Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Χρήσιμη πληροφορία νόμιζα πως είχε καταργηθεί το II. Βασικά ο χώρος που κάθομαι με το γραφείο θα μπεί. Θα βάλω το μεσημεράκι και screenshot από τη μελέτη με την κάτοψη με τις θερμίδες. Αλλά έχω μεγάλο φάκελο με μελέτη θερμικών απωλειών με τα μαθηματικά μέσα κανονικά. Απώλειες από ανοίγματα, μονώσεις κλπ.. Οπότε θέλετε εδώ οι ψαγμένοι να πιούμε καφέ να γουστάρετε διάβασμα 😁

Στο λινκ υπολογισμού έχεις βάλει ζητούμενη θερμοκρασία ίδια με αυτή που έχει υπολογίσει η μελέτη μηχανικού φαντάζομαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Χρήσιμη πληροφορία νόμιζα πως είχε καταργηθεί το II. Βασικά ο χώρος που κάθομαι με το γραφείο θα μπεί. Θα βάλω το μεσημεράκι και screenshot από τη μελέτη με την κάτοψη με τις θερμίδες. Αλλά έχω μεγάλο φάκελο με μελέτη θερμικών απωλειών με τα μαθηματικά μέσα κανονικά. Απώλειες από ανοίγματα, μονώσεις κλπ.. Οπότε θέλετε εδώ οι ψαγμένοι να πιούμε καφέ να γουστάρετε διάβασμα 😁

Οκ αν είναι γραφείο δεν σε νοιάζει ο θόρυβος οπότε παύει το μειονέκτημα αυτό. Ακόμα και έτσι, νομίζω ότι δεν αξίζει τη διαφορά τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

image.png.006ccdb2d9152968e28c5883bda601df.png

"Αν δε βρέξει, θα κρατήσει" style κριτικής κανα 2 κριτικές παρακάτω από του Jim. 2διαφορετικοί κόσμοι

To 99% των κριτικών σε τέτοιες πλατφόρμες είναι η εντελώς άκυρες χωρίς καμία τεκμηρίωση η ψευδώς καταγεγραμμένες όπως έκανε ένα μέλος εδώ μέσα που ανεβαζε κριτικές με μόνο στόχο να πλήξει "αντίπαλα" προϊόντα στη δική του εικονική πραγματικότητα που ζούσε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

image.png.006ccdb2d9152968e28c5883bda601df.png

"Αν δε βρέξει, θα κρατήσει" style κριτικής κανα 2 κριτικές παρακάτω από του Jim. 2διαφορετικοί κόσμοι

Νομίζω κομματάκι υπερβολικός.

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό έχει αρκετές κριτικές που είναι αρκετά αναλυτικές και εκτενείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimostr είπε

Στο λινκ υπολογισμού έχεις βάλει ζητούμενη θερμοκρασία ίδια με αυτή που έχει υπολογίσει η μελέτη μηχανικού φαντάζομαι ?

Ναι φυσικά, στους 20 βαθμούς που ζητάει και η μελέτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Ναι φυσικά, στους 20 βαθμούς που ζητάει και η μελέτη

Ωραία εάν τρέξεις για όλους τους χωρους θα μπορούμε να δουμε τι αποκλίσεις έχει ,μελέτη έχεις λογικά και για άλλα δωμάτια ,αν σου είναι εύκολο κάνε ένα κόπο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν όπως ζήτησε ο λαός:

Σαλόνι 38τμ βάζω 40τμ: μελέτη 2946kcal/h ===> site 3468,58kcal/h

Υπνοδωμάτιο (1) 9τμ μόνο 10τμ με αφήνει να βάλω το site: μελέτη 839kcal/h ===> site 1306,91kcal/h

Υπνοδωμάτιο (2) 9,60τμ πάλι βάζω 10τμ: 861kcal/h ===> site 1523,49kcal/h

Υπάρχει κι ένα τρίτο υπνοδωμάτιο το κυρίως το οποίο ήταν στα σχέδια ημιυπαίθριος που νομιμοποιήθηκε 14τμ αλλά με τα αρχικά σχέδια τα δεν είχε γίνει μελέτη γι'αυτό

Κάτοψη δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω είναι τεράστιο το φύλλο. Από μπάνιο και wc δεν έκανα υπολογισμό.

Επεξ/σία από john_petrucci7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Λοιπόν όπως ζήτησε ο λαός:

Σαλόνι 38τμ βάζω 40τμ: μελέτη 2946kcal/h ===> site 3468,58kcal/h

Υπνοδωμάτιο (1) 9τμ μόνο 10τμ με αφήνει να βάλω το site: μελέτη 839kcal/h ===> site 1306,91kcal/h

Υπνοδωμάτιο (2) 9,60τμ πάλι βάζω 10τμ: 861kcal/h ===> site 1523,49kcal/h

Υπάρχει κι ένα τρίτο υπνοδωμάτιο το κυρίως το οποίο ήταν στα σχέδια ημιυπαίθριος που νομιμοποιήθηκε 14τμ αλλά με τα αρχικά σχέδια τα δεν είχε γίνει μελέτη γι'αυτό

Κάτοψη δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω είναι τεράστιο το φύλλο. Από μπάνιο και wc δεν έκανα υπολογισμό.

H μελετη ειναι και για ψυξη και για θερμανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

H μελετη ειναι και για ψυξη και για θερμανση?

Είναι μελέτη θερμικών απωλειών, φαντάζομαι επειδή η κάτοψη δείχνει σώματα καλοριφέρ είναι για θέρμανση. Δεν ξέρω γενικά αν οι μηχανικοί βγάζουν ξεχωριστές μελέτες. Αν υπάρχει και κάποιος μηχανικός να μας πεί είναι χρήσιμο το ερώτημα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω κομματάκι υπερβολικός.

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό έχει αρκετές κριτικές που είναι αρκετά αναλυτικές και εκτενείς.

Ελα ρε συ ναι υπάρχουν, αυτό δε σημαίνει ότι αυτή θα έπρεπε να μείνει αναρτημένη.

Κ δεν τα βάζω με τον γράφοντα, αλλά με τη διαχείριση που το άφησε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Λοιπόν όπως ζήτησε ο λαός:

Σαλόνι 38τμ βάζω 40τμ: μελέτη 2946kcal/h ===> site 3468,58kcal/h

Υπνοδωμάτιο (1) 9τμ μόνο 10τμ με αφήνει να βάλω το site: μελέτη 839kcal/h ===> site 1306,91kcal/h

Υπνοδωμάτιο (2) 9,60τμ πάλι βάζω 10τμ: 861kcal/h ===> site 1523,49kcal/h

Υπάρχει κι ένα τρίτο υπνοδωμάτιο το κυρίως το οποίο ήταν στα σχέδια ημιυπαίθριος που νομιμοποιήθηκε 14τμ αλλά με τα αρχικά σχέδια τα δεν είχε γίνει μελέτη γι'αυτό

Κάτοψη δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω είναι τεράστιο το φύλλο. Από μπάνιο και wc δεν έκανα υπολογισμό.

Από σχετικά μικρή (18%) μέχρι πολύ μεγάλη (77%) απόκλιση λοιπόν.

Στην περίπτωσή σου τουλάχιστον.

Νομίζω ότι δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα αν η εφαρμογή είναι ψιλο-αξιόπιστη. Το 18% είναι ψιλο-αποδεκτό, το 55 ή το 77% όχι. Παρόλο που έχουμε ήδη ψυλλιαστεί ότι δίνει υψηλότερα αποτελέσματα.

Μακάρι να βρεθούν και άλλα δεδομένα από άλλα μέλη.

Ως τότε δεν νομίζω ότι έχουμε κάτι καλύτερο από τις λοιπές μπακαλολύσεις.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από σχετικά μικρή (18%) μέχρι πολύ μεγάλη (77%) απόκλιση λοιπόν.

Στην περίπτωσή σου τουλάχιστον.

Νομίζω ότι δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα αν η εφαρμογή είναι ψιλο-αξιόπιστη. Το 18% είναι ψιλο-αποδεκτό, το 55 ή το 77% όχι. Παρόλο που έχουμε ήδη ψυλλιαστεί ότι δίνει υψηλότερα αποτελέσματα.

Μακάρι να βρεθούν και άλλα δεδομένα από άλλα μέλη.

Ως τότε δεν νομίζω ότι έχουμε κάτι καλύτερο από τις λοιπές μπακαλολύσεις.

Σίγουρα για να έχουμε μια άποψη, αλλά κι εσύ με τις μελέτες σου δεν πας πίσω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όντως, ο ορισμός της μπακαλολύσης!!! 😇

Να είχα κάνει τις μελέτες σου στα κλιματιστικα όταν έπρεπε και δεν θα είχα hiro & izuru 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...