Προς το περιεχόμενο

O ενοικιαστής εξαφανίστηκε!


fragma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Ολα αυτα στο δικο σου μυαλο, με τις δικες σου παραστασεις οι οποιες προφανως ειναι πολυ συγκεκριμενες.

Παμε τωρα να δουμε περιπτωσεις στις οποιες καποιος προτιμα να πληρωνει 1.000/μηνα σε ενοικιο χωρις στεγαστικο οπως εσυ θεωρεις...αυτονοητο διαφορετικα σωνει και ντε κατι πρεπει να βρωμαει στην υποθεση:

-Εργασια στην οποια αλλαζει τακτικα εδρες. Οχι σπανιο φαινομενο στον ιδιωτικο τομεα και ειδικα σε στελεχη (για να μιλαμε για 1000ρικο σε νοικι, για στελεχος σε μεγαλη εταιρεια θα μιλαμε)

-Εργασια που η ιδια η εταιρεια του παρεχει την στεγη (συνηθες σε μεγαλη εταιρεια και σε στελεχη τους, με ενοικιο φυσικα)

-Προσωρινη δυνατοτητα για 1000/μηνα, αλλα οχι μονιμη. Το νοικι δε διαρκει χρονια, αλλα οσο μπορεις. Το στεγαστικο το κουβαλας κι αν δεν εισαι σιγουρος οτι θα μπορεις να εισαι οκ με τοσο υψηλο στεγαστικο για πολλα χρονια, τοτε ειναι ανευθυνη η σκεψη δανειοδοτησης. Επιεικως. Και καπως ετσι καταληγει σε πιστολιασμα προς την τραπεζα και ψαχνουν ηθικα πλεονεκτηματα τα διαφορα παρασιτα της κοινωνιας επειτα.

-Απλουστατα δεν τον δανιζει η τραπεζα, διοτι οι εποχες που θυμαστε με τις τραπεζες να δανειζουν αβερτα, εχουν περασει. Ανεπιστρεπτι.

-Και να τον δανειζε, μπορει να μη γουσταρει να χρεωνεται

-Και να γουσταρει να χρεωνεται, μπορει να εχει αλλα ζητηματα φορολογικης φυσεως (πχ να μη μπορει να δικαιολογησει φορολογικα μια αγορα οικιας-αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι φοροδιαφευγει, για να σε προλαβω κιολας)

-Μπορει απλα να εχει διαφορετικες προτεραιοτητες στη ζωη του απο το "ενα κεραμυδι πανω απο το κεφαλι μου". Μπορει πχ να θελει να παρει αμαξι, ή να παρει στεγαστικο για ενα εξοχικο σε ενα νησακι ή να τα φαει οπου αγαπαει, και μετα να παει να μεινει σε μια γκαρσονιερα σαν κυριος. Με Κ κεφαλαιο, σε αντιθεση με αλλους.

Και πολλα αλλα.

Το ενοικιο εχει ενα μεγαλο πλεονεκτημα που ο μεσος Ελληνας αδυνατει να το καταλαβει γιατι η κουλτουρα των παχιων αγελαδων αλλων εποχων, του επιτασσει ιδιοκτησια κατοικιας. Το ενοικιο λοιπον προσφερει ευελιξια σχεδον σε ολα τα επιπεδα. Αντιθετα, η αγορα και ειδικα με στεγαστικο, σε δενει χειροποδαρα. Αλλα κι απο μονη της ειναι δεσμευτικη. Φοροι, συντηρηση, τοπος διαμονης, οικογενειακα ζητηματα πχ ΔΙΑΖΥΓΙΑ (και πχ ενα σπιτι που το απεκτας σημερα σε γαμο και θα το πληρωνεις τα επομενα 30 χρονια, το τσιμπαει σε ενδεχομενο διαζυγιο η γυναικα).... Αν προσθεσεις κι ενα στεγαστικο με μια ζορικη δοση τυπου 1000ρικο οπως προτεινεις, και τα βαλεις ολα μαζι, μιλαμε για μια ωραιοτατη θηλια στο λαιμο με την οποια θα παλευεις τα επομενα χρονια.

Το ενοικιο που μπορεις να το προσαρμοζεις διαρκως. Και ως προς τον τοπο διαμονης και ως προς το υψος του κλπ κλπ.

Φυσικα η αγορα δεν ειναι παντοτε θηλια, αλλα αυτο που λεω ειναι οτι η αγορα δεν ειναι τοσο απλη υποθεση ουτε τοσο μονοδρομος οσο την εχεις εσυ στο μυαλο σου. Για να ειναι συμφερουσα μεσο-μακροπροθεσμα, μετα δηλαδη τον αρχικο ενθουσιασμο, οι αποφασεις που θα προηγηθουν της αγορας πρεπει να ειναι πραγματικα ωριμες και ψυχρες, χωρις πολλους συναισθηματισμους ή βιασυνες. Κατ'αρχην να ξερει ο αγοραστης οτι αυτο που θα κανει του το επιτρεπει η οικονομικη του επιφανεια...Κι οχι να πηγαινει με το σταυρο στο χερι τυπου "ας βαλω μωρε τωρα ενα κεραμυδι πανω απο το κεφαλι μου και μετα βλεπουμε τι θα γινει...". Διοτι σε αυτες τις περιπτωσεις η κεραμυδα πεφτει συνηθως. Και πεφτει πανω στο κεφαλι...

Φιλε μου πρωτη φορα (και το εννοω) διαβαζω καποιον ο οποιος εχει ακριβως την ιδια γνωμη με εμενα οσον αφορα την ελληνικη νοοτροπια στο θεμα της στεγης.

Τα ιδια ακριβως πραγματα προσπαθω να εξηγησω σε οσους με ρωτουν γιατι δεν παιρνω στεγαστικο δανειο ενω εχω καλη δουλεια και απολαβες. Και δεν μπορει κανεις να καταλαβει οτι απλα δεν θελω να χρωσταω σε κανεναν, ειδικα τοσο μεγαλο ποσο και για τοσο μακρυ χρονικο διαστημα που δεν ξερεις αυριο τι μπορει να συμβει και να μεινεις στο δρομο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 ώρες πριν, fragma είπε

Ναι ολα δηλωμένα και με αποδείξεις είναι. Η εξάμηνη προκαταβολή δόθηκε για να του κάνω καλύτερο μίσθωμα. Ζήταγα 1200 αρχικά. Βασικά και 800 να μου έδινε κάποιος το έδινα, απλά για να βγάζει τον ΕΝΦΙΑ του. Βλέπεις οι γονείς μας δουλεύανε και φτιάχνανε περιουσίες  νομίζοντας οτι μας εξασφαλίζουν έτσι. Που να φαντάζονταν 20 χρόνια πριν οτι κάποτε θα γινόταν ποινικό αδίκημα να είσαι ιδιοκτήτης ενός καλού σπιτιού..

Νταξει το σκισες. Το σπιτι που δινει 800 το μηνα οσο ενφια, εφορια και εξοδα και να εχει ειναι επιχείρηση απο μόνο του. Εμεις δουλεύουμε για να μας μενουν λιγοτερα. Επρεπε να κινηθεις νωριτερα παντως. Στο 3μηνο το πολυ. Μην το πουλήσεις, θα το μετανιωσεις. Εκτος αν σας εχουν οι γονείς καβατζα 5 σπιτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο καθε αληταρας θελει να μενει τζαμπα σε ξενη περιουσια  ευτυχως τελευταια τα πραγματα εχουνε σφιξει για αυτους με τα υποχρεωτικα ηλεκτρονικα συμβολαια  το ιδιο και με τις ΔΕΚΟ που τους κυνηγανε αλυπητα  επισης για τους μυημενους υπαρχουν πλατφορμες και βασεις δεδομενων που φαινονται  τα ΑΦΜ  και τα ονοματεπωνυμα που εχουν αφησει παλαιοτερα απληρωτα  ενοικια ΔΕΚΟ κλπ  Σταδιακα σε ολες τις μεγαλες πολεις της Ελλαδας ολο και περισσοτερα ακινητα τα διαχειριζονται εταιρειες διαχειρησης που ελενγχουν συνεχως σε καθημερινη βαση με πολλα μεσα και τροπους  κατα ποσο πληρωνουν λογαριασμους κοινοχρηστα κλπ τους δεκαδες η εκατονταδες ενοικιαστες  τους και τους κυνηγανε αλυπητα με δικηγορο και τις νομικες υπηρεσιες τους εαν αργησουν να καταβαλουν το μισθωμα πανω απο λιγες  μερες  Γενικα τα πραγματα σφιγγουν και θα σφιξουν πολυ περισσότερο για τους κακοπληρωτες αληταραδες

Επεξ/σία από Petroskasap
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν έχουμε ακούσει και την άλλη άποψη για να τον δικαζουμε έτσι. 

Τα έχουμε ξαναπεί,  τα σπίτια δεν μπορεί να είναι επένδυση για να βγάζεις λεφτά. Ήρθε μια πανδημία και έπεσαν έξω γίγαντες, όχι μικρόεισοδηματίες.

Τα λάθη του παρελθόντος διέλυσαν πλήρως την αγορά. Τώρα που δεν παίζουν λεφτά δε μπορεί κάποιος να αγορά σπίτι. Ο συγκεκριμένος πολύ πιθανόν να έπαιρνε δάνειο και να πλήρωνε 6 δόσεις μόνο. Μετά ίσως έμπαινε στους Δεν Πληρώνω. 

Και εγώ πιστεύω καλύτερα να μην πιστολιασεις και να ενοικιάσεις κάπου που να αντέχει η τσέπη σου, μόνο έτσι θα ξανακατέβουν οι τιμές. Αν μείνουν ανοίκιαστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, phanispal said:

Όταν κάποιος μπορεί να δώσει 1.000€/μήνα για διαμέρισμα, με ποια λογική δεν πάει να βγάλει ένα δάνειο να του μείνει και το σπίτι στο τέλος; Θέλω να πω, κάτι βρωμάει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Επειδή ήμουν κι εγώ αυτής της άποψης, πλέον έχω αλλάξει στάση. Είχα μια φίλη κάποτε που νοίκιαζεγια πολλά χρόνια διαμέρισμα στο Γαλάτσι με €1300 το μήνα or smth, εξωφρενικό ποσό ακόμα και προ κρίσης και την έκραζα που δεν έπαιρναν δάνειο για να αγοράσουν σπίτι με δόση υποδιπλάσια από το ποσό που έδιναν για νοίκι. Τελικά τώρα που μεγάλωσα λιγάκι και έχω οικογένεια, το βλέπω από εντελώς διαφορετική σκοπιά. 

Το σπίτι που αγοράζεις με δάνειο για ιδία χρήση, γίνεται bound σε εσένα και στην οικογένειά σου, πράγμα ιδιαίτερα ριψοκίνδυνο όταν μιλάμε για μια πόλη σαν την Αθήνα που είναι πυκνοκατοικημένη και δεν ξέρεις ποιός θα σκάσει δίπλα σου μεθαύριο και τι γούστα μπορεί να βγάζει. Οπότε αν κοίταζα να αγοράσω σπίτι στην Αθήνα θα κοίταζα αποκλειστικά και μόνο μονοκατοικίες, ιδανικά θα έψαχνα να αγοράσω οικόπεδο για να χτίσω σπίτι (που βγαίνει φθηνότερο ακόμα και από το να αγοράσεις διαμέρισμα από εργολάβο). Δεν θα ρίσκαρα επ' ουδενί να αγοράσω διαμέρισμα σε πολυκατοικία που αύριο μεθαύριο μπορεί να μην είχε πετρέλαιο ή ρεύμα, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα να έχω την εναλλακτική της μετακόμισης.

Όπως είναι αυτονόητο το να αγοράσεις αυτόνομη μονοκατοικία ή το να χτίσεις σπίτι είναι πολύ δυσκολότερο από το να αγοράσεις διαμέρισμα και όχι μόνο από οικονομικής άποψης.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως το πάμε, σε λίγο καιρό θα φορτώσουμε στο AirBnB και την Άλωση της Πόλης.

Ως προς το ερώτημα, προφανώς για τέτοιο ποσό θα απευθυνθεί ο TS σε δικηγόρο. Καλά ξεμπερδέματα, όμως, θα κάνει πολύ καιρό να βγάλει άκρη.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα σπίτια που ξεφευγουν κατά πολύ του μέσου όρου σε όλα, δλδ μέγεθος, μίσθωμα, αξία, ΕΝΦΙΑ κτλ είναι λογικό να ειναι τα πιο δυσκίνητα στην αγορά ακινήτων και αυτά με τα μεγαλύτερα προβλήματα σε περίπτωση ενοικίασης, πώλησης κτλ. 

Το παράδειγμα του TS δυστυχώς είναι ένα πολύ μεγάλο σπίτι, με μεγάλο μίσθωμα, μεγάλο ΕΝΦΙΑ κτλ. Πολύ πάνω από το μέσο όρο σπιτιών. Δεν υποβαθμιζω την αξία του σπιτιού ούτε λέω ότι δεν έπρεπε οι γονείς του να το φτιάξουν. Καλά να είναι ο άνθρωπος να το έχει πολλά πολλά χρόνια.

Απλα αυτό το σπίτι στη τωρινή οικονομική κατάσταση είναι δύσκολα διαχειρισιμο δυστυχώς. Έχει να κάνει κυρίως με το cash flow και το cash buffering Δυσκολεύεται ο ts να το κρατάει κλειστό λόγω εξόδων, δυσκολεύεται να βρει αξιόπιστο ενοικιαστή λόγω μεγάλου μισθώματος, θα δυσκολευτεί τώρα μέχρι να βγει δικαστική απόφαση κτλ

Σε τετοιες περιπτώσεις η ιδιοκατοικιση είναι η λύση. Μένεις στο μεγάλο, νοικιάζεις ένα πιο ευέλικτο ακίνητο (φαντάζομαι έχει 2, για να νοικιάζει το ένα). 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ptwma είπε

Καλά δεν έχουμε ακούσει και την άλλη άποψη για να τον δικαζουμε έτσι. 

Τα έχουμε ξαναπεί,  τα σπίτια δεν μπορεί να είναι επένδυση για να βγάζεις λεφτά.

Σύμφωνα με τον TS σηκώθηκε και έφυγε νύχτα χωρίς να ενημερώσει και άφησε και μεγάλο χρέος.Ωραια συμπεριφορά,βέβαια μεγάλο λάθος του TS που δεν ρώτησε καν που δουλεύει.

Όσο για τα ακίνητα,μια χαρά επένδυση είναι,αρκεί να γνωρίζει πως να τα διαχειριστείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ptwma είπε

τα σπίτια δεν μπορεί να είναι επένδυση για να βγάζεις λεφτά.

Τα σπίτια μπορούν να είναι επένδυση αν είσαι διατεθειμένος να μπεις και μέσα σε απρόβλεπτες καταστάσεις και έχεις και cash buffer να το υποστηρίξεις. Επίσης γενικά το real estate αν μιλάμε για μικρούς ιδιοκτήτες στηρίζεται κυρίως σε μικρά σπίτια που είναι πολύ ευέλικτα, δεν ξεκινά κάνεις με 1 βίλα με πισίνα. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως, τα χρηματα που εχασε ο TS, δεν πιστευω να παρει ποτε ουτε ευρώ. δεν θα βγαλει ακρη κ θα βγει κ ζημιωμενος εξτρα, απο την πληρωμη του δικηγορου.

 

Αν θυμαμαι καλα, το ανεφερε κ συμφορουμιτης, μπορεις να τα εκχωρισεις στο κρατος την οφειλη προς το προσωπο σου κ ασε να τον κυνηγησει το κρατος.

 

κατα τα αλλα, επειδη ναι μεν ειναι ενα εκπληκτικο αλλα "δύσχρηστο" ακινητο, θα σε συμβουλευα να συμβουλευτεις καποιο σοβαρο γραφειο μεσητικο για την αξιοποιηση του για να εισαι οσο πιο ασφαλης γινεται, μην επαναληφθει η ιστορια. προτιμοτερο να παρεις λιγοτερα στο χερι παρα να βρισκεσαι χρεωμενος με λογαριασμους, ενφια, μη εισπρακτεα νοικια. σε τετοια ακινητα, δεν γινεται να αποφυγεις τον επαγγελματια του χωρου (αρκει να ειναι σωστος μεσιτης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, g4ngelo είπε

Φιλε μου πρωτη φορα (και το εννοω) διαβαζω καποιον ο οποιος εχει ακριβως την ιδια γνωμη με εμενα οσον αφορα την ελληνικη νοοτροπια στο θεμα της στεγης.

Τα ιδια ακριβως πραγματα προσπαθω να εξηγησω σε οσους με ρωτουν γιατι δεν παιρνω στεγαστικο δανειο ενω εχω καλη δουλεια και απολαβες. Και δεν μπορει κανεις να καταλαβει οτι απλα δεν θελω να χρωσταω σε κανεναν, ειδικα τοσο μεγαλο ποσο και για τοσο μακρυ χρονικο διαστημα που δεν ξερεις αυριο τι μπορει να συμβει και να μεινεις στο δρομο..

Δεν ειναι η κυριαρχη αποψη στην Ελλαδα αν και απο οικονομικη σκοπια ισως ειναι πιο συμφερουσα μετα απο ολα οσα εχουν συμβει( γιατι προ κρισεων ηταν μονοδρομος η ιδιοκατοικηση). Υπαρχει και η ψυχολογικη ηρεμια οπως και η κοινωνικη.

Το ποσοστο της ζωης του που ζει καποιος μονος του ειναι μικροτερο απο αυτο που ζει με την οικογενεια του, ισως τοτε μια τετοια επενδυση τελικα αξιζει. Δεν ειναι τοσο ευκολο να αλλαξεις σπιτι για ψυλλου πηδημα οταν εχεις οικογενεια. Αντε χρονο να ψαξεις, αντε νεα προσαρμογη στη γειτονια, αντε νεα προσαρμογη στα σχολεια, αντε προσαρμογη ή νεα επιπλα.και για τα παιδια ειναι μεγαλη αναστατωση να φευγουν απο το περιβαλλον που εχουν συνηθισει. Αυτο δεν μπορεις να το κανεις συνεχεια.

παραδειγμα γνωστου. Εχει κλεισει 3ετια σε μεγαλυτερο σπιτι που αποφασισε να παει με την οικογενεια του πια, μιας και πριν ηταν μονο το ζευγαρι. Του λεει ο ιδιοκτητης να αυξησουν το ενοικιο αλλα να μην πειραξει το  ποσο του συμβολαιου(μαυρα). Δεν δεχοταν με τιποτα ο ενοικιαστης αλλα μπροστα στο να αναστατωσει παλι τη ζωη του δεχεται. Στο χρονο παλι τα ιδια... Τελικα στο φοβο οτι καθε 4-5 χρονια κατι θα γινεται και θα ειναι σε μια μονιμη αναστατωση με αλλαγη κατοικιας πηρε το δανειακι του και ειπε να στησει τη ζωη του εκει που θελει και να μην εξαρταται απο κανεναν παπαρα. Σταθερη δοση, παρα τις ολοενα και αυξητικες τασεις των ενοικιων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fragma είπε

Λοιπόν μου συνέβη το εξής κουλό. Νοικιαζα ενα σπίτι, και κάποια στιγμή ο ενοικιαστής σταμάτησε να καταθέτει το ενοίκιο με την δικαιολογία ότι αντιμετωπίζει μια προσωρινή οικονομική δυσκολία λόγω ενός θέματος υγείας, υποσχόμενος οτι θα πληρώσει και με τόκο τα χρωστούμενα οταν ξεμπλοκαρει. Επειδή μου φαινόταν σοβαρός οικογενειάρχης άνθρωπος, και επειδή η δικαιολογία του ήταν και αυτή σοβαρή, είπα να κάνω υπομονή και να μην τον πιέσω. Οταν όμως έφτασε να χρωστάει 6 μήνες του είπα δεν γίνεται αλλο αυτό, πρέπει να αρχίσεις να πληρώνεις κάτι. Μου λέει οκ θα στα καταθέσω άμεσα. Περνάνε κάτι μέρες, δεν βλέπω καμία κίνηση στο λογαριασμό. Τον παίρνω τηλέφωνο, καμία απάντηση. Επειδή άρχισα να ψυλιαζομαι τη φάση, πάω στο σπίτι, και επιβεβαιώθηκε αυτό που φοβόμουν. Το σπίτι άδειο, τα κλειδιά πάνω στην πόρτα.. Και το κινητό απενεργοποιημένο.

Το ρεζουμέ ειναι οτι με φεσωσε γύρω στα 8 χιλιάρικα μαζί με κάτι απλήρωτους λογαριασμούς. Τι κάνω τώρα; Δεν ξέρω ούτε που βρίσκεται, ούτε που εργάζεται. Απο οσο γνωρίζω για να του κάνω αγωγη πρέπει να υπάρχει κάποια διεύθυνση για να επιδοθεί. Το μόνο που γνωρίζω είναι ονοματεπώνυμο, αφμ, και τις πινακίδες του αυτοκινήτου του (αλλά παίζει να ειναι στο όνομα της γυναίκας του, οπότε δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κατάσχεση). Καμία ιδέα;

Ο τυπος μαλλον ηταν επαγγελματιας φεσωτης

Το πιθανοτερο ειναι οτι δεν εχει κατι στο ονομα του,βεβαια μπορει να εχει καποια στιγμη απο κληρονομια ξερω γω 1/4 χωραφιου στο πουθενα,το οποιο επισης δεν μετραει ως λεφτα

Ρωτα τον δικηγορο σου ποσο θα στοιχισουν οι διαδικασιες να τον κυνηγησεις,και αποφασισε αν εισαι διατεθειμενος να το κανεις, με την λογικη οτι θα ξοδεψεις αυτα τα τα λεφτα και δεν θα παρεις φραγκο πισω,αν παρεις κατι θα το αντιμετωπισεις σαν να επιασες το τζοκερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Επειδή ήμουν κι εγώ αυτής της άποψης, πλέον έχω αλλάξει στάση. Είχα μια φίλη κάποτε που νοίκιαζεγια πολλά χρόνια διαμέρισμα στο Γαλάτσι με €1300 το μήνα or smth, εξωφρενικό ποσό ακόμα και προ κρίσης και την έκραζα που δεν έπαιρναν δάνειο για να αγοράσουν σπίτι με δόση υποδιπλάσια από το ποσό που έδιναν για νοίκι. Τελικά τώρα που μεγάλωσα λιγάκι και έχω οικογένεια, το βλέπω από εντελώς διαφορετική σκοπιά. 

Το σπίτι που αγοράζεις με δάνειο για ιδία χρήση, γίνεται bound σε εσένα και στην οικογένειά σου, πράγμα ιδιαίτερα ριψοκίνδυνο όταν μιλάμε για μια πόλη σαν την Αθήνα που είναι πυκνοκατοικημένη και δεν ξέρεις ποιός θα σκάσει δίπλα σου μεθαύριο και τι γούστα μπορεί να βγάζει. Οπότε αν κοίταζα να αγοράσω σπίτι στην Αθήνα θα κοίταζα αποκλειστικά και μόνο μονοκατοικίες, ιδανικά θα έψαχνα να αγοράσω οικόπεδο για να χτίσω σπίτι (που βγαίνει φθηνότερο ακόμα και από το να αγοράσεις διαμέρισμα από εργολάβο). Δεν θα ρίσκαρα επ' ουδενί να αγοράσω διαμέρισμα σε πολυκατοικία που αύριο μεθαύριο μπορεί να μην είχε πετρέλαιο ή ρεύμα, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα να έχω την εναλλακτική της μετακόμισης.

Όπως είναι αυτονόητο το να αγοράσεις αυτόνομη μονοκατοικία ή το να χτίσεις σπίτι είναι πολύ δυσκολότερο από το να αγοράσεις διαμέρισμα και όχι μόνο από οικονομικής άποψης.

Το διαμερισμα ειναι περιουσιακο στοιχειο που σου μενει, το ενοικιο παει στον κουβα (και ξυπνοντας μετα απο 15 χρονια σε ενοικιο και διαπιστωνεις οτι με τα χρηματα που εχεις δωσει σε ενοικια δεν εχεις τιποτα δικο σου) εαν οι συνθηκες αλλαξουν, το νοικιαζεις και πας σε μικροτερο η μεγαλυτερο, σιγουρα δεν χανεις! στην Αθηνα αλλα και σε επαρχιακες πολεις τα ενοικια ειναι ανοδικα τα τελευταια 3 χρονια. Σχετικα με το Γαλατσι, στα 80τμ δεν βρισκεις κατω απο 700 ευρω και εαν ανεβει αγγελια εχει νοικιαστει σε 3 ημερες!!!!! σιγουρα υπαρχουν και οι λαμογιες........ αλλα αυτα δεν ειναι μονο στα ακινητα, αλλα σε ολλες τις δραστηριοτητες τις ζωης μας, θα πρεπει να μαθενουμε να προσεχουμε και να μην "παταμε τα σκατα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Επειδή ήμουν κι εγώ αυτής της άποψης, πλέον έχω αλλάξει στάση. Είχα μια φίλη κάποτε που νοίκιαζεγια πολλά χρόνια διαμέρισμα στο Γαλάτσι με €1300 το μήνα or smth, εξωφρενικό ποσό ακόμα και προ κρίσης και την έκραζα που δεν έπαιρναν δάνειο για να αγοράσουν σπίτι με δόση υποδιπλάσια από το ποσό που έδιναν για νοίκι. Τελικά τώρα που μεγάλωσα λιγάκι και έχω οικογένεια, το βλέπω από εντελώς διαφορετική σκοπιά. 

Το σπίτι που αγοράζεις με δάνειο για ιδία χρήση, γίνεται bound σε εσένα και στην οικογένειά σου, πράγμα ιδιαίτερα ριψοκίνδυνο όταν μιλάμε για μια πόλη σαν την Αθήνα που είναι πυκνοκατοικημένη και δεν ξέρεις ποιός θα σκάσει δίπλα σου μεθαύριο και τι γούστα μπορεί να βγάζει. Οπότε αν κοίταζα να αγοράσω σπίτι στην Αθήνα θα κοίταζα αποκλειστικά και μόνο μονοκατοικίες, ιδανικά θα έψαχνα να αγοράσω οικόπεδο για να χτίσω σπίτι (που βγαίνει φθηνότερο ακόμα και από το να αγοράσεις διαμέρισμα από εργολάβο). Δεν θα ρίσκαρα επ' ουδενί να αγοράσω διαμέρισμα σε πολυκατοικία που αύριο μεθαύριο μπορεί να μην είχε πετρέλαιο ή ρεύμα, γιατί σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα να έχω την εναλλακτική της μετακόμισης.

Όπως είναι αυτονόητο το να αγοράσεις αυτόνομη μονοκατοικία ή το να χτίσεις σπίτι είναι πολύ δυσκολότερο από το να αγοράσεις διαμέρισμα και όχι μόνο από οικονομικής άποψης.

Από την άλλη όμως, δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει ούτε όταν είσαι στο ενοίκιο. Μπορεί να θελήσει το σπίτι ο ιδιοκτήτης και να πρέπει να ξενοικιάσεις, να σου ζητήσει μια πολύ μεγάλη αύξηση, να πέσεις σε "περίεργο" που να μην αναλαμβάνει πάγιες επισκευές του σπιτιού ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Και εντάξει, όταν είσαι εργένης δεν έχεις και καμιά μεγάλη πραμάτεια να κουβαλήσεις, θα μετακομίσεις, μάλλον, εύκολα. Όταν είσαι οικογενειάρχης όμως? Πόσο εύκολα θα κάνεις μια μετακόμιση? Ειδικά όταν μιλάμε για την Αθήνα, που για να βρεις ένα αξιοπρεπές σπίτι πρέπει να κάνεις τάμα σε κάθε γνωστό και άγνωστο θεό, τα πράγματα είναι πολύ δυσκολότερα. Χώρια το ποσό που φεύγει κάθε μήνα για ενοίκιο. Καλά, αυτό βέβαια θα μπορούσε να φεύγει και για τη δόση του στεγαστικού. 

Πραγματικά ευχαριστώ κάθε μέρα τους γονείς μου που κατάφεραν και μου προσέφεραν ένα διαμέρισμα ώστε σήμερα να μπορώ να στεγάσω την οικογένεια μου χωρίς τρεχάματα και άγχη κι ας είμαι σε μια πολυκατοικία γεμάτη ηλίθιους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, fragma said:

Διόνυσο προς το βουνό. Του 96 και ανακαινισμένο πρόσφατα, άψογο. 1200 το είχα σε αγγελία για τρεις μηνες και μόνο μεσίτες ενδιαφέρθηκαν.  800 δεν φαντάζομαι οτι θα το εδινα, μόνο αν απελπιζομουν. Είναι σε τρία στρέμματα οικόπεδο και ο ενφια είναι τρελός. Τώρα προσπαθώ να το πουλήσω γιατί με ενοικίαση δεν παίζει να ξανασχοληθω. 

Δεν χρειάζετε να απογοητεύεσαι υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι. Μην λυπηθείς λεφτά σε μεσίτη και δώσε της προδιαγραφές σου (εκαθαριστικά-επαγγέλματα-γνωριμία, επικοινωνία με προηγούμενο ιδιοκτήτη κτλ). Και σκίστους το στο ενοίκιο. Αν δεν βρεθεί, καλλίτερα να περιμένεις παρά να κάνεις το λάθος. Εγώ τελευταία στιγμή κατάλαβα έναν πριν τον βάλω στο καινούργιο σπίτι μου, μόλις άρχισε να παίρνει τηλέφωνα μια ειριστική δικομανής αδερφή του και έστελνε σε email τα ιδιωτικά συμφωνητικά παραλαγμένα. Του έριξα άκυρο, τα πείρα στην κράνα και ανέβασα το ενοίκιο 10% από τα νεύρα μου. Η τιμή φιλτράρει την πλέμπα. Για αυτόν τον συγκεκριμένο πείρα δάνειο και έβαλα και ανσανσερ για την έγκυο γυναίκα του. Στο τέλος το χάρηκε το ανσανσερ άλλος ο οποίος είναι συνεπής, νέος συζητήσιμος (μην τον ματιάξω).

Επίσης, πάντα να βλέπεις αν στο αντρόγυνο τρώει ο άνρας παντοφλίνο (κόκκινο πανί) γιατί δεν θα βγάζεις άκρη κάθε φορά τι θέλει (θα σου έρχετε δαρμένος από γυναίκα-πεθερά). Και πάντα να υπογράφει αυτός που δουλεύει στο σπίτι το συμβόλαιο-συμφωνητικά. Έχει γίνει μόδα να τα βάζουν στις γυναίκες τους.

Γενικά το πρόβλημα ενοικιαστής είναι σαν να βρίσκεις γαμπρό στην κόρη σου, που δεν μπορεί να επιλέξει η κακομοίρα. Τους κοσκινίζεις όσο δεν πάει.

Από την άλλη όταν ο ενοικιαστής είναι καθώς πρέπει τον βοηθάς με bonusακια. Βάζεις πράγματα στο σπίτι που μπορεί να λείπουν, του κάνεις εύκολη την ζωή κτλ κτλ. Αυτά μετά τον πρώτο-δεύτερο χρόνο για να υπάρχει εμπιστοσύνη. 

Δουλειές χωρίς ρίσκο δεν γίνονται. You have to risk it for the biscuit.

Επεξ/σία από oKoBoko
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...