Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, lazkalai είπε

αν ξεκινησω σημερα τη διαδικασια προλαβαινω; δεν εχω λογαριασμο στο e-bill και η δεη ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη αν εχει σημασια

Φοβάμαι δύσκολο (?). Ίσως θα μπορούσες να το συζητησεις με τον ιδιοκτήτη, να το κάνει εκείνος αν συμφέρει;

 

13 λεπτά πριν, korakios είπε

να λες όμως οτι ρισκάρει με το χρόνο για το online :)

βάζω ταμπέλα "επιστρέφω σε λίγες ώρες"

Αυτό, μπορεί να το εξηγήσει κάποιος, γιατί το έχω ξαναδεί;

Εννοεί ότι μπάινει κανείς πιο εύκολα στο Enter, ή ότι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα για αύξηση των τιμών μετά από 6 μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Ετοιμάζω τις Επιστολές "Αμφισβήτησης": 

αυτό (με κοινοποίηση για πίεση) , δε χρειάζεται παράπονο (ακόμα)

image.png.475842ab62ea33a7dd9e0001ba64b164.png

*Αυτό το Αίτημα Αμφισβήτησης , έχω ετοιμάσει για να στείλω ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, xodover1977 είπε

*Αυτό το Αίτημα Αμφισβήτησης , έχω ετοιμάσει για να στείλω ..

Η διαφορά στους δύο λογαριασμούς νομίζω έχει σχέση με το ΚΟΤ και την κατανάλωση. Αν δεν κάνω λάθος το ΚΟΤ έχει συγκεκριμένο όριο κατανάλωσης και όταν ξεπεράσουμε αυτό το όριο τότε χάνουμε το ΚΟΤ και η χρέωση γίνεται με τις τιμές του Γ1 και όχι με τις τιμές του online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, tzagaritos είπε

μια ερώτηση, σε μετάβαση απο Γ1 σε online, οσο ήταν η παροχη στο Γ1, εκδόθηκε λογαριασμός με ημερομηνία λήξεως 3/12/21, αυτός θα πληρωθεί με την πάγια εντολή ή με την πάγια θα αρχίσουν να πληρώνονται μόλις εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός του home online και μετα?

Πλήρωσε τον τώρα να μη γίνει κάνα μπέρδεμα. Αν μηδενίσει το υπόλοιπο δε θα τραβήξει λεφτά η πάγια. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και μελλοντικά.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

41 λεπτά πριν, Inler είπε

Κάπου σε έχασα.Είμαι ήδη στο Γ1 απλά δεν είναι στο όνομα μου ο λογαριασμός.

Δώσε λεπτομέρεις σε ποιανού το όνομα είναι; Του ιδιοκτήτη κι εσύ είσαι ενοικιαστής; Στό όνομα γονέων; Του προπάππου που έχει αποβιώσει; Επίσης δικαιούσαι ΚΟΤ ναι ή όχι;

43 λεπτά πριν, lazkalai είπε

αν ξεκινησω σημερα τη διαδικασια προλαβαινω; δεν εχω λογαριασμο στο e-bill και η δεη ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη αν εχει σημασια

Δικαιούσαι ΚΟΤ ναι ή όχι;

34 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Εννοεί ότι μπάινει κανείς πιο εύκολα στο Enter, ή ότι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα για αύξηση των τιμών μετά από 6 μήνες;

Εννοεί ότι έχουν στενέψει επικίνδυνα τα περιθώρια για αίτηση σε Γ1 και ενεργοποίηση του Online.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, korakios είπε

να λες όμως οτι ρισκάρει με το χρόνο για το online :)

βάζω ταμπέλα "επιστρέφω σε λίγες ώρες"

Μπορείς να αλλάζεις την πινακίδα στην υπογραφή σου όταν ανοίγεις ή κλείνεις το μαγαζί.:lol:

Πινακιδα Σημανσης Ανοικτον Κλειστον Pvc 55X200Mm - Προϊόντα Σήμανσης -  Shopistas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω τα τοπικ ένα χρόνο τώρα

Στο ΔΕΗ βγαίνουν δεκάδες πόστ και στους ενναλακτικούς 1-2..... 

Απίστευτο... να κρατήσουμε τα σταστιστικά να τα δείξουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δώσε λεπτομέρεις σε ποιανού το όνομα είναι; Του ιδιοκτήτη κι εσύ είσαι ενοικιαστής; Στό όνομα γονέων; Του προπάππου που έχει αποβιώσει; Επίσης δικαιούσαι ΚΟΤ ναι ή όχι;

Στον ιδιοκτήτη.

ΚΟΤ όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, xodover1977 είπε

image.png.475842ab62ea33a7dd9e0001ba64b164.png

*Αυτό το Αίτημα Αμφισβήτησης , έχω ετοιμάσει για να στείλω ... 

 

Δες εδώ μήπως ξεπέρασες τις KWh του ΚΟΤ.

https://www.deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/oria-tetraminiaias-katanalwsis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πρεπει να ξαναρωτησα και συγνωμη γι αυτο αλλα την παγια εντολη ποτε την ενεργοποιω; τα εγγραφα μου εχουν προωθηθει στην δεδηε για αλλαγη εντος δυο εργασιμων ελεγε πριν 4 μερες το email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Inler είπε

Στον ιδιοκτήτη.

ΚΟΤ όχι.

Λύση 1: Δοκιμάσεις σε συμφωνία με τον ιδιοκτήτη να του κάνεις εγγραφή στο ebill https://ebill.dei.gr/Register.aspx?LegalEntityTypeID=1&UserType=2&PromptUserType=2 και να ενεργοποιήσετε το Enter. Mπορεί να αποτύχει η διασταύρωση των στοιχείων (ταυτότητα, ημ. γεννησης αν δεν έχει κάνει επικαιροποίηση εδώ καιρό) και να περάσουν τζάμπα οι μέρες. Το άλλο πρόβλημα είναι ότι αν σε 6 μήνες γίνουν αυξήσεις, πάλι θα χρειαστεί να πάρεις πάνω σου τη παροχή.

Λύση 2: Κλείνεις άμεσα ραντεβού ΔΕΗ και υπογράφεις το Enter. Οι παλιές τιμές ισχύουν μέχρι 2/12. Αν έχει λήξει το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου θα χρειαστείς καινούργιο.

 

5 λεπτά πριν, GeG είπε

παιδια πρεπει να ξαναρωτησα και συγνωμη γι αυτο αλλα την παγια εντολη ποτε την ενεργοποιω; τα εγγραφα μου εχουν προωθηθει στην δεδηε για αλλαγη εντος δυο εργασιμων ελεγε πριν 4 μερες το email.

Άν έχεις πρόσβαση στο ebill την ενεργοποιείς. Αν δεν έχεις πρόσβαση στο ebill ζητάς να σου δώσουν τον κωδικό εταίρου για να κάνεις εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριακή σήμερα. Ρεπό ο @korakios και η αφεντομουτσουνάρα μου.

 

Χρέη διαχείρισης στον γλυκούλη ευγενικό @HERTHAN ότι απορίες έχετε του στέλνετε και ΠΜ για όλη τη σημερινή μέρα. 😁

Ο ekrepali είναι ο μπακαπ σουπερμαν μπόντιγκαρντ για τις επικίνδυνες καταστάσεις.

έτοιμο και το καφεδάκι....

Coffee Time GIF by TRT

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που πάμε όλοι στην ΔΕΗ βλέπω εδω να πέφτει η τιμή του ρεύματος.

Μεσα σε 3 μέρες έπεσε 100 μονάδες. Φανταστείτε να πέσει στα κανονικά επίπεδα και μετά να τρέχουμε να φύγουμε όλοι απο την ΔΕΗ.

https://www.enexgroup.gr/el/day-ahead-market-figures

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λύση 2: Κλείνεις άμεσα ραντεβού ΔΕΗ και υπογράφεις το Enter. Οι παλιές τιμές ισχύουν μέχρι 2/12. Αν έχει λήξει το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου θα χρειαστείς καινούργιο.

Στα βασικά έγγραφα για αλλαγή ονόματος δεν το ζητάει κάπου τουλάχιστον στην αρχή δεν ξέρω αν ζητηθεί αργότερα.

Σε περίπτωση που γίνει αλλαγή ονόματος το Online δεν το προλαβαίνω γιατί θα εκκρεμεί και η ενεργοποίηση του ebill.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...