Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι ευκολο οι ειδικοι να μας θυμησουν κατω απο ποιο οριο τιμης μηνα δεν ενεργοποιειται ο μηχανισμος διακυμανσης?

Βλεπω με μεχρι σημερα τιμες Μαρτη εχει πεσει περιπου στα 70 ευρω και κατι ψιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, Sebu said:

Ειναι ευκολο οι ειδικοι να μας θυμησουν κατω απο ποιο οριο τιμης μηνα δεν ενεργοποιειται ο μηχανισμος διακυμανσης?

Βλεπω με μεχρι σημερα τιμες Μαρτη εχει πεσει περιπου στα 70 ευρω και κατι ψιλα.

Κοίτα το excel του doom (κάτω στη σελίδα) ο κάθε πάροχος έχει διαφορετικά όρια και συντελεστές και μπορούν βάσει νομοθεσίας να κάνουν συχνά τροποποιήσεις. Οπότε δε πρόκειται να γλυτώσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/3/2024 στις 4:37 ΜΜ, Sebu είπε

Παραξενο....

Εχεις καταναλωση απο περιοδο που καλυπτει 3 μηνες αλλα στη χρεωση ημερας/νυχτας εχει μονο μια τιμη kWh που ειναι παραξενο. Κανονικα θα επρεπε να εχει 3 τιμες, μια για Γεναρη, μια για Φλεβαρη και μια για Μαρτη και αντιστοιχη αναλογια ημερων, ωστε να φτασεις τις 69 μερες απο 6/1-14/3/2024.

Εκτος και αν επειδη η βασικη τιμη προ εκπτωσης ηταν 0,155 και στους 3 μηνες και απλα αλλαζει η εκπτωση αφησαν μια τιμη και "επαιξαν" με τις εκπτωσεις. Μαλλον αυτο εχουν κανει. Χρεωσαν ολες τις κιλοβατωρες με 0,155 ως βασικη τιμη και μετα υπολογισαν 3 εκπτωσεις και τις αθροισαν σε -24,11.

και εγώ είχα προβληματισμό με τιμές 2 μηνών (1ος και 2ος, λίγα ποστ πίσω) αλλά κατάλαβα ότι έχουν άλλη έκπτωση στον έναν και άλλη στον άλλον (ο γενάρης πιο φθηνός από τον φλεβάρη), επίσης ενώ η σύμβαση υπογράφηκε αρχές ιανουαρίου (2 παροχές) το ένα γύρισε στις 17-1ου και το άλλο στις 7-2ου, οπότε μέχρι αυτές τις ημερομηνίες πρέπει να έχω πλερώ και τον προηγούμενο πάροχο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2024 στις 8:46 ΜΜ, motoboots είπε

Δηλαδή τα παλιά χρέη να μην πληρώνονται; 

Να πληρωνονται. Απο το ΑΦΜ που τα χρωστάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, narta said:

Να πληρωνονται. Απο το ΑΦΜ που τα χρωστάει.

Εσυ καλα τα λες μεν αλλα ο ΑΦΜ τα ειχε αφησει εν γνωσει του απληρωτα ως μπαταχτσης αρα πως να τα πληρωσει? Δεν θελει, αν ηθελε θα το εκανε πριν αποχωρησει.

Αυτη ειναι η πληγη. Κανονικα η ΔΕΗ θα επρεπε να μεταφερει τα χρεη σε Ενδιαμεσο Λογαριασμο απαιτησεων και να κυνηγαει τον ΑΦΜ για τα χρεη μετα την αλλαγη ονοματος στο ρολοι/συνδεση και οχι το ρολοι/νεο ενοικιαστη/νεο ΑΦΜ. Τα χρεη επομενως μετα την αλλαγη ενοικιαστη/ιδιοκτητη/αφμ θα επρεπε να γινονται προσωποπαγη οπως ειναι ολα τα υπολοιπα χρεη στο Ελλαντα και οχι να μενουν δεμενα με ενα ρολοι. Στην τελικη το ρευμα το εκαψε και το καταναλωσε φυσικο προσωπο δηλαδη ΑΦΜ οχι τα ντουβαρια, το οικημα και το ρολοι που ειναι αψυχα.

Ας συνεργαστει με εισπρακτικες εταιρειες και servicers και ας ριξει αβερτα ξυλο.

Συν τις αλλοις σε πλειστες των περιπτωσεων το ρολοι ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη χωρις να γυρναει στου ενοικιαστη, εκει να δεις πιστολακια που πεφτουν με απληρωτους λογαριασμους και χρεη. Ο ιδιοκτητης δεν θελει να φαινεται η ενοικιαση γιατι ειναι black και αφορολογητη, οποτε κραταει φως/νερο στο ονομα του αλλα αν πεσει σε μπαταχτση την εκατσε...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, από ότι εχω καταλάβει, αν έχετε ψηφιακό μετρητή με μόντεμ και κάρτα σιμ και σας εμφανίζεται η καρτέλα καταμέτρηση στο myΔΕΗ, καλέστε στον ΔΕΔΔΗΕ, ζητώντας να δηλωθεί στο σύστημα τους πως ο μετρητής (του αριθμού παροχής σας) έχει μόντεμ και σιμ, ώστε να λαμβάνει μηνιαία καταμέτρηση μόνος του, για να σας βγαίνουν εκκαθαριστικοί λογαριασμοί. Αν δεν βγάλετε άκρη, ανοίξτε ένα αίτημα να σας καλέσουν από τον τοπικό ΔΕΔΔΗΕ, το τμήμα καταμέτρησης να τους πείτε να το δηλώσουν στο σύστημα τους. Λογικά μετά από λίγες εργάσιμες θα "εξαφανιστεί" η καρτέλα καταμέτρηση στο myΔΕΗ και θα έχετε μπει στο μηνιαίο πλάνο που αναφέρω. Επίσης, ο @Γιάννης Platano συμπλήρωσε πως αν υπάρχει έξυπνος μετρητής με σιμ και στο myΔΕΗ υπάρχει ακόμα η ένδειξη για καταχώρηση από τον χρήστη (καρτέλα Καταμέτρηση), ίσως να είναι και κάποιο συστημικό λάθος, οπότε καλέστε στο δωρεάν 8009001000 (ΔΕΗ) ή στείλτε καλύτερα e-mail στο [email protected]

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Ελπίζω να βοήθησα @Γιάννης Platano @takoulou, αν θέλετε επιβεβαιώστε το.

Αν υπαρχει εξυπνος μετρητης με καρτα sim και στο mydei υπαρχει ακομα η ενδειξη για καταχωριση απο τον χρηστη κατι συστημικο λαθος ειναι 

Τηλ στο 8009001000 ή email στο [email protected] πιο καλα .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Sebu said:

Αυτη ειναι η πληγη. Κανονικα η ΔΕΗ θα επρεπε να μεταφερει τα χρεη σε Ενδιαμεσο Λογαριασμο απαιτησεων και να κυνηγαει τον ΑΦΜ για τα χρεη μετα την αλλαγη ονοματος στο ρολοι/συνδεση και οχι το ρολοι/νεο ενοικιαστη/νεο ΑΦΜ. Τα χρεη επομενως μετα την αλλαγη ενοικιαστη/ιδιοκτητη/αφμ θα επρεπε να γινονται προσωποπαγη οπως ειναι ολα τα υπολοιπα χρεη στο Ελλαντα και οχι να μενουν δεμενα με ενα ρολοι. Στην τελικη το ρευμα το εκαψε και το καταναλωσε φυσικο προσωπο δηλαδη ΑΦΜ οχι τα ντουβαρια, το οικημα και το ρολοι που ειναι αψυχα.

Νομίζω πως το έχεις καταλάβει εντελώς ανάποδα, τα χρέη στο ρεύμα δεν ακολουθούν το ακίνητο/ρολόι, ακολουθούν το ΑΦΜ το οποίο είχε ενεργή σύμβαση με τον πάροχο τη στιγμή που δημιουργήθηκαν.

Άλλα είναι τα χρέη που ακολουθούν το ακίνητο, όπως πχ αυτά στις ΔΕΥΑ (ύδρευση-αποχέτευση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός της ΔΕΗ και βλέπω το ποσό στην εφαρμογή αλλά πουθενά το λογαριασμό  μπορεί να εμφανιστεί πιο μετά;

Επεξ/σία από GreekGames
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, GreekGames είπε

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός της ΔΕΗ και βλέπω το ποσό στην εφαρμογή αλλά πουθενά το λογαριασμό  μπορεί να εμφανιστεί πιο μετά;

Σε 2-3 μέρες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Joshua21 said:

Νομίζω πως το έχεις καταλάβει εντελώς ανάποδα, τα χρέη στο ρεύμα δεν ακολουθούν το ακίνητο/ρολόι, ακολουθούν το ΑΦΜ το οποίο είχε ενεργή σύμβαση με τον πάροχο τη στιγμή που δημιουργήθηκαν.

Άλλα είναι τα χρέη που ακολουθούν το ακίνητο, όπως πχ αυτά στις ΔΕΥΑ (ύδρευση-αποχέτευση).

Οπως γραφει και ο ετερος φιλος εδω

Μαζι με τυχον οφειλες στο δικο σου ΑΦΜ σου περνανε και οφειλες που υπαρχουν απο αλλα ΑΦΜ στο συγκεκριμενο ρολοι/παροχη το οποιο πας να ενεργοποιησεις στο ονομα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ;  έκανα την αίτηση για το επίδομα ρεύματος, με έβγαλε το ποσό που δικαιούμαι, αλλά μέχρι στοίχημα δεν έχω δει κάτι σχετικό στους 2 λογαριασμούς από τότε, τώρα περιμένω τον 3ο. Μπαίνει στον εκκαθαριστικό μόνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Sebu said:

Οπως γραφει και ο ετερος φιλος εδω

Μαζι με τυχον οφειλες στο δικο σου ΑΦΜ σου περνανε και οφειλες που υπαρχουν απο αλλα ΑΦΜ στο συγκεκριμενο ρολοι/παροχη το οποιο πας να ενεργοποιησεις στο ονομα σου.

Όχι δεν ισχύει αυτό, ούτε συνηθίζεται να περνάνε σε σένα οφειλές που υπάρχουν από άλλα ΑΦΜ στην ίδια παροχή, ούτε κάτι τέτοιο λέει η ΥΔ. Και να έχει συμβεί κάτι τέτοιο είναι εξαίρεση, όχι ο κανόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sebu είπε

Οπως γραφει και ο ετερος φιλος εδω

Μαζι με τυχον οφειλες στο δικο σου ΑΦΜ σου περνανε και οφειλες που υπαρχουν απο αλλα ΑΦΜ στο συγκεκριμενο ρολοι/παροχη το οποιο πας να ενεργοποιησεις στο ονομα σου.

Τελευταια φορα που ειχα ενοικιαστη στο σπιτι, οι οφειλές ακολουθησαν τον ενοικιαστη. Το ρολόι οταν έγινε νεα σύνδεση ηταν καθαρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oykas2001 είπε

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ;  έκανα την αίτηση για το επίδομα ρεύματος, με έβγαλε το ποσό που δικαιούμαι, αλλά μέχρι στοίχημα δεν έχω δει κάτι σχετικό στους 2 λογαριασμούς από τότε, τώρα περιμένω τον 3ο. Μπαίνει στον εκκαθαριστικό μόνο; 

Ίδια απορία έχω και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...