαντες και του Ιανούς κι όλα αυτά τα βαρύγδουπα δεν βλέπω πώς συνδέεται με το πρώτο. Εγώ θα σου έλεγα να διαλέξεις ένα απλό, συνηθισμένο όνομα που να μη σημαίνει τίποτε. Να μην είναι βαρύ με καμιά έννοια ούτε επειδή σου θυμίζει άσχημα πράγματα ούτε επειδή είναι αρχαιοελληνικό, μυθολογικό ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. 

Επεξ/σία από Ανήξερη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2020 στις 9:09 ΜΜ, Sheogorath είπε
Spoiler

Περιμενω προτάσεις ή ιδέες. Ακομα και την γνώμη σας.

Αρχικα τρομαξα,γιατι νομιζα οτι ειναι παρασκευη και εχω μπλεξει το προγραμμα της δουλειας.
/Troll of

Μαν μου εισαι δυνατος ανθρωπος,αλλα ακομα και οι δυνατοι εχουν αδυναμα σημεια.
Καταλαβαινω ΑΚΡΙΒΩΣ πως ειναι να σε ταραζει μονο το ακουσμα ενος ονοματος,οποτε σιγουρα πρεπει να αλλαξεις επωνυμο.

Ασε το ονομα σου ησυχο ομως.

Εχω φιλο που αλλαξε επωνυμο,και το εκανε Πριντεζης,για παρομοιους λογους.

Αν εχεις καποιον που θαυμαζεις και δε μπορει να σε απογοητευσει καπως ( καλυτερα καποιον νεκρο :P ) χρησιμοποιησε αυτο το επωνυμο.
Το ονομα σου αστο ησυχο ομως,γυρνα το λιγο σε χαιδευτικο και παιξε μπαλιτσα δυνατα,ηδη βλεπω οτι το κανεις καλυτερα απο το μεσο ορο.

 

Στις 24/6/2020 στις 12:44 ΜΜ, koeltzakoatl είπε

Μια ιδεά πάντως είναι το Νέστωρ (ή χριστιανικά Νέστορας).

  •  

Τωρα γιατι χαλας το παρτυ;

Στις 24/6/2020 στις 12:44 ΜΜ, koeltzakoatl είπε
  • Συμπτωματικά, στα εβραϊκά (όπως μου είπε ένας φίλος) είναι σύνθετο όνομα και σημαίνει ιερό θαύμα (ness + tor)
  •  

Τωρα το εσωσες.

Το nick σου ειναι απο αζτεκους ( σοβαρα ρωταω ) ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...