Προς το περιεχόμενο

Τι πρωτότυπο; Αγορά πρώτης dslr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ναι, κατάλαβα. Απάντησα ήδη σε αυτό. Δε βγήκε με burst mode.

Το θέμα με τα έντομα είναι ότι στο macro θες μεγάλο βάθος πεδίου. Και αναγκαστικά παίζεις με διαφράγματα όχι μεγαλύτερα από f11. Μπορούσα φυσικά να ανεβάσω το ISO, αλλά δεν ήθελα 😋. Βγήκε με ISO 100.

Ρε θηρίο το πετυχες με μια λήψη; Μπράβο θεωρούσα ότι είναι πολύ πολύ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο σε ιπτάμενο αντικείμενο! 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ρε θηρίο το πετυχες με μια λήψη; Μπράβο θεωρούσα ότι είναι πολύ πολύ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο σε ιπτάμενο αντικείμενο! 🙂

Λοιπον. Η Wildlife photo δεν ειναι καθολου μα καθολου ευκολη και θελει υπομονη, επιμονη και τυχη (εκτος απο καλο εξοπλισμο). Επισης βασικοτατο θελει εμπειρια πανω στο θεμα φωτογραφισης σου (οπως και το action). Θελει να εισαι ενα βημα πριν. Δεν ακολουθεις αλλα προηγεισαι της κινησης (τουλαχιστον αυτο προσπαθεις να κανεις). Ολα ειναι ετσι λιγοτερο δυσκολα (ευκολα δεν τα λες).

——

Χαρακτηριστικο παραδειγμα η παρακατω φωτο που βγηκε μετα απο περιπου 4.200 ωρες σε 6 χρονια και μετα απο 720.000 φωτο!!!

 6E9B6058-F591-4224-A134-9C1E835408CC.jpeg.60cb66be1d68c19cb6d414e42c56f8b6.jpeg

By his count, it took him 4,200 hours and 720,000 photos to get a perfect shot of a Kingfisher diving straight into the water without a single splash.

https://www.boredpanda.com/perfect-kingfisher-dive-photo-wildlife-photography-alan-mcfadyen/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic
 

Ειναι αυτο που λεω καθε φορα. Την φωτογραφια την εχει φανταστει ηδη ο φωτογραφος στο μυαλο του πριν να πατησει το κλικ. Μετα απλα προσπαθει να το πετυχει. Οχι το αναποδο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ρε θηρίο το πετυχες με μια λήψη; Μπράβο θεωρούσα ότι είναι πολύ πολύ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο σε ιπτάμενο αντικείμενο! 🙂

Είναι δύσκολο. Βασικά δε θέλει μόνο γνώσεις φωτογραφίας. Αλλά και γνώση των συνηθειών του είδους που προσπαθείς να φωτογραφίσεις, υπομονή (ειδικά όσον αφορά τα έντομα, η μέγιστη δραστηριότητά τους είναι μεσημέρι με ντάλα ήλιο, οπότε πρέπει να ετοιμάζεσαι για αρκετό ιδρώτα) και φυσικά κάποιο βασικό εξοπλισμό. Σημαντικό εδώ είναι να πούμε ότι χωρίς όραση από το σκόπευτρο η φωτογραφία αυτή είναι σχεδόν αδύνατο να βγει.Το έντομο πετούσε λίγα μέτρα μακρυά, σε περιβάλλον όπου το contrast του background δε βοηθά την εστίαση (ένα κινητό θα ψαχνόταν ακόμα να το εστιάσει) η εστιακή απόσταση ήταν 105mm και έγινε σημαντικό κροπάρισμα. Υπό τέτοιες συνθήκες με κινητό είναι απίθανο να βγάλεις τέτοιες φωτογραφίες.

Τώρα, αν και θεωρώ το οπτικό σκόπευτρο πιο χρήσιμο από το laggy ηλεκτρονικό, έχω δει φωτογραφίες κάποιου με Olympus OM-D M1 εντόμων σε πτήση, που κάνουν τις δικές μου να μοιάζουν σαν κακό αστείο. Εκεί το σύστημα m43 έχει κάποια εγγενή πλεονεκτήματα: ελαφρύ (βασικό για πολύωρες εξορμήσεις) καλούς φακούς, μεγαλύτερο βάθος πεδίου, πιο ζουμαρισμένο κάδρο για την ίδια εστιακή απόσταση.

Παραθέτω εδώ κάποιες φωτογραφίες από τον χρήστη / συμπατριώτη μας με την Olympus OM-D M1 mark2 που ανέφερα και πείτε μου τώρα όχι μόνο αν αυτό βγαίνει με κινητό, αλλά κι αν κάποιος χωρίς πραγματικό μεράκι μπορεί να το βγάλει με οποιοδήποτε εξοπλισμό:

https://www.flickr.com/photos/134663011@N08/albums/72157669710406338/with/48132319556/

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2020 στις 10:10 ΠΜ, petasis είπε

Άλλο παράδειγμα: Πρώτη φορά στην ζωή σου βλέπεις πελεκάνο, νύχτα, και κάθεται πάνω στον στύλο φωτισμού του δρόμου, ακριβώς πάνω από την λάμπα φωτισμού. Τι κάνεις;

Θέλω να τονίσω ότι δυστυχώς οι κατασκευαστές dslr δεν θέλουν να βελτιωθούν (για αστείους λόγους), οπότε κρατάτε μικρό καλάθι. Έχουν ήδη μείνει τρομερά πίσω τεχνολογικά.

Αντί να ψάχνω τι άλλαξε από την 7200 στην 7500, θα ήθελα να μάθω τι μπορώ να τραβήξω με την 7500 που δεν μπορούσα με την 7200. (Τίποτα). Οπότε για πιο καινούργιο μοντέλο μιλάμε;

Τώρα αλήθεια απαντάς ε; Έχει πολλούς φακούς κάτω από 2.8 με σταθεροποίηση; Ή θα τραβάμε και θα κάνουμε προσευχή μην  βγήκε κουνημένη;

Φυσικά και υπάρχουν 3/4 (και πολλά κινητά) που θα βγάλουν την φωτογραφία εκεί που η dslr των canon/nikon δεν, επιβεβαιώνεις αυτό που λέω.

Άλλος πανάσχετος Νικόλας μας βρήκε!

Για να σε βοηθήσω, ζουμ με τον 55-250 μου, και κάδρο μόνο στον πελεκάνο, εκμεταλλευόμενος το φως από την λάμπα.

Αυτό βέβαια στην περίπτωση που βρω φωτογραφικό ενδιαφέρον στο σκηνικό που περιγράφεις, που δεν...

Έλεος δηλαδή με τους άσχετους κινητάκηδες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ρε θηρίο το πετυχες με μια λήψη; Μπράβο θεωρούσα ότι είναι πολύ πολύ δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο σε ιπτάμενο αντικείμενο! 🙂

Δεν είναι από τεχνικής πλευράς. Στις Canon λέγεται usm και εστιάζει προτού εστιάσει το μάτι σου!

Είναι δύσκολο από πλευράς θέματος, όπως λέει ο φίλος που τράβηξε τη φωτό, δηλαδή είναι δύσκολο να βάλεις το έντομο στο κάδρο και στη γωνία λήψης που θες.

Είναι απολύτως γελοίο να μιλάμε για κινητά σε αυτό το πλαίσιο συζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wicked_d είπε

Δες την Canon 250D body only με τον 50mm. f1.8 και είσαι jet. 

Σε εμένα αναφέρεσαι; Γιατί σκέφτομαι περισσότερο την Canon 800D αλλά και την Nikon D5600. Πάντως από ό,τι βλέπω τις τιμές στο skroutz από τον Μάρτιο - Απρίλιο και μετά ανέβηκαν αρκετά. Και  θεωρώ ότι ίσως δεν είναι καλή περίοδος για αγορά, εκτός αν προκύψει καμία προσφορά. Σε Black Friday μπορείς να πετύχεις καλές προσφορές ή δεν αγγίζει τον τομέα των DSLR;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Είναι δύσκολο. Βασικά δε θέλει μόνο γνώσεις φωτογραφίας. Αλλά και γνώση των συνηθειών του είδους που προσπαθείς να φωτογραφίσεις, υπομονή (ειδικά όσον αφορά τα έντομα, η μέγιστη δραστηριότητά τους είναι μεσημέρι με ντάλα ήλιο, οπότε πρέπει να ετοιμάζεσαι για αρκετό ιδρώτα) και φυσικά κάποιο βασικό εξοπλισμό. Σημαντικό εδώ είναι να πούμε ότι χωρίς όραση από το σκόπευτρο η φωτογραφία αυτή είναι σχεδόν αδύνατο να βγει.Το έντομο πετούσε λίγα μέτρα μακρυά, σε περιβάλλον όπου το contrast του background δε βοηθά την εστίαση (ένα κινητό θα ψαχνόταν ακόμα να το εστιάσει) η εστιακή απόσταση ήταν 105mm και έγινε σημαντικό κροπάρισμα. Υπό τέτοιες συνθήκες με κινητό είναι απίθανο να βγάλεις τέτοιες φωτογραφίες.

Τώρα, αν και θεωρώ το οπτικό σκόπευτρο πιο χρήσιμο από το laggy ηλεκτρονικό, έχω δει φωτογραφίες κάποιου με Olympus OM-D M1 εντόμων σε πτήση, που κάνουν τις δικές μου να μοιάζουν σαν κακό αστείο. Εκεί το σύστημα m43 έχει κάποια εγγενή πλεονεκτήματα: ελαφρύ (βασικό για πολύωρες εξορμήσεις) καλούς φακούς, μεγαλύτερο βάθος πεδίου, πιο ζουμαρισμένο κάδρο για την ίδια εστιακή απόσταση.

Παραθέτω εδώ κάποιες φωτογραφίες από τον χρήστη / συμπατριώτη μας με την Olympus OM-D M1 mark2 που ανέφερα και πείτε μου τώρα όχι μόνο αν αυτό βγαίνει με κινητό, αλλά κι αν κάποιος χωρίς πραγματικό μεράκι μπορεί να το βγάλει με οποιοδήποτε εξοπλισμό:

https://www.flickr.com/photos/134663011@N08/albums/72157669710406338/with/48132319556/

Ερώτηση: Γιατί να μη στέκεσαι πιο μακριά και να βαράς με τηλεφακό π.χ. στα 300-400 mm equivalent full frame; Και λιγότερο crop, και καλύτερη απομόνωση του εντόμου, και πιο φωτεινό διάφραγμα ενδεχομένως, αφού ο φακός δεν θα τερματίζει σε σχέση με έναν μεσαίο ζουμ.

11 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Σε εμένα αναφέρεσαι; Γιατί σκέφτομαι περισσότερο την Canon 800D αλλά και την Nikon D5600. Πάντως από ό,τι βλέπω τις τιμές στο skroutz από τον Μάρτιο - Απρίλιο και μετά ανέβηκαν αρκετά. Και  θεωρώ ότι ίσως δεν είναι καλή περίοδος για αγορά, εκτός αν προκύψει καμία προσφορά. Σε Black Friday μπορείς να πετύχεις καλές προσφορές ή δεν αγγίζει τον τομέα των DSLR;

Φίλε πραγματικά τέτοιο λιβάνισμα δεν έχω ξαναδεί. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τρολλάρεις άγρια. Τι αναλύσεις και παλινδρομίσεις είναι αυτές; Σήμερα κλίνω στην νικον, αύριο κλίνω στην κάνον, ατέρμονες συζητήσεις χωρίς νόημα. Οποιοσδήποτε φυσιολογικός θα είχε ήδη αγοράσει και θα φωτογράφιζε ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Φίλε πραγματικά τέτοιο λιβάνισμα δεν έχω ξαναδεί. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τρολλάρεις άγρια. Τι αναλύσεις και παλινδρομίσεις είναι αυτές; Σήμερα κλίνω στην νικον, αύριο κλίνω στην κάνον, ατέρμονες συζητήσεις χωρίς νόημα. Οποιοσδήποτε φυσιολογικός θα είχε ήδη αγοράσει και θα φωτογράφιζε ήδη.

Το αν δεν έχεις ξαναδεί τέτοιο λιβάνισμα αφορά αποκλειστικά εσένα και δε με ενδιαφέρει. Ο καθένας λειτουργεί με δικούς του όρους και αυτός παίρνει τις αποφάσεις και όχι το τι θέλει κάποιος σε κάποιο φόρουμ. Αν το θεωρείς τρολάρισμα μπορείς να μη συμμετέχεις. Μάθαμε τώρα, όποιος δεν κάνει αυτό που πιστεύουμε εμείς ότι είναι σωστό σημαίνει ότι τρολάρει. Με αποκαλείς και μη φυσιολογικό χωρίς να με γνωρίζεις. Το τι θα έκανε ο καθένας, αν θα φωτογράφιζε ή όχι θα το αποφάσιζε ο ίδιος, όχι εσύ!

Και από τη στιγμή που ενοχλείσαι τόσο πολύ (και όποιος άλλος ενοχλείται βασικά), μπορείς να πας στο επόμενο θέμα, δεν υπάρχει λόγος να σχολιάζεις εδώ χωρίς να προσφέρεις κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Ερώτηση: Γιατί να μη στέκεσαι πιο μακριά και να βαράς με τηλεφακό π.χ. στα 300-400 mm equivalent full frame; Και λιγότερο crop, και καλύτερη απομόνωση του εντόμου, και πιο φωτεινό διάφραγμα ενδεχομένως, αφού ο φακός δεν θα τερματίζει σε σχέση με έναν μεσαίο ζουμ.

Φίλε πραγματικά τέτοιο λιβάνισμα δεν έχω ξαναδεί. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι τρολλάρεις άγρια. Τι αναλύσεις και παλινδρομίσεις είναι αυτές; Σήμερα κλίνω στην νικον, αύριο κλίνω στην κάνον, ατέρμονες συζητήσεις χωρίς νόημα. Οποιοσδήποτε φυσιολογικός θα είχε ήδη αγοράσει και θα φωτογράφιζε ήδη.

Ελα. Ολοι μας τα εχουμε περασει αυτα. Και τα περναμε ακομη κατα περιοδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Δεν είναι από τεχνικής πλευράς. Στις Canon λέγεται usm και εστιάζει προτού εστιάσει το μάτι σου!

Είναι δύσκολο από πλευράς θέματος, όπως λέει ο φίλος που τράβηξε τη φωτό, δηλαδή είναι δύσκολο να βάλεις το έντομο στο κάδρο και στη γωνία λήψης που θες.

Είναι απολύτως γελοίο να μιλάμε για κινητά σε αυτό το πλαίσιο συζήτησης.

Αυτό το usm υπάρχει μόνο στις dslr της canon; Όχι στις mirrorless της; (Λες να υπάρχει στην m100 να γελάσω;;;; ) .Δεν ξέρω από τεχνικής πλευράς με την canon αν είναι σχετικά βατό, με την παλιά fuji μου x-e2 δεν παίζει να βγάλεις τέτοια φώτο. Δεν έχει τέτοιο σύστημα εστίασης που να πιάσει έντομο έτσι.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό το usm υπάρχει μόνο στις dslr της canon; Δεν ξέρω από τεχνικής πλευράς με την canon αν είναι σχετικά βατό, με την παλιά fuji μου x-e2 δεν παίζει να βγάλεις τέτοια φώτο. Δεν έχει τέτοιο σύστημα εστίασης που να πιάσει έντομο έτσι.

Υπάρχει στους ακριβούς φακούς της canon. Εγώ έχω σε crop τον 15-85. Φυσικά το έχουν και όλοι οι L. Δεν ξέρω στις nikon τι παίζει, μάλλον θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Η διαφορά σε ταχύτητα εστίασης από τα άλλα συστήματα είναι τρελλή, πχ με το stm της canon. Δεν το πιστεύεις μέχρι να το πιάσεις στα χέρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Σε εμένα αναφέρεσαι; Γιατί σκέφτομαι περισσότερο την Canon 800D αλλά και την Nikon D5600. Πάντως από ό,τι βλέπω τις τιμές στο skroutz από τον Μάρτιο - Απρίλιο και μετά ανέβηκαν αρκετά. Και  θεωρώ ότι ίσως δεν είναι καλή περίοδος για αγορά, εκτός αν προκύψει καμία προσφορά. Σε Black Friday μπορείς να πετύχεις καλές προσφορές ή δεν αγγίζει τον τομέα των DSLR;

   Στις black περιόδους , βγαίνουν σε προσφορά τα entry level συστήματα συνήθως και κάποια από τα μεγάλα που βρίσκονται στο όριο της απόσυρσης , λόγω παρουσίασης νεότερου μοντέλου , επίσης οι μεγάλες φίρμες αποφεύγουν να βγάζουν όλες το ίδιο μοντέλο ώστε να μην μπορεί να γίνει σύγκριση στις τιμές .

  Αν λοιπόν είχα καταλήξει ουσιαστικά σε κάτι πολύ συγκεκριμένο , τότε ναι , θα περίμενα .

13 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αυτό το usm υπάρχει μόνο στις dslr της canon; Όχι στις mirrorless της; (Λες να υπάρχει στην m100 να γελάσω;;;; ) .Δεν ξέρω από τεχνικής πλευράς με την canon αν είναι σχετικά βατό, με την παλιά fuji μου x-e2 δεν παίζει να βγάλεις τέτοια φώτο. Δεν έχει τέτοιο σύστημα εστίασης που να πιάσει έντομο έτσι.

  Το USM δεν είναι παρά ένα Ultra Silent Motor στον φακό .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

   Στις black περιόδους , βγαίνουν σε προσφορά τα entry level συστήματα συνήθως και κάποια από τα μεγάλα που βρίσκονται στο όριο της απόσυρσης , λόγω παρουσίασης νεότερου μοντέλου , επίσης οι μεγάλες φίρμες αποφεύγουν να βγάζουν όλες το ίδιο μοντέλο ώστε να μην μπορεί να γίνει σύγκριση στις τιμές .

  Αν λοιπόν είχα καταλήξει ουσιαστικά σε κάτι πολύ συγκεκριμένο , τότε ναι , θα περίμενα .

  Το USM δεν είναι παρά ένα Ultra Silent Motor στον φακό .

καμία σχέση, ultrasonic σημαίνει, και είναι απίστευτα ταχύ στην εστίαση. Αν δεν το έχεις, δεν ξέρεις τι χάνεις σε action photography.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, RTW4ever είπε

καμία σχέση, ultrasonic σημαίνει, και είναι απίστευτα ταχύ στην εστίαση. Αν δεν το έχεις, δεν ξέρεις τι χάνεις σε action photography.

   Δεν φταίω εγώ ........ 😂😂😂 ...... USM είπε ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...