Προς το περιεχόμενο

Τι πρωτότυπο; Αγορά πρώτης dslr!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Πάντως υπάρχουν μια χαρά μηχανάρες που δεν χρειάζονται ούτε καν σταθεροποίηση (κατά πάσα πιθανότητα) για να φωτογραφήσουν τον συγκεκριμένο πελεκάνο ή το άλλο στην Πόλη.

Sony A7S η τρίτη της έκδοση κάνει απίθανα πράγματα σε low ligh-high iso καταστάσεις. Όποιος χρειάζεται τα σκάει και παίρνει.

   Για την Sony έχοντας αρκετά κακή εμπειρία από το ζήτημα του service δεν θέλω να ξανακουσω , όμως αυτό δεν σημαίνει πως τα μηχανήματα είναι άχρηστα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 238
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Για την Sony έχοντας αρκετά κακή εμπειρία από το ζήτημα του service δεν θέλω να ξανακουσω , όμως αυτό δεν σημαίνει πως τα μηχανήματα είναι άχρηστα . 

Λυπάμαι που είχες άσχημη εμπειρία με την συγκεκριμένη μάρκα. Δεν είναι αγαπημένη μου (fuji κυκλοφορώ) αλλά δεν μπορώ να μην εκθειάσω αισθητήρες, απίθανο autofocus, και στην περίπτωση της a7s απόδοση στα υψηλά iso από άλλο πλανήτη. Μια sony τηλεόραση έχω και ελπίζω να μην χρειαστώ το service τους. 🙂 

Παρόλα αυτά είμαι σίγουρος ότι την δουλειά εκεί στα σκοτεινά στον πελεκάνο θα την έκανε καλύτερα από κάθε άλλη full frame αυτή την στιγμή. Δεν έχεις και καμιά όμορφη φωτογραφία πελεκάνου βρε συ; Ρίξε καμιά. Έχεις στο άλλο θέμα να μας βάλεις αρκετές ώρες και απολαμβάνω να βλέπω τις φωτογραφίες σου.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Άλλο παράδειγμα: Πρώτη φορά στην ζωή σου βλέπεις πελεκάνο, νύχτα, και κάθεται πάνω στον στύλο φωτισμού του δρόμου, ακριβώς πάνω από την λάμπα φωτισμού. Τι κάνεις;

Θέλω να τονίσω ότι δυστυχώς οι κατασκευαστές dslr δεν θέλουν να βελτιωθούν (για αστείους λόγους), οπότε κρατάτε μικρό καλάθι. Έχουν ήδη μείνει τρομερά πίσω τεχνολογικά.

Αντί να ψάχνω τι άλλαξε από την 7200 στην 7500, θα ήθελα να μάθω τι μπορώ να τραβήξω με την 7500 που δεν μπορούσα με την 7200. (Τίποτα). Οπότε για πιο καινούργιο μοντέλο μιλάμε;

Τώρα αλήθεια απαντάς ε; Έχει πολλούς φακούς κάτω από 2.8 με σταθεροποίηση; Ή θα τραβάμε και θα κάνουμε προσευχή μην  βγήκε κουνημένη;

Φυσικά και υπάρχουν 3/4 (και πολλά κινητά) που θα βγάλουν την φωτογραφία εκεί που η dslr των canon/nikon δεν, επιβεβαιώνεις αυτό που λέω.

Δηλαδη ρε φιλαρακι αν δεις πελεκανο πανω σε λαμπα φωτισμου και εχεις το κινητο αντι για την dslr τι ακριβως θα κανεις? Εγω ξερω τι θα κανω με την dslr, εσυ προφανως και δεν ξερεις. Η δικη σου ελλειψη γνωσεων και ικανοτητας δεν κανει τις dslr να ειναι πισω τεχνολογικα, αλλα εσενα πισω σε θεμα τεχνογωνσιας. Αλλα για πες μας εσυ με το κινητο τι θα κανεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, darefail είπε

Όχι όχι, δεν θέλω να κριθεί ο φωτογράφος, αλλά καθαρά η μηχανή σε εκτυπωμένη φωτογραφία.

Μονο σε τριποδα και με τις ιδιες ρυθμισεις τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, petasis είπε

Εγώ είμαι της γνώμης ότι οι φωτογραφικές (όλες) είναι τεχνολογικά πίσω. Δεν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε. Είναι φτιαγμένες να ταλαιπωρούν και να περιορίζουν τον χρήστη.

Ειδικά αν σου αρέσει να τραβάς μετά το ηλιοβασίλεμα, την πάτησες. Αντί να κάνουν τα πάντα να βοηθήσουν τον φωτογράφο, δίνοντας λύσεις με οπτική σταθεροποίηση και φωτεινούς φακούς, αν θες κάτω από 2.8 καλά κρασιά.

Όταν φτάνεις να προσπαθείς 20 λεπτά να βγάλεις κάτι με τα 2000 ευρώ που θεωρητικά "κάνουν παπάδες", και τελικά τραβάς με το κινητό (!), κάτι δεν πάει καλά.

Για βγάλτο αυτό με το κινητό. Σημείωσε ότι την έβγαλα με μια DSLR της πλάκας (D3300) με πρωτόγονο σύστημα εστίασης.

Aeshna isoceles.jpg

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Για βγάλτο αυτό με το κινητό. Σημείωσε ότι την έβγαλα με μια DSLR της πλάκας (D3300) με πρωτόγονο σύστημα εστίασης.

Aeshna isoceles.jpg

Πετάει δεν είναι σε λουλούδι;;;; Με burst mode υποθέτω; Και πάλι μάλλον το έχεις πολύ με το panning φιλτατε! Εύγε. Εγώ την κόρη μου δυσκολεύομαι να ακολουθήσω εσύ κυνηγάς τα έντονα. Μωρέ μπράβο!

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

 Θυμάμαι τις " κριτικές " που άφηναν προβληματισμούς σχετικά με το ότι είχε ένα slot αντί για δύο . Ναχαμε να λέγαμε .

Το πιο ενοχλητικό στην 7500 δεν είναι το 1 slot, αλλά οτι δεν μπορεί να πάρει grip πλέον που είναι φοβερά ενοχλητικό σε κάποιες περιπτώσεις (φυσικά τους περισσότερους δεν θα τους απαχολήσει ποτέ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

1) ΟΧΙ. Απλα αναφερω το ξεκαθαρα δυνατο της σημειο σε σχεση με τις Canon. Απο εκει και περα ειναι στο ιδιο επιπεδο με τις Canon γενικα. Θα ελεγα οτι εχει και καλυτερο AF οταν χρησιμοποιεις το Viewfinder ενω εχει χειροτερο οταν χρησιμοποιεις την οθονη. Αλλους τους βολευουν και σαν πιασιμο, χειριστηρια, menu οι Canon αλλους οι Nikon επισης.

2) Πληρης σειρα φακων θα βρεις παντου. Απλα καποιοι προτιμουν την σειρα της Canon κυριως σε ευρυγωνιους.

3) Ο νεότερος επεξεργαστης σημαινει επισης πιο γρηγορη επεξεργασια του jpg (ισως και καλυτερη), πιο γρηγορη επεξεργασια των δεδομενων φωτογραφησης (πχ φωτομετρηση, επιλογη ISO κλπ).

Εχω DSLR μια παλιοτερη D7000. Ηταν υποθετικο. Οι δικες μου αναγκες ειναι τελειως διαφορετικες και ακριβες δυστυχως. Μου αρεσει η action photo οποτε θελω ακριβους tele φωτεινους φακους και ακριβο σωμα, καλη low light αποδοση με μεγαλο buffer και καλο AF. Πχ D500! Ενας λογος που με εχει αποτρεψει πολλες φορες  απο την αγορα καποιων εξαιρετικων μεταχειρισμενων Pentax. Ακομη το σκεφτομαι....

Pentax οι οποιες παρεμπιπτωντως θα πρεπει να πω οτι ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΕΣ  μηχανες ακομη και οι entry level τους. Απλα το οικοσυστημα τους ειναι μικροτερο απο Nikon/Canon οποτε δεν βρισκεις τοσες επιλογες σε μεταχειρισμενο εξοπλισμο. 
 

4) Δεν υπαρχει οπως σου ειπα ανωτερη επιλογη. Υπαρχει επιλογη που ταιριαζει καλυτερα στα δικα σου θελω και αναγκες. Οποτε μονο εσυ μπορεις να απαντησεις σε κατι τετοιο. Οι λεπτομερειες αλλαζουν αλλα αυτες μονο εσυ μπορεις να τις αξιολογησεις.

1) Οκ, τώρα έγινε ξεκάθαρο. Εντάξει, για να εκφέρεις γνώμη πρέπει να χρησιμοποιήσεις και τις δύο εταιρείες και από λεγόμενα στα φόρουμς υπάρχουν και χρήστες που πήγαν από τη μια στην άλλη και το ανάποδο. 

2) Αυτό με τους φακούς το έψαξα λίγο (γενικά μου αρέσει να κοιτάω φακούς) και βλέπω ότι και οι δύο εταιρείες έχουν και προσιτούς φακούς (φυσικά και ακριβούς). Με αυτή τη Sony ένας χαμός. Μεγάλες διαφορές βλέπω. Τέλος πάντων... Το έγραψα για τη περίπτωση που αργότερα αποφασίσω να πάρω κάποιον άλλο φακό για την NEX που έχω. 

3) Ναι αυτό για την επεξεργασία του jpg το έγραφα στα χαρακτηριστικά της 250D. Άρα γενικότερα έχεις μεγαλύτερη αμεσότητα (από τη στιγμή που όλα γίνονται πιο γρήγορα) να ασχοληθείς με το κάδρο. 

Οκ τώρα έγινε πλήρως κατανοητό. Εγώ νόμισα ότι αυτήν την περίοδο ψάχνεις και εσύ για κάποια μηχανή. Σίγουρα και οι φθηνές και οι ακριβές υλοποιήσεις (σε σώμα, φακούς ή άλλα αξεσουάρ) είναι ζήτημα γούστου και πού θέλει να πάει κάποιος. Εγώ προσωπικά πείραμα κάνω τώρα με την DSLR και μου τριβελίζει το μυαλό είναι αν κάνω καλά που θέλω να την αγοράσω ή δε θα έχω κάτι το διαφορετικό από την NEX που έχω ήδη. Σίγουρα το feeling είναι διαφορετικό αλλά...

4 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Εσύ τι λες; Είναι δυνατό να θέλουν να δείξουν ότι ένα μοντέλο έχει αδύναμο φλας;

Μα δεν το δείχνουν αυτοί αλλά το τεστ το έδειξε. Αυτοί βάζουν σημαία τη μεγαλύτερη αυτονομία.

3 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Τα πέρασα ολα αυτα για πολυ καιρό ψαχνοντας τις λεπτομέρειες και που κατέληξα; απλα χαθηκα σε αυτες..

Οπως είπε και ο @babisskg πιο πριν η ουσία είναι αλλού τελικα, στο να κρατάς ενα μηχάνημα να μπορέσεις να βγαλεις φωτογραφια..

Μέσα μου είχε φυτευτεί η D7500, αν και για κάποιο λόγο που δεν ξέρω ηθελα να μπλεξω με το οικοσύστημα της canon.

(Το μπλεγμενο μυαλο που λεμε)

Πισωγύρισμα ξεπισωγυρσιμα η αγορα dslr σήμερα δε ξερω αν ειναι, αλλα οσες mirorless κράτησα στο χερι δεν μου έκατσαν καλα οπως μια dslr.

Mirorless ηθελα απο την αρχή στο μυαλό μου αλλα τελικα δεν.

Μηχανικά μερη αρχαία τεχνολογία..ναι οκ..και;

Θα συνεχίσουν να κάνουν αυτο που κατασκευαστηκαν; Ναι.. για πολυ καιρό ακομα

Μα φακους κλπ; ολα κινούνται προς τη ταση των ml

Λες ομως να μη σε καλυψει η ηδη γκαμα nikon/canon; Με το παραπάνω..χρήμα να εχεις και φαντασία και δεν υπάρχει πάτος....

Ολα αυτα ειχα στο μυαλο μου και αφου ηδη το ειχα παρει απόφαση, μεσα μου κι ολας για την 7500 και εψαχνα/ηθελα να ακούσω ενα λογο να προτιμήσω καποιο entry μοντέλο αντι γ αυτη.

Δεν ηθελα να το κουρασω αλλο γιατι θα πέρναγε ο καιρός να χάνομαι στις λεπτομεριες αντι να κραταω κατι και να βγω εκε εξω να κανω αυτα που θελω.

Τελικα όταν ήρθε το μονο που με απασχολει οταν βγαινω για κλικ ειναι το καδρο μου, η γωνία μου, το βαρος που με προβληματιζε χαθηκε.

Την εβαλα κατευθείαν στο M, φίλος μου το φωτόμετρο, θα πεδευτω, θα βγαλω και πολλες σαπιες ναι αλλα θα μάθω..

Δεν νομίζω να είναι ακριβώς όπως τα λες, γιατί μπορεί να χάθηκες όπως λες, μπορεί να αλλοιθώριζε το μάτι σου προς Canon, αλλά την πήρες την 7500 που ήθελες. 

Πολύ ενδιαφέροντα και πολύ σωστά όλα αυτά που γράφεις και με βοηθούν αλλά πες μου λίγο πότε την απέκτησες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, and_64 είπε

Το πιο ενοχλητικό στην 7500 δεν είναι το 1 slot, αλλά οτι δεν μπορεί να πάρει grip πλέον που είναι φοβερά ενοχλητικό σε κάποιες περιπτώσεις (φυσικά τους περισσότερους δεν θα τους απαχολήσει ποτέ) 

    Ναι , δεν μπορώ να πω ούτε ναι , ούτε όχι στο grip . Εφόσον κάποιος χρειάζεται αποδεδειγμένα πρόσθετη ενέργεια , δε λέω τίποτα . Κάποιες φορές επειδή δεν προσφέρουν πολλά πράγματα σε λειτουργίες πέρα από το shutter είμαι διστακτικός .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimskeet2002 είπε

Δηλαδη αν δεις πελεκανο πανω σε λαμπα φωτισμου και εχεις το κινητο αντι για την dslr τι ακριβως θα κανεις?

Μπορεις να πάρεις τηλέφωνο και να πεις ειναι ενας πελεκάνος εδω πανω σε μια λάμπα φωτισμού. Κανε το αυτο με dslr.

 

@ostvarivanje

Τώρα, ουτε μηνας δεν είναι που μου ήρθε.

🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

 

@ostvarivanje

Τώρα, ουτε μηνας δεν είναι που μου ήρθε.

🙂

Α φρέσκια - φρέσκια! Σου εύχομαι να τη χαρείς όσο μπορείς περισσότερο και αν θες πες μου πόσο και από πού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ πολύ!  🙏🙏🙏

Φρεσκος στο άθλημα ναι!

 

Απο το λινκ της πρώτης σελίδας, απο εκει τη πηρα 

https://www.e-infin.com/eu/item/3329/nikon_d7500_digital_slr_camera_+_af-s_dx_18-140mm_f/3.5-5.6g_ed_vr_lens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Πετάει δεν είναι σε λουλούδι;;;; Με burst mode υποθέτω; Και πάλι μάλλον το έχεις πολύ με το panning φιλτατε! Εύγε. Εγώ την κόρη μου δυσκολεύομαι να ακολουθήσω εσύ κυνηγάς τα έντονα. Μωρέ μπράβο!

Ευχαριστώ! Ναι, πετάει. Το συγκεκριμένο οδοντόγναθο, αντίθετα με άλλα πιο τεμπέλικα, σπάνια σου κάνειτη χάρη να προσγειωθεί. Δε βγήκε με burst mode αλλά με manual mode, χρόνο 1/400, f13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ευχαριστώ! Ναι, πετάει. Το συγκεκριμένο οδοντόγναθο, αντίθετα με άλλα πιο τεμπέλικα, σπάνια σου κάνειτη χάρη να προσγειωθεί. Δε βγήκε με burst mode αλλά με manual mode, χρόνο 1/400, f13.

Ναι βρε με manual αλλά με πολλαπλές λήψεις πως να το πω διαφορετικά να καταλάβεις τι εννοώ, χμμ...ε πατάς το κουμπί λήψης και κάνει περισσότερες λήψεις η μηχανή όσο το έχεις πατημένο. Αυτό ρωτάω. Δεν έχει σχέση το burst mode με το P,A,S,M. Σε όλα αυτά δουλεύει... Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ. 🙂 

Στο μεταξύ πόσο γρήγορα χτυπάνε τα φτερά τους ρε σεις, 1/400 και πάλι τα φτερά δεν είναι πεντακάθαρα, έχουν ελάχιστη κίνηση!!! Απίθανα πλασματάκια...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ναι βρε με manual αλλά με πολλαπλές λήψεις πως να το πω διαφορετικά να καταλάβεις τι εννοώ, χμμ...ε πατάς το κουμπί λήψης και κάνει περισσότερες λήψεις η μηχανή όσο το έχεις πατημένο. Αυτό ρωτάω. Δεν έχει σχέση το burst mode με το P,A,S,M. Σε όλα αυτά δουλεύει... Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ. 🙂 

Στο μεταξύ πόσο γρήγορα χτυπάνε τα φτερά τους ρε σεις, 1/400 και πάλι τα φτερά δεν είναι πεντακάθαρα, έχουν ελάχιστη κίνηση!!! Απίθανα πλασματάκια...

Ναι, κατάλαβα. Απάντησα ήδη σε αυτό. Δε βγήκε με burst mode.

Το θέμα με τα έντομα είναι ότι στο macro θες μεγάλο βάθος πεδίου. Και αναγκαστικά παίζεις με διαφράγματα όχι μεγαλύτερα από f11. Μπορούσα φυσικά να ανεβάσω το ISO, αλλά δεν ήθελα 😋. Βγήκε με ISO 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...