Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μας έπρηξαν τα τελευταία χρόνια με το αέριο για να το περάσουν από παντού και τώρα σου έρχεται 300-400€ ο λογαριασμός (προσωπική εμπειρία) κάθε μήνα επειδή τη μία φταίει ο κορωνοϊός και την άλλη ο πόλεμος στην Ουκρανία.

Αντλία θερμότητας μέχρι και σήμερα οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι είναι επειδή δεν τη διαφημίζουν πουθενά και μόλις κάποιος ακούσει ότι καίει ρεύμα αμέσως τρομάζει.

Που να ήξεραν ότι αν τη συνδυάσεις και με ηλιακά θα ζεις σαν άρχοντας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά κάτι που έχω ξεχάσει να αναφέρω στην περίπτωση μου...η αντλία που θα πάρω η lg 9kw δεν θα έχει ενσωματωμένες αντιστάσεις...θα δουλεύει κανονικά;;; θα έχω κάποιο πρόβλημα ή θα χρειαστεί να βάλω στην συνέχεια τις αντιστάσεις... μεσαίων θερμοκρασιών θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2023 στις 12:02 ΜΜ, Axelq είπε

Μας έπρηξαν τα τελευταία χρόνια με το αέριο για να το περάσουν από παντού και τώρα σου έρχεται 300-400€ ο λογαριασμός (προσωπική εμπειρία) κάθε μήνα επειδή τη μία φταίει ο κορωνοϊός και την άλλη ο πόλεμος στην Ουκρανία.

Αντλία θερμότητας μέχρι και σήμερα οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι είναι επειδή δεν τη διαφημίζουν πουθενά και μόλις κάποιος ακούσει ότι καίει ρεύμα αμέσως τρομάζει.

Που να ήξεραν ότι αν τη συνδυάσεις και με ηλιακά θα ζεις σαν άρχοντας.

Αν την συνδιαζες με ηλιακα πανελ. θα επελεγες με αποθήκευση(μπαταρια) ή χωρις και γιατι? σκεφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω 5-6kw στην στεγη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ft.com/content/21beeb8d-08de-46db-97c4-a976d3f0b90c

 

Αναφορά σε κείμενο

“They only work in low-energy houses — and mine isn’t,” said Krusche, an engineer from eastern Berlin. “To make it truly energy efficient, you’d have to rebuild the whole shell, including the roof.”

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2023 στις 12:02 ΜΜ, Axelq είπε

Που να ήξεραν ότι αν τη συνδυάσεις και με ηλιακά θα ζεις σαν άρχοντας.

Ποσο ευκολο ειναι να φτιαξεις φβ στεγη? Η μειοψηφια ζει σε μονοκατοικια. Το αεριο προχωρησε γιατι εκει που εισαι στο διαμερισμα και γινεται σφαγη με το πετρελαιο, γινεσαι ανεξαρτητος και την βγαζεις με αέριο μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν είναι free το άρθρο 

https://www.iscaninfo.com/article/10079608/‘Outraged-and-furious’--Germans-rebel-against-gas-boiler-ban

για άλλο πήγα να γράψω αλλά είπα να πεταχτώ σφήνα 😛

________________________________________________________________

είδα απο σπόντα οτι συνεχίζει η προώθηση 500€ απο ΔΕΗ για αγορά αντλίας , δεν το έχω ψάξει απλά το αναφέρω

μήηηηπως και συμφέρει

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vagos789 είπε

 

16 ώρες πριν, vagos789 είπε

They only work in low-energy houses — and mine isn’t,” said Krusche, an engineer from eastern Berlin. “To make it truly energy efficient, you’d have to rebuild the whole shell, including the roof.”

Ναι δεν είναι αυτή η συζήτηση όμως...Το έχουμε πει χιλιάδες φορές, όταν έχεις να γεμίσεις με νερό έναν κουβά που είναι τρύπιος, το πιο έξυπνο δεν είναι να ψάξεις να βρεις την φθηνότερη πηγή νερού, αλλά πρώτα να κλείσεις την τρύπα. Ένα αμόνωτο σπίτι στο Βερολίνο, χρειάζεται σαφώς μεγαλύτερη αντλία, σε σχέση με το ίδιο, στην Αθήνα. Αλλά δεν βλέπω για ποιο λόγο να δουλεύουν εδώ και δεκαετίες άριστα οι αντλίες στην Αγγλία, την Δανία, την Σουηδία, και να μην δουλεύουν σε εμάς.

 

16 ώρες πριν, andreaspA είπε

Ποσο ευκολο ειναι να φτιαξεις φβ στεγη? Η μειοψηφια ζει σε μονοκατοικια. Το αεριο προχωρησε γιατι εκει που εισαι στο διαμερισμα και γινεται σφαγη με το πετρελαιο, γινεσαι ανεξαρτητος και την βγαζεις με αέριο μια χαρα.

Σε πολυκατοικία υπάρχουν μεγάλες δυσκολίες. Γι' αυτό είναι καλή λύση οι ενεργειακές κοινότητες αν κάποιος θέλει να προχωρήσει μόνος του και δεν μπορεί στην κατοικία του. 

Και με την αντλία γίνεσαι ανεξάρτητος όπως με το αέριο δεν τίθεται θέμα.

10 ώρες πριν, korakios είπε

https://www.iscaninfo.com/article/10079608/‘Outraged-and-furious’--Germans-rebel-against-gas-boiler-ban

για άλλο πήγα να γράψω αλλά είπα να πεταχτώ σφήνα 😛

________________________________________________________________

είδα απο σπόντα οτι συνεχίζει η προώθηση 500€ απο ΔΕΗ για αγορά αντλίας , δεν το έχω ψάξει απλά το αναφέρω

μήηηηπως και συμφέρει

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/

Το είχα τσεκάρει, προωθεί συγκεκριμένες εταιρείες αντλιών που συνεργάζεται η ΔΕΗ, σε ΟΚ τιμές, απλά όταν το είχα τσεκάρει ήταν ψιλοακριβή η τιμή της ενέργειας που έδινε. Δεν έχω μπει τώρα τελευταία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Σε πολυκατοικία υπάρχουν μεγάλες δυσκολίες. Γι' αυτό είναι καλή λύση οι ενεργειακές κοινότητες αν κάποιος θέλει να προχωρήσει μόνος του και δεν μπορεί στην κατοικία του. 

Και με την αντλία γίνεσαι ανεξάρτητος όπως με το αέριο δεν τίθεται θέμα.

Ανεξαρτητος γινεσαι. Το θεμα ειναι τι μπιστολια θα φας στο κεφαλι. Θα ξερω σε λιγο καιρο. Εχουν πληρωθει ηδη 5000€ προκαταβολη για αντλια σε εξοχικο που δουλευει και σε airbnb.
Εχω σοβαρες αμφιβολιες οτι η θερμανση με αντλια ειναι φθηνοτερη απο οτι με φυσικο αεριο, αν δεν εχεις στεγη φβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εχω σοβαρες αμφιβολιες οτι η θερμανση με αντλια ειναι φθηνοτερη απο οτι με φυσικο αεριο, αν δεν εχεις στεγη φβ.

Πόσο πάει η kwh φυσικό αέριο (δεν έχω - δεν ξέρω!)... Προσαυξάνεις με ένα ~10% λόγω απωλειών...
Και συγκρίνεις με την τελική τιμή ρεύματος όλα μέσα, διά ~3.5 (ο μέσος COP για μια αντλία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, andreaspA είπε

Ανεξαρτητος γινεσαι. Το θεμα ειναι τι μπιστολια θα φας στο κεφαλι. Θα ξερω σε λιγο καιρο. Εχουν πληρωθει ηδη 5000€ προκαταβολη για αντλια σε εξοχικο που δουλευει και σε airbnb.
Εχω σοβαρες αμφιβολιες οτι η θερμανση με αντλια ειναι φθηνοτερη απο οτι με φυσικο αεριο, αν δεν εχεις στεγη φβ.

Με χωνευτά- συρόμενα μην περιμένεις να δεις προκοπή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Με χωνευτά- συρόμενα μην περιμένεις να δεις προκοπή 

Οτι κουφωματα και να εχεις, ειτε σε φυσικο αεριο , είτε σε αντλία, τα ίδια έχεις. Περα απο αυτο, η πλειοψηφια των σπιτιων, τέτοια έχουν.
Θα δω και τα επαλληλα που βαζω σε οικοδομή. Να δω τι ψάρια πιάνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Οτι κουφωματα και να εχεις, ειτε σε φυσικο αεριο , είτε σε αντλία, τα ίδια έχεις. Περα απο αυτο, η πλειοψηφια των σπιτιων, τέτοια έχουν.
Θα δω και τα επαλληλα που βαζω σε οικοδομή. Να δω τι ψάρια πιάνουν!

Και μετά σου φταίει το ακριβό πετρέλαιο και η ακριβή κιλοβατώρα και όχι τα κουφώματα-σουρωτήρι  🫤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Και μετά σου φταίει το ακριβό πετρέλαιο και η ακριβή κιλοβατώρα και όχι τα κουφώματα-σουρωτήρι  🫤

Καλα μην τρελαινεσαι. Δεν ειναι και τόσο σουρωτήρι. Εμεινα τον Γεναρη (πριν τα χιόνια) στην Αμαλιαδα σε νεα οικοδομή με συρωμενα κουφωματα ΕΤΕΜ, θερμοδιακοπης, με 7cm θερμοπροσοψη και επέζησα με ενα cerosun σωμα απο αυτα που καινε τον κωλο τους (900kwh εκαψε αυτο, ενα ψυγείο, λαπτοπ και φωτα σε 20 μερες) σε 67τμ σαλονι κουζινα. Σε αυτο το σπιτι θα μπει η αντλια θερμοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Καλα μην τρελαινεσαι. Δεν ειναι και τόσο σουρωτήρι. Εμεινα τον Γεναρη (πριν τα χιόνια) στην Αμαλιαδα σε νεα οικοδομή με συρωμενα κουφωματα ΕΤΕΜ, θερμοδιακοπης, με 7cm θερμοπροσοψη και επέζησα με ενα cerosun σωμα απο αυτα που καινε τον κωλο τους (900kwh εκαψε αυτο, ενα ψυγείο, λαπτοπ και φωτα σε 20 μερες) σε 67τμ σαλονι κουζινα. Σε αυτο το σπιτι θα μπει η αντλια θερμοτητας.

Την επόμενη κόλλησε μια μεμβράνη στο λαμπα από έξω, έτσι για απο περιέργεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...