Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να μπει, λίγο οριακά όμως. Δηλαδή όταν δίνει το μέγιστο η αντλία, θα είναι λίγο οριακό το να μπορείς ταυτόχρονα να ανάψεις ηλεκτρική κουζίνα να μαγειρέψεις. (Μια 12άρα στα μέγιστα θα σου τραβάει ~3.5kw).<-- χωρίς τυχόν βοηθητικές αντιστάσεις!
Βέβαια αυτό θα γίνεται για λίγες ώρες κάποιες ημέρες, και με 10άρα μόνωση δεν νομίζω πρακτικά να φτάσει να ζητήσει το σπίτι το μέγιστο της αντλίας αν την δουλεύεις σωστά!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, mechpanos είπε

Μπορεί να μπει, λίγο οριακά όμως. Δηλαδή όταν δίνει το μέγιστο η αντλία, θα είναι λίγο οριακό το να μπορείς ταυτόχρονα να ανάψεις ηλεκτρική κουζίνα να μαγειρέψεις. (Μια 12άρα στα μέγιστα θα σου τραβάει ~3.5kw).<-- χωρίς τυχόν βοηθητικές αντιστάσεις!
Βέβαια αυτό θα γίνεται για λίγες ώρες κάποιες ημέρες, και με 10άρα μόνωση δεν νομίζω πρακτικά να φτάσει να ζητήσει το σπίτι το μέγιστο της αντλίας αν την δουλεύεις σωστά!

Αν βάλω 10αρα αντλία ..θα είναι καλύτερα;; Θα είναι πιο άνετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Αν βάλω 10αρα αντλία ..θα είναι καλύτερα;; Θα είναι πιο άνετα;

Υπάρχουν μονοφασικες και τριφασικες αντλίες, αλλά ο αρμόδιος για το τί χρειάζεται το δικό σου σπίτι είναι ο μηχανικός που θα κάνει τη μελέτη, ώστε να ζεσταίνεται σωστά.

Με μικρότερη από αυτή που χρειάζεται θα λες μετά κι εσύ ότι οι αντλίες δεν είναι καλή επιλογή!

Επεξ/σία από SB_1957
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Αν βάλω 10αρα αντλία ..θα είναι καλύτερα;; Θα είναι πιο άνετα;

Λοιπόν, θα βγάλεις πρώτα απώλειες. Η μελέτη απωλειών θα σου υποδείξει τί αντλία χρειάζεται. Αν χρειάζεται μεγάλη, θα βάλεις μεγάλη. Αν χρειαστεί θα κάνεις επαύξηση ισχύος με τριφασικό.Είναι απλά τα πράγματα! Με κάποιες παραδοχές, μπορεί και να μην χρειαστεί να αυξήσεις αλλά αυτά θα τα κουβεντιάσεις με τον μηχανικό σου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mechpanos είπε

Λοιπόν, θα βγάλεις πρώτα απώλειες. Η μελέτη απωλειών θα σου υποδείξει τί αντλία χρειάζεται. Αν χρειάζεται μεγάλη, θα βάλεις μεγάλη. Αν χρειαστεί θα κάνεις επαύξηση ισχύος με τριφασικό.Είναι απλά τα πράγματα! Με κάποιες παραδοχές, μπορεί και να μην χρειαστεί να αυξήσεις αλλά αυτά θα τα κουβεντιάσεις με τον μηχανικό σου!

Αυτό δεν θέλω να κάνω.. να αλλάξω σε τριφασικό.. επειδή μένω στον 4 όροφο είναι ολόκληρη φασαρία .... Ππφφφφφ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pano είπε

^Aν ''περνάει΄΄ φυσικό αέριο εκεί που μένεις ,μη σκάς ,πέρνα έναν λέβητα αεριού και τέλος.

Δεν περνάει ακόμη αλλά προβλέπεται να περάσει μέσα στα επόμενα 2 χρόνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ALXIOA είπε

Δεν περνάει ακόμη αλλά προβλέπεται να περάσει μέσα στα επόμενα 2 χρόνια....

Ωχ μωρέ μην ακούς!!! Αντλία θα βάλεις και όταν έχεις/θέλεις/μπορείς θα βάλεις και net metering θα παράγεις το δικό σου ρεύμα και θα ζεσταίνεσαι με τρόπο αποδοτικό, φιλικό στο περιβάλλον και τζάμπα. 

Το αέριο είναι καύσιμο του προηγούμενου αιώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ωχ μωρέ μην ακούς!!! Αντλία θα βάλεις και όταν έχεις/θέλεις/μπορείς θα βάλεις και net metering θα παράγεις το δικό σου ρεύμα και θα ζεσταίνεσαι με τρόπο αποδοτικό, φιλικό στο περιβάλλον και τζάμπα. 

Το αέριο είναι καύσιμο του προηγούμενου αιώνα.

Θα βαλω 5kw φωτοβολταϊκό πάνελ ..αυτό σκέφτομαι. Αλλά δεν θέλω να αλλάξω σε τριφασικό για να αποφύγω την όλη διαδικασία.. 

Θέλω να μείνω με μονοφασικό κ αντίστοιχη αντλία. .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Θα βαλω 5kw φωτοβολταϊκό πάνελ ..αυτό σκέφτομαι. Αλλά δεν θέλω να αλλάξω σε τριφασικό για να αποφύγω την όλη διαδικασία.. 

Θέλω να μείνω με μονοφασικό κ αντίστοιχη αντλία. .. 

Κοίτα. Αν δεν μαγειρεύεις 6-7 τα ξημερώματα... Δεν βάζεις ηλεκτρικό θερμοσίφωνα... Δεν μπαίνει εφεδρική αντίσταση...Δεν βλέπω να χρειάζεσαι να βάλεις 3Φ... 

 

.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aldon είπε

Να ξέρεις πως ο ΔΕΔΔΗΕ απαιτεί τριφασικό ρεύμα σε εγκαταστάσεις φωτοβολταικών άνω των 5kW

Μονοφασικό 5αρι είναι μια χαρά...ρώτησα τον ΔΕΔΔΗΕ

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Κοίτα. Αν δεν μαγειρεύεις 6-7 τα ξημερώματα... Δεν βάζεις ηλεκτρικό θερμοσίφωνα... Δεν μπαίνει εφεδρική αντίσταση...Δεν βλέπω να χρειάζεσαι να βάλεις 3Φ... 

 

.

Δεν έχω θερμοσίφωνα.. Ηλιακό και ,hot water με τον λέβητα..ούτε εφεδρική αντίσταση.....τώρα το μαγείρεμα μπορεί ..να τύχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2023 στις 8:08 ΜΜ, ALXIOA είπε

Μονοφασικό 5αρι είναι μια χαρά...ρώτησα τον ΔΕΔΔΗΕ

Δεν έχω θερμοσίφωνα.. Ηλιακό και ,hot water με τον λέβητα..ούτε εφεδρική αντίσταση.....τώρα το μαγείρεμα μπορεί ..να τύχει..

Και εγώ αντλία θα βάλω αδερφέ 9kw lg( ο μηχανικός είπε αυστηρά 9 και όχι παραπάνω για να ινβερατρει) και θα βάλω 10αρα μόνωση και τριπλά pvc, σε 80τμ νόμος Πέλλας...και εγώ μονοφασικα θα την πάω για αρχη όπως μου είπαν τα παιδιά και βλέπουμε αν αντέξει, έχω μιλήσει και με το υδραυλικό και με τον ηλεκτρολόγο...το θέμα είναι και εγώ σκέφτομαι για φωτοβολταϊκά 5αρι αλλά σε πολυκατοικία είναι δύσκολα να βάλεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, star_cruiser είπε

Και εγώ αντλία θα βάλω αδερφέ 9kw lg( ο μηχανικός είπε αυστηρά 9 και όχι παραπάνω για να ινβερατρει) και θα βάλω 10αρα μόνωση και τριπλά pvc, σε 80τμ νόμος Πέλλας...και εγώ μονοφασικα θα την πάω για αρχη όπως μου είπαν τα παιδιά και βλέπουμε αν αντέξει, έχω μιλήσει και με το υδραυλικό και με τον ηλεκτρολόγο...το θέμα είναι και εγώ σκέφτομαι για φωτοβολταϊκά 5αρι αλλά σε πολυκατοικία είναι δύσκολα να βάλεις 

Ωραίος.. κ εγώ ίδια περίπτωση . Πιστεύω θα αντέξει και δεν θα έχει πρόβλημα . Εγώ 12 ή 10αρα θα βάλω. Τι μάρκα κοιτάς αντλία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...