Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Τιποτα δεν κανουν μην τρελαθουμε βολταρουν και γραφουν 1-2 μετρησεις κανα μισαωρο. Και δεν με πειραζει αυτο ξερω οτι εχει δουλειες που δεν κουραζεσαι καθολου με πειραζει που καθε φορα περπατανε με ρυθμους χελωνας βαριουνται τη ζωη τους οποτε ερχονται να παρουν μετρηση δηλαδη που να τους παρω και στο χωραφι στο 5λεπτο θα σηκωθουν να φυγουν μολις δουν οτι ειναι 100000 φορες χειροτερα απο την τεμπελικη "δουλεια" που κανουν.

Ωραιος θα το τσεκαρω αμεσα νομιζω αναβει ενα κοκκινο φωτακι συνεχεια πανω στον μετρητη. Αλλα εχει χρονια που τον εβαλα 3-4 σιγουρα ειχα δωσει 42 ευρω τοτε. Μακαρι να γινει καθολικα η τηλεμετρηση τωρα δινω μετρησεις εγω καθε μηνα για να πληρωσω αυτα που πρεπει θα βολεψει πολυ να γινονται αυτοματα με δεδομενα. 

Καλησπερα..  Οι Καταμετρητες στα μεγαλα αστικα κεντρα ριχνουν πολυ ποδαροδρομο... Μπορει μεσα στην μερα να μετρησουν απο 500 μεχρι  και 1200 παροχες περιπου  .. Και πληρωνονται με το κομματι... Τωρα πλεον ειπαν μαλλον θα πληρωνονται  με μισθο..Τωρα σε καθε μετρηση που θα κανουν θα τραβουν και φωτο με την ενδειξη να φαινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, takoulou said:

Ερωτηση:

Τις 'παγιες' χρεωσεις, τις πληρωνουμε 'με το μηνα', ή 'ανα εκδοση λογαριασμου';

Γιατι αν παει με το μηνα, ενω οσοι ειμαστε δεη συνηθως το ειχαμε με το διμηνο, ειναι ισως ενας ακομη τροπος να μας τα παιρνουν...

----

Οπως και να χει, με βολευει ο διμηνιαιος λογαριασμος, αραγε θα υπαρχει επιλογη τετοια, ή υποχρεωτικα ολοι με το μηνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, mindreader said:

Ερωτηση:

Τις 'παγιες' χρεωσεις, τις πληρωνουμε 'με το μηνα', ή 'ανα εκδοση λογαριασμου';

Γιατι αν παει με το μηνα, ενω οσοι ειμαστε δεη συνηθως το ειχαμε με το διμηνο, ειναι ισως ενας ακομη τροπος να μας τα παιρνουν...

----

Οπως και να χει, με βολευει ο διμηνιαιος λογαριασμος, αραγε θα υπαρχει επιλογη τετοια, ή υποχρεωτικα ολοι με το μηνα;

Δεν παιζει ρολο

Το παγιο του λογαριασμου ειναι μηνιαιο και χρεωνεται αναλογικα, αναλογως ποσες μερες εχουν χρεωθει/καταμετρηθει στο λογαριασμο.

Αν λχ ο λογαριασμος σου ηταν εκκαθαριστικος 4 μηνου και ειχε χρεωμενες 118 ημερες το παγιο ηταν αναλογια 118 ημερων.

Ουτε παραπανω χρεωνονται ουτε παρακατω.

Ομοιως οι χρεωσεις δημου και ερτ ειναι αναλογια ημερων προς 365.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2024 στις 7:35 ΜΜ, GreekGames είπε

Μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός της ΔΕΗ και βλέπω το ποσό στην εφαρμογή αλλά πουθενά το λογαριασμό  μπορεί να εμφανιστεί πιο μετά;

 

Στις 26/3/2024 στις 8:04 ΜΜ, BigBlack είπε

Σε 2-3 μέρες

Ο λογαριασμός φάνηκε 26/3 και ακόμα 30/3 δεν έχει φανεί να πάρω τηλέφωνο η να περιμένω και λίγες μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GreekGames είπε

 

Ο λογαριασμός φάνηκε 26/3 και ακόμα 30/3 δεν έχει φανεί να πάρω τηλέφωνο η να περιμένω και λίγες μέρες

Δοκίμασε να πας στο ιστορικό κινήσεων, μετά στο αρχείο λογαριασμών, βάλε το αντίστοιχο εύρος ημερομηνιών και ζήτα το, ίσως φανεί έτσι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

H ΤΕΑ Μαρτίου έκλεισε στα 67,54 €/MWh. Previews κυμαινόμενων τιμολογίων ex-ante Απριλίου και ex-post Μαρτίου.

Kh1uORB.jpeg

PC5wQVs.jpeg

 

Επίσης η Eunice Power ξεκίνησε να δίνει έκπτωση συνέπειας 0,015 €/kWh στο WeYellow.

9 ώρες πριν, mindreader είπε

Ερωτηση:

Τις 'παγιες' χρεωσεις, τις πληρωνουμε 'με το μηνα', ή 'ανα εκδοση λογαριασμου';

Γιατι αν παει με το μηνα, ενω οσοι ειμαστε δεη συνηθως το ειχαμε με το διμηνο, ειναι ισως ενας ακομη τροπος να μας τα παιρνουν...

----

Οπως και να χει, με βολευει ο διμηνιαιος λογαριασμος, αραγε θα υπαρχει επιλογη τετοια, ή υποχρεωτικα ολοι με το μηνα;

 

8 ώρες πριν, Sebu είπε

Δεν παιζει ρολο

Το παγιο του λογαριασμου ειναι μηνιαιο και χρεωνεται αναλογικα, αναλογως ποσες μερες εχουν χρεωθει/καταμετρηθει στο λογαριασμο.

Αν λχ ο λογαριασμος σου ηταν εκκαθαριστικος 4 μηνου και ειχε χρεωμενες 118 ημερες το παγιο ηταν αναλογια 118 ημερων.

Ουτε παραπανω χρεωνονται ουτε παρακατω.

Ομοιως οι χρεωσεις δημου και ερτ ειναι αναλογια ημερων προς 365.

Η χρέωση παγίου αναφέρεται στις 30 μέρες. Στον εκκαθαριστικό επαναϋπολογίζονται αναλογικά τα πάγια με εξαίρεση τις χρεώσεις υπέρ δήμου που είναι οριστικά σε κάθε έκδοση λογαριασμού.

Στις 28/3/2024 στις 5:05 ΠΜ, DjTony είπε

Πόσο την πατήσαμε ρε παιδιά όσοι πήγαμε σε σταθερό με 17 λεπτά; εγώ έχω φύγει ένα δίμηνο τώρα, πλήρωσα το 100€ μου και έχω πάει Protergia σταθερό με 9 λεπτά - 4 του κοινωνικού είμαι στα 5 λεπτά και έχω ξεχάσει τι θα πει ρεύμα πλέον. Κρίμα όμως επειδή προνόησαμε όπως και πριν δύο χρόνια αλλά την πατήσαμε. 

Έπρεπε να πας πρώτα 4All. Επίσης δεν ξέρετε αν την πατήσατε αν δεν τελειώσει το 12μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα ήθελα να ρωτήσω κάτι είμαι στο 4 all πάντα δίνω τη μέτρηση γύρω στις 12-15 του μηνός και έρχονται οι λογαριασμοί γύρω στις 20-22 αυτό το μήνα δεν μου είχε έρθει έχει τύχει σε κανέναν άλλον? περιοχή νομού Χανίων. Εννοείται οτι καταχώρησα μετρηση στις 14/3

Δεν εμφανίζεται στο Mydei τίποτε μόνο ο παλιός, επειδή είμαι σε χωριό ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η μηνιαία καταμέτρηση.

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από leotzian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, leotzian είπε

Παιδιά καλημέρα ήθελα να ρωτήσω κάτι είμαι στο 4 all πάντα δίνω τη μέτρηση γύρω στις 12-15 του μηνός και έρχονται οι λογαριασμοί γύρω στις 20-22 αυτό το μήνα δεν μου είχε έρθει έχει τύχει σε κανέναν άλλον? περιοχή νομού Χανίων. Εννοείται οτι καταχώρησα μετρηση στις 14/3

Δεν εμφανίζεται στο Mydei τίποτε μόνο ο παλιός, επειδή είμαι σε χωριό ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η μηνιαία καταμέτρηση.

Ευχαριστώ πολύ

Καλημερα... Μηπως να παρεις ενα τηλεφωνο στην ΔΕΗ  8009001000 να ρωτησεις τι εγινε; Και μετα στον Δεδδηε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, leotzian said:

Παιδιά καλημέρα ήθελα να ρωτήσω κάτι είμαι στο 4 all πάντα δίνω τη μέτρηση γύρω στις 12-15 του μηνός και έρχονται οι λογαριασμοί γύρω στις 20-22 αυτό το μήνα δεν μου είχε έρθει έχει τύχει σε κανέναν άλλον? περιοχή νομού Χανίων. Εννοείται οτι καταχώρησα μετρηση στις 14/3

Δεν εμφανίζεται στο Mydei τίποτε μόνο ο παλιός, επειδή είμαι σε χωριό ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η μηνιαία καταμέτρηση.

Ευχαριστώ πολύ

Μια φορά μου είχε τύχει παλιά στο online, είχα δώσει έκδωση στις 25/4, δε βγήκε λογαριασμός τέλος του μήνα. Τους πήρα τηλ στις 4/5, τους έδωσα τις ενδείξεις που είχα δώσεις στις 25/4... και στις 5/5 εκδώθηκε λογαριασμός. Μου είπανε ότι είχε σκαλώσει το σύστημα έκδωσης για κάποιο λόγο...

Αν θυμάσαι ημερομηνία και ενδείξεις, πάρε τη ΔΕΗ και ζήτα να σου βγάλουν λογαριασμό. Ή βάλε τα λεφτά στην άκρη και δώσε ξανά ένδειξη τον Απρίλιο, κι αν πάει ο μήνας 23-24 και δε ξαναβγει λογαριασμός, πάρε τότε τηλέφωνο.

Υπάρχει και η λύση να δίνεις ένδειξη στο mydeddieapp ενδιάμεσα στο δίμηνο για να βγαίνει 2μηνιαίος εκκαθαριστικός, αλλά θα πρέπει α) να πάρεις τον ΔΕΔΔΗΕ να ρωτήσεις πότε ακριβώς είναι το παράθυρο καταχώρησης και β) να είσαι προσεκτικός μη κάνεις καμιά υπέρβαση στο ΚΟΤ ή στα ΥΚΩ... πχ αν έχεις κάψει πολύ κλιματιστικό τους προηγούμενες 2 μήνες, σε συμφέρει καλύτερα η 4μηνιαία εκκαθάριση για να είσαι 100% σίγουρος ότι είσαι εντός ορίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους! 

Μου ήρθε ο εκκαθαριστικός της Δεη για το εξοχικό μου με περιοδο κατανάλωσης απο Νοεμβρη μέχρι Μαρτιο, αλλα κατι δεν μου φαινεται σωστό! Καταρχας να πω οτι στο εξοχικο εχω να παω για να μείνω πάνω απο 1 ημερα απο τον Σεπτέμβρη! Απο εκει και επειτα κανω κατι μονοημερα ταξιδακια για να κάνω καμια δουλεια στον κήπο και τιποτα αλλο! 

Μου φαίνεται υπερ φουσκωμένος ο λογαριασμός που μου ηρθε για αυτη την περίοδο ειδικα σε σχέση με του καλοκαιριού που εμεινα 1,5 μηνα εκει και εκαιγα το κλιματιστικό και τον θερμοσίφωνα καθε μερα! Η κατανάλωση των 635 kwh πραγματικά απορώ απο που βγαίνει από την στιγμή που στο συνολο εχω πατησει 7-8 ημερες τους τελευταιους 5 μηνες.. Σας ανεβαζω και τον λογαριασμο που μου ηρθε, καθως και τον έναντι που πληρωσα τον Ιανουαριο αλλα και τον προηγουμενο εκκαθαριστικό λογαριασμο! 

Παιζει να έχουν κανει καπου λαθος?

 

Εδω ειναι ο τελευταιος εκκαθαριστικός

Spoiler

1.jpg.9eaf635a147f525fe6cb3b0d72738109.jpg2.jpg.7e188b52c0357a5a7e97be5e4197a071.jpg

 

Εδω ο έναντι του Ιανουαρίου 

Spoiler

Screenshot_2024-03-31-13-21-39-761_com_miui.gallery.jpg.9de3eb0a9c8ed808654af566d68a1932.jpgScreenshot_2024-03-31-13-20-47-107_com_miui.gallery.jpg.4fe1647b8162de6b66ae061f6895d67c.jpg

Και εδω ο προηγουμενος εκκαθαριστικός του καλοκαιριού 

Spoiler

Screenshot_2024-03-31-13-22-13-941_com_miui.gallery.jpg.daac770cf3d3ab30577aa63c6a559f21.jpgScreenshot_2024-03-31-13-22-34-531_com_miui.gallery.jpg.12b81c03f2b768444f3cbc7a1bf0d285.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jasonas21

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δεις την ένδειξη του μετρητή σου αν όντως λέει 48.720 ή και κάτι παραπάνω, μόνο έτσι θα διαπιστώσεις αν έχουν κάνει λάθος ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Η κατανάλωση των 635 kwh πραγματικά απορώ απο που βγαίνει

ρευματοκλοπη , ξεχασμένος θερμοσίφωνας κτλ, δεν αφορά τη ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jasonas21 είπε

Παιζει να έχουν κανει καπου λαθος?

Όπως ήδη αναφέρθηκε, πρώτα ελέγχεις την ένδειξη του μετρητή για συμφωία με του λογαριασμού.

Από εκεί και πέρα, σε 124 μέρες η κατανάλωση ήταν 635kWh που σημαίνει περίπου 5,1kWh/μέρα. Λογικά έχεις μόνιμα σε λειτουργία το ψυγείο, που αυτό μόνο του καταναλώνει (αν είναι σχετικά παλιό) 1-1,5 κιλοβατώρες καθημερινά. Υπολόγισε και αν έχεις συσκευές σε stby που μπορεί να σου ανεβάσουν την ημερήσια κατανάλωση. Οπότε θυμίσου αν όταν πηγαίνεις στο εξοχικό κάνεις επιπλέον χρήση (π.χ. κλιματιστικών).

Σε αντίσοτιχη με σένα περίτπωση κάθε μέρα έχω 2,3 - 2,6kWh, κυρίως λόγω ψυγείου και τα υπόλοιπα από λειτουργία smart συσκευών, 2 access point, 3 κάμερες και του minipc του home assistant. Με αυτά βγαίνει στα μισά από την δική σου κατανάλωση, οπότε αν δεν υπάρχει λάθος στην καταμέτρηση ή ρευματοκλοπή, είτε έχει ξεχαστεί ενεργή κάποια συσκευή (π.χ. μια 100άρα λάμπα) είτε τα κατανάλωσες τις λίγες μέρες που πήγαινες εκεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jasonas21 φαίνεται τσιμπημένη για το σενάριο που μας περιγράφεις, μήπως χμήπιμοποίησες πάρα πολύ θερμαντικά σώματα τις μέρες που πήγες; Αν και πάλι είναι πολύ λίγες.. 

Αρχικά δες αν όντως είναι αυτές οι ενδείξεις και δεν έχουν μετρήσει λάθος.., αν είναι όντως αυτές και θεωρείς πως ο μετρητής είναι ελαττωματικός και καταγράφει λάθος, μπορείς να το ελέγξεις με κάποιους τρόπους..ο μετρητής είναι σε προσβάσιμο σημείο ή μέσα στο σπίτι/περίφραξη που πρέπει να τους δώσεις πρόσβαση;

Ο 1ος είναι να σημειώσεις την ένδειξη όταν  πας, να ανάψεις μισή ώρα θερμοσίφωνα, χωρίς να δουλέψεις κάτι άλλο (πχ μόνο ψυγείο), όπου μετά από μισή ώρα λειτουργίας θα πρέπει να έχει καταγράψει 1.75-2 kWh, αν είναι κάτι διαφορετικό κάτι δεν πάει καλά.. 

Ο 2ος είναι αφού θεωρείς πως δεν καταγράφει σωστά, να ζητήσεις έλεγχο από τον ΔΕΔΔΗΕ, όπου αν βρεθεί να λειτουργεί εντάξει χρεώνεσαι περίπου 40€

Ο 3ος είναι να ζητήσεις από τον ΔΕΔΔΗΕ χορήγηση νυκτερινού τιμολογίου (βλέπω τιμολόγιο έχεις Γ1, άρα δεν έχεις νυκτερινό), με κόστος 42.16€, όπου θα έρθουν και θα σου αλλάξουν τον μετρητή με νέο ψηφιακό, όπου θα τοποθετηθεί SIM για να τον τηλεμετρούν αυτοί απομακρυσμένα..

Προσωπικά αν θεωρείς πως κάτι δεν γράφει καλά, θα πήγαινα με τη μία στην χορήγηση νυκτερινού, καθώς και περισσότερο να έγραφε δεν πρόκειται να σου πιστωσουν χρήματα, αλλά και λιγότερο να έγραφε ίσως το θεωρήσουν "τύπου" ρευματοκλοπη και σε βάλουν να πληρώσεις τη διαφορά.., για εμένα κάνε τον Κινέζο και ζήτα απλά νυκτερινό..

Φυσικά ό,τι θες,  ας μας πουν και οι άλλοι τη γνώμη τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...