Προς το περιεχόμενο

Τι πρωτότυπο; Αγορά πρώτης dslr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

?? Δεν κατάλαβα...

    Έδωσες απάντηση για το Ultrasonic βάζοντας μάλλον άλλη παράθεση από αυτή που ήθελες ........ καλά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο . Don't worry .......

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Έδωσες απάντηση για το Ultrasonic βάζοντας μάλλον άλλη παράθεση από αυτή που ήθελες ........ καλά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο . Don't worry .......

Όχι, σωστά το έβαλα. Είπες ότι το usm σημαίνει ultra silent, ενώ σημαίνει ultrasonic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Στις black περιόδους , βγαίνουν σε προσφορά τα entry level συστήματα συνήθως και κάποια από τα μεγάλα που βρίσκονται στο όριο της απόσυρσης , λόγω παρουσίασης νεότερου μοντέλου , επίσης οι μεγάλες φίρμες αποφεύγουν να βγάζουν όλες το ίδιο μοντέλο ώστε να μην μπορεί να γίνει σύγκριση στις τιμές .

  Αν λοιπόν είχα καταλήξει ουσιαστικά σε κάτι πολύ συγκεκριμένο , τότε ναι , θα περίμενα .

Το σκέφτομαι ακόμα μεταξύ των δύο (Canon 800D και Nikon D5600, 70%-30% για την Canon, εκτός και αν προκύψει κάποια προσφορά, όπως αυτή της 7200). Ή θα πάρω τώρα μέχρι το ταξίδι μου στην Πελοπόννησο ή θα το αφήσω για Σεπτέμβριο και μετά. Για black περίοδο αναφέρομαι και για φακούς τόσα για την DSLR όσο και για τη Sony κανέναν prime φωτεινό). 

Τέλος επειδή Νοέμβριο με Δεκέμβριο παίρνει πτυχίο η ανιψιά μου, στην τελετή ορκομωσίας πιο πολύ βολεύει prime φωτεινός ή zoom σε περίπτωση που βρίσκεται σε απόσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ostvarivanje είπε

Το σκέφτομαι ακόμα μεταξύ των δύο (Canon 800D και Nikon D5600, 70%-30% για την Canon, εκτός και αν προκύψει κάποια προσφορά, όπως αυτή της 7200). Ή θα πάρω τώρα μέχρι το ταξίδι μου στην Πελοπόννησο ή θα το αφήσω για Σεπτέμβριο και μετά. Για black περίοδο αναφέρομαι και για φακούς τόσα για την DSLR όσο και για τη Sony κανέναν prime φωτεινό). 

Τέλος επειδή Νοέμβριο με Δεκέμβριο παίρνει πτυχίο η ανιψιά μου, στην τελετή ορκομωσίας πιο πολύ βολεύει prime φωτεινός ή zoom σε περίπτωση που βρίσκεται σε απόσταση;

     Δεν μπορώ να γνωρίζω και δεν χρειάζεται φυσικά τα οικονομικά του καθενός . Αυτό που γνωρίζω σίγουρα , είναι πως κανείς δεν θα μείνει με ένα σώμα , είτε χωρίς να το αλλάξει κάποια στιγμή χρονικά είτε να βρεθεί και με περισσότερα του ενός .

    Αυτός που θα ασχοληθεί τελικά , είναι βέβαιο πως θα πάει πιο πέρα στο ζήτημα του εξοπλισμού . Δεν έχει την έννοια του καλού η του κακού , προκύπτει όμως .

    Σε απλά ελληνικά , μην περιμένετε πως θα μείνετε για πολύ καιρό με το ίδιο σύνολο , οπότε σήμερα είναι άσκοπο να ασχολείστε με το αν η μηχανή που θα πάρετε θα λέγεται 800D η D5600 η ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Δεν μπορώ να γνωρίζω και δεν χρειάζεται φυσικά τα οικονομικά του καθενός . Αυτό που γνωρίζω σίγουρα , είναι πως κανείς δεν θα μείνει με ένα σώμα , είτε χωρίς να το αλλάξει κάποια στιγμή χρονικά είτε να βρεθεί και με περισσότερα του ενός .

    Αυτός που θα ασχοληθεί τελικά , είναι βέβαιο πως θα πάει πιο πέρα στο ζήτημα του εξοπλισμού . Δεν έχει την έννοια του καλού η του κακού , προκύπτει όμως .

    Σε απλά ελληνικά , μην περιμένετε πως θα μείνετε για πολύ καιρό με το ίδιο σύνολο , οπότε σήμερα είναι άσκοπο να ασχολείστε με το αν η μηχανή που θα πάρετε θα λέγεται 800D η D5600 η ........ 

Πολύ ωραίο και πολύ ενδιαφέρον σχόλιο. Εννοείται ότι τα οικονομικά του καθενός είναι προσωπική του υπόθεση, όμως μιλώντας για τον εαυτό μου, το να αγοράσω κάποιον φωτογραφικό εξοπλισμό δε θα στερηθώ κάτι άλλο. Επίσης δεν είναι ζήτημα οικονομικών αλλά πόσο εκμεταλλεύεσαι αυτά που θα δαπανήσεις. Το να δώσω 1000 ευρώ για παράδειγμα και να ασχολούμαι με αυτό και να μου προσφέρει ευχαρίστηση, για μένα είναι φθηνό, ενώ αν πάρω κάτι με 100 ευρώ και το έχω στο συρτάρι, είναι πολύ ακριβό για μένα. 

Και τέλος μια ερώτηση: να αγοράσω με τον 18-55 ή να πάω από τώρα σε μεγαλύτερο εστιακό εύρος (18-105, 18-140, 18-135, ανάλογα αν θα είναι Nikon ή Canon);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Πολύ ωραίο και πολύ ενδιαφέρον σχόλιο. Εννοείται ότι τα οικονομικά του καθενός είναι προσωπική του υπόθεση, όμως μιλώντας για τον εαυτό μου, το να αγοράσω κάποιον φωτογραφικό εξοπλισμό δε θα στερηθώ κάτι άλλο. Επίσης δεν είναι ζήτημα οικονομικών αλλά πόσο εκμεταλλεύεσαι αυτά που θα δαπανήσεις. Το να δώσω 1000 ευρώ για παράδειγμα και να ασχολούμαι με αυτό και να μου προσφέρει ευχαρίστηση, για μένα είναι φθηνό, ενώ αν πάρω κάτι με 100 ευρώ και το έχω στο συρτάρι, είναι πολύ ακριβό για μένα. 

Και τέλος μια ερώτηση: να αγοράσω με τον 18-55 ή να πάω από τώρα σε μεγαλύτερο εστιακό εύρος (18-105, 18-140, 18-135, ανάλογα αν θα είναι Nikon ή Canon);

   Ο 18 - 55 είναι υπεραρκετος στο ξεκίνημα , πρέπει στην διάρκεια να παραμείνει ακόμη και σαν βοηθητικός φακός και είναι αυτός που θα δείξει τι χρειαζόμαστε πιο πέρα , αν αυτό δλδ είναι κάτι για πιο κοντά η πιο μακριά , αν υπάρχει τέτοια προτίμηση . Σε όλες τις περιπτώσεις φτάνει και περισσεύει ακόμη κι' αν δεν χρειαστούμε κάτι άλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Ο 18 - 55 είναι υπεραρκετος στο ξεκίνημα , πρέπει στην διάρκεια να παραμείνει ακόμη και σαν βοηθητικός φακός και είναι αυτός που θα δείξει τι χρειαζόμαστε πιο πέρα , αν αυτό δλδ είναι κάτι για πιο κοντά η πιο μακριά , αν υπάρχει τέτοια προτίμηση . Σε όλες τις περιπτώσεις φτάνει και περισσεύει ακόμη κι' αν δεν χρειαστούμε κάτι άλλο .

Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά. Πάντως σε βάθος χρόνου δε σκοπεύω να μείνω μόνο με αυτόν, αλλά θέλω να δουλέψω και με άλλους φακούς. Με κεντρίζει πολύ το ενδιαφέρον η αλλαγή προοπτικής μέσω διαφορετικών φακών. 

Επεξ/σία από ostvarivanje
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά. Πάντως σε βάθος χρόνου δε σκοπεύω να μείνω μόνο με αυτόν, αλλά θέλω να δουλέψω και με άλλους φακούς. Με κεντρίζει πολύ το ενδιαφέρον η αλλαγή προοπτικής μέσω διαφορετικών φακών. 

    Είμαι βέβαιος πως το ξεκίνημα με τον παρεξηγημένο κιτ 18 - 55 θα δείξει το δρόμο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Είμαι βέβαιος πως το ξεκίνημα με τον παρεξηγημένο κιτ 18 - 55 θα δείξει το δρόμο .

Πάντως, με την NEX και τον 16-50 δεν είμαι σίγουρος πού θα ήθελα να κινηθώ. Πιο πολύ μου αρέσουν οι υπερευρυγώνιες λήψεις, ειδικά σε τοπία με θάλασσα, αλλά θέλω και κάποιες λεπτομέρειες πάνω από 100mm (περίπου). Για αυτό ρωτούσα για all around φακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Πάντως, με την NEX και τον 16-50 δεν είμαι σίγουρος πού θα ήθελα να κινηθώ. Πιο πολύ μου αρέσουν οι υπερευρυγώνιες λήψεις, ειδικά σε τοπία με θάλασσα, αλλά θέλω και κάποιες λεπτομέρειες πάνω από 100mm (περίπου). Για αυτό ρωτούσα για all around φακό. 

    Οι all round λύσεις υπάρχουν , πχ ένας 18 - 400 !!! το κύριο γνώρισμα τους είναι πως αποτελούν μια καλή λύση που θα καλύψει τις ανάγκες ενός ταξιδιού αναψυχής . Δεν θέλει κάποιος να μπει στο λούκι του βάλε βγάλε , λογικό κι' αυτό . Κάποιος περισσότερο ενασχολουμενος , δεν περιμένει σε ένα τέτοιο ταξίδι να καλύψει τα πάντα εστιακά , ούτε και το επιθυμεί . Έχοντας κατασταλάξει στο εστιακό μήκος που του αρέσει να δουλεύει , θα αρκεστεί σ' αυτό και θα αφήσει στην άκρη τις άσκοπες αναζητήσεις που θα του φανε τον χρόνο .

   Αυτός που δεν έχει κατασταλάξει εστιακά θα ψάχνεται να καλύψει από την άλλη άκρη του κόσμου το Σινικό Τείχος , την άλλη στιγμή θα προσπαθεί να αποτυπώσει το πορτραίτο της επίσημης αγαπημένης με φόντο το όρος Φούτζι κλπ . Καταλαβαίνετε πως δύο καρπούζια σε μια μασχάλη δεν χωράνε .

  Σήμερα θα έλεγα πως θα μου έφτανε ένας 55 - 200 για κάτι τέτοιο , φυσικά αυτό είναι που καλύπτει εμένα , όχι εσάς .

   Πιθανόν να έπαιρνα μαζί μου και μια μηχανή ακόμη , λέω πιθανόν , σε κόμπακτ μορφή που θα με κάλυπτε σε πιο wide λήψεις και πιο instant μορφής .

  Αυτα έρχονται με τον χρόνο , όταν με το καλό ξεπεραστούν οι αρχικές αναζητήσεις περί σωμάτων , ασωμάτων , φακών , εταιρειών .... και γνωρίζουμε πλέον ότι μπορεί να γίνει η δουλειά με πολλούς τρόπους .

  

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Ερώτηση: Γιατί να μη στέκεσαι πιο μακριά και να βαράς με τηλεφακό π.χ. στα 300-400 mm equivalent full frame; Και λιγότερο crop, και καλύτερη απομόνωση του εντόμου, και πιο φωτεινό διάφραγμα ενδεχομένως, αφού ο φακός δεν θα τερματίζει σε σχέση με έναν μεσαίο ζουμ.

Το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι η απομόνωση θέματος που είναι εύκολη σε macro, αλλά το αντίθετο: το πολύ μικρό βάθος πεδίου (γι’ αυτό κάποιοι καταφεύγουν σε focus stacking).

οι τηλεφακοί είναι χρήσιμοι στο macro για το λόγο που αναφέρεις (μπορείς να σταθείς πιο μακρυά) αλλά τελικά το πόσο μακρυά μπορείς να σταθείς εξαρτάται πάντα και από το τι μεγέθυνση μπορείς να πετύχεις στη συγκεκριμένη απόσταση με το συγκεκριμένο φακό. Και ακολούθως το τι crop θα κάνεις είναι συνέπεια της μεγέθυνσης που θα πετύχεις. Εμπειρικά, ένας Nikkor 55-300mm που έχω με magnification ratio 1:4, υστερεί σαφώς σε σχέση με έναν Sigma 18-250mm με magnification ratio 1:2,9 στο macro και αυτός με τη σειρά του υστερεί σε σχέση με έναν Nikkor 105mm 1:1 (με τον οποίο βγήκε η φωτογραφία του εντόμου σε πτήση).

6 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Φίλε πραγματικά τέτοιο λιβάνισμα δεν έχω ξαναδεί. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τρολλάρεις άγρια. Τι αναλύσεις και παλινδρομίσεις είναι αυτές; Σήμερα κλίνω στην νικον, αύριο κλίνω στην κάνον, ατέρμονες συζητήσεις χωρίς νόημα. Οποιοσδήποτε φυσιολογικός θα είχε ήδη αγοράσει και θα φωτογράφιζε ήδη.

🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂

7 ώρες πριν, RTW4ever είπε

ζουμ με τον 55-250 μου, και κάδρο μόνο στον πελεκάνο, εκμεταλλευόμενος το φως από την λάμπα.

Για τον 55-250 IS STM μιλάμε; Καλός φακός, τον έχω δοκιμάσει σε μια 200D φίλου. Συμπαθητικό macro, όχι κάτι φοβερό (έχω υλικό από αυτόν). Μου άρεσε η ομαλότητα και ταχύτητα του συστήματος εστίασης. Και φοβερό value for money!

5 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Δεν ξέρω στις nikon τι παίζει, μάλλον θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

 

5 ώρες πριν, babisskg είπε

Το USM δεν είναι παρά ένα Ultra Silent Motor στον φακό .

Δε νομίζω ότι στις Nikon υπάρχει κάτι τόσο εξελιγμένο. Το σύστημα λέγεται είναι απίστευτα γρήγορο. Πιο γρήγορο από όσο μπορείς να βλεφαρίσεις.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

 

Δε νομίζω ότι στις Nikon υπάρχει κάτι τόσο εξελιγμένο. Το σύστημα λέγεται είναι απίστευτα γρήγορο. Πιο γρήγορο από όσο μπορείς να βλεφαρίσεις.

SWM λέγεται το αντίστοιχο σύστημα στις Nikon. Το βρίσκεις στους φακούς Nikkor με χρυσό δαχτυλίδι ή όσους έχουν στην ονομασία την ένδειξη " AF-S".

Και εφοσον είναι good enough για Ολυμπιακούς και τσιτάχ στην άγρια φύση, είναι good enough για τον καθένα.

Στα pro μοντέλα των Canon/Nikon με τους αντίστοιχους pro φακούς το σύστημα αυτόματης εστίασης είναι τόσο γρήγορο, ακριβές και αξιόπιστο που πιο πιθανό είναι να επιλέξει λάθος παραμέτρους παρακολούθησης θέματος ο μη έμπειρος φωτογράφος παρά να μπερδευτεί ο αλγόριθμος του tracking.

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Το πραγματικό πρόβλημα δεν είναι η απομόνωση θέματος που είναι εύκολη σε macro, αλλά το αντίθετο: το πολύ μικρό βάθος πεδίου (γι’ αυτό κάποιοι καταφεύγουν σε focus stacking).

οι τηλεφακοί είναι χρήσιμοι στο macro για το λόγο που αναφέρεις (μπορείς να σταθείς πιο μακρυά) αλλά τελικά το πόσο μακρυά μπορείς να σταθείς εξαρτάται πάντα και από το τι μεγέθυνση μπορείς να πετύχεις στη συγκεκριμένη απόσταση με το συγκεκριμένο φακό. Και ακολούθως το τι crop θα κάνεις είναι συνέπεια της μεγέθυνσης που θα πετύχεις. Εμπειρικά, ένας Nikkor 55-300mm που έχω με magnification ratio 1:4, υστερεί σαφώς σε σχέση με έναν Sigma 18-250mm με magnification ratio 1:2,9 στο macro και αυτός με τη σειρά του υστερεί σε σχέση με έναν Nikkor 105mm 1:1 (με τον οποίο βγήκε η φωτογραφία του εντόμου σε πτήση).

🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂

Για τον 55-250 IS STM μιλάμε; Καλός φακός, τον έχω δοκιμάσει σε μια 200D φίλου. Συμπαθητικό macro, όχι κάτι φοβερό (έχω υλικό από αυτόν). Μου άρεσε η ομαλότητα και ταχύτητα του συστήματος εστίασης. Και φοβερό value for money!

Δε νομίζω ότι στις Nikon υπάρχει κάτι τόσο εξελιγμένο. Το σύστημα λέγεται είναι απίστευτα γρήγορο. Πιο γρήγορο από όσο μπορείς να βλεφαρίσεις.

    Ποτέ μη λες ποτέ ........ Nikon 28 - 70 f 2.8 απίστευτα γρήγορος σε σημείο να κλαίς που δεν έχεις λεφτά να τον αγοράσεις ...... και δεν σου το λέω επειδή χρησιμοποιώ Nikon , άλλωστε είχα και Canon ....... εγώ τουλάχιστον δεν ντρέπομαι να ομολογήσω πως ακόμη κλαίω ......

1 λεπτό πριν, MAFAKA είπε

SWM λέγεται το αντίστοιχο σύστημα στις Nikon. Το βρίσκεις στους φακούς Nikkor με χρυσό δαχτυλίδι ή όσους έχουν στην ονομασία την ένδειξη " AF-S".

Και εφοσον είναι good enough για Ολυμπιακούς και άγρια φύση, είναι good enough για τον καθένα.

Στα pro μοντέλα των Canon/Nikon με τους αντίστοιχους pro φακούς το σύστημα αυτόματης εστίασης είναι τόσο γρήγορο, ακριβές και αξιόπιστο που πιο πιθανό είναι να επιλέξει λάθος παραμέτρους παρακολούθησης θέματος ο φωτογράφος παρά να μπερδευτεί ο αλγόριθμος του tracking.

   Έτσι και καλύτερα !

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...