Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για όνομα/επώνυμο


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δεν θέλω να λυπάστε πάντως. Είμαι αυτός που είμαι τώρα, ως αποτέλεσμα των εμπειριών μου, και τον εαυτό μου δεν θα τον άλλαζα. Πλέον δεν με ενοχλούν αυτά, τα εχω πάρει απόφαση. Συγνώμη αν σας «μαύρισα» λίγο, απλώς τα έγραψα γιατί διαφορετικά θα υπήρχαν μηνύματα του στυλ «και τι έγινε ρε αδερφέ και θες να αλλάξεις».

Χωρίς πρόθεση να αμφισβητήσω όσα λες ότι πέρασες θα σου πω να έχεις υπόψη σου κάποια πράγματα που νομίζω ότι είναι σημαντικά.

Αυτό που σήμερα θεωρείται σωματική και ψυχική κακοποίηση μέχρι πριν 30-40 χρόνια ήταν ο "φυσιολογικός" τρόπος ανατροφής των παιδιών από τους γονείς και εκπαίδευσης από τους δασκάλους!

Κι επειδή οι περισσότεροι των 40+ μεγάλωσαν έτσι, κάποιοι θεωρούν ακόμη και σήμερα ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος, ειδικά αν έχουν ζωηρά και ατίθασα παιδιά.

Μας είπες για όλα όσα έχεις καταφέρει αλλά δεν μας είπες ποιος πλήρωσε τις σπουδές σου και τα έξοδά σου όλα αυτά τα χρόνια! Πέρα από την σωματική και ψυχολογική κακοποίηση που υπέστης είχες και μια μίζερη από οικονομική άποψη ζωή; Στερήθηκες υλικά πράγματα που είχαν τα άλλα παιδιά; Σε εμπόδισαν να πας σχολείο, δεν πλήρωσαν φροντιστήρια, σπουδές σε άλλη πόλη κ.λπ. κ.λπ.;

Δεν λέω ότι τα υλικά πράγματα μπορούν να αντικαταστήσουν την αγάπη και την συναισθηματική στήριξη που χρειάζεται ένα παιδί, ακόμη  και ένας ενήλικας. Αλλά δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που δείχνουν με λάθος τρόπο την αγάπη τους και θεωρούν ότι τα παιδιά τους πρέπει να τους ευγνωμονούν για ό,τι τους προσφέρουν και συχνά θέλουν να τα ελέγχουν ακόμη και όταν ενηλικιωθούν!

Μήπως λοιπόν να αποστασιοποιηθείς και να δεις την όλη σχέση σου με τους γονείς σαν τρίτος και έχοντας υπόψη το πώς ίσως μεγάλωσαν οι ίδιοι και ποια είναι κατά την άποψή τους η σωστή ανατροφή;

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επώνυμο εύηχο, σπάνιο, εθνικά καταξιωμένο, μελωδικό, φιλικό,  μουσικό, αριστοκρατικό, και τελειωμό δεν έχει.

ΜΑΝΤΖΑΡΟΣ 

Ειδάλλως: Καποδίστριας ή Χαλικιόπουλος.

Την κατάσταση σου δεν θα την σχολιάσω γιατί δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο Ανδρέας Παπανδρέου, Κωνσταντίνος Καραμανλής ή Θόδωρας Κολοκοτρώνης.

(Αλήθεια, του Ηρακλή το επίθετο ποιο ήταν (αυτουνού με το ρόπαλο, όχι του Πουαρό με το τσιγκελωτό μουστάκι);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γνώμη μου είναι, εφόσον σκέφτεται ο TS αλλαγή επιθέτου, να επιλέξει κάτι απλό ή, τέλος πάντων, όχι χτυπητά ιδιότροπο, όπως Ιανός, Τάλως κτλ.

Αυτά τα ονόματα, προσωπικά μου φαίνονται μαγνήτης ερωτήσεων για το πώς προέκυψαν. Κι εφόσον οι σχέσεις με την οικογένεια είναι όχι απλά τεταμένες, αλλά ανύπαρκτες, δεν ξέρω πόσο σκόπιμο θα ήταν να υπάρχει διαρκής -και απολύτως λογική- αφορμή για ερωτήσεις.

Εφόσον το ζητούμενο είναι να υπάρξει μία -συμβολική και πρακτική- ρήξη με το οικογενειακό παρελθόν, νομίζω πως δεν πρέπει να είναι το όνομα λόγος να δέχεται ο TS ερωτήσεις για το πώς το απέκτησε.

Εκτός κι αν δεν έχει θέμα να το συζητάει, αλλά η περιγραφή της κατάστασης μου φαίνεται μάλλον επώδυνη.

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεα σε επωνυμο ανδρονικου (νικη του ανδρος) .  Αποκληρος παλι ως επιθετο για να μπορείς να πεις και την ιστορία πίσω από το επιθετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κράταγα το μικρό όνομα. Είναι λίγο awkward για γνωστούς συνεργάτες κλπ να πεις από σήμερα θα με λέτε έτσι... (και μου θυμίζει λίγο κάτι αλλοδαπούς που έρχονται για δουλειά και ο πρώτος μάστορας που θα δουλέψουν εργάτες τους δίνει ένα τελειως άκυρο ελληνικό όνομα για να συνεννοούνται)

επωνυμο μπορείς να διαλέξεις κάτι που να σε εμπνέει. Αν πχ θαυμάζεις τον Παύλο Μελα καντο Μελας, ή Μητσοτάκης ξέρω γώ ή κωσκοτας... 

 

κατι που είναι λεπτομέρεια αλλά με τις δημοσιεύσεις που λες τι θα κανείς; Νομίζω δεν αλλάζει το όνομα... θα πάνε στράφι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Κάντο Ανδρέας Παπανδρέου, Κωνσταντίνος Καραμανλής ή Θόδωρας Κολοκοτρώνης.

(Αλήθεια, του Ηρακλή το επίθετο ποιο ήταν (αυτουνού με το ρόπαλο, όχι του Πουαρό με το τσιγκελωτό μουστάκι);)

Βασικά δεν λεγόταν Ηρακλής αρχικά, λεγόταν Αλκαίος (όχι ο γιος του με καις με καις) σαν τον παππού του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι μας έκανε ο τύπος......,  χτες ξάπλωσα

και για να με πάρει ο ύπνος...... αντί να μετράω προβατάκια........ σκεφτόμουν πως θα με βάφτιζα, αν είχα εγώ να πάρω την απόφαση!

 

Oδυσσέας;  4000 χρονών όνομα όπου και να πας στην  γη το ξέρουν, όχι Χανς Φριτς  κλπ,  μετά σκέφτηκα Απόλλων  επειδή είναι απο όλων άσε που το ξέρουν μέχρι και στο φεγγάρι και είναι και greek,

Ρεεεε τώρα είδα το νικ μου.  είχα ξεχάσει πως με είχα βαφτίσει Οδυσσέα η τρίτη beta έκδοση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Με παρεξηγησες, γουσταρω φουλ!! Ολο το μπλα μπλα ενα απεραντο τρολοκομειο.

για να μην παρεξηγηθω, αναφερομαι σε τρολ απαντησεις οπως οι παραπανω :-)

Το χιουμοριστικο ποστ που κανουμε για να αποφορτισουμε το συνομιλητη μας το θεωρεις τρολ απαντηση εσυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Το χιουμοριστικο ποστ που κανουμε για να αποφορτισουμε το συνομιλητη μας το θεωρεις τρολ απαντηση εσυ;

ναι. τετοια ειναι. δεν ζητησε αποφορτιση ο συνομιλιτης, βοηθεια ζητησε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

και μου θυμίζει λίγο κάτι αλλοδαπούς που έρχονται για δουλειά και ο πρώτος μάστορας που θα δουλέψουν εργάτες τους δίνει ένα τελειως άκυρο ελληνικό όνομα για να συνεννοούνται

Ρε φίλε τώρα μου έλυσες την απορία! Νόμιζα ότι διάλεγαν ένα αυτοί που να φέρνει στο ξενικό δικό τους! Κι αναρωτιόμουν, τί σχέσει έχει το Gazment με το Νίκος, για παράδειγμα :)

Λοιπόν προς τον TS κι εγώ είμαι κατά του να βάλεις κάτι εξωτικό, όπως Τάλως κ.α. που σκέφτεσαι. Βάλε κάτι κοινό και φρόντισε να μην κάνει το επώνυμο εσένα, αλλά εσύ το επώνυμο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για επίθετα θα μου άρεσαν επίσης τα Κομνηνός, Λογοθέτης, Μέγας, και Αμοιρίδης. το τελευταίο θα το απέφευγα βέβαια αν δεν είχα ποντιακές ρίζες, γιατί όλοι οι Πόντιοι θα στράβωναν όταν θα τους απάνταγες πως δεν είσαι δικός τους και απλά έτυχε το όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω   εχω   να  πω  τα   εξης....

1.Μακρυα   -οπως  ο  διαλος  απ  το  λιβανι-  απο   ψυχολογους  και   ψυχιατρους...

Στην  πλειοψηφια   τους   ειναι  για   δεσιμο!

Στο   λεω   ως   ΑΜΕΑ   με  προσωπικη   πειρα. ΛΗΞΙΣ.

2.Θυμηθηκα   ενα   παλιο   ανεκδοτο   οπου   ενας   τυπος   ονοματι   γιωργος   βλαμενος   ηθελε   σωνει   και   καλα

να  τ  αλλαξει   και  τελικα   τα   καταφερε...τωρα   λεγετε   κωστας   βλαμενος...:P αστειακι   φυσικα..

3.Νομιζω   πως   η  αλλαγη   επωνυμου   ειναι   αστοχη   γιατι   δεν  πρεπει   να   σε   κυνηγαει   αυτο   αλλα   μεσω   αυτου

να   τους   κυνηγας   εσυ   με  τις   επαγγελματικες  και  προσωπικες  σου   επιτυχιες.

Φυσικα   τους   γραφεις   κανονικα   και  τους   στελνεις   στον  διαολο  για   παντα.

4.Αν   τελικα   δεν   απαλλαγεις   απο   αυτην  την  ψευδαισθηση  (κατ  εμε)    τοτε   θα   μπορουσες   να   διαλεξεις   ενα

επωνυμο   προερχομενο   απο   βυζαντινα   αξιωματα   οπως   σακελλαριος  η   νοταριος-πρωτονοταριος  η  σπαθαριος/

σπαθαρης  η   κουροπαλατης  και   οτι   αλλο  εχει  επικρατησει  ως   επωνυμο   σημερα. Το   wiki   ξερει....

Εκτος   και   θελεις  να  τα  αποφυγεις   γιατι   υποπτευομαι   οτι   αυτοι   που  το  προκαλεσαν   αυτο   ηταν   φανατικα   θρησκοι...

ΥΓ.Μονο   το   βοθρος  (αξιολογητης   αλογων)   μην  υιοθετησεις   για  ευνοητους   λογους...:D

5.Και   το  κυριοτερο   πριν   καταληξεις   θυμησου  την   σοφη   κρητικη   μαντιναδα....

....ο  αντρας   κανει  την  γενια   κι  οχι   η  γενια   τον   αντρα....

...αφιερωμενο  εξαιρετικα...

 

 

 

Επεξ/σία από tigergreg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονόματε Ανδρέα μπορεί να μην γράφω συχνά στο φόρουμ αλλά διαβάζω καθημερινά και είσαι μέσα στα 10-15 άτομα που θυμάμαι και συμπαθώ χωρίς να σε ξέρω.Καταρχην μπράβο σου που βρήκες τη δύναμη να τα πεις δημόσια,ακόμα και αν δεν σε ξέρουμε.Για ό,τι έχεις περάσει δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι,ούτε για το ποιός είσαι,ούτε για το ποιοί είναι οι γονείς σου.Ό,τι και να κάνεις αδερφέ μου θα είσαι πάντα παιδί των γονέων σου,δεν αλλάζει αυτό.Καποιοι άνθρωποι ενώ είναι από εξαιρετικές οικογένειες τυχαίνει να αποτύχουν στη ζωή τους ενώ κουβαλάν ένα βαρύ όνομα.Εσυ είσαι η αντίθετη περίπτωση,ένας άνθρωπος που ενώ είχες όλα τα φόντα να αποτύχεις και να τρέχεις σε ψυχιάτρους τα κατάφερες και όχι μόνο είσαι μια χαρά αλλά έχεις χτίσει και βάσεις για ένα καλό μέλλον.Να ξέρεις ότι όσοι δεν έχουν κόμπλεξ όταν γνωρίζουν άτομα που έχουν περάσει δύσκολα(και το ξέρουν)αναγνωριζουν ακόμα περισσότερο τις προσπάθειες σας.Για παράδειγμα θα γνωρίσεις πολλούς γιατρούς που ήταν και οι γονείς τους γιατροί.Γιατι είχαν όλη τη βοήθεια που χρειάστηκαν(δεν λέω ότι για αυτά τα παιδιά είναι εύκολο).Όταν όμως γνωρίσεις ένα γιατρό που οι γονείς του ήταν του καφενείου και έχει περάσει δύσκολα τότε θα πεις αυτός είναι ΜΑΓΚΑΣ.Δεν πρόκειται κανένας να σε λυπηθεί,γιατί δεν είσαι για λυπηση.Εγώ σου προτείνω να κρατήσεις το όνομα σου και όπως τα κατάφερες καλά μέχρι τώρα να συνεχίσεις και η επόμενη γενιά να θυμάται το επίθετο σου και να είναι υπερήφανη.Και θα σου πω και κάτι τελευταίο που μπορεί να σου φανεί αστείο αλλά κρατά το.Το μυαλό του ανθρώπου αλλάζει με τα χρόνια.Με τους γονείς σου μπορεί να μην τα βρείτε ποτέ,αλλά μπορεί κάποια στιγμή να καταλάβουν ή καλύτερα να παραδεχτούν τα λάθη τους.Εκτος από ένα πολύ μικρό ποσοστό οι γονείς αγαπούν τα παιδιά τους και θέλουν το καλό τους.Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί δεν τα καταφέρνουν και χάνουν τη μπάλα.Το ένα φέρνει το άλλο και γίνονται τέρατα για τα παιδιά τους.Μην γίνεις και εσύ σκληρός μαζί τους όπως έγιναν αυτοί με εσένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...