Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, andreaspA είπε

Γιατι ο ξυλολεβητας δεν θα μου δώσει και ψυξη, και το πρώτο ζητουμενο ειναι η ψυξη. Μετα ειναι και η θέρμανση. Αν μπορει ενα υδραυλικο τζακι να δουλεύει παραλληλα με την αντλια θερμοτητας ειναι ενα ζητούμενο και πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση.
Τα ξυλα ερχονται στην αθηνα για να καινε "για παρέα" και θα συμπληρωσω εγω "για τσακωμο", γιατι στο σαλονι μου ανεβαινουν απαγορευτικες θερμοκρασιες για ανθρωπους.

Φυσικά και μπορεί :) Ειδικά από την στιγμή που για να μπει υδραυλικό σύστημα καύσης ξύλου καλό είναι να μπαίνει buffer, μπορούν να γίνουν όλοι οι συνδυασμοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ αφού είναι ηλιόλουστη περιοχή θα μπορούσε να μπει και μια ηλιακή υποβοήθηση! 

Όχι, φωτοβολταϊκό και εκμεταλλεύεσαι τον ήλιο για ο,τι χρήση θέλεις, όχι μόνο για θέρμανση/ζεστό νερό. Η ηλιακή υποβοήθηση θέρμανσης θεωρώ ότι είναι ξεπερασμένη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2023 στις 9:02 ΜΜ, korakios είπε

είδα απο σπόντα οτι συνεχίζει η προώθηση 500€ απο ΔΕΗ για αγορά αντλίας , δεν το έχω ψάξει απλά το αναφέρω

μήηηηπως και συμφέρει

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/

 

Στις 27/5/2023 στις 7:37 ΠΜ, mechpanos είπε

Το είχα τσεκάρει, προωθεί συγκεκριμένες εταιρείες αντλιών που συνεργάζεται η ΔΕΗ, σε ΟΚ τιμές, απλά όταν το είχα τσεκάρει ήταν ψιλοακριβή η τιμή της ενέργειας που έδινε. Δεν έχω μπει τώρα τελευταία!

 

Αναφορά σε κείμενο

Μπορείτε να συνδυάσετε την αντλία θερμότητας με οποιοδήποτε προϊόν ηλεκτρικής ενέργειας ΔΕΗ επιθυμείτε.

Δεν φαίνεται να είναι απαραίτητη η επιλογή κάποιου ιδιαίτερου προγράμματος χρέωσης και 500 είναι 500, δεν είναι αμελητέα ποσότητα. Μόνο που τιμοκατάλογοι των συνεργαζόμενων εταιρειών δεν υπάρχουν, μόνο φυλλάδια παρουσίασης. 

Τώρα, αν οι εταιρείες χρεώνουν "καπέλο" σε σχέση με τον απλό πελάτη λιανικής, αυτό είναι άλλη ιστορία. Αν το ψάξει κανείς, ας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Astronautis είπε

Υπάρχει κάποιος που να έχει την Hitachi yutaki rasm ? 

Είναι δυνατόν να κάνεις χρονοπρογραμματισμό ώστε να ρυθμίζει την θερμοκρασία ανάλογα της ώρας; Θα ήθελα να βρω τρόπο να μειώνεται τη νύχτα και τις ώρες που είναι τα παιδιά σχολείο και να αυξάνεται το πρωί και το απόγευμα 

Μπορείς σίγουρα να παίξεις με δύο επιλογές θερμοκρασίας τις οποίες τις ορίζεις ως comfort και economy και να κάνεις χρονοπρογραμματισμό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, disord είπε

Μπορείς σίγουρα να παίξεις με δύο επιλογές θερμοκρασίας τις οποίες τις ορίζεις ως comfort και economy και να κάνεις χρονοπρογραμματισμό .

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το ψάξω λίγο περισσότερο. 

Μια ακόμη απορία σε σχέση με την ρύθμιση θερμοκρασίας στην Hitachi: 

Το χειμώνα ήρθε ο εγκατάστατης έκανε την ρύθμιση μόνος του και το άφησα έτσι χωρίς να ασχοληθώ περισσότερο. Αυτό που είναι περίεργο είναι ότι η θερμοκρασία του χώρου, με ρύθμιση στους 22 βαθμούς πήγαινε έως 25. Πρακτικά ξεκινούσε η αντλία περίπου στο 21.5 και δούλευε έως να πάει στους 24.5 . Κάπου εκεί σταματούσε. Το διαμέρισμα γινόταν περίπου σάουνα έως να πέσει μετά από καμιά δεκαριά ώρες πάλι στους 21.5. 

Είναι λογικό να έχει τόσο μεγάλη απόκλιση σε σχέση με την θερμοκρασία ρύθμισης;

13 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Στις οδηγίες χρήσης της αντλίας θα βρεις πώς μπορείς να την προγραμματίσεις στην σελ. 94.

Εμείς έχουμε ενεργοποιήσει μόνο την νυχτερινή λειτουργία, οπότε δεν ξέρω να σου πω αν θα μπορέσεις να προγραμματίσεις ακριβώς αυτό που θέλεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Maurikycli είπε

^ στο διπλανό θέμα έλεγες ότι έβαλες αιρκοντισιον 🫤

που εβαλα aircondition ? τα equation ?

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Φυσικά και μπορεί :) Ειδικά από την στιγμή που για να μπει υδραυλικό σύστημα καύσης ξύλου καλό είναι να μπαίνει buffer, μπορούν να γίνουν όλοι οι συνδυασμοί.

ασχολεισαι με το θεμα επαγγελματικα? εισαι μηχανολογος στον Πυργο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

που εβαλα aircondition ? τα equation ?

ασχολεισαι με το θεμα επαγγελματικα? εισαι μηχανολογος στον Πυργο ?

Όχι είμαι στη βιομηχανία. Ασχολούμαι από προσωπικό ενδιαφέρον και για δική μου χρήση (έφτιαχνα το σπίτι μου)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Astronautis είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το ψάξω λίγο περισσότερο. 

Μια ακόμη απορία σε σχέση με την ρύθμιση θερμοκρασίας στην Hitachi: 

Το χειμώνα ήρθε ο εγκατάστατης έκανε την ρύθμιση μόνος του και το άφησα έτσι χωρίς να ασχοληθώ περισσότερο. Αυτό που είναι περίεργο είναι ότι η θερμοκρασία του χώρου, με ρύθμιση στους 22 βαθμούς πήγαινε έως 25. Πρακτικά ξεκινούσε η αντλία περίπου στο 21.5 και δούλευε έως να πάει στους 24.5 . Κάπου εκεί σταματούσε. Το διαμέρισμα γινόταν περίπου σάουνα έως να πέσει μετά από καμιά δεκαριά ώρες πάλι στους 21.5. 

Είναι λογικό να έχει τόσο μεγάλη απόκλιση σε σχέση με την θερμοκρασία ρύθμισης;

 

Δεν ξέρω τί ρύθμιση έκανε ο εγκαταστατης. 

Εμάς είχε ρυθμίσει τα νερά στους 55 βαθμούς σταθερά και όταν ρωτήσαμε γιατί δεν ενεργοποίησε την αντιστάθμιση, μας είπε ότι δεν έχει και είναι έξτρα!!!

 Δυστυχώς κάποιοι ενώ είναι καλοί τεχνικοί εγκατάστασης δεν ασχολούνται να μάθουν όλες τις λειτουργίες της αντλίας.

Μελετήσαμε τις οδηγίες, ρυθμισαμε τα νερά στους 50, ενεργοποιησαμε την αντιστάθμιση και τη νυχτερινή λειτουργία και δεν χρειάστηκε να ξανασχοληθούμε. 

Εκεί που είναι το κοντρόλ, ο θερμοστάτης της αντλίας είναι στο 21 και σε κάθε χώρο τα φαν κοιλς ειναι στους 20 με 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mechpanos είπε

Όχι είμαι στη βιομηχανία. Ασχολούμαι από προσωπικό ενδιαφέρον και για δική μου χρήση (έφτιαχνα το σπίτι μου)

Τι μάρκα αντλία έβαλες στο δικό σου σπίτι φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Τι μάρκα αντλία έβαλες στο δικό σου σπίτι φίλε;

Εγώ έβαλα Daikin, αλλά δεν μετράω γιατί την πήρα από συγγενικό πρόσωπο που πουλάει μόνο Daikin. Όλες οι επώνυμες, είναι εξίσου καλές.

9 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Εμάς είχε ρυθμίσει τα νερά στους 55 βαθμούς σταθερά και όταν ρωτήσαμε γιατί δεν ενεργοποίησε την αντιστάθμιση, μας είπε ότι δεν έχει και είναι έξτρα!!!

Κλασσικοί εγκαταστάτες! Εν τω μεταξύ, κάτι ψυλλιάζομαι ότι δίνουν ψιλογραμμή και οι εταιρείες, ώστε να μην τους σκοτίζουν οι πελάτες, ότι η αντλία δεν αποδίδει, πού να κάθονται να ρυθμίζουν σωστά αντισταθμίσεις τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Δεν ξέρω τί ρύθμιση έκανε ο εγκαταστατης. 

Εμάς είχε ρυθμίσει τα νερά στους 55 βαθμούς σταθερά και όταν ρωτήσαμε γιατί δεν ενεργοποίησε την αντιστάθμιση, μας είπε ότι δεν έχει και είναι έξτρα!!!

 Δυστυχώς κάποιοι ενώ είναι καλοί τεχνικοί εγκατάστασης δεν ασχολούνται να μάθουν όλες τις λειτουργίες της αντλίας.

Μελετήσαμε τις οδηγίες, ρυθμισαμε τα νερά στους 50, ενεργοποιησαμε την αντιστάθμιση και τη νυχτερινή λειτουργία και δεν χρειάστηκε να ξανασχοληθούμε. 

Εκεί που είναι το κοντρόλ, ο θερμοστάτης της αντλίας είναι στο 21 και σε κάθε χώρο τα φαν κοιλς ειναι στους 20 με 21.

Λοιπόν επειδή έχω και εγώ Hitachi ακούγονται πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά. Υπάρχει τρόπος να ελέγξω τη δική μου και να κάνω κάποιες διορθώσεις/βελτιώσεις στις ρυθμίσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι το λάθος που κάνουν οι εταιρείες είναι ότι δεν υποχρεώνουν τους εγκαταστάτες να ενημερωθούν και να υποστηρίξουν τους πελάτες τους. Οι εταιρείες δίνουν αντλίες σε οποιαδήποτε τις ζητήσει, χωρίς έλεγχο για το τι σκαμπαζει ο καθένας. 

Εδώ που βρίσκομαι σε μικρή επαρχιακή πόλη υπάρχουν μόνο ελάχιστοι ψυκτικοί που ασχολούνται με χοντρές δουλειές τύπου σούπερ μάρκετ, βιοτεχνίες κλπ και τις.μικρες δουλειές τις παίρνουν υδραυλικοί. Σιγά να μην έχει ασχοληθεί έστω και ένας για να ενημερωθεί και να υποδείξει και στον πελάτη του τι και πως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Πιστεύω ότι το λάθος που κάνουν οι εταιρείες είναι ότι δεν υποχρεώνουν τους εγκαταστάτες να ενημερωθούν και να υποστηρίξουν τους πελάτες τους. Οι εταιρείες δίνουν αντλίες σε οποιαδήποτε τις ζητήσει, χωρίς έλεγχο για το τι σκαμπαζει ο καθένας. 

Εδώ που βρίσκομαι σε μικρή επαρχιακή πόλη υπάρχουν μόνο ελάχιστοι ψυκτικοί που ασχολούνται με χοντρές δουλειές τύπου σούπερ μάρκετ, βιοτεχνίες κλπ και τις.μικρες δουλειές τις παίρνουν υδραυλικοί. Σιγά να μην έχει ασχοληθεί έστω και ένας για να ενημερωθεί και να υποδείξει και στον πελάτη του τι και πως 

Εντάξει δεν είναι και τόσο δουλειά ψυκτικού η εγκατάσταση μιας μέσης αντλίας, γιατί βασικά δεν ακουμπάς το ψυκτικό κομμάτι. Καλά ούτε και το υδραυλικό έχει, ο υδραυλικός με το κομμάτι αντλίας έχει τόση δουλειά όση και ο ηλεκτρολόγος, αλλά ο υδραυλικός έχει και με όλο το υπόλοιπο δίκτυο θέρμανσης, οπότε το παίρνει πάνω του.
Όμως, επειδή κι εγώ σε μια μικρή επαρχιακή πόλη είμαι, να πω ότι στην πόλη μου υπάρχουν αρκετοί μηχανολόγοι που εμπορεύονται αντλίες και παρέχουν την ανάλογη υποστήριξη. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνει ο καθένας, αλλά είναι στο χέρι του πελάτη να ψάξει, να ρωτήσει και να επιλέξει αυτόν που θα τον καλύψει καλύτερα σε όλες τις απορίες του και θα είναι εμπιστοσύνης, αντί να αναθέσει στον υδραυλικό του να κάνει την εγκατάσταση.
Κι εμένα ο υδραυλικός μου είναι καλός και καλό παιδί, αλλά μια αντλία ίδια που έβαλε με την δική μου σε κατοικία κοντά σε εμένα, πήγα εγώ και την ρύθμισα γιατί τους είχε βάλει 55 βαθμούς και το είχε αφήσει έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...