Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η Pizza Hut


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξέρετε πάντως πως τα μακ τα τελευταία 3-4 χρόνια πάνε τρένο, καμία σχέση με παλιότερα. Τώρα σχετικά με την pizza hut η γνώμη μου είναι πως γενικά δεν άξιζε. Έχω να φάω καλά εκεί από εποχές unlimited.

+1 για KFC

Επεξ/σία από giorgos4ever
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, chill είπε

Μια χαρά ήταν η Hut. Την τιμουσα αρκετά συχνά. Κατά πολύ ανώτερη από Domino's, για την δε πίτσα albanfan δεν το συζητώ....τα lidl της πίτσας. Έχουν κόσμο γιατί ο μέσος Έλληνας είναι... Τσακωμενος με την ποιότητα. 

Την καλύτερη πίτσα θα την τρώω σπίτι μου. Ζύμη πιλτσμπουρι και χώσε ότι θέλεις επάνω. Ανώτερη από οποιοδήποτε συνοικιακο. 

Ειδικά τώρα καλοκαιράκι όσοι γουστάρετε ξυλοφουρνους να ξέρετε ότι τρώτε και όλη την ιδρωτιλα του πιτσαρη που στάζει σαν μπαρμπαλιαγκος στην κορύφωση. Μπορεί αυτό να κάνει τη διαφορά δεν λέω. Μπον απετιτ 😂😂😂

Αλμπαν φαν γιατί?

Άμα είναι να κάνεις σπιτική πίτσα αξίζει να φτιάξεις δικό σου ζυμάρι...

Αυτό με το ξυλοφουρνο χρημιμη πληροφορία μιας και κανω δίαιτα. Θα το σκέφτομαι όταν θα περνάω απ' έξω .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Εϊχα και εγώ αρκετό καιρό να φάω, αλλά παλιότερα Γλυφάδα αρκετές φορές τρώγαμε και στο κατάστημα. Πλέον βέβαια εδώ και χρόνια είχαν μετακομίσει απέναντι, εννοείται πάλι δίπλα στα KFC που είναι ίδια αλυσίδα, και δεν πάταγες. Δεν σε προιδέαζε να κάτσεις να φας, και delivery είχα πάρα πολλά χρόνια να κάνω. Δεν είμαι ιδιαίτερα της πίτσας, αλλά όταν φάω θα προτιμήσω ξυλόφουρνο, ο οποίος είναι κόλλημα, μία φορά να φας τέλος δεν ξανατρώς junk pizza. Και επίσης με του ξυλόφουρνου δεν θες 3 λίτρα νερό για να ξεδιψάσεις, κάτι που χρειάζεσαι με κάθε σκουπιδοjunk pizza. 

Ακριβή ήταν κάποτε, μήπως είχατε μείνει σε αυτές τις εποχές? Μην κοιτάτε που έλεγε 6 κομμάτια ίδια τιμή με Pizza fan, ίδιο μέγεθος ήταν απλά κόβανε τα κομμάτια μεγαλύτερα. Βασικά λάθος. Στην Pizzafan κόβανε ΜΙΚΡΑ τα κομμάτια για να γράφουν και καλά 8 κομμάτια. 

Pizza fan που λέτε μερικοί δεν σας καταλαβαίνω. Πιο σκουπίδι και απ'το σκουπίδι. Μηδέν. 

Στην Ελλάδα έχουμε μία βασική διαφορά σε σχέση με το εξωτερικό. Πουλάμε φαγητό ακόμα και στα περίπτερα. Πίτσα ειδικά υπάρχει μέχρι και σε σουβλατζίδικα, αλλά και σε καντίνες της κακιάς ώρας, αλλά και στα καφέ στο χέρι τύπου Γρηγόρη/Εverest. Στο εξωτερικό δεν υπάρχει αυτό. Θες πίτσα? Θα πας κάπου που έχει πίτσα. Σε μας εδώ πας στα Everest και μόνο sushi που δεν σου σερβίρουν (ακόμα). 

Στην Αγγλία αν θες να φας κάτι σε κάποιο καφέ τύπου Costa Coffee ή Starbucks θα είναι στην καλύτερη τα αντίστοιχα δικά μας "Στεργίου". Τυποποιημένα σάντουιτς του ελέους που τρως ΜΟΝΟ στη σκοπιά 14:00-16:00 (ή 14:00 - 17:00 για την Αεροπορία) για να περάσει η ώρα επειδή έχασες το μεσημεριανό... Άρα ο ανταγωνισμός είναι x10 σε σχέση με έξω. Δεν έχει λόγο να μείνει η Pizza Hut εδώ. Τα macdonald's μην τα συγκρίνετε, γιατί είναι στο ΠΑΤΩΜΑ από άποψη τιμής. Ham και Cheese με 1€? Δεν υπάρχει αυτό. Με 3€ τα πιτσιρίκια έχουν φάει και έχουν χορτάσει. Αν θυμάστε μια περίοδο τολμήσαν να κάνουν 1€ το ham και 1.5€ το cheese και το πήραν πίσω σε λίγους μήνες... 

Η αλήθεια είναι όμως ότι πίτσα από αναψυκτήρια κλπ κλπ είναι ακόμη πιο χώμα και από πίτσα φαν, τη βλέπω και.φευγω τρέχοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που άνοιξαν για πρώτη φορά, έχω φάει μόνο μία φορά. Μια εποχή είχε πάρει τα πάνω της επειδή είχε μια καλή προσφορά, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες απλά θυμάμαι ότι πήγαινε κόσμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kathytherion είπε

Και του Συντάγματος έχει πάντα κόσμο αλλά.σε άλλες.περιοχες.οπως πχ βάρη η αλιμο είναι πολύ χαλαρά από κόσμο(όχι ότι δεν έχει αλλά.δεν.γινεται και της Μουρλης) επίσης νομίζω υπήρχαν και στο Κορωπί κ εν τέλει εκλεισαν... 

Οκ αλλά μην συγκρίνεις τον Άλιμο και τη Βάρη που είναι μαγαζιά πάνω στο δρόμο, κυρίως drive in. Όπως και του Αιγάλεω, ίδια λογική. Δεν είναι εύκολο πέρασμα με κόσμο. Η Γλυφάδα και το Σύνταγμα είναι αυτό που λέμε "πιάτσα". Στη Βάρη αν δε μένεις εκεί ή αν δεν οδηγάς για να πας αεροδρόμιο ή προς Κορωπί γενικότερα, δεν περνάει άνθρωπος από εκεί. "Λεωφόρος" σου λέει μετά, και είναι 1,5 λωρίδα δρόμος. Αυτό και μόνο λέει πολλά. 

Να το θέσω αλλιώς? Αν δεν ήταν McDonalds στον Άλιμο στη θέση που είναι (ήταν, γιατί νομίζω έχει κλείσει? Αν και μπορεί να κάνω λάθος, πάντως της Λ. Βάρης σίγουρα έχει φύγει από εκεί) και ήταν το οποιοδήποτε άλλο, θα είχε άραγε κόσμο? Μάλλον όχι. 

2 λεπτά πριν, kathytherion είπε

Η αλήθεια είναι όμως ότι πίτσα από αναψυκτήρια κλπ κλπ είναι ακόμη πιο χώμα και από πίτσα φαν, τη βλέπω και.φευγω τρέχοντας. 

Φυσικά ναι, αλλά υπάρχει σαν επιλογή και ο κόσμος την αγοράζει για ένα snack. Δεν θα πάρεις 4 κομμάτια από αναψυκτήριο φυσικά, δεν θα το κάνεις κανονικό γεύμα. Αλλά υπάρχουν πολλοί που θα πάρουν ένα κομμάτι ακόμα και μαζί με τον καφέ τους το μεσημέρι στο διάλειμμα της δουλειάς ας πούμε ή στη διαδρομή με το αμάξι. Είναι το πιο "φαγητό" που μπορείς να πάρεις για να σε γεμίσει κάπως. Δεν τρώγεται βέβαια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα macdonalds στην Ελλαδα τουλαχιστον τα τελευταια χρονια πουλανε αρκετα και ηδη ετοιμαζουν να ανοιξουν 3 νεα μαγαζια τους επομενους μηνες. Οσο για την pizza hut ειχα με παει μερικες φορες εποχη 90ς αλλα πριν κανα 2μηνο που ειπα να ξαναπαρω μιας και ημουν σε περιοχη που εξυπηρετουσε απογοητευτηκα,  ηταν η πρωτη φορα που πεταξα πιτσα σε 2 που δοκιμασα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, snik είπε

Τα macdonalds στην Ελλαδα τουλαχιστον τα τελευταια χρονια πουλανε αρκετα και ηδη ετοιμαζουν να ανοιξουν 3 νεα μαγαζια τους επομενους μηνες. Οσο για την pizza hut ειχα με παει μερικες φορες εποχη 90ς αλλα πριν κανα 2μηνο που ειπα να ξαναπαρω μιας και ημουν σε περιοχη που εξυπηρετουσε απογοητευτηκα,  ηταν η πρωτη φορα που πεταξα πιτσα σε 2 που δοκιμασα.

H χειρότερη είναι η Roma με διαφορά, πραγματικά για πέταμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω στο κοινό της pizza hut παίζει η ντομινος και αυτή της έκανε την "ζημιά" (με καλύτερες πίτσες σε πολύ καλύτερες προσφορές) όχι τα σουβλατζίδικα και οι μικρότερες πιτσαρίες (δεν λέω ότι δεν βρίσκει κανείς διαμάντια ανάμεσά τους, μην παρεξηγείτε). Απλά δεν υπήρχε σύγκριση με dominos. Aκόμα και αν δεν είχε γενικότερα -απ'ότι διαβάζω- προβλήματα ο franchisee, η Pizza Hut στην ελλάδα δεν είχε μέλλον με την πολιτική που ακολουθούσε.

Είναι σα να κλείσουν αύριο πχ τα TGI's στη Θεσσαλονίκη και να το αποδώσουμε στα σουβλάκια. Όχι, θα έλεγα ο ανταγωνισμός τους είναι τα pax, bros, kahuna και πολλά ακόμα νεο-μπεργκεράδικα, παρά τα κλασικά μαγαζιά γύρου/σουβλακιού.

 

Επεξ/σία από taris
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, taris είπε

Νομίζω στο κοινό της pizza hut παίζει η ντομινος και αυτή της έκανε την "ζημιά" (με καλύτερες πίτσες σε πολύ καλύτερες προσφορές) όχι τα σουβλατζίδικα και οι μικρότερες πιτσαρίες (δεν λέω ότι δεν βρίσκει κανείς διαμάντια ανάμεσά τους, μην παρεξηγείτε). Απλά δεν υπήρχε σύγκριση με dominos. Aκόμα και αν δεν είχε γενικότερα -απ'ότι διαβάζω- προβλήματα ο franchisee, η Pizza Hut στην ελλάδα δεν είχε μέλλον με την πολιτική που ακολουθούσε.

Είναι σα να κλείσουν αύριο πχ τα TGI's στη Θεσσαλονίκη και να το αποδώσουμε στα σουβλάκια. Όχι, θα έλεγα ο ανταγωνισμός τους είναι τα pax, bros, kahuna και πολλά ακόμα νεο-μπεργκεράδικα, παρά τα κλασικά μαγαζιά γύρου/σουβλακιού.

Δεν υπηρχε η συγκριση με Dominos; Βεβαια δεν μου κανει εντυπωση αυτο που διαβαζω, εδω καποιοι λενε δεν υπηρχε συγκριση με την Pizza Fan οποτε τι να πουμε τωρα.
Περα απο αυτο προχθες εφαγα Dominos, ιδια τιμη με την Hut (προσφορα) και ιδιες σε μεγεθος πιτσες οποτε σε θεμα τιμης οχι δεν ειναι καλυτερη η Dominos. Σε θεμα γευσης αυτο ειναι θεμα γουστου αλλα εγω δεν εχω φαει καλυτερη πιτσα απο την Hut (βεβαια τελευταια φορα που εφαγα ηταν Φλεβαρης οποτε τα τραγικα δεν τα προλαβα - ειχε κλεισει το σχετικα κοντα καταστημα τους απο τοτε).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Δεν υπηρχε η συγκριση με Dominos; Βεβαια δεν μου κανει εντυπωση αυτο που διαβαζω, εδω καποιοι λενε δεν υπηρχε συγκριση με την Pizza Fan οποτε τι να πουμε τωρα.
Περα απο αυτο προχθες εφαγα Dominos, ιδια τιμη με την Hut (προσφορα) και ιδιες σε μεγεθος πιτσες οποτε σε θεμα τιμης οχι δεν ειναι καλυτερη η Dominos. Σε θεμα γευσης αυτο ειναι θεμα γουστου αλλα εγω δεν εχω φαει καλυτερη πιτσα απο την Hut (βεβαια τελευταια φορα που εφαγα ηταν Φλεβαρης οποτε τα τραγικα δεν τα προλαβα - ειχε κλεισει το σχετικα κοντα καταστημα τους απο τοτε).

Αφού είναι θέμα γούστου, όπως γράφεις, μείωσε λίγο τον ειρωνικό/επιθετικό τόνο της απάντησής σου όμως, και μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. 🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, taris είπε

Αφού είναι θέμα γούστου, όπως γράφεις, μείωσε λίγο τον ειρωνικό/επιθετικό τόνο της απάντησής σου όμως, και μπορούμε να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. 🙂

Μα δεν αναφερθηκες μονο στο θεμα γευση (με καλύτερες πίτσες σε πολύ καλύτερες προσφορές) και περα απο αυτο το πολυ καλυτερες πιτσες δεν εχει να κανει μονο με θεμα γευση αλλα γενικα.

Επισης η Dominos υπαρχει παρα πολλα χρονια και εχει κλεισει αρκετα καταστηματα οποτε σιγουρα δεν ηταν ο λογος που δεν πηγαινε καλα η Hut.

Το πιο πιθανο ειναι πως ο πολυς κοσμος εμεινε κολλημενος 20 χρονια πριν που οντως ειχαν τσιμπημενες τιμες (οταν ο αλλος θελει με 5ε να φαει πιτσα και προτιμαει την Fan ενω με 10 μπορει να φαει δυο ισαξια μεγαλες απο την Hut ε προφανως και δεν ξερει ποσο εχουν προσαρμοστει οι τιμες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

  

10 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Μα δεν αναφερθηκες μονο στο θεμα γευση (με καλύτερες πίτσες σε πολύ καλύτερες προσφορές) και περα απο αυτο το πολυ καλυτερες πιτσες δεν εχει να κανει μονο με θεμα γευση αλλα γενικα.

Επισης η Dominos υπαρχει παρα πολλα χρονια και εχει κλεισει αρκετα καταστηματα οποτε σιγουρα δεν ηταν ο λογος που δεν πηγαινε καλα η Hut.

Το πιο πιθανο ειναι πως ο πολυς κοσμος εμεινε κολλημενος 20 χρονια πριν που οντως ειχαν τσιμπημενες τιμες (οταν ο αλλος θελει με 5ε να φαει πιτσα και προτιμαει την Fan ενω με 10 μπορει να φαει δυο ισαξια μεγαλες απο την Hut ε προφανως και δεν ξερει ποσο εχουν προσαρμοστει οι τιμες).

Koιτάζω τον τελευταίο κατάλογο Pizza Hut που μπορώ να βρω, 13,6 έχει την φτηνότερη ("μεσαία") meat lover, 13,1 την φτηνότερη πεπερόνι. Είναι του 2011. Η dominos έχει 7,35 την "μεσαία" peperoni και 8,35 την "μεσαία" meat passion.

Όντως έχω μείνει με αυτές τις τιμές και η διαφορά είναι τεράστια. Νομίζω 2015 τους είχα κοιτάξει τελευταία και εξακολουθούσαν να είναι στην κοσμάρα τους. Ίσως τις έριξαν τα τελευταία 5 χρόνια που δεν τους παρακολουθούσα, δεν ξέρω. Πάντως είκοσι χρόνια πριν δεν ήταν.

 

Επεξ/σία από taris
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

 

Το πιο πιθανο ειναι πως ο πολυς κοσμος εμεινε κολλημενος 20 χρονια πριν που οντως ειχαν τσιμπημενες τιμες (οταν ο αλλος θελει με 5ε να φαει πιτσα και προτιμαει την Fan ενω με 10 μπορει να φαει δυο ισαξια μεγαλες απο την Hut ε προφανως και δεν ξερει ποσο εχουν προσαρμοστει οι τιμες).

Σε αυτό έχεις δίκιο μεγάλο,πολύ κακό marketing η hut,ενώ η fan αντίθετα πολύ καλό.Επισης έχετε υπόψιν ότι η hut είχε πολλά μαγαζιά εστιατόρια με σάλα και πλήρωνε πολύ ακριβά ενοίκια,ενώ fan και dominos,είναι τρύπες deliveradika με πολύ μικρά ενοίκια.

Επίσης η hut δεν είχε κανένα κατάστημα franchise,όπως οι αλλες,αλλά ήταν όλα εταιρικά και πλήρωνε μηχανάκια,βενζίνες,ενσημα,νυχτερινά,αργίες,δώρα κτλ,ενώ οι αλλες,ειδικά η fan και η dominos όμως κάποια franchise δεν δίνουν τέτοιες παροχές στους εργαζόμενους.Τρωνε από ένσημα,κόστος από μηχανάκια,βενζίνες και γενικά πέφτει πολύ δάγκωμα στον εργαζόμενο.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 26ska είπε

Σε αυτό έχεις δίκιο μεγάλο,πολύ κακό marketing η hut,ενώ η fan αντίθετα πολύ καλό.Επισης έχετε υπόψιν ότι η hut είχε πολλά μαγαζιά εστιατόρια με σάλα και πλήρωνε πολύ ακριβά ενοίκια,ενώ fan και dominos,είναι τρύπες deliveradika με πολύ μικρά ενοίκια.

Επίσης η hut δεν είχε κανένα κατάστημα franchise,όπως οι αλλες,αλλά ήταν όλα εταιρικά και πλήρωνε μηχανάκια,βενζίνες,ενσημα,νυχτερινά,αργίες,δώρα κτλ,ενώ οι αλλες,ειδικά η fan και η dominos όμως κάποια franchise δεν δίνουν τέτοιες παροχές στους εργαζόμενους.Τρωνε από ένσημα,κόστος από μηχανάκια,βενζίνες και γενικά πέφτει πολύ δάγκωμα στον εργαζόμενο.

Όταν έκλεισαν εκδικητικά όλα τα καταστήματά τους στην Θεσσαλονίκη λόγω διαμάχης με τους εργαζόμενους, δεν ήταν και τόσο φιλεργατικοί στην pizza hut πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...