Προς το περιεχόμενο

Βενζίνη Shell V-Power


iSAD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Candela είπε

Η βενζίνη που έβαλες από Θεσσαλονίκη τι ανεπιθύμητα συμπτώματα είχε?

Δεν έχει κάποιο σύμπτωμα, αλλά αν βάλεις καθαρή βενζίνη νομίζεις ότι έκαιγες νερό πριν.
Δεν έχει "εκρηκτικότητα".

 

19 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μήπως σας φαίνεται καλύτερη η Βουλγάρικη επειδή η μία κοστίζει 1 ευρώ και η άλλη 1,4.😊

Κάτω από ευρώ πρέπει να ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Με τα καθαριστικά τρέχει περισσότερο το αμάξι ? Καθαρίζει το κινητήρα από τι και με ποιον τρόπο ? Δεν ξέρω ποιός ή τι είναι ο diablo που αναφέρεις αλλά ο τύπος στο βίντεο εκλαϊκευμένα μεν μιλά σωστά δε . Εάν δεν βαριέσαι μπορείς να βρεις κι άλλες πηγές όχι απαραίτητα στο ίντερνετ , κοίτα σε κάποιο τεχνικό βιβλιοπωλείο για μηχανές εσωτερικής καύσης . 

Περα απο οτι οι κατασκευαστες στα αυτοκινητα υψηλων επιδοσεων προτεινουν 100αρα βενζινη (και αν βαλεις 95αρα σε αυτα βλεπεις πολλα θεματα) η Ferrari ειχε κανει δοκιμες σε κινητηρες και εδειχνε ξεκαθαρα το τι μπορουν να κανουν τα καθαριστικα (που εχει η Vpower και η Vpower Racing).

Αν το θεμα καθαριστικα και Ferrari δεν σε πειθει δες δοκιμες που ειχε κανει το Top Gear σε αυτοκινητα 15ετιας+ με δυναμομετρηση κιολας που οι κινητηρες ειχαν φτασει στα επιπεδα που ηταν καινουργιοι. Οποτε ναι, αναλογα την περιπτωση τα καθαριστικα ανετα μπορουν να κανουν το αυτοκινητο σου να τρεχει πιο γρηγορα.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trainer είπε

Η διαφορά τιμής στα εταιρικά πρατήρια της Shell μεταξύ 95 Ron και 100 Ron φτάνει και ξεπερνά τα 0.3€

Δηλ. για το 50αρι τεποζιτο σημαίνει 15€

Προτιμω με 12-13€ να παίρνω

1 καθαριστικό +

1 βελτιωτικό τα οποία μοιράζω σε 2 γεμίσματα 

Έτσι πορευομαι τα τελευταία χρόνια και από θέμα καυσίμου έχω ξεγνοιάσει 

Αυτό που με "απασχολεί" είναι η κατανάλωση και στα 2 αυτοκίνητα της οικογένειας αλλά γιατρειά γι αυτό δεν υπάρχει.... 

Φίλε ποιο καθαριστικό και πιο ενισχυτικό χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Περα απο οτι οι κατασκευαστες στα αυτοκινητα υψηλων επιδοσεων προτεινουν 100αρα βενζινη (και αν βαλεις 95αρα σε αυτα βλεπεις πολλα θεματα) η Ferrari ειχε κανει δοκιμες σε κινητηρες και εδειχνε ξεκαθαρα το τι μπορουν να κανουν τα καθαριστικα (που εχει η Vpower και η Vpower Racing).

Αν το θεμα καθαριστικα και Ferrari δεν σε πειθει δες δοκιμες που ειχε κανει το Top Gear σε αυτοκινητα 15ετιας+ με δυναμομετρηση κιολας που οι κινητηρες ειχαν φτασει στα επιπεδα που ηταν καινουργιοι. Οποτε ναι, αναλογα την περιπτωση τα καθαριστικα ανετα μπορουν να κανουν το αυτοκινητο σου να τρεχει πιο γρηγορα.

Καλά τα λες.Όμως για να είναι αποτελεσματική η V power στον καθαρισμό του κινητήρα, θα πρέπει να βάζεις συνεχόμενα V power, αλλιώς δεν γίνεται τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Περα απο οτι οι κατασκευαστες στα αυτοκινητα υψηλων επιδοσεων προτεινουν 100αρα βενζινη (και αν βαλεις 95αρα σε αυτα βλεπεις πολλα θεματα) η Ferrari ειχε κανει δοκιμες σε κινητηρες και εδειχνε ξεκαθαρα το τι μπορουν να κανουν τα καθαριστικα (που εχει η Vpower και η Vpower Racing).

Αν το θεμα καθαριστικα και Ferrari δεν σε πειθει δες δοκιμες που ειχε κανει το Top Gear σε αυτοκινητα 15ετιας+ με δυναμομετρηση κιολας που οι κινητηρες ειχαν φτασει στα επιπεδα που ηταν καινουργιοι. Οποτε ναι, αναλογα την περιπτωση τα καθαριστικα ανετα μπορουν να κανουν το αυτοκινητο σου να τρεχει πιο γρηγορα.

Φίλε είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι θες . Αν είχες στοιχειώδης μηχανολογικές γνώσεις δεν θα πίστευες διαφημιστικά τρυκ .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, trainer είπε

Η διαφορά τιμής στα εταιρικά πρατήρια της Shell μεταξύ 95 Ron και 100 Ron φτάνει και ξεπερνά τα 0.3€

Δηλ. για το 50αρι τεποζιτο σημαίνει 15€

Προτιμω με 12-13€ να παίρνω

1 καθαριστικό +

1 βελτιωτικό τα οποία μοιράζω σε 2 γεμίσματα 

Έτσι πορευομαι τα τελευταία χρόνια και από θέμα καυσίμου έχω ξεγνοιάσει 

Αυτό που με "απασχολεί" είναι η κατανάλωση και στα 2 αυτοκίνητα της οικογένειας αλλά γιατρειά γι αυτό δεν υπάρχει.... 

Ανά πόσα χιλιόμετρα το κάνεις; Μάρκες που χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθαριστικό βάζω αυτό :https://www.skroutz.gr/s/16586949/RedeX-Petrol-One-Shot-90ml.html

Για βελτιωτικό αυτό :

https://www.skroutz.gr/s/13514942/Liqui-Moly-Octane-Plus-150ml.html

Χωρίς ίχνος διαφήμισης 😉

Σε κάθε φουλαρισμα προσθέτω το μισό περιεχόμενο της κάθε συσκευασίας

Βενζίνη 95αρα EKO (εταιρικό πρατήριο στη γειτονιά) 

Και ενίοτε 100αρα από ΑΠ στο Μπουρνάζι (όταν με βγάζει ο δρόμος μου 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Candela είπε

Καλά τα λες.Όμως για να είναι αποτελεσματική η V power στον καθαρισμό του κινητήρα, θα πρέπει να βάζεις συνεχόμενα V power, αλλιώς δεν γίνεται τίποτα

Εγω δεν ειπα οχι σε αυτο.

1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Φίλε είσαι ελεύθερος να πιστεύεις ότι θες . Αν είχες στοιχειώδης μηχανολογικές γνώσεις δεν θα πίστευες διαφημιστικά τρυκ .

Εχεις δικιο, ασχολουμαι με αυτοκινητα μολις απο το 98', τι θα μπορουσα να ξερω ο αμοιρος για αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδες ακομα και γω που ειμαι ασχετος (χομπι μου ειναι τα πισι οχι τ αμαξια) ξερω πως τα παραπανω οκτανια απ οσα χρειαζεται τ αμαξι ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ. οποιος ανησυχει μηπως του "βρωμισει" ο κινητηρας τοτε με τα λεφτα που εξοικονομει μπορει να παρει ενα καθαριστικο. και ποιο φτηνα θα του βγει και ξερει στα σιγουρα τι μπαινει στ αμαξι αντι να καθεται να εμπιστευεται το καθε βενζινα/εταιρεια

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εγω δεν ειπα οχι σε αυτο.

Εχεις δικιο, ασχολουμαι με αυτοκινητα μολις απο το 98', τι θα μπορουσα να ξερω ο αμοιρος για αυτα.

Από τα γραφόμενα σου είναι προφανές ότι δεν ξέρεις αλλά παριστάνεις ότι ξέρεις . Καμπύλες ισχύος ροπής κινητήρα δεν έχω δεί σε συνάρτηση με το καύσιμο . Μεταβλητές όπως το ύψος λ.χ  που γίνεται η δοκιμή , λαμβάνονται υπόψιν και αναγράφονται στο υπόμνημα του γραφήματος και για να τελειώνουμε δεν έχω δεί σε καμία αυτοκινητοβιομηχανία να λέει ότι ο τάδε κινητήρας αποδίδει 150 ps στις 3000 σαλ πχ  ενώ αν του βάλεις την τάδε βενζίνη ή το τάδε βελτιωτικό θα αποδώσει 160 ps . Σε ρωτάνε κάτι απλό "από τι καθαρίζει τον κινητήρα η vmax " και μου απαντάς φούμαρα. 

Από μένα τέλος , πίστευε και η ότι Γη είναι επίπεδη επειδή ασχολείσαι με αυτό από το 1978 .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostasm45 είπε

Από τα γραφόμενα σου είναι προφανές ότι δεν ξέρεις αλλά παριστάνεις ότι ξέρεις . Καμπύλες ισχύος ροπής κινητήρα δεν έχω δεί σε συνάρτηση με το καύσιμο . Μεταβλητές όπως το ύψος λ.χ  που γίνεται η δοκιμή , λαμβάνονται υπόψιν και αναγράφονται στο υπόμνημα του γραφήματος και για να τελειώνουμε δεν έχω δεί σε καμία αυτοκινητοβιομηχανία να λέει ότι ο τάδε κινητήρας αποδίδει 150 ps στις 3000 σαλ πχ  ενώ αν του βάλεις την τάδε βενζίνη ή το τάδε βελτιωτικό θα αποδώσει 160 ps . Σε ρωτάνε κάτι απλό "από τι καθαρίζει τον κινητήρα η vmax " και μου απαντάς φούμαρα. 

Από μένα τέλος , πίστευε και η ότι Γη είναι επίπεδη επειδή ασχολείσαι με αυτό από το 1978 .

Καποιος μαλλον δεν ξερει να διαβαζει Ελληνικα και τα ριχνει σε αλλα και σε αλλους. Διαβασε παλι τι εγραψα και αν δεις οτι εγραψα πως αυξανει την ιπποδυναμη νεου αυτοκινητου απο 130 στα 160 θα σε παραδεχτω.

ΥΓ: Σε περιπτωση που δεν κατανοησεις παλι τα γραφομενα μου, εγω ξεκαθαρα ειπα πως τεστ σε ΠΑΛΙΑ αυτοκινητα επανεφεραν τα εργοστασιακα αλογα σε δυναμομετρο, οχι πως υπηρξε αυξηση των εργοστασιακων αλογων.

23 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ρε παιδες ακομα και γω που ειμαι ασχετος (χομπι μου ειναι τα πισι οχι τ αμαξια) ξερω πως τα παραπανω οκτανια απ οσα χρειαζεται τ αμαξι ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ. οποιος ανησυχει μηπως του "βρωμισει" ο κινητηρας τοτε με τα λεφτα που εξοικονομει μπορει να παρει ενα καθαριστικο. και ποιο φτηνα θα του βγει και ξερει στα σιγουρα τι μπαινει στ αμαξι αντι να καθεται να εμπιστευεται το καθε βενζινα/εταιρεια

Το ιδανικο ειναι να κανεις και τα 2. Εξαλλου σκετα καθαριστικα δεν πρεπει να τα χρησιμοποιεις συχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Καποιος μαλλον δεν ξερει να διαβαζει Ελληνικα και τα ριχνει σε αλλα και σε αλλους. Διαβασε παλι τι εγραψα και αν δεις οτι εγραψα πως αυξανει την ιπποδυναμη νεου αυτοκινητου απο 130 στα 160 θα σε παραδεχτω.

ΥΓ: Σε περιπτωση που δεν κατανοησεις παλι τα γραφομενα μου, εγω ξεκαθαρα ειπα πως τεστ σε ΠΑΛΙΑ αυτοκινητα επανεφεραν τα εργοστασιακα αλογα σε δυναμομετρο, οχι πως υπηρξε αυξηση των εργοστασιακων αλογων.

Μπαρουφολογίας συνέχεια , δηλαδή σε ένα κινητήρα πού έχει " πέσει " η ισχύς του λόγω μεταβολής των κατασκευαστικών ανοχών στα κινητά του μέρη , βάζεις vpower κι επανέρχεται . Άσε μας ρε μεγάλε βραδιάτικα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μένεις κέντρο  αθηνας και πέριξ στείλε μου πμ να σου δώσω 2 βενζινάδικα που εγγυημένα έχουν πολύ καλή βενζίνη στην σωστή ποσότητα...Mόνο που θα την πληρώσεις...1,47 είχαν χτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Μπαρουφολογίας συνέχεια , δηλαδή σε ένα κινητήρα πού έχει " πέσει " η ισχύς του λόγω μεταβολής των κατασκευαστικών ανοχών στα κινητά του μέρη , βάζεις vpower κι επανέρχεται . Άσε μας ρε μεγάλε βραδιάτικα

Τραλαλα τραλαλο, μολις εβγαλες δυναμομετρησεις που εδειξε σε real time το Top Gear ακυρες.

Και μετα αναρωτιομαστε πως φτιαχνουν οι δικοι μας αμαξια με 2000 ιππους...

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...