Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το  shorai premium 18 παίζει στα 1000 

Αν κι εγώ τώρα θα κοιτούσα για haier 

Δεν θα έβαζα 18αρι με τις απώλειες του. Χώρια τα ζόρια που τραβάει το toyo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν θα έβαζα 18αρι με τις απώλειες του. Χώρια τα ζόρια που τραβάει το toyo

Δε ξέρω πόσες απωλειες έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

7066.48
Watt
6077.17
KCal/h
121.84
Watt/m2
104.78

Είσαι για ένα καραμπινάτο 24αρι ΑΘΛΟΣ του toyotomi με τέτοιες απωλειες να δουλεύει στις καταναλώσεις που έχεις αναφέρει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2020 στις 10:31 ΠΜ, lofter είπε

Κανονικά ανοιγοκλείνει. Σταθερή όμως την έχω την περσίδα.

Πήρα την αντιπροσωπεία και περιμένω να με καλέσουν από το τεχνικό τμήμα.

Ενημερωτικά ήρθαν από την αντιπροσωπεία σήμερα και άλλαξαν ένα κουζινετο. Λίγο που το δουλέψαμε φάνηκε να διορθώθηκε το θέμα.  Θετική εντύπωση μου άφησαν σας σερβις γενικά.

Μόνο το παραστατικό αγοράς ζήτησαν.

😀

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από το πόσο θα καίει το νέο κλιματιστικό και τι συνθήκες θέρμανσης θα επιτυγχάνει.

Σίγουρα καλύτερες από το υφιστάμενο αφού ήταν μικρό για το χώρο όσο αφορά της συνθήκες θέρμανσης , τώρα το ποσό θα καίει θα το δούμε 

μονο αν έπαιρνε 18 αρι πάλι θα μπορούσαμε να δούμε τι πραγματικά συμβαίνει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, steliosdj είπε

Καλησπερα στα παιδια! :)

Πριν καμμια ωρα αναψε το αγαπητο Daikin Perfera 9Κ

Μια πρωτη εικονα ειναι αυτη :

perf.jpg.bc8d49542a0497b5c6cc80c855b8c8cb.jpg

Επεσε για λιγο στα 100w, αλλα ξερω οτι θα παει παρακατω. Δοκιμασμενες λυσεις ... :D

Ζητηση 25C

Εμένα πρν 3 μέρες έπεσε στα 60 watt που είχες αναφέρει σε παλαιότερο post και δεν πίστευα στα μάτια μου!

*την αρχή του διαγράμματος την έχω σβήσει γιατί ήταν από μέτρηση άλλης συσκευής.

perferacold2.jpg

Επεξ/σία από George!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ήρθε η ώρα να λάβω κι εγώ τα φώτα σας για αγορά

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 400-450€
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα : λογικά κάποιο από τα γνωστά καταστήματα κλιματισμού αποφεύγω μεγάλες αλυσίδες λόγω κακής εγκατάστασης
  4. Χρήση κλιματιστικού : Κυριώς ψύξη, άντε να δουλέψει και το χείμωνα για τσόντα με το φυσικό αέριο σε καλά κρύα ας πούμε 80% ψύξη/ 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης : το καλοκαίρι συνέχεια, χειμώνα όπως ανέφερα στο (4)
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό  : υπνοδωμάτιο 12τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αττική περιστέρι 37-38 καλοκαίρι, κάτω από 0 δεν έχω δεί εδώ
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αθόρυβο επιθυμητό αλλά κυρίως ενά καλό μηχάνημα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κατασκευή 2016, μόνωση σε κολώνες δοκάρια και τοιχοποιία 5άρα, αλουμινόπορτα συρόμενη διπλό τζάμι όχι ενεργειακό, δυτικός προσανατολισμός
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 

2846,58 watt

2448,06 kcal/h

237,22 watt/m2

204,01 kcal/h/m2

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ: 1433kcal.

Είμαι ανάμεσα σε αυτά και ακούω προτάσεις

https://www.skroutz.gr/s/18329674/Daikin-FTXC25B-RXC25B.html#shops

https://www.skroutz.gr/s/12271323/Fujitsu-ASYG09LLCE.html#shops (αν αξίζει ν ανέβω τιμή???)

https://www.skroutz.gr/s/19753585/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-25ZSP-W.html (πάλι αν αξίζει η διαφορά??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

2846,58 watt

2448,06 kcal/h

237,22 watt/m2

204,01 kcal/h/m2

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ: 1433kcal.

 

Αυτό είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Μήπως έχεις μετρήσεις μηχανικού για όλο το σπίτι και για όλους τους χώρους;

Αν ναι, θα σε παρακαλούσα να τρέξεις το online εργαλείο υπολογισμού για όλους τους χώρους σου και ανα χώρο και να παραθέσεις τα αποτελέσματα πχ σε πίνακα ώστε να δούμε πόσο αποτελεσματική είναι. Σε εσένα έχει βγάλει αρκετά παραπάνω για τον χώρο που αναφέρεσαι.

Επειδή ο χώρος σου είναι πολύ μικρός και με μικρές απώλειες, για να μην έχεις φαινόμενα on off, θα πρότεινα να πήγαινες σε λύσεις με follow me τεχνολογία δλδ κάποιο midea ή φασον midea και μάλιστα με δυνατότητα eco.

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, θα έλεγα ότι το παρακάτω είναι η ιδανική λύση :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198275-carrier-42qhb09d8sa-crystal-ii

Έχει follow me και eco. Επίσης έχει WiFi και 5 χρόνια εγγύηση (με υποχρεωτικό σέρβις). Το συγκεκριμένο το έχω, οπότε μπορείς να διαβάσεις και κριτική στο Σκρουτζ. Χαμηλή κατανάλωση σε ψύξη, καλό σε θέρμανση και αθόρυβο.

Είναι και σε πολύ καλή τιμή. Μη σε τρομάζει η δωρεάν εγκατάσταση. Έχουμε πει τι θα προσέξεις οπότε τους δαγκώνεις στο σβέρκο.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Μήπως έχεις μετρήσεις μηχανικού για όλο το σπίτι και για όλους τους χώρους;

Αν ναι, θα σε παρακαλούσα να τρέξεις το online εργαλείο υπολογισμού για όλους τους χώρους σου και ανα χώρο και να παραθέσεις τα αποτελέσματα πχ σε πίνακα ώστε να δούμε πόσο αποτελεσματική είναι. Σε εσένα έχει βγάλει αρκετά παραπάνω για τον χώρο που αναφέρεσαι.

Επειδή ο χώρος σου είναι πολύ μικρός και με μικρές απώλειες, για να μην έχεις φαινόμενα on off, θα πρότεινα να πήγαινες σε λύσεις με follow me τεχνολογία δλδ κάποιο midea ή φασον midea και μάλιστα με δυνατότητα eco.

Λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω, θα έλεγα ότι το παρακάτω είναι η ιδανική λύση :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198275-carrier-42qhb09d8sa-crystal-ii

Έχει follow me και eco. Επίσης έχει WiFi και 5 χρόνια εγγύηση (με υποχρεωτικό σέρβις). Το συγκεκριμένο το έχω, οπότε μπορείς να διαβάσεις και κριτική στο Σκρουτζ. Χαμηλή κατανάλωση σε ψύξη, καλό σε θέρμανση και αθόρυβο.

Είναι και σε πολύ καλή τιμή. Μη σε τρομάζει η δωρεάν εγκατάσταση. Έχουμε πει τι θα προσέξεις οπότε τους δαγκώνεις στο σβέρκο.

Επειδή πρέπει να δω πάλι το φάκελο δεν έχω πρόχειρη όλη τη μελέτη. Μέσα στη μέρα θα βάλω τις απώλειες πάντως. Το είχα δει και το crystal και μάλιστα και το crystal iii. Η γνώμη σου μετράει δεόντως οπότε κατά κει με βλέπω και κατεβαίνω και σε λεφτά... Thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Επειδή πρέπει να δω πάλι το φάκελο δεν έχω πρόχειρη όλη τη μελέτη. Μέσα στη μέρα θα βάλω τις απώλειες πάντως. Το είχα δει και το crystal και μάλιστα και το crystal iii. Η γνώμη σου μετράει δεόντως οπότε κατά κει με βλέπω και κατεβαίνω και σε λεφτά... Thanks

Το crystal IIΙ σχέση με το ΙΙ έχει ιονιστη , ελαφρώς καλύτερους δείκτες απόδοσης και φαίνεται να κατεβαίνει λίγο περισσότερο σε θέρμανση . Όμως έχει 28db στη δεύτερη σκάλα ανεμιστήρα έναντι 23 του ΙΙ. Νομίζω προβληματίζει για υπνοδωμάτιο. Στην πράξη έχω διαπιστώσει πως η πρώτη (αθόρυβη) ταχύτητα των 20dB δεν φθάνει να καλύψει τον χώρο. Τον δικό μου χώρο έτσι; Στην τιμή που είναι τώρα, δλδ 100€ πάνω, θα έλεγα πως δεν αξίζει το ΙΙΙ. Θα πήγαινα στο ΙΙ.

ΥΓ Όποτε μπορέσεις με τη σύγκριση απωλειών. Πάρε τον χρόνο σου . Απλά δεν είχαμε μέχρι τώρα κάποιον άλλον με μελέτη απωλειών από μηχανικό για να συγκρίνουμε. Οπότε η συμβολή σου θα είναι πολύτιμη 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το crystal IIΙ σχέση με το ΙΙ έχει ιονιστη , ελαφρώς καλύτερους δείκτες απόδοσης και φαίνεται να κατεβαίνει λίγο περισσότερο σε θέρμανση . Όμως έχει 28db στη δεύτερη σκάλα ανεμιστήρα έναντι 23 του ΙΙ. Νομίζω προβληματίζει για υπνοδωμάτιο. Στην πράξη έχω διαπιστώσει πως η πρώτη (αθόρυβη) ταχύτητα των 20dB δεν φθάνει να καλύψει τον χώρο. Τον δικό μου χώρο έτσι; Στην τιμή που είναι τώρα, δλδ 100€ πάνω, θα έλεγα πως δεν αξίζει το ΙΙΙ. Θα πήγαινα στο ΙΙ.

ΥΓ Όποτε μπορέσεις με τη σύγκριση απωλειών. Πάρε τον χρόνο σου . Απλά δεν είχαμε μέχρι τώρα κάποιον άλλον με μελέτη απωλειών από μηχανικό για να συγκρίνουμε. Οπότε η συμβολή σου θα είναι πολύτιμη 😊

Χρήσιμη πληροφορία νόμιζα πως είχε καταργηθεί το II. Βασικά ο χώρος που κάθομαι με το γραφείο θα μπεί. Θα βάλω το μεσημεράκι και screenshot από τη μελέτη με την κάτοψη με τις θερμίδες. Αλλά έχω μεγάλο φάκελο με μελέτη θερμικών απωλειών με τα μαθηματικά μέσα κανονικά. Απώλειες από ανοίγματα, μονώσεις κλπ.. Οπότε θέλετε εδώ οι ψαγμένοι να πιούμε καφέ να γουστάρετε διάβασμα 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...