Προς το περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - Συμβουλές/αγορά/απορίες/προβλήματα/κτλπ


Billagrinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, ALXIOA είπε

Ωραίος.. κ εγώ ίδια περίπτωση . Πιστεύω θα αντέξει και δεν θα έχει πρόβλημα . Εγώ 12 ή 10αρα θα βάλω. Τι μάρκα κοιτάς αντλία? 

Κοίτα εγώ θα βάλω lg γιατί ο υδραυλικός που θα μου την περάσει έχει δουλέψει με αυτές και τις γνωρίζει περισσότερο από τις άλλες μάρκες και μου είπε ότι η lg ειναι σε καλά επίπεδα πλέον(πρώτες είναι Daikin και vaillant και μετά πάνε οι lg κλπ, από όσο ξέρω αλλιώς ας με διορθώσουν τα παιδιά) και έχουν και καλή υποστήριξη...εμένα επειδή είναι εξοικονομώ και θα βάλω και καλή μόνωση και κουφώματα μπορούσα να βάλω από 8 έως 12... επιλέχτηκε από τον μηχανικό και τον υδραυλικό ένα κλικ παραπάνω από τα 8, δηλαδή η 9kw γιατί είμαι βόρεια και σε πιο κρύο κλίμα για να δουλεύει και ξεκούραστα (αρχικά είχα πει για 12 αλλά όταν το άκουσε ο μηχανικός μου λέει τρελός είσαι είναι πάρα πολλά)...μετά είναι ανάλογα και σε τι σώματα τα βάζεις, εγώ ας πούμε θα κρατήσω τα παλιά τις φέτες που λέμε και θα συνδεθεί με τον θερμοσίφωνα για παροχή ζεστού νερού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Κοίτα εγώ θα βάλω lg γιατί ο υδραυλικός που θα μου την περάσει έχει δουλέψει με αυτές και τις γνωρίζει περισσότερο από τις άλλες μάρκες και μου είπε ότι η lg ειναι σε καλά επίπεδα πλέον(πρώτες είναι Daikin και vaillant και μετά πάνε οι lg κλπ, από όσο ξέρω αλλιώς ας με διορθώσουν τα παιδιά) και έχουν και καλή υποστήριξη...εμένα επειδή είναι εξοικονομώ και θα βάλω και καλή μόνωση και κουφώματα μπορούσα να βάλω από 8 έως 12... επιλέχτηκε από τον μηχανικό και τον υδραυλικό ένα κλικ παραπάνω από τα 8, δηλαδή η 9kw γιατί είμαι βόρεια και σε πιο κρύο κλίμα για να δουλεύει και ξεκούραστα (αρχικά είχα πει για 12 αλλά όταν το άκουσε ο μηχανικός μου λέει τρελός είσαι είναι πάρα πολλά)...μετά είναι ανάλογα και σε τι σώματα τα βάζεις, εγώ ας πούμε θα κρατήσω τα παλιά τις φέτες που λέμε και θα συνδεθεί με τον θερμοσίφωνα για παροχή ζεστού νερού...

Θα κρατήσεις τα παλιά σώματα και μάλιστα φέτες, όχι πάνελ;

Σε αντλίες τα σώματα θέλουν υπερδιαστασιολογηση για να εχουν σωστή απόδοση, εσένα πως θα δουλέψει έτσι;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Κοίτα εγώ θα βάλω lg γιατί ο υδραυλικός που θα μου την περάσει έχει δουλέψει με αυτές και τις γνωρίζει περισσότερο από τις άλλες μάρκες και μου είπε ότι η lg ειναι σε καλά επίπεδα πλέον(πρώτες είναι Daikin και vaillant και μετά πάνε οι lg κλπ, από όσο ξέρω αλλιώς ας με διορθώσουν τα παιδιά) και έχουν και καλή υποστήριξη...εμένα επειδή είναι εξοικονομώ και θα βάλω και καλή μόνωση και κουφώματα μπορούσα να βάλω από 8 έως 12... επιλέχτηκε από τον μηχανικό και τον υδραυλικό ένα κλικ παραπάνω από τα 8, δηλαδή η 9kw γιατί είμαι βόρεια και σε πιο κρύο κλίμα για να δουλεύει και ξεκούραστα (αρχικά είχα πει για 12 αλλά όταν το άκουσε ο μηχανικός μου λέει τρελός είσαι είναι πάρα πολλά)...μετά είναι ανάλογα και σε τι σώματα τα βάζεις, εγώ ας πούμε θα κρατήσω τα παλιά τις φέτες που λέμε και θα συνδεθεί με τον θερμοσίφωνα για παροχή ζεστού νερού...

θα συμφωνησω στα παραπανω αλλα οχι για τα σωματα σου. πρεπει να αλλαξεις σωματα.. αυτα ειναι παρα πολυ παλια.αποψη μου βεβαια. και εγω τα παλια θα κρατησω αλλα ειναι πανελ..

Εγω ειμαι αναμεσα σε mitsubishi panasonic και LG..!

Επεξ/σία από ALXIOA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μηχανικούς που έχω ρωτήσει, Hitachi και Mitsubishi. Οι Daikin δεν είναι τόσο δυνατές με σώματα φέτες. Για εν/δια είναι μια χαρά. Οι Vaillant είναι super αλλά από ανταλλακτικά;;; Ο κούκος αηδόνι...

Τα αναφέρω γιατί σε αντλία Vaillant πήγαινα αρχικά και κατέληξα με Daikin (αν και η επιλογή μου ήταν Hitachi αλλά δεν ήταν στο χέρι μου δυστυχώς)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις... ένα ένα...
Daikin LG Hitatchi Mitsubishi Panasonic και Vaillant είναι κορυφαίες. Με τα συν και τα πλην η καθεμία τους, αλλά όλες είναι αξιόλογες. Αν ο εγκαταστάτης δεν ξέρει να την ρυθμίσει ή είναι πλημελής και δεν θέλει να ασχοληθεί να την ρυθμίσει σωστά, την καλύτερη να βάλεις, το αποτέλεσμα θα είναι μέτριο. Οπότε ναι, βασικά επιλέγεις εγκαταστάτη και αυτή που ξέρει να ρυθμίσει καλά και εμπιστεύεσαι ότι θα σε υποστηρίξει, αυτή επιλέγεις.

Πάνελ - φέτες - ενδοδαπέδιες - fan coil: Δεν μπορεί να πει κανένας τίποτα, αν δεν μιλήσει μηχανικός.
Έχεις σώματα με φέτες, αν ήταν υπερδιαστασιολογημένα στο θεό και έσκαγε ο τζίτζικας με το πετρέλαιο, θα δουλέψουν και σε αντλία. Πρέπει όμως να δει και να κρίνει ο μηχανικός, πόσο αποδίδουν σε κάθε πιθανή θερμοκρασία, ώστε να ζεσταίνουν αλλά να είναι και οικονομική η λειτουργία της αντλίας!
Επίσης, δεν υπάρχει, αυτή η αντλία είναι καλή στην ενδοδαπέδια, αλλά κακή στα σώματα! Υπάρχουν αντλίες υψηλών, και αντλίες χαμηλών - μέσων. Κατά κανόνα οι χαμηλών - μέσων είναι οι μόνες που αναστρέφουν και την λειτουργία τους, οπότε αν θες ψύξη/δροσισμό, είναι μονόδρομος. Οι μέσων φτάνουν μέχρι τους 60-65 βαθμούς θερμοκρασία εξερχόμενου νερού, με το αντίστοιχο τίμημα όμως στην οικονομία, και την ισχύ βέβαια...Γιατί μια 12άρα μέσων, τα 12 τα βγάζει ξέρω 'γω με θερμοκρασία εξερχόμενου νερού 35 και στους 7oC. Αν της βάλεις να παράγει 60, θα βγάλει 8 ξέρω ´γω. Επίσης στους 35 θα έχει COP 5, στους 60 θα πέφτει στο 3. Και δεν θα φταίει η αντλία, έτσι είναι η φυσική. Οπότε θέλουν μελέτη οι πίνακες/καμπύλες λειτουργίας, να γίνει και μελέτη απωλειών του χώρου και να επιλεγούν σωστά τόσο τα σώματα όσο και η ίδια η αντλία. 

Το κακό με μερικές είναι ότι τα έχουν όλα έξτρα (πχ Daikin) ενώ άλλες πχ Hitatchi έχουν πολλές λειτουργίες, ενσωματωμένες.

Αυτό που θέλω να σας πω είναι αφού σας βλέπω ότι έχετε μηχανικό, οπότε θα τα έχετε αυτά και θα βγάλετε άκρη, όταν την βάλετε την αντλία να ρυθμίσετε οπωσδήποτε αντιστάθμιση. Και μπορεί στην αρχή να μπει μια συντηρητική ρύθμιση της αντιστάθμισης, αλλά ρωτήστε και μάθετε πώς να την ρυθμίζετε μόνοι σας, ώστε σιγά σιγά με την χρήση, να την φτιάξετε σε σημείο να δουλεύει όσο πιο χαμηλά γίνεται, πχ κάποιες ώρες μπορεί να ρίχνει τα νερά και στους 30, ώστε στο ρελαντί να κρατάει την θερμοκρασία της κατοικίας με ελάχιστη κατανάλωση! 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει γίνει μελέτη από μηχανικό παιδιά...δεν γίνεται να κάνεις εξοικονομώ αν δεν γίνει πρώτα μελέτη...και στα σώματα επειδή έχω ρωτήσει αρκετούς υδραυλικούς που έχουν βάλει αντλίες, μου έχουν πει ότι οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες...απλά τα πάνελ σου δίνουν κατευθείαν την ζέστη αλλά οι φέτες μπορούν και κρατάνε για περισσότερες ώρες την θέρμανση...αλλά επειδή είναι αντλία και κυκλοφορεί συνέχεια και ζεσταίνει το νερό όλη την ώρα δεν θα το καταλάβει κανείς αυτο...

 

 

Έχω θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμη αν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος...επειδή λόγο χώρου θα βγει πλυντήριο και στεγνωτηριο στο μπαλκόνι θα υπάρχει θέμα;;;( Θα γίνει αποθήκη το μπαλκόνι το μισό και θα βάλω πάνελ ή αλουμίνιο, δεν ξέρω και το βάζουν)

Επεξ/σία από star_cruiser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

star ή είναι ανακριβές αυτό που σου έχουν μεταφέρει, ή δεν το έχεις καταλάβει καλά, είτε είναι panel είτε φέτες, δεν μας απασχολεί η αδράνεια αλλά η ισχύς. Αν το σώμα δεν καλύπτει τις απώλειες του χώρου, απλά ο χώρος δεν θα ζεσταίνει, θα παλεύει να τον ζεστάνει και δεν θα μπορεί. Αυτό ίσως ήθελαν να σου πουν, είναι το εξής: παλιά, συνηθιζόταν να μπαίνουν μεγάλα σώματα, γιατί γινόταν διακοπτόμενη λειτουργία της θέρμανσης, να ζεσταίνει το σπίτι γρήγορα. Είχε και ισχύ ο λέβητας από πίσω να δώσει (γινόταν κι εκεί, τρελή διαστασιολόγηση, θέλαμε 30.000 θερμίδες, βάλε 80.000 να έχουμε!) και έκοβε συνέχεια από τον θερμοστάτη, σε 5 λεπτά γινόταν το σπίτι τούμπανο. Οπότε σου λέει τώρα με την αντλία σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες, είσαι στις απώλειές σου και σε καλύπτει, θα κάνεις και συνεχή λειτουργία οπότε κομπλέ. Τα σε 5 λεπτά το σπίτι τούμπανο, τα ξεχνάμε :) 

Για το άλλο ερώτημα είναι εκτός θέματος (αν κατάλαβα καλά)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mechpanos είπε

star ή είναι ανακριβές αυτό που σου έχουν μεταφέρει, ή δεν το έχεις καταλάβει καλά, είτε είναι panel είτε φέτες, δεν μας απασχολεί η αδράνεια αλλά η ισχύς. Αν το σώμα δεν καλύπτει τις απώλειες του χώρου, απλά ο χώρος δεν θα ζεσταίνει, θα παλεύει να τον ζεστάνει και δεν θα μπορεί. Αυτό ίσως ήθελαν να σου πουν, είναι το εξής: παλιά, συνηθιζόταν να μπαίνουν μεγάλα σώματα, γιατί γινόταν διακοπτόμενη λειτουργία της θέρμανσης, να ζεσταίνει το σπίτι γρήγορα. Είχε και ισχύ ο λέβητας από πίσω να δώσει (γινόταν κι εκεί, τρελή διαστασιολόγηση, θέλαμε 30.000 θερμίδες, βάλε 80.000 να έχουμε!) και έκοβε συνέχεια από τον θερμοστάτη, σε 5 λεπτά γινόταν το σπίτι τούμπανο. Οπότε σου λέει τώρα με την αντλία σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες, είσαι στις απώλειές σου και σε καλύπτει, θα κάνεις και συνεχή λειτουργία οπότε κομπλέ. Τα σε 5 λεπτά το σπίτι τούμπανο, τα ξεχνάμε :) 

Για το άλλο ερώτημα είναι εκτός θέματος (αν κατάλαβα καλά)

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό... παλιά σου έλεγαν 20χιλιαδες θερμίδες θες βάλε 30αρι λέβητα για πετρέλαιο...μπορει και εγώ να κατάλαβα λάθος, δεν είμαι και ειδικός σε αυτά τα θέματα, ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα και ότι έχω ακούσει από το μηχανικό και τους φίλους υδραυλικους έχω βγάλει άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, mechpanos είπε

....σε 5 λεπτά γινόταν το σπίτι τούμπανο. Οπότε σου λέει τώρα με την αντλία σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες, είσαι στις απώλειές σου και σε καλύπτει, θα κάνεις και συνεχή λειτουργία οπότε κομπλέ. Τα σε 5 λεπτά το σπίτι τούμπανο, τα ξεχνάμε :) 

 

..τωρα με αντλια σε ποσα λεπτα θα γινοταν το σπιτι τουμπανο? αν πουμε οτι τα εχουμε υπολογισει ολα σωστα αντλια σωματα εχουμε βαλει και τις σωστες ρυθμισεις... ετσι για να εχω μια εικονα ρωταω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντλία μέσων θερμοκρασιών και σώματα και βόρεια Ελλάδα για μένα λάθος θα δουλευει συνέχεια με μίνιμουμ νερά 50-55  με Μαξ τους 65 και θα έχει μεγάλη κατανάλωση ρευματος και καταπόνηση του μηχανήματος βάλε φανκοιλ καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALXIOA είπε

..τωρα με αντλια σε ποσα λεπτα θα γινοταν το σπιτι τουμπανο? αν πουμε οτι τα εχουμε υπολογισει ολα σωστα αντλια σωματα εχουμε βαλει και τις σωστες ρυθμισεις... ετσι για να εχω μια εικονα ρωταω....

Το πρότυπο υπολογισμού θερμικών απωλειών έχει επιλογή σε 1-4 ώρες. Ρώτα τον μηχανικό σου, τι παραδοχή έχει κάνει. Αυτό που δεν θυμάμαι είναι αν παίρνει υπόψη την θερμοχωρητικότητα των δομικών στοιχείων ή μόνο την θερμική αντίσταση, δηλαδή σε μια κατοικία με παχείς τοίχους που είναι παγωμένοι ή σε μια σβηστή ενδοδαπέδια, θα κάνει σίγουρα παραπάνω να θερμάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mechpanos είπε

star ή είναι ανακριβές αυτό που σου έχουν μεταφέρει, ή δεν το έχεις καταλάβει καλά, είτε είναι panel είτε φέτες, δεν μας απασχολεί η αδράνεια αλλά η ισχύς. Αν το σώμα δεν καλύπτει τις απώλειες του χώρου, απλά ο χώρος δεν θα ζεσταίνει, θα παλεύει να τον ζεστάνει και δεν θα μπορεί. Αυτό ίσως ήθελαν να σου πουν, είναι το εξής: παλιά, συνηθιζόταν να μπαίνουν μεγάλα σώματα, γιατί γινόταν διακοπτόμενη λειτουργία της θέρμανσης, να ζεσταίνει το σπίτι γρήγορα. Είχε και ισχύ ο λέβητας από πίσω να δώσει (γινόταν κι εκεί, τρελή διαστασιολόγηση, θέλαμε 30.000 θερμίδες, βάλε 80.000 να έχουμε!) και έκοβε συνέχεια από τον θερμοστάτη, σε 5 λεπτά γινόταν το σπίτι τούμπανο. Οπότε σου λέει τώρα με την αντλία σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες, είσαι στις απώλειές σου και σε καλύπτει, θα κάνεις και συνεχή λειτουργία οπότε κομπλέ. Τα σε 5 λεπτά το σπίτι τούμπανο, τα ξεχνάμε :) 
 

Μου γεννήθηκε η απορία, οπότε αν εγώ δεν θέλω να χρησιμοποιώ την θέρμανση συνεχόμενα, το πρωϊ ανοίγω, πόρτες, παράρθυρα να αεριστούν, το βράδυ δεν με νοιάζει όταν κοιμάμαι να πέσει η θερμοκρασία, θέλω από τις 15:00 κάπου μέχρι να ξαπλώσω (αν δεν πάμε κάπου) να έχει μια καλή θερμοκρασία. Είναι σ' αυτήν την περίπτωση οι αντλίες θερμότητας η καλύτερη επιλογή από άποψη κατανάλωσης ενέργειας ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Μου γεννήθηκε η απορία, οπότε αν εγώ δεν θέλω να χρησιμοποιώ την θέρμανση συνεχόμενα, το πρωϊ ανοίγω, πόρτες, παράρθυρα να αεριστούν, το βράδυ δεν με νοιάζει όταν κοιμάμαι να πέσει η θερμοκρασία, θέλω από τις 15:00 κάπου μέχρι να ξαπλώσω (αν δεν πάμε κάπου) να έχει μια καλή θερμοκρασία. Είναι σ' αυτήν την περίπτωση οι αντλίες θερμότητας η καλύτερη επιλογή από άποψη κατανάλωσης ενέργειας ή όχι;

Είναι. Αλλά αναλόγως της περιοχής (κλίματος) και της κατασκευής, θα πρέπει να έχει το απαραίτητο "γκάζι" η αντλία για να μπορέσει να φέρει το σπίτι από τους 17 ας πούμε που θα έχει πέσει, στους 21-22 μέσα σε μισή-μία ώρα. Το οποίο στις αντλίες σημαίνει μεγαλύτερο κόστος αγοράς (θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερη, από ό,τι χρειάζεσαι αντλία). Βέβαια αν έχει γίνει απόλυτα σωστή επιλογή (δηλαδή με τους πίνακες απόδοσης και όχι την ονομαστική) πιθανότατα να μπορεί να το κάνει, γιατί στις 15.00 το μεσημέρι οι συνθήκες συνήθως είναι ιδανικές οπότε θα πιάνονται οι αποδόσεις της ονομαστικής και με καλά COP.
Εγώ ο ίδιος Νοέμβριο - Δεκέμβριο-Μισό Γενάρη και Μάρτιο έτσι την δούλευα, μόνο τέλη Γενάρη και Φλεβάρη την δούλεψα 24/7 στα πολλά κρύα. Ηλεία όμως, που είμαστε paradise δεν μας πιάνει μείον ποτέ, μόνο υγρασία έχουμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Είναι. Αλλά αναλόγως της περιοχής (κλίματος) και της κατασκευής, θα πρέπει να έχει το απαραίτητο "γκάζι" η αντλία για να μπορέσει να φέρει το σπίτι από τους 17 ας πούμε που θα έχει πέσει, στους 21-22 μέσα σε μισή-μία ώρα. Το οποίο στις αντλίες σημαίνει μεγαλύτερο κόστος αγοράς (θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερη, από ό,τι χρειάζεσαι αντλία). Βέβαια αν έχει γίνει απόλυτα σωστή επιλογή (δηλαδή με τους πίνακες απόδοσης και όχι την ονομαστική) πιθανότατα να μπορεί να το κάνει, γιατί στις 15.00 το μεσημέρι οι συνθήκες συνήθως είναι ιδανικές οπότε θα πιάνονται οι αποδόσεις της ονομαστικής και με καλά COP.
Εγώ ο ίδιος Νοέμβριο - Δεκέμβριο-Μισό Γενάρη και Μάρτιο έτσι την δούλευα, μόνο τέλη Γενάρη και Φλεβάρη την δούλεψα 24/7 στα πολλά κρύα. Ηλεία όμως, που είμαστε paradise δεν μας πιάνει μείον ποτέ, μόνο υγρασία έχουμε...

 

Εγώ που είμαι Νότια Κρήτη να φανταστείς είναι ακόμα πιο ζεστά, κάπου τέλη Νοέμβρη αρχίζαμε να ανάβουμε την θέρμανση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...