Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η Pizza Hut


Βασίλης_29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, michael92 είπε

Η εστίαση στην Ελλάδα είναι υπερβολικά ανταγωνιστική. Ακόμα και τα McDonald’s φυτοζωοούν και κρατάνε μόλις καμιά δεκαριά μαγαζιά σε όλη τη χώρα καθαρά για λόγους international branding. 

300 παραγγελιες σε μια μερα μονο το ντελιβερι κανει στη πλατεια συνταγματος. Μαλλον τα goodys πανε για κλεισιμο. Και ναι εχω να φαω mc donalds 20+ χρονια και δεν βαζω στο στομα μου τετοια πραγματα ξανα.. Απλα λογο επαγγελματος το εμαθα σημερα. 

 

 Η πιτσα χατ επεσε στα ματια του κοσμου με τον τυπο που αφηνε το σπερμα του στα προιοντα τους. Δεν θυμαμαι αν ηταν εξωτερικο ή απο Ελλαδα.. αλλα θυμαμαι που ειχε παιξει και στα καναλια... Μια πιτσα σπερματσιοζα λεγαμε τοτε.. χαχα

Επεξ/σία από greed
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 198
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 ώρες πριν, BackFromHell είπε

 

Στο ταδε μπαρ ριχνουν ναρκωτικα στο ποτο.

ΣΕ ΠΟΙΟ??????/

όταν μιλάμε για fast food μιλάμε για χημεία και επεξεργασία τροφίμων

δε μιλάμε για ποιότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας μείνουν ανάμνηση τα βινύλια που έδινε πριν 1 χρόνο ήταν πολύ καλή προσφορά ακριβή πίτσα αλλά ποιότητα στην Ελλάδα έχουμε μάθει να τρωμε σαβούρες επειδή είναι φθηνά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Pizza Hut δεν σταματησα να αγοραζω απο το Γυμνασιο, ειδικα τελευταια οι τιμες τους ηταν πολυ καλες και σιγουρα καλυτερες απο τις συνοικιακες (16ε πχ για 2 πιτσες Premium 12 κομματιων η καθε μια, αντε βρες κατι αντιστοιχο σε συνοικιακο).

Τωρα αυτα που ακουω για Pizza Fan ειναι τραγικα, μακραν η χειροτερη πιτσα (ελεος δηλαδη, οι ανθρωποι εχουν γραμμη παραγωγης που βαζουν την ζυμη απο την μια ακρη και σου βγαινει πιτσα απο την αλλη. Και ο κοσμος το θελει αυτο το πραγμα, ειναι να τραβας τις τριχες σου πραγματικα).

Οσο για τα Wendys δεν ηταν καλυτερα απο τα Goodys, γιαυτο και εκλεισαν. Βεβαια τωρα τα Goodys σε σχεση με το τοτε ειναι πολυ πισω σε θεμα ποιοτητας και γευσης.

Οσο για τα McDonalds εγω ακομα τα τιμω 1 φορα τον μηνα (και δεν νομιζω πως εντοπιζω διαφορες τοσο με την Αγγλια οσο και με την Κυπρο που εχω φαει αρκετες φορες και στα 2 μερη).

Ναι ο ιδιος ομιλος εχει KFC/Pizza Hut.

Μιας και αναφέρθηκες στα Wendys, o λόγος που έκλεισαν ήταν μια δικαστική διαμάχη. Προσωπικά τα θεωρούσα ότι καλύτερο. Λεπτομέρειες που πολλοί δεν γνωρίζουν για τα Wendys θα βρείτε εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, great είπε

εκέι έμενα !!!!!!!! και εκει τρωγαμε και βγαίναμε τα σάββατα !!!!!!!!!!!!!!!!!

Συγκινηση...!!!1ΕΝΑ

ΥΓ. Εσυ και η μιση Αθηνα...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, gmts είπε

Σαν τα Wendys ,κανένα άλλο. Χαμός τότε στην Κηφισιά.

Ήμουν Αμερική πριν 3 χρόνια και ξανακύλησα,συνέχεια wendys.

Όσοι τα προλάβαμε,τυχεροί.

Ετσι ακριβως ,ηταν τα καλυτερα με διαφορα .Και εγω με το που πηγα Αμερικη και τα πετυχα μπροστα μου  μπηκα μεσα σε dt .

Tωρα κατι fan  που λετε ενταξει, δεν ειναι καν αξιο αναφορας στην κατηγορια  τερατουργημα ...

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έφυγε η πιο ποιοτική πίτσα. Τώρα απομένει Dominos και Lartigiano. Για την Fan ούτε λόγος...δε γίνεται να φτιάχνεις πίτσα με gouda αντί για mozarella.

Βέβαια οι τιμές ήταν ανάλογες και της ποιότητας. Μακάρι οι εργαζόμενοι να απορροφηθούν γρήγορα στην αγορά εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Ετσι ακριβως ,ηταν τα καλυτερα με διαφορα .Και εγω με το που πηγα Αμερικη και τα πετυχα μπροστα μου  μπηκα μεσα σε dt .

Τα Wendy's πρέπει να ήταν το πρώτο μαγαζί στην Ελλάδα  που είχε πατάτες τηγανιτές με μπέικον και τσένταρ. Κορυφή το μπέργκερ τους εκείνα τα χρόνια. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Δεν ξέρω γιατί το λέτε αυτό για τα Mc, όταν στην Θεσσαλονίκη ξανά άνοιξαν αφού είχαν κλείσει. 

Από την Καλαμαριά που πηγαίνω εγώ, κάθε φορά γίνεται ο κακός χαμός τόσο από καθιστικά, όσο και από το drive thru 

 

11 ώρες πριν, giorgos4ever είπε

Να ξέρετε πάντως πως τα μακ τα τελευταία 3-4 χρόνια πάνε τρένο, καμία σχέση με παλιότερα. Τώρα σχετικά με την pizza hut η γνώμη μου είναι πως γενικά δεν άξιζε. Έχω να φάω καλά εκεί από εποχές unlimited.

+1 για KFC

 

11 ώρες πριν, snik είπε

Τα macdonalds στην Ελλαδα τουλαχιστον τα τελευταια χρονια πουλανε αρκετα και ηδη ετοιμαζουν να ανοιξουν 3 νεα μαγαζια τους επομενους μηνες. Οσο για την pizza hut ειχα με παει μερικες φορες εποχη 90ς αλλα πριν κανα 2μηνο που ειπα να ξαναπαρω μιας και ημουν σε περιοχη που εξυπηρετουσε απογοητευτηκα,  ηταν η πρωτη φορα που πεταξα πιτσα σε 2 που δοκιμασα.

Για να πούμε ότι πάνε καλά τα McDonald's στην Ελλάδα, θα πρέπει να φτάσουν τουλάχιστον 100 εστιατόρια. Το να έχει ουρά ένα εστιατόριο μιας αλυσίδας, όταν υπάρχουν ελάχιστα δεν λέει κάτι. Θεσσαλονίκη από ότι βλέπω έχει μόνο 2, δηλαδή 1 εστιατόριο ανά 550.000 κατοίκους, ενώ στην Αττική με τα 14 εστιατόρια είναι κάπως καλύτερη η εικόνα (1 εστιατόριο ανά 275.000 κατοίκους). Δεν ξέρω βέβαια αν έχει βελτιωθεί η ποιότητα σε σχέση με πιο παλιά. Έχει πάει κανένας να συγκρίνει σχέση ποιότητας/τιμής; Εγώ έχω να πάω στα McDonald's από όταν ήμουν παιδάκι και έπαιρνα Happy Meal, δηλαδή περίπου 20 χρόνια. :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που δεν έκλεισαν νωρίτερα. Δυστυχώς, επέμειναν για χρόνια στο μοντέλο πιτσαρία-εστιατόριο, όταν οι πιέσεις από τα delivery ήταν συνεχείς και αφόρητες. Δεν άλλαξαν μοντέλο και μοιραία έκλεισαν. O Covid19 ήταν απλώς η χαριστική βολή, είχαν ζημιές παραπάνω από μια δεκαετία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, michael92 είπε

Για να πούμε ότι πάνε καλά τα McDonald's στην Ελλάδα, θα πρέπει να φτάσουν τουλάχιστον 100 εστιατόρια. Το να έχει ουρά ένα εστιατόριο μιας αλυσίδας, όταν υπάρχουν ελάχιστα δεν λέει κάτι.

δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ζήτηση που δεν μπορεί να καλυφτεί.

Άπειρα μαγαζιά έχουν δυο  μόνο καταστήματα και βλέπεις είναι άδεια.

Εδώ τα 10 ας πούμε που έχει MC είναι γεμάτα (ειδικά KFC!) άρα αυτό δείχνει, δείχνει μια τάση που για μένα ακόμα είναι ακατανόητο γιατί δεν την εκμεταλλεύονται ή ποιος δεν την έχει καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, great είπε

δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ζήτηση που δεν μπορεί να καλυφτεί.

Άπειρα μαγαζιά έχουν δυο  μόνο καταστήματα και βλέπεις είναι άδεια.

Εδώ τα 10 ας πούμε που έχει MC είναι γεμάτα (ειδικά KFC!) άρα αυτό δείχνει, δείχνει μια τάση που για μένα ακόμα είναι ακατανόητο γιατί δεν την εκμεταλλεύονται ή ποιος δεν την έχει καταλάβει.

Το θέμα είναι ότι μιλάμε για μια από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές εταιρείες στον κλάδο του fast food, με δαπάνη δισεκατομμυρίων δολαρίων σε marketing. Ακόμα και για την μικρή Ελληνική αγορά, οτιδήποτε κάτω από 1 εστιατόριο ανά 100.000 κατοίκους είναι αποτυχία. 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_with_McDonald's_restaurants

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...