Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

ή, ανοίγεις τη μεσοπορτα από τα υπνοδωμάτια να σπάσει εκεί τη θερμοκρασία και γλυτώνεις γιατί δεν ανάβεις 24/7 μόνιμα τα 9αρια.

Γενικα δε συμφωνώ με την προσέγγιση σου και εννοώ την χρήση 24/7 πο6 λες ότι δεν θα την έχεις αλλά θα δουλεύεις τα 9 άρια part time , πιστεύω ότι έτσι πάλι κοντά στα 600 watt θα είσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γενικα δε συμφωνώ με την προσέγγιση σου και εννοώ την χρήση 24/7 πο6 λες ότι δεν θα την έχεις αλλά θα δουλεύεις τα 9 άρια part time , πιστεύω ότι έτσι πάλι κοντά στα 600 watt θα είσαι 

Ναι, σωστά, γενικώς ποτέ δε ξέρεις πώς θα καταληξει τελικά. Υποθέσεις επί υποθέσεων κανουμε, trial and error με ακριβά μηχανήματα.

Στο συγκεκριμένο παραδειγμα, θεωρητικα τα 9αρια στο 6ωρο υπνου που θα λειτουργήσουν θα μπορούν ΙΣΩΣ να το κάνουν παράγοντας λιγότερο έργο μιας κ θα ξεκινούν από μια καλή αφετηρία που θα τους έχει δώσει το σούπερ γαμάτο 24αρι.

Φαντάσου ας πούμε να μπει 24αρι κ να καταλήξει τελικά να καίει όσο το 18αρι (μιλάμε στα καλά κρύα είχα δει κ 18KWh/μέρα. Είναι ένα ενδεχόμενο κ αυτό, δεν γίνεται να είμαστε εκ των προτέρων 100% σίγουροι για τίποτε.

Στοχευω σε μισή κατανάλωση, ο,τι άλλο θάναι χάσιμο χρόνου-χρηματος πιστεύω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ναι, σωστά, γενικώς ποτέ δε ξέρεις πώς θα καταληξει τελικά. Υποθέσεις επί υποθέσεων κανουμε, trial and error με ακριβά μηχανήματα.

Στο συγκεκριμένο παραδειγμα, θεωρητικα τα 9αρια στο 6ωρο υπνου που θα λειτουργήσουν θα μπορούν ΙΣΩΣ να το κάνουν παράγοντας λιγότερο έργο μιας κ θα ξεκινούν από μια καλή αφετηρία που θα τους έχει δώσει το σούπερ γαμάτο 24αρι.

Φαντάσου ας πούμε να μπει 24αρι κ να καταλήξει τελικά να καίει όσο το 18αρι (μιλάμε στα καλά κρύα είχα δει κ 18KWh/μέρα. Είναι ένα ενδεχόμενο κ αυτό, δεν γίνεται να είμαστε εκ των προτέρων 100% σίγουροι για τίποτε.

Στοχευω σε μισή κατανάλωση, ο,τι άλλο θάναι χάσιμο χρόνου-χρηματος πιστεύω.

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αλλά δεν πιστεύω ότι θα έχεις μισή κατανάλωση όσο μαματο 24αρι και να πάρεις. Αυτό προϋποθέτει ότι θα έπαιζε στο διπλάσιο μέσο cop που απλά δεν γίνεται.

Δεν είμαι σχετικός , ούτε ξέρω τι σημαίνει ζορισμενο 18αρι vs ξεκούραστο 24αρι αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τέτοια διαφορά. Αναφέρομαι πάντα σε συνεχή λειτουργία, υπολογισμο σε kWh και υπό την προϋπόθεση ότι τα δύο μηχανήματα θα έχουν μέσα την ίδια τελική θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Ναι, σωστά, γενικώς ποτέ δε ξέρεις πώς θα καταληξει τελικά. Υποθέσεις επί υποθέσεων κανουμε, trial and error με ακριβά μηχανήματα.

Στο συγκεκριμένο παραδειγμα, θεωρητικα τα 9αρια στο 6ωρο υπνου που θα λειτουργήσουν θα μπορούν ΙΣΩΣ να το κάνουν παράγοντας λιγότερο έργο μιας κ θα ξεκινούν από μια καλή αφετηρία που θα τους έχει δώσει το σούπερ γαμάτο 24αρι.

Φαντάσου ας πούμε να μπει 24αρι κ να καταλήξει τελικά να καίει όσο το 18αρι (μιλάμε στα καλά κρύα είχα δει κ 18KWh/μέρα. Είναι ένα ενδεχόμενο κ αυτό, δεν γίνεται να είμαστε εκ των προτέρων 100% σίγουροι για τίποτε.

Στοχευω σε μισή κατανάλωση, ο,τι άλλο θάναι χάσιμο χρόνου-χρηματος πιστεύω.

Επειδή έχω σε 100 τμ τρία κλιματιστικα στα 50 τμ το shorai 18αρι και στα αλλά 50 τμ μοιράζουν το χώρο το daikin atcx25 και toyotomi kuro 628 το καθένα είναι σε μια κρεβατοκάμαρα η χρήση 24/7 στην θέρμανση μου έδειξε το εξής , με ρύθμιση 21 το shorai όλο το 24 ωρο  και 21 την ημέρα και 20 το βράδυ τα 9αρια , η κατανάλωση τους ήταν σε μέσο όρο το shorai από 155 έως 540 αλλά με πλειοψηφία των ωρών κατανάλωσης στα 390 watt το daikin έπαιζε με τα προβλήματα που έχω δείξει με σχεδιαγράμματα στα 210 watt zμε πολλά off και το toyotomi έπαιζε στα 170 watt με την χρήση I feel 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έπαιζε το ΤοΥο μ.ο. στα 390W για 21 ζητηση θα ήμουν ευτυχής κ δεν θα άλλαζα τίποτε.

Ομως, υπάρχουν 2 τινα. Ή που δεν μπορεί να καλύψει τον χώρο κ λειτουργεί μόνιμα εκεί στα 600-700W ή απλά δεν μπορεί να κατέβει χαμηλότερα. Είτε έτσι αλλιώς θα αγοραστεί 24αρι που μπορεί και να μην χρειαζόταν αν είχα ένα πολύ καλό 18αρι τύπου Shorai. Με τα έως τώρα δεδομένα δυσκολα θα ρίσκαρα αγοράζοντας καλύτερο 18αρι.

Σκέφτομαι παρόμοιο παράδειγμα στο ίδιο μηχανάκι σε εκδόσεις 650κ.εκ. και 1000κ.εκ.

Στα 130-140χαω σταθερής πορειας (κάτι σαν το 24/7 στα κλιματιστικα) το 650  λειτουργεί στις 7.000στρ και καιει 6.5λ/100. Το 1000 όμως για τα ίδια χαω παίζει στις 5000στρ βρίσκεται στο sweet spot της ροπής κ πάει χαλαρα καίγοντας 1-2 λιτρα λιγότερα. Αν μιλήσουμε όμως για λιγότερα χαω εκεί το πράγμα διαφοροποιείται υπέρ του μικρου.

Πιθανολογώ ότι όλα έχουν να κάνουν με το εύρος απόδοσης στο οποίο μπορεί κάθε μηχάνημα να αποδώσει το VFM της κατανάλωσης του. Στο κλιματιστικό αν αυτό το sweet spot συμβαδίσει με τις απώλειες έχουμε Bingo , αν όχι έχουμε Zonk! ήτοι πριόνια, θερμική άνεση κουκουρούκου κτλ

Τουλάχιστον, θα έχουμε και μια τέτοια περίπτωση εδώ μέσα, προς γνώσιν κ συμμορφωσιν των υπολοίπων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Τ. είπε

Αν έπαιζε το ΤοΥο μ.ο. στα 390W για 21 ζητηση θα ήμουν ευτυχής κ δεν θα άλλαζα τίποτε.

Ομως, υπάρχουν 2 τινα. Ή που δεν μπορεί να καλύψει τον χώρο κ λειτουργεί μόνιμα εκεί στα 600-700W ή απλά δεν μπορεί να κατέβει χαμηλότερα. Είτε έτσι αλλιώς θα αγοραστεί 24αρι που μπορεί και να μην χρειαζόταν αν είχα ένα πολύ καλό 18αρι τύπου Shorai. Με τα έως τώρα δεδομένα δυσκολα θα ρίσκαρα αγοράζοντας καλύτερο 18αρι.

Σκέφτομαι παρόμοιο παράδειγμα στο ίδιο μηχανάκι σε εκδόσεις 650κ.εκ. και 1000κ.εκ.

Στα 130-140χαω σταθερής πορειας (κάτι σαν το 24/7 στα κλιματιστικα) το 650  λειτουργεί στις 7.000στρ και καιει 6.5λ/100. Το 1000 όμως για τα ίδια χαω παίζει στις 5000στρ βρίσκεται στο sweet spot της ροπής κ πάει χαλαρα καίγοντας 1-2 λιτρα λιγότερα. Αν μιλήσουμε όμως για λιγότερα χαω εκεί το πράγμα διαφοροποιείται υπέρ του μικρου.

Πιθανολογώ ότι όλα έχουν να κάνουν με το εύρος απόδοσης στο οποίο μπορεί κάθε μηχάνημα να αποδώσει το VFM της κατανάλωσης του. Στο κλιματιστικό αν αυτό το sweet spot συμβαδίσει με τις απώλειες έχουμε Bingo , αν όχι έχουμε Zonk! ήτοι πριόνια, θερμική άνεση κουκουρούκου κτλ

Τουλάχιστον, θα έχουμε και μια τέτοια περίπτωση εδώ μέσα, προς γνώσιν κ συμμορφωσιν των υπολοίπων.

H ερώτηση κλειδί είναι το Toyo σου φτάνει την επιθυμητή και κλείνει; Όταν παιζει όπως λες 600-700w?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

H ερώτηση κλειδί είναι το Toyo σου φτάνει την επιθυμητή και κλείνει; Όταν παιζει όπως λες 600-700w?

Αναφέρει στο πιο πάνω ποστ ότι δουλεύει μόνιμα στα 600-700 και γι'αυτό λέω ότι προσεγγίζει λάθος την 24/7 χρηση σε συνδυασμό με.τα 9αρια 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αναφέρει στο πιο πάνω ποστ ότι δουλεύει μόνιμα στα 600-700 και γι'αυτό λέω ότι προσεγγίζει λάθος την 24/7 κατανάλωση σε συνδυασμό με.τα 9αρια 

Νομίζω εξαρτάται από τον χώρο. Πχ στη δική μου περίπτωση που έχω μεζονέτα, το 24αρι Fujitsu κάτω διοχετεύει μεγάλες ποσότητες ζέστης στα πάνω δωμάτια που έχω τα 9αρια , τόσο μέσω της μεγάλης σκάλας που υπάρχει όσο και μέσω του ταβανιού ( πάτωμα για πάνω ). Για αυτό είμαι βέβαιος πως τα 9αρια παίζουν πιο χαλαρά ( και επίσης ανεβάζει και το Fujitsu στα μάτια μου γιατί όχι μόνο έχει να αντιμετωπίσει τα κάτω 60τμ ενιαίου των 7.5kw απωλειών όντας σε βορεινό τοίχο και μπαλκόνι και να τρώει τον βοριά ζωντανό αλλά έχει και τις απώλειες που πάνε πάνω ζεσταίνοντας μερικώς και τον πάνω όροφο). 

Ως αποτέλεσμα τα 9αρια τα παίζω διακοπτόμενα. Μόνο το βράδυ και λίγο το μεσημέρι.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Νομίζω εξαρτάται από τον χώρο. Πχ στη δική μου περίπτωση που έχω μεζονέτα, το 24αρι Fujitsu κάτω διοχετεύει μεγάλες ποσότητες ζέστης στα πάνω δωμάτια που έχω τα 9αρια , τόσο μέσω της μεγάλης σκάλας που υπάρχει όσο και μέσω του ταβανιού ( πάτωμα για πάνω ). Για αυτό είμαι βέβαιος πως τα 9αρια παίζουν πιο χαλαρά ( και επίσης ανεβάζει και το Fujitsu στα μάτια μου γιατί όχι μόνο έχει να αντιμετωπίσει τα κάτω 60τμ ενιαίου των 7.5kw απωλειών όντας σε βορεινό τοίχο και μπαλκόνι και να τρώει τον βοριά ζωντανό αλλά έχει και τις απώλειες που πάνε πάνω ζεσταίνοντας μερικώς και τον πάνω όροφο). 

Ως αποτέλεσμα τα 9αρια τα παίζω διακοπτόμενα. Μόνο το βράδυ και λίγο το μεσημέρι.

Σίγουρα ο χώρος είναι το πρώτο , εδώ ο συγκεκριμένος άνθρωπος θα μπορούσε να βγάλει συμπέρασμα εαν είναι ας πούμε φλατ διαμέρισμα δουλέψει τα 9 άρια συνεχόμενα κα8 τότε θα μπορούσε να δει εαν το 18αρι του φτάνει και αν έχει και την δυνατότητα να παίξει χαμηλά , δηλαδή εαν είναι επαρκές τότε στα 600-700 θα σβήνει αλλα δε θα μπορε8 να παίξει χαμηλά εαν δε σβήνει και δε προκαλεί υπερθέρμανση θα δει μέχρι ποσό μπορεί να κατέβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

H ερώτηση κλειδί είναι το Toyo σου φτάνει την επιθυμητή και κλείνει; Όταν παιζει όπως λες 600-700w?

Νομίζω αν έκλεινε αυτό θα έδειχνε ότι καλύπτει τις απωλειες, έτσι δεν είναι;

Κάνει on/off ναι γενικά, όχι πολλά κ εξαρτάται βέβαια κ από την εξωτερική ενώ δεν έχω παρατηρήσει κ αν οφείλονται σε defrost ας πούμε.

Ίσως κάποια ένδειξη της δυναμικής του είναι ότι δεν φαίνοταν ιδιαίτερα  ικανό να ανεβάσει σε 23 ας πούμε τη ζητουμενη. Π.χ. θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι για ναχω 21 στο θερμόμετρο έπρεπε να του ζητώ 23, με ζήτηση 21-22 πήγαινε κάπου στους 20 το θερμόμετρο.

Πρέπει να ανατρέξω σε παλιές μου αναρτήσεις μήπως είχα και κανένα διάγραμμα. 

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σίγουρα ο χώρος είναι το πρώτο , εδώ ο συγκεκριμένος άνθρωπος θα μπορούσε να βγάλει συμπέρασμα εαν είναι ας πούμε φλατ διαμέρισμα δουλέψει τα 9 άρια συνεχόμενα κα8 τότε θα μπορούσε να δει εαν το 18αρι του φτάνει και αν έχει και την δυνατότητα να παίξει χαμηλά , δηλαδή εαν είναι επαρκές τότε στα 600-700 θα σβήνει αλλα δε θα μπορε8 να παίξει χαμηλά εαν δε σβήνει και δε προκαλεί υπερθέρμανση θα δει μέχρι ποσό μπορεί να κατέβει 

Έπειτα από αρκετές δοκιμές κατέληξα στο ότι δεν γίνεται να παίξουν σωστά τα 9αρια με ανοικτές παντού. Για κάποιο περίεργο τρόπο το 18αρι αναλάμβανε τη δουλειά και τα εννθαρακια στα δωμάτια τεμπελιαζαν και έκλειναν ενώ το Toyo δούλευε κ πιο ψηλά κ υπερωρία.

Ειχα θεωρήσει πολύ απλοϊκά πως οφείλεται στο ότι το ΤοΥο στα 700w βγάζει πολύ ζεστό αέρα, ο οποίος μπερδεύει τα 9αρακια που στα 250-300 που κάθονταν έβγαζαν ψιλοδροσια.

Ισχύει πάντως ότι κλεινοντας μεσοπορτα το Τοyo ριχνει ρυθμούς στα επίπεδα που είπαμε. Επίσης ισχύει ότι τα 9αρια δούλεψαν καλύτερα με κλειστές τις πόρτες των δωματίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Νομίζω αν έκλεινε αυτό θα έδειχνε ότι καλύπτει τις απωλειες, έτσι δεν είναι;

Κάνει on/off ναι γενικά, όχι πολλά κ εξαρτάται βέβαια κ από την εξωτερική ενώ δεν έχω παρατηρήσει κ αν οφείλονται σε defrost ας πούμε.

Ίσως κάποια ένδειξη της δυναμικής του είναι ότι δεν φαίνοταν ιδιαίτερα  ικανό να ανεβάσει σε 23 ας πούμε τη ζητουμενη. Π.χ. θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι για ναχω 21 στο θερμόμετρο έπρεπε να του ζητώ 23, με ζήτηση 21-22 πήγαινε κάπου στους 20 το θερμόμετρο.

Πρέπει να ανατρέξω σε παλιές μου αναρτήσεις μήπως είχα και κανένα διάγραμμα. 

Έπειτα από αρκετές δοκιμές κατέληξα στο ότι δεν γίνεται να παίξουν σωστά τα 9αρια με ανοικτές παντού. Για κάποιο περίεργο τρόπο το 18αρι αναλάμβανε τη δουλειά και τα εννθαρακια στα δωμάτια τεμπελιαζαν και έκλειναν ενώ το Toyo δούλευε κ πιο ψηλά κ υπερωρία.

Ειχα θεωρήσει πολύ απλοϊκά πως οφείλεται στο ότι το ΤοΥο στα 700w βγάζει πολύ ζεστό αέρα, ο οποίος μπερδεύει τα 9αρακια που στα 250-300 που κάθονταν έβγαζαν ψιλοδροσια.

Ισχύει πάντως ότι κλεινοντας μεσοπορτα το Τοyo ριχνει ρυθμούς στα επίπεδα που είπαμε. Επίσης ισχύει ότι τα 9αρια δούλεψαν καλύτερα με κλειστές τις πόρτες των δωματίων.

Τα 9 άρια ποια μοντέλα είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Και το νέο μοντέλο της Gree το Amber 12000, έχει 55watt ελάχιστη στην ψύξη!(στους 35C) άρα παίζει να πήγαινει και λίγο πιο χαμηλά με χαμηλότερη εξωτερική.

Κι εφοσον μιλαμε για τον πιο ιδανικο χωρο με μηδενικες απωλειες για να πεσει τοσο...φανταζομαι σωστα; αλλα φιλε μου 55w τι να καταλαβεις σε ενα χωρο 25τμ , μονο σε υπνοδωματιο εχει νοημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

τα εννθαρακια στα δωμάτια τεμπελιαζαν και έκλειναν

Μήπως παίζει το ενδεχόμενο να μη μπορούν να παίξουν χαμηλά και γιαυτο έκλειναν και αναγκαστικά το μεγάλο κλιματιστικό για όλο το χώρο να προσπαθεί να καλύψει τις απαιτήσεις , ξέρεις μερικές φορές η ιδαν8κη λειτουργία ενός κλιματιστικου επηρεάζεται και από τον τρόπο που ε8ναι τοποθετημένο στο χώρο , εαν πχ ένα κλιματιστικό κοιτάει ένα πολύ κοντινό απέναντι τοίχο η έχει εμπόδιο μια ντουλάπα η δε κοιτάει σε διαδρομο ώστε να διοχετεύει τον αέρα πιο μακριά η είναι απέναντι από μια κουζίνα και τραβάει την θερμότητα του φούρνου να μην μπορεί να κάνει αυτό που μπορεί η να υπέρ αποδίδει μερικές φορές , παίζουν τόσα πολλά ρόλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από μεγάλες προσπάθειες και την τεράστια βοήθεια του Στάθη (stazzy1978) αλλά και tips από τον liakjim κατάφερα να στήσω το  grafana μέσω του homeassistant. Υπήρχαν μερικά βασικά λάθη από εμένα που αφού ανακαλύφθηκαν το πρόγραμμα τρέχει πια τρένο! Ελπίζω να πείσω τον  Στάθη να φτιάξει τον οδηγό που πραγματικά θα βοηθήσει πολύ κόσμο.

1050647438_.png.8b91e95e1eb2ff4fc8acdacd02510610.png

Οι κλίμακες στα Watts φυσικά φτιάχνονται με μια κίνηση όταν θα είναι σε λειτουργία τα κλιματιστικά.

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...