Προς το περιεχόμενο

Τελευταία η Tesla σε έρευνα ποιότητας της JD Power, πρώτες Dodge & Kia


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένα ασφαλές συμπέρασμα δεν μπορεί να βγει. Για τι είδους προβλήματα μιλάμε, πως κρίνουν οι ιδιοκτήτες, για τι αγορά μιλάμε κτλ

Και εγώ Hyundai πήρα για 2ο γιατί έλεγαν ότι είναι σκυλιά και έχω αλλάξει την μισή καμπίνα που ξεράθηκαν και σπάσανε, ακόμη και καδένα, βεντιλατέρ aircondition, καιει λάδια με το κιλό κτλ

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν έχεις άδικο αλλά η έρευνα έγινε σε αυτοκίνητα που αποκτήθηκαν μέσω leasing... το θέμα είναι όπως αναφέρθηκε και λίγο πάρα πάνω να δούμε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά όπως και το είδος των βλαβών... τα αναφέρω αυτό γιατί όταν αποκτάς με leasing ένα αμάξι δεν θα πας σε ένα φτηνό μοντέλο, έτσι το πιο πιθανό από τα "δείγματα" να είναι περισσότερα για ένα μοντέλο πχ της Porsche από ότι ένα της Kia...

Δεν πρόσεξα το leasing.

Αυτό βέβαια δεν αναιρεί το μήνυμα μου, ότι υπάρχουν διαφορετικές προσδοκίες για ένα premium αυτοκίνητο από εκείνες που υπάρχουν για ένα πιο οικονομικό. 

Παραθέτω από το site της JD Power

"The iconic study, redesigned this year, measures components that fail and features that are difficult to use, hard to understand or don’t work the way owners want."

Μπορεί ένας διακόπτης, η αίσθηση από το υποβραχιόνιο ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, να θεωρείται από έναν κάτοχο premium αυτοκινήτου ότι δεν είναι στο σωστό σημείο ή ότι δεν έχει ωραία αίσθηση και να αναφέρεται ως πρόβλημα. 

Ο αριθμός των δειγμάτων είναι ίδιος για κάθε μάρκα. Δεν αναφέρεται όμως η κατηγορία των μοντέλων.

Κατ' εμέ, αυτή η μελέτη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για συγκρίσεις μεταξύ κατασκευαστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mercedes, Audi και Tesla στον πάτο. Τί άλλο θα ακούσουμε. Εντάξει για την Tesla πες είναι νέος κατασκευαστής. Οι δύο πρώτοι όμως;

Υψηλότερη τιμή = Αυξημένα στάνταρντς = περισσότερη γκρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πως γινεται να ειναι η Kia τοσο ψηλά και η Hyundai χαμηλά αφου ειναι το ιδιο πραγμα. Οπως και να εχει ενιωσα μια υπερηφάνια ως κάτοχος Kia Sportage

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Δηλαδή το δείγμα που πήραν ήταν 30% μικρότερο στην τέσλα σε σχέση με τους άλλους. (από άποψη πολιτειών)

Πάνω-κάτω μύρισαν τα νύχια τους και έβγαλαν συγκριτικό. Ιδίως εάν αυτές οι πολιτείες είναι μεγάλες με αντίστοιχα μεγάλο αριθμό πωλήσεων τέσλα(π.χ. Καλιφόρνια).

Όχι ότι δεν ισχύει ότι μάλλον έχουν τα προβλήματα τους τα τέσλα, αλλά η "κατάταξη και βαθμολογίες" είναι λιαν προβληματική.

To προβλημα θεωρεις οτι ειναι στην πλευρα της εταιριας που εκανε την ερευνα ή στην Tesla; Η εταιρια τι να εκανε, να μην υπολογιζε καθολου τα Tesla ή να κανει αυτο, δηλαδη την αναγωγη αφου εχει ενα αρκετα μεγαλο και ικανο δειγμα 35 πολιτειων; Και στην τελικη αν η Tesla θεωρει πως αδικεται ας δωσει τα στοιχεια για να γινει σωστα η συγκριση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα τα αυτοκινητα λιζινγκ εχουν προβληματα γιατι εχουν χαμηλη ποιοτητα με τα κανονικα. γι αυτο τα αγοραζουν οι εταιριες μισοτιμης

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, tsakvas said:

παντα τα αυτοκινητα λιζινγκ εχουν προβληματα γιατι εχουν χαμηλη ποιοτητα με τα κανονικα. γι αυτο τα αγοραζουν οι εταιριες μισοτιμης

????? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά μην παίρνετε την JD Power στα σοβαρά... Κοιτάξτε μόνο τις εταιρίες που είναι στο τοπ-5... 3 Αμερικάνικες που θεωρούνται οι λιγότερες αξιοπίστες εδώ... Όπου και να ρωτήσεις για Dodge/Chevrolet/Ram γελάνε μαζί τους... 

Καλά για Honda και Toyota δεν το συζητάμε...

19. Honda (177)

20. Toyota (177)

 

Επεξ/σία από dr_frozenarm
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, dr_frozenarm said:

Dodge

Για το μοντέλο που έχει κυκλοφορήσει περισσότερο στην Ελλάδα πάντως, το Caliber, δεν έχω ακούσει κάτι ιδιαίτερο. 

Γενικά πως θεωρούνται οι λιγότερο αξιόπιστες στην Ελλάδα όταν πρακτικά δεν υπάρχουν εδώ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Για το μοντέλο που έχει κυκλοφορήσει περισσότερο στην Ελλάδα πάντως, το Caliber, δεν έχω ακούσει κάτι ιδιαίτερο. 

Γενικά πως θεωρούνται οι λιγότερο αξιόπιστες στην Ελλάδα όταν πρακτικά δεν υπάρχουν εδώ? 

Για Αμερική μιλάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...