Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

*Όσο και εάν έψαξα , με τον Κουμπάρο  "denis1961" , δεν βρήκαμε άκρη με τις χρεώσεις .. Ετοιμάζω τις Επιστολές "Αμφισβήτησης" & υποβολή "Παραπόνου" στη ΔΕΗ , Με ταυτόχρονη ηλεκτρονική αποστολή σε ΣτΚ + ΡΑΕ + Γ.Δ.Προστασίας Καταναλωτή.. {γμτ , την Τρίτη 30/11 μπαίνω για χειρουργείο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, washcloud είπε

 

Εbill account στο δικό μου όνομα δυστυχώς γιοκ. Έκλεισα πριν λίγο ραντεβού σε κατάστημα ΔΕΗ για τη Δευτέρα (17:30 το απόγευμα είχε διαθέσιμο), προφανώς για να πάω να αιτηθώ Enter, και για να το κάνω θα πρέπει από πρωτύτερα να έχω μπει στη σελίδα της ΗΔΙΚΑ και ν' ακυρώσω το ΚΟΤ-Β; 

Το οποίο σημαίνει αν κατάλαβα καλά, ότι παίζω ζαριά να προλάβει να ενεργοποιηθεί το Enter μέχρι και τις 2/12, και σε περίπτωση που δεν προλάβει (μάλλον το πιθανότερο), θα βρεθώ στις επόμενες μέρες με μια σύμβαση με τις νέες (υψηλότατες) τιμές, έτσι;

Άρα αν ΔΕΝ θέλω να ρισκάρω την ζαριά, η μόνη επιλογή είναι Ήρων Only Home Plus (μιας και δέχεται το ΚΟΤ-Β μου); 

Το πρόγραμμα της VOLTON που στο Excel του korakios δείχνει να έχει ακόμη λιγότερη "χασούρα" από του Ήρωνα. Δεν δέχεται ΚΟΤ γι' αυτό δεν το πρότεινες (όσο κι αν τσέκαρα δεν είδα ν' αναφέρουν αν δέχονται ή όχι το ΚΟΤ); Ή παίζει κάτι άλλο μ' αυτούς; (πάντως έχουν χαμηλό - και fixed - πάγιο, ενώ ο Ήρωνας a priori θα με γδάρει με τα 25-35€/μήνα, αφού παίζω γύρω στι; 2.000ΚΒΩ.....)

μπορείς να ρισκάρεις

6 ώρες πριν, korakios είπε

έχεις ΚΟΤ ? είτε καταργείς το ΚΟΤ πρώτα και υπογράφεις enter μετά
είτε ρισκάρεις και υπογράφεις Γ1  παίρνεις κωδικό εταίρου, κάνεις ebill και ενεργοποιείς το online έως 2/12

Ηρών θα σε γδάρει στο πάγιο , Volton αν βάλεις όριο στο excel σου λέει οτι δεν υποστηρίζει

1 ώρα πριν, F117 είπε

Είχα πάρει τηλ την ΔΕΗ για το online και ρώτησα αν ισχύει το ΚΟΤ και Μ είπε ότι ισχύει μόνο στο online.

Στα άλλα Δεν ισχύει το ΚΟΤ

μέχρι 2/12

21 λεπτά πριν, xodover1977 είπε

Ετοιμάζω τις Επιστολές "Αμφισβήτησης"

αυτό (με κοινοποίηση για πίεση) , δε χρειάζεται παράπονο (ακόμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, archiezulu είπε

14 Νοεμβρίου εκανα αίτηση για ΚΟΤ ενώ ήμουν στην nrg τώρα που έκανα τη μετάβαση ΔΕΗ πρέπει να ξανακάνω;

όταν αλλάξει το τελευταίο νούμερο της παροχής (ολοκληρωθεί η μετάβαση), περι ΚΟΤ στο άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikolas_kriti είπε

Σήμερα μου ήρθαν 2 email ,το ένα ότι βρέθηκαν ελλείψεις και να στείλω ξανά μια ΥΔ στη ΔΕΗ και στα καπάκια , ότι ελέγχθηκαν επιτυχώς τα δικαιολογητικά και προωθήθηκε το αίτημα στη ΔΕΔΔΗΕ.!!!

Με διαφορά 5 λεπτών τα emails. Να σημειώσω ότι δεν έχω ebill διότι έγινε αλλαγή ονόματος!! το πρόλαβα άραγεεεε???

Μου κάνει φοβερή εντύπωση που έστειλαν emails κυριακάτικα, δύσκολο να είναι αυτοματοποιημένα γιατί θέλουν επιβεβαίωση πριν σταλούν.

Εγώ προσπάθησα πριν λίγο να μάθω τηλεφωνικά την κατάσταση της αίτησης μου (που γίνεται αυτόματα με την εισαγωγή του ΑΦΜ) και μου έκλεισε η γραμμή μόλις άκουσα το αρχικό ηχογραφημένο μήνυμα!

Επεξ/σία από Geoponer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαγή ονόματος σε λογαριασμό ΔΕΗ για πιο γρήγορα σε κατάστημα ή μέσω econtract και πόσο περίπου διαρκεί? 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nikopoup είπε

 

2 λεπτά πριν, Inler είπε

  

25 λεπτά πριν, korakios είπε

ξαναψάξε

απο το τέλος

Να το κάνεις έτσι είναι πιο έυκολο. 😄

---------

Σίγουρα στο τέλος κάποιοι θα μείνουν ξεκρέμαστοι με τις εκκρεμείς αιτήσεις του econtract, ή μπορεί να τους βάλουν στις νέες τιμές αν ενεργοποιηθούν μετά τις 2/12. Αυτοί θα πρέπει να κάνουν ομαδικό ντου στο myRAE επικαλούμενοι την προσυμβατική ενημέρωση... ώστε να επιλυθούν όλα τα αιτήματα μαζεμένα. Αν προσπαθήσουν ένας ένας να βγάλουν άκρη χαιρετίσματα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nikopoup είπε

Καλημέρα παιδιά. Έψαξα αλλά είναι τόσες η σελίδες που δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο.

Ποιο αξίζει πιο πολύ? Enter ή online? 

Ισως επειδή δεν κοίταξες στη ΔΕΗ; 😄

Online συμφέρει περισσότερο με την προυπόθεση ότι ο λογαριασμός πληρώνεται αυτόματα με χρέωση της κάρτας σου ή με πάγια εντολή.

Κάτω κάτω τα τιμολόγια που ισχύουν για συμβόλαια εώς και 2.12

ΔΕΗ myHome ONLINE | ΔΕΗ Α.Ε. (dei.gr)

ΔΕΗ MyHome Enter | ΔΕΗ Α.Ε. (dei.gr)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση, σε μετάβαση απο Γ1 σε online, οσο ήταν η παροχη στο Γ1, εκδόθηκε λογαριασμός με ημερομηνία λήξεως 3/12/21, αυτός θα πληρωθεί με την πάγια εντολή ή με την πάγια θα αρχίσουν να πληρώνονται μόλις εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός του home online και μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

Κάπου σε έχασα.Είμαι ήδη στο Γ1 απλά δεν είναι στο όνομα μου ο λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...