Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Από σχετικά μικρή (18%) μέχρι πολύ μεγάλη (77%) απόκλιση λοιπόν.

Στην περίπτωσή σου τουλάχιστον.

Νομίζω ότι δεν μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα αν η εφαρμογή είναι ψιλο-αξιόπιστη. Το 18% είναι ψιλο-αποδεκτό, το 55 ή το 77% όχι. Παρόλο που έχουμε ήδη ψυλλιαστεί ότι δίνει υψηλότερα αποτελέσματα.

Μακάρι να βρεθούν και άλλα δεδομένα από άλλα μέλη.

Ως τότε δεν νομίζω ότι έχουμε κάτι καλύτερο από τις λοιπές μπακαλολύσεις.

Μια ερώτηση ακόμα. Αν πάω σε midea το αντίστοιχο του crystal είναι το mission?? Γενικά αν μπορείς (και οι υπόλοιποι φυσικά) κάνε και άλλες προτάσεις σ'αυτές τις τιμές (400-500€ για να έχω επιλογές)-με follow me δυνατότητα αν είναι εφικτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Μια ερώτηση ακόμα. Αν πάω σε midea το αντίστοιχο του crystal είναι το mission?? Γενικά αν μπορείς (και οι υπόλοιποι φυσικά) κάνε και άλλες προτάσεις σ'αυτές τις τιμές (400-500€ για να έχω επιλογές)-με follow me δυνατότητα αν είναι εφικτό

Δεν ξέρω ποιο midea είναι. Σε πάω σε carrier γιατί έχει 5 χρόνια εγγύηση αντί 3 των Midea.

Ίδιο είναι το inventor aria αλλά δεν έχει το eco , λειτουργία που κάνει δουλειά σε ψύξη. Μειώνει πολύ την κατανάλωση.

Προσωπικά δεν έχω υπόψη άλλη καλή επιλογή στα χρήματα αυτά με follow me + eco και εγγύηση.

Υπάρχει το morris με καλύτερο seer το οποίο λέει ότι έχει ifeel, αλλά έχουμε αμφιλεγόμενες πληροφορίες αν έχει τελικά ή όχι , οπότε δεν είμαι σίγουρος

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211884-morris-wfin26150-smart

Το έχει το κάτωθι μέλος αν θες να ρωτήσεις

@Toxo <3 lover

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στη παρέα, διαβασα αρκετά ποστ και παρα το γεγονο΄ς οτι είναι παρα πολυ χρησιμες ολες οι πληροφοριες και οι συμβουλες που παραθέτετε  δεν καταφερα να καταληξω στο τι να παρω.

Το κλιματιστικο προοριζεται για το υπνοδωματιο στο πατρικό μου (θα αντικαταστήσει ενα χαλασμένο) και θα το χρησιμοποιούν λογικα περισσότερο στη ψύξη , το budget δεν θέλω να ξεπεράσει τα 400 € ολα μαζί οποτε είδα αυτο. https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-mb-09n8d6-i-mission-wifi/1405626

Διαβάσα καποιες περιγραφες απο κατόχους midea διαφορετικών μοντέλων βέβαια οχι για το mission  και μιλάνε για κακη ποιοτητα πλαστικων και συναρμολόγησης με αποτέλεσμα να είναι αρκετα θορυβώδη και αυτο με προβληματίζει αρκετα, βεβαια σαν αποδοση το συγκεκριμενο δείχνει καλο.

Δεν έχω κανει κάποια μελέτη του χώρου αλλα σε τετραγωνικά πρεπει να είναι 16- 18 max. Μετα κοντα σε αυτα τα χρηματα βλεπω καποια toyotomi, inventor κ.α.

Αν ε΄χετε να προτεινετε κατι σε αυτο το budget ή εαν καποιος γνωριζει για το midea mission θα ήμουν ευγνώμων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, duke625 είπε

καλησπέρα στη παρέα, διαβασα αρκετά ποστ και παρα το γεγονο΄ς οτι είναι παρα πολυ χρησιμες ολες οι πληροφοριες και οι συμβουλες που παραθέτετε  δεν καταφερα να καταληξω στο τι να παρω.

Το κλιματιστικο προοριζεται για το υπνοδωματιο στο πατρικό μου (θα αντικαταστήσει ενα χαλασμένο) και θα το χρησιμοποιούν λογικα περισσότερο στη ψύξη , το budget δεν θέλω να ξεπεράσει τα 400 € ολα μαζί οποτε είδα αυτο. https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-mb-09n8d6-i-mission-wifi/1405626

Διαβάσα καποιες περιγραφες απο κατόχους midea διαφορετικών μοντέλων βέβαια οχι για το mission  και μιλάνε για κακη ποιοτητα πλαστικων και συναρμολόγησης με αποτέλεσμα να είναι αρκετα θορυβώδη και αυτο με προβληματίζει αρκετα, βεβαια σαν αποδοση το συγκεκριμενο δείχνει καλο.

Δεν έχω κανει κάποια μελέτη του χώρου αλλα σε τετραγωνικά πρεπει να είναι 16- 18 max. Μετα κοντα σε αυτα τα χρηματα βλεπω καποια toyotomi, inventor κ.α.

Αν ε΄χετε να προτεινετε κατι σε αυτο το budget ή εαν καποιος γνωριζει για το midea mission θα ήμουν ευγνώμων 

Στην υπογραφή μου υπάρχει ένα ερωτηματολόγιο. Προσπάθησε να το συμπληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin atxc25b σε θέρμανση ζήτηση 25, έξω έφτασε 14C.

Φυσικά ζεστό το δωμάτιο ή πιο σωστά, ζεσταμένο από τη ζέστη της ημέρας, οπότε δεν ζητάει.

Το θετικό είναι ότι μέσα είχε 25.5 οπότε δεν μου έκανε υπερθέρμανση.

Είναι ξεκάθαρα μεγαλύτερο από τις τρέχουσες ανάγκες του χώρου και δείχνει για μένα ότι σε τέτοιους χώρους είναι προτιμότερο κλιματιστικό με follow me τεχνολογία.

ΥΓ Στις 5 το έκλεισα για λίγο.

7bf86217b97139efe5654b29800d074d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Από 400 - 450€ 
  2. Αντικατάσταση παλαιού , το οποίο είχε αγοραστεί απο το praktiker (δεν θυμάμαι μάρκα) 
  3. Δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην ξεφεύγουμε πολύ απο την εφικτή διαθέσιμη δαπάνη
  4. 70% ψύξη / 30% θέρμανση:
  5.  περιστασιακή πηγή θέρμανσης , αποκλειστική πηγή ψύξης (οχι οτι θα καίει όλη την ημέρα αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος ψύξης)
  6. υπνοδωμάτιο ~ 14τ.μ
  7. Πειραιάς 38C καλοκαίρι και 5-6C χειμώνα
  8. αθόρυβο 
  9. Λόγω του οτι η πολυκατοικία είναι κατασκευασμένη το 1974 σκέφτομαι ότι μονωτικά δεν έχει, η μπαλκονόπορτα του δωματίου έχει νότιο προσανατολισμό αλλά ο τοίχος που είναι στα δυτικα είναι ακάλυπτος στις εκάστοτε καιρικές συνθήκες. Άρα με λίγα λόγια είναι ας το πούμε εκτεθειμένο προς νότο απο την μπαλκονόπορτα και προς δύση απο τον ελεύθερο τοίχο. Βέβαια το σπίτι πριν καμιά δεκαριά χρόνια είχε ανακαινιστεί οπότε η μπαλκονόπορτα είναι αλουμινίου με διπλά τζάμια.
  10. 2.162,92 Watt

    1860.11 KCal/h

    154.49 Watt/m^2

    132.86 KCal/h/m^2

          για 21C

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση στο χθεσινό μου ποστ

Να πω οτι εάν υπάρχει κάποιο μηχάνημα που βρίσκεται  πάνω απο το budget που έχω  δηλώσει αλλά είναι καλύτερο απο το Midea Mission θα ήθελα την πρόταση σας γι'αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, duke625 είπε
  1. Από 400 - 450€ 
  2. Αντικατάσταση παλαιού , το οποίο είχε αγοραστεί απο το praktiker (δεν θυμάμαι μάρκα) 
  3. Δεν έχω πρόβλημα αρκεί να μην ξεφεύγουμε πολύ απο την εφικτή διαθέσιμη δαπάνη
  4. 70% ψύξη / 30% θέρμανση:
  5.  περιστασιακή πηγή θέρμανσης , αποκλειστική πηγή ψύξης (οχι οτι θα καίει όλη την ημέρα αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος ψύξης)
  6. υπνοδωμάτιο ~ 14τ.μ
  7. Πειραιάς 38C καλοκαίρι και 5-6C χειμώνα
  8. αθόρυβο 
  9. Λόγω του οτι η πολυκατοικία είναι κατασκευασμένη το 1974 σκέφτομαι ότι μονωτικά δεν έχει, η μπαλκονόπορτα του δωματίου έχει νότιο προσανατολισμό αλλά ο τοίχος που είναι στα δυτικα είναι ακάλυπτος στις εκάστοτε καιρικές συνθήκες. Άρα με λίγα λόγια είναι ας το πούμε εκτεθειμένο προς νότο απο την μπαλκονόπορτα και προς δύση απο τον ελεύθερο τοίχο. Βέβαια το σπίτι πριν καμιά δεκαριά χρόνια είχε ανακαινιστεί οπότε η μπαλκονόπορτα είναι αλουμινίου με διπλά τζάμια.
  10. 2.162,92 Watt

    1860.11 KCal/h

    154.49 Watt/m^2

    132.86 KCal/h/m^2

          για 21C

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση στο χθεσινό μου ποστ

Να πω οτι εάν υπάρχει κάποιο μηχάνημα που βρίσκεται  πάνω απο το budget που έχω  δηλώσει αλλά είναι καλύτερο απο το Midea Mission θα ήθελα την πρόταση σας γι'αυτό 

Μια χαρά είναι το Mission. Πολύ καλό seer, follow me και eco.

Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω είναι ότι σχετικά μικρή εγγύηση 3 ετών, οπότε ίσως άξιζε η αγορά πακέτου επέκτασης εγγύησης.

Τρέχει και αυτή η προσφορά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198275-carrier-42qhb09d8sa-crystal-ii

Δεν έχει το seer ούτε το scop του mission οπότε θα έχει λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση, αλλά έχει 5 χρόνια εγγύηση και πιο χαμηλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Δεν είναι διαθέσιμο το carrier μονο επαρχία το έχουν απο οτι είδα. 

Σχετικα με το mission που αναφέρει 10 έτη εγγύηση στο μοτέρ αλλά με ετήσια συντήρηση μετα τα 3 έτη , εννοείται φαντάζομαι οτι ισχύει με συντήρηση απο την αντιπροσωπεία μόνο ετσι? Επίσης σαν αντιπροσωπεία τι λέει η Midea στην Ελλάδα είναι αξιόλογη?

ΕΥχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, duke625 είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Δεν είναι διαθέσιμο το carrier μονο επαρχία το έχουν απο οτι είδα. 

Σχετικα με το mission που αναφέρει 10 έτη εγγύηση στο μοτέρ αλλά με ετήσια συντήρηση μετα τα 3 έτη , εννοείται φαντάζομαι οτι ισχύει με συντήρηση απο την αντιπροσωπεία μόνο ετσι? Επίσης σαν αντιπροσωπεία τι λέει η Midea στην Ελλάδα είναι αξιόλογη?

ΕΥχαριστώ και πάλι

Τι εννοείς επαρχία; Το αγοράζεις και στο φέρνουν σπίτι.

Για το midea είναι 3 χρόνια εγγύηση και μετά +7 στον συμπιεστή με σέρβις από οποιονδήποτε ψυκτικο.

Η αντιπροσωπεία είναι η fgeurope. Δεν είμαι σίγουρος πόσο καλή είναι. Μια φορά που είχα στείλει email απάντησαν αρκετά αργοπορημένα αλλά είναι πολύ μικρό δείγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2020 στις 3:28 ΜΜ, liakjim είπε

Τι εννοείς επαρχία; Το αγοράζεις και στο φέρνουν σπίτι.

Για το midea είναι 3 χρόνια εγγύηση και μετά +7 στον συμπιεστή με σέρβις από οποιονδήποτε ψυκτικο.

Η αντιπροσωπεία είναι η fgeurope. Δεν είμαι σίγουρος πόσο καλή είναι. Μια φορά που είχα στείλει email απάντησαν αρκετά αργοπορημένα αλλά είναι πολύ μικρό δείγμα.

Μαλλο το ξεστοκάρουν από επαρχία, δεν έχει επιλογή αγορας στο site. Γι' αυτό σε ρώτησα κι εγώ πριν για το mission 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Μαλλο το ξεστοκάρουν από επαρχία, δεν έχει επιλογή αγορας στο site. Γι' αυτό σε ρώτησα κι εγώ πριν για το mission 😁

Α ναι, το είδα τώρα. Όντως πάνε για ξεστοκαρισμα. Ίσως να κρατήσουν μόνο το crystal III ion.

Καλό πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/8/2020 στις 12:48 ΠΜ, liakjim είπε

Περί κλιματιστικών*

Εισαγωγικό σημείωμα: για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, δεν έχω καμία σχέση με τον χώρο των κλιματιστικών. Απλά ένα μέλος του insomnia που μετά από κάποιον χρόνο ενασχόλησης ως hobby με τα κλιματιστικά, θα προσπαθήσω να αποσαφηνιστούν κάποια πράγματα έχοντας ως έμπνευση τα δικά μου ερωτήματα αλλά και ερωτήματα άλλων μελών. Τα παρακάτω είναι προσωπικές γνώσεις/απόψεις. Έχω σχέση με τη μηχανολογία αλλά σε άλλον κλάδο (ναυπηγική). Αν κάποιος τεχνικά καταρτισμένος διαβάσει κάτι που είναι λάθος, παρακαλώ πολύ να με διορθώσει. Επίσης τα παρακάτω είναι όσο γίνεται αντικειμενικές προσεγγίσεις του θέματος και δεν επεκτείνομαι σε αυτά που είναι ακόμα ερωτηματικά.

*

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ο όρος αυτός που έχει επικρατήσει, είναι καταχρηστικός μιας και η πλειοψηφία των οικιακών κλιματιστικών τύπου split unit air conditioners όπως λέγονται (οι σπλιτάκια που έχω ακούσει να τα λένε οι ψυκτικοί) , δεν είναι στην πραγματικότητα κλιματιστικά μιας και δεν ρυθμίζουν κλίμα , ήτοι θερμοκρασία και υγρασία αλλά μόνο θερμοκρασία και ανεξέλεγκτα την απόλυτη υγρασία σε λειτουργία ψύξης. Εξαίρεση το daikin ururu sarara το οποίο είναι το μόνο γνήσιο κλιματιστικό της αγοράς.

1. Τι κάνουμε όταν θέλουμε να αγοράσουμε κλιματιστικό; Πληρώνουμε έναν επαγγελματία να το κάνει. Με μελέτη θερμικών απωλειών. Για ψύξη , θέρμανση ή και τα δύο. Δεν πάμε στα φόρουμ γιατί θα αγοράσουμε κάτι που δεν είναι βέλτιστο. Κατά πάσα πιθανότητα, είτε θα είναι μεγάλο, είτε μικρό και άρα είτε δεν θα είναι αποδοτικό είτε δεν θα μας καλύπτει.

2. Αν τελικά πάμε σε φόρουμ, να έχουμε στο μυαλό μας ότι από την άλλη πλευρά του πληκτρολογίου κάθεται ένας άσχετος με τις ανάγκες μας. Και να το έχει το πράγμα, δεν έχει μελετήσει. Τελικά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ξέρει τίποτα. Όχι μόνο αυτό, δεν θα έχει και την συνολική εικόνα της αγοράς. Θα έχει εμπειρία από κάποια κλιματιστικά, μονοψήφιο αριθμό. Δεν θα ξέρει καν τι κάνει το άλλης ισχύος μοντέλο της ίδιας σειράς. 

Αφού το ξεκαθαρίσαμε αυτό, μια καλή τακτική είναι να δούμε μόνοι μας κάποια πράγματα. 

α. Όσο περισσότερο θα χρησιμοποιήσουμε ένα κλιματιστικό, τόσο θα αξίζει να είναι αποδοτικό. Αλλά τι σημαίνει αποδοτικό και πως το ξεχωρίζουμε; Κοιτάμε τα ενεργειακά ταμπελάκια. Και συγκεκριμένα το seer και το scop

20180405133733_247d2278.jpeg.6e6e6126f72dcd883d5414b6723c0ac2.jpeg

Τι είναι τα seer/scop; Η daikin τα λέει πολύ καλά https://www.daikin.gr/el_gr/faq/what-is-seasonal-efficiency--scop-and-seer-.html

Με λίγα λόγια όσο μεγαλύτερο το seer, όπου seer είναι το seasonal eer, τόσο περισσότερη οικονομία θα κάνει σε ψύξη. 

Το ίδιο και στο scop σε θερμό κλίμα ( όπου για θερμό κλίμα βάση προτύπου για την Ευρώπη, έχει επιλεγεί το κλίμα της Αθήνας), όπου όσο μεγαλύτερο , τόσο περισσότερη οικονομία σε θέρμανση.

Τα seer και scop πάνε να υπολογίσουν τον συνολικό βαθμό απόδοσης ή πιο σωστά τον μέσο (εποχιακό)βαθμό απόδοσης. 

Πχ για το scop, διαβάζουμε το πρότυπο EN 14825 και βλέπουμε το εξής :

0bfda4628f8420997062371fb6ddaa65.png

Χοντρικά και στο περίπου λέει ότι σε μια χειμωνιάτικη season με στατιστικά καιρού της Αθήνας που ας πούμε κρατάει 120 ημέρες, το κλιματιστικό θα δουλέψει τις 100 και τις υπόλοιπες θα είναι κλειστό. Από αυτές οι 20 θα είναι πολύ κρύες (κοντά στους 2C) , οι 50 ψιλοζεστές για χειμώνα (κοντά στους 12C) και οι υπόλοιπες 30 σχετικά κρύες (κοντά στους 7C). Οπότε ποιο θα κάψει το λιγότερο; Δίνει βαρύτητα σε κάθε επιμέρους βαθμό απόδοσης (πχ το 50% στις 50 ημέρες) και αντίστοιχα στις άλλες. Μετά προσθέτει και βγάζει έναν συνολικό βαθμό απόδοσης. (οι αριθμοί έχουν δοθεί στο περίπου. Όποιος θέλει να ψαχτεί, θα πρέπει να δει την Ευρωπαϊκή οδηγία 626/2011)

Φυσικά αν κάποιος μένει σε περιοχή με πάρα πολύ κρύο τον χειμώνα, πιθανώς να πρέπει να βλέπει και συγκρίνει τα scop σε average. 

Σημείωση : δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε με τις αναγραφόμενες kwh γιατί υπολογίζονται σε διαφορετικό φορτίο σχεδιασμού πχ ένα κλιματιστικό Α με cop 5.1 και φορτίο σχεδιασμού 5KW , θα έχει ακριβώς τις διπλάσιες kwh απο το Β κλιματιστικό με πάλι scop 5.1 και φορτίο σχεδιασμού 2.5KW (είναι σαν να συγκρίνουμε κατανάλωση με διαφορετικά χλμ/ώρα). 

Με τον ίδιο τρόπο υπολογίζεται και το seer, όπου οι επιμέρους αποδόσεις (eer) σε διαφορετικές θερμοκρασίες, υπολογίζονται ανάλογα με τον καταμερισμό σε ποσόστωση ανά φορτίο και προκύπτει ο συνολικός εποχιακός βαθμός απόδοσης. 

β. Πόσο μεγάλο κλιματιστικό χρειάζεται ο χώρος μας; Από τη στιγμή που επιλέγουμε να είμαστε τζαμπατζήδες και δεν θα πάμε στον επαγγελματία, θα πάμε από το περίπου ως το πολύ περίπου. Υπάρχουν διάφορα εργαλεία υπολογισμού online. πχ https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82+Btus

Συνήθως εδώ χρησιμοποιούμε αυτό ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Έχει περισσότερα inputs οπότε μάλλον θα πέφτει πιο κοντά.

Επειδή τα αποτελέσματα δίνονται σε kw, τα μετατρέπουμε αν μας βολεύουν τα btus, με έναν online calculator https://www.calculateme.com/power/kilowatts/to-btus-per-hour

Το παραπάνω εργαλείο δίνει τις θερμικές απώλειες του χώρου μας δηλαδή πόση ενέργεια πρέπει να προσθέτουμε ώστε να διατηρείται η θερμοκρασία στην τιμή που βάλαμε και με δεδομένα τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής μας. 

Δεν χρειάζεται να επαναλάβουμε ότι το εργαλείο αυτό δίνει προσεγγιστικά αποτελέσματα και όπως λέει και η σελίδα κάτω κάτω “Η παρούσα εφαρμογή υπολογισμού των θερμικών απωλειών είναι κατά προσέγγιση και δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την ολοκληρωμένη μελέτη μηχανικού.”

Τον αριθμό αυτόν σε kw ή btus , τον χρησιμοποιούμε ώστε να βρούμε πόσο capacity (ισχύς) θα πρέπει να αποδίδει το κλιματιστικό ώστε να υπερκαλύπτονται οι απώλειες. 

Θέλουμε δηλαδή capacity > απώλειες.

Οπότε πάμε στο γ.

γ. Τι είναι το capacity και πως το βρίσκω ;

Τα κλιματιστικά είναι αντλίες θερμότητας και απλά μεταφέρουν θερμότητα (ενέργεια), από έναν χώρο σε έναν άλλον δαπανώντας μια ενέργεια κατά τη μεταφορά. 

Το capacity ΔΕΝ είναι σταθερό και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες όπως την ισχύ του μηχανήματος, τους βαθμούς απόδοσης (που και αυτοί δεν είναι σταθεροί) , τις εσωτερικές και εξωτερικές θερμοκρασίες και την υγρασία. 

Βλέποντας τα χαρακτηριστικά καταλόγου των κλιματιστικών, βλέπουμε ότι δίνουν ονομαστικές τιμές αλλά και εύρη. 

55c0ebe9b5ef54fda78b56734ebdfcd2.png

Οι ονομαστικές τιμές δεν μας ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Πιο πολύ χωρίζουν τα κλιματιστικά σε κατηγορίες ισχύος , 7000btus, 9000btus , 12000btus κτλ

Ούτε τα εύρη μας είναι πολύ χρήσιμα (το κάτω όριο είναι όπως θα δούμε και πιο κάτω) . 

Αυτό που θα πρέπει να κοιτάμε και δυστυχώς δεν τα έχουμε πάντα, είναι οι καμπύλες ή πίνακες capacity.

Παράδειγμα βλέπουμε το 22άρι edge σε θέρμανση και εσωτερική θερμοκρασία 20C:

 

8b3abb33076609e0ae67769816e4f37c.png

Εύκολα βλέπουμε ότι αν μένουμε σε περιοχή όπου τον χειμώνα επικρατούν έως 0C και το εργαλείο υπολογισμού μας έχει βγάλει 7KW απώλειες, τότε το 22άρι edge μάλλον δεν θα μας καλύψει μιας και δίνει μέγιστο 5.13KW. Παρόμοια προσέγγιση θα πρέπει να έχουμε στη ψύξη.

Στο κάτωθι link έχω βάλει κάποια σχετικά στοιχεία από 18Κ και 24Κ κλιματιστικά

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fc4d6VIteFgC6KyZlMCbPeJVeXsA1n2A_Vtk1LaHWIw/edit?usp=sharing

δ. Γιατί μας ενδιαφέρει το κλιματιστικό να μη σβήνει σε χαμηλές απαιτήσεις ή να ινβερτάρει χαμηλά ; Και πως το βρίσκω;

Τα cop / eer αυξάνουν σημαντικά όσο μειώνεται το φορτίο.

Ως παράδειγμα βλέπουμε το toshiba που μας δίνει καμπύλες eer/cop ανά φορτίο:  

    1820863206_Annotation2020-08-02155221.jpg.1c3f031b45678005811439a5398166c2.jpg1240002424_Annotation2020-08-02155329.jpg.769bd78befa0a30b7b978589a0687d62.jpg

Βλέπουμε ότι ο βαθμός απόδοσης είναι μεγαλύτερος σε χαμηλά φορτία συνεπώς  είναι προτιμότερο να έχεις ένα κλιματιστικό που θα δουλεύει συνεχώς σε χαμηλό φορτίο από το να αναβοσβήνει από υψηλό. 

Πως όμως το βρίσκω; Μια ένδειξη είναι τα ελάχιστα btus. 

Ιδανικά θα πρέπει να ψάξουμε να βρούμε τα ελάχιστα input watts, είτε να μας το δίνει κάπου ο κατασκευαστής, είτε μέσα από τα capacity tables. 

Παράδειγμα, το 9αρι Daikin Perfera, μπορεί να πέσει στην πραγματικότητα στα 60W και εκεί δίνει 3580btus με eer πάνω από 16

   
  IMG-20200705-234051.jpg&key=e0e67d3c65c0

Οπότε ανεξάρτητα από τα λοιπά χαρακτηριστικά , τα ελάχιστα btus και watts παίζουν οπωσδήποτε ρόλο στην οικονομία και πρέπει να είναι και αυτό κριτήριο αγοράς.

5. Επιλογή κλιματιστικού :

Καταρχάς από την στιγμή που ξέρουμε τι capacity χρειαζόμαστε, μέσα από τις μυριάδες των επιλογών θα πρέπει να βρούμε ποιο είναι αυτό που ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες μας, μιας και όπως θα πούμε πολλές φορές, δεν υπάρχει το τέλειο κλιματιστικό. Μια μεθοδολογία που ακολουθώ και προτείνω, είναι η χρήση του εργαλείου απόφασης pugh diagram και μάλιστα με weighted factors. 

Υπάρχουν πολλά templates στο ίντερνετ. 

Κατέβασα και έφτιαξα μέσα σε 5’ ένα διάγραμμα το οποίο σας επισυνάπτω. 

Decision-Matrix-Weighted-κλίμα.xlsx 12 kB · 29 downloads

Θα δείτε ότι φτιάχνουμε κριτήρια απόφασης στα οποία δίνουμε βαρύτητα πχ βαρύτητα 5 στην εγγύηση με κλίμακα 1-10. 

Μετά βάζουμε βαθμολογίες σε κάθε κριτήριο, πάλι πχ 1-10 έχοντας ως input τα γνωστά στοιχεία των κλιματιστικών.

Θα δείτε ότι στο παράδειγμα που έβαλα και με τα (όχι και τόσο τυχαία) κριτήρια και βαρύτητες, πρώτο θα έβγαινε το toshiba παρόλο που στο φανταστικό αυτό παράδειγμα δεν έχει τη μεγαλύτερη απόδοση. 8c69329ff077cd0b2404bedbac399743.png

Αν έρθει τώρα κάποιος και πει ότι η εγγύηση με ενδιαφέρει περισσότερο από όλα και βάλει βαρύτητα 10 στην εγγύηση, τότε πρώτο έστω και οριακά θα βγει το inventor. 

a187bc2ed802b0a7febaa97f712fee52.png

Φυσικά μπορείτε να βάλετε όσα κριτήρια θέλετε και όσα μοντέλα κλιματιστικών θέλετε. Στο τέλος θα βγει ο νικητής. Καλές αγορές.

Αν τελικά ζητήσουμε βοήθεια στο φόρουμ , νομίζω ότι το παρακάτω ερωτηματολόγιο θα βοηθήσει τα λοιπά μέλη να προσφέρουν τη όσο γίνεται πιο σωστή συμβουλή :

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

6. Εγκατάσταση

Καταρχάς η σωστή εγκατάσταση είναι σούπερ σημαντική. Έχουμε γίνει μάρτυρες από ένα κάρο κακές εγκαταστάσεις οι οποίες όχι μόνο θα επηρεάσουν την απόδοση της ακριβής συσκευής μας, αλλά και τη μακροζωία της.  

Καλό είναι να διαβάσουμε και να ελέγξουμε την ευλαβική τήρηση των οδηγιών εγκατάστασης γιατί οι ψυκτικοί συνήθως θέλουν να μας ξεπετάξουν και να πάνε στον επόμενο πελάτη. 

α. Τήρηση αποστάσεων από εμπόδια, όπως τοίχους, ταβάνια κτλ . Μη τήρηση οδηγεί είτε σε μη δυνατότητα σέρβις (πχ κόλλημα εξωτερικής σε από πάνω μπαλκόνι), σε μειωμένη απόδοση πχ κόλλημα εσωτερικής σε ταβάνι και άρα μειωμένη εισρόφηση αέρα ή και σε προβληματική συμπεριφορά πχ αισθητήρας θερμοκρασίας που μπερδεύεται. 

β. Μήκος χαλκού. Ο χαλκός είναι ακριβός και είναι στο συμφέρον του ψυκτικού να σας βάλει όσο πιο κοντό σωλήνα γίνεται. Όμως οι κατασκευαστές κλιματιστικών έχουν σχεδιάσει τους συμπιεστές και το σύστημα γενικά με υψηλές πιέσεις. Μια κοντή σωλήνα θα οδηγήσει σε κύκλωμα που θα δουλεύει σε υψηλή πίεση και άρα κραδασμοί, θόρυβος και καταπόνηση του συμπιεστή. Άρα ακολουθούμε κατά γράμμα τις οδηγίες και πάντα επιμένουμε για πρόσθεση κατάλληλου μήκους χαλκοσωλήνων ώστε να καλύψουμε τουλάχιστον το ελάχιστο μήκος. Το τελευταίο συνήθως κυμαίνεται από 1.5μ , 2μ και τις περισσότερες φορές 3μ. Μια καλή τακτική είναι να επιλέξουμε ως θέση της εξωτερικής μονάδας το πάτωμα (έτσι και αλλιώς προτιμητέο για μεγάλης ισχύος κλιματιστικά πχ 18Κ και άνω), οπότε το μήκος θα προκύψει από μόνο του. 

Αν μπει κρεμαστή, ο ψυκτικός θα κάνει κουλούρα τον χαλκοσωλήνα πίσω από τη μονάδα μέχρι να πιάσει το μήκος. 

Προσοχή δυνητικά μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε μη αποδοχή εγγύησης, όπως πχ στη  Daikin

https://www.daikin.com.au/faq/what-happens-if-piping-less-minimum-recommended-length

(όχι Ελλάδας, αλλά δίνει την αίσθηση)

γ. Αφαίρεση ατμοσφαιρικού αέρα από το κύκλωμα.

Τόσο οι χαλκοσωλήνες πριν συνδεθούν , όσο και η εσωτερική μονάδα , είναι εκτεθειμένες στην ατμόσφαιρα. Όταν πλέον όλα συνδεθούν, θα θέλουμε εντός του κυκλώματος να κυκλοφορεί αποκλειστικά το ψυκτικό μέσο (φρέον). Άρα με κάποιον τρόπο θα πρέπει να αφαιρεθεί ο αέρας. Αλλιώς μειωμένη απόδοση αλλά και φθορά μιας και ο ατμοσφαιρικός αέρας περιέχει και υγρασία δλδ νερό. Όλα μα όλα τα εγχειρίδια εγκατάστασης έχουν ως μοναδικό και αποδεκτό τρόπο αφαίρεσης του αέρα με χρήση αντλίας κενού.

VT-TW15A.jpg


 

H διαδικασία είναι πολύ απλή και φαίνεται στο διάγραμμα 

7acbf46608df91187dc2fc26078cf80b.png

Δυστυχώς στην Ελλάδα, οι περισσότεροι ίσως ψυκτικοί δεν αφαιρούν τον αέρα με αντλία αλλά κάνουν εκδίωξη, δηλαδή έχουν τη μια άκρη με ανοικτή τη βάνα και ανοίγουν το φρέον μέχρι να τους έρθει από την άλλη πλευρα . Οπότε διαρρέει ποσότητα φρέον και έχει αμφίβολα αποτελέσματα.

Συμβουλή: με προσυνεννόηση,  είτε την στιγμή της άφιξης του συνεργείου τονίζουμε ότι χωρίς αντλία κενού δε θα δεχτούμε να γίνει η εγκατάσταση. Χίλιες φορές να τους διώξουμε παρά να μπει το κλιματιστικό έτσι. 

7. Βοηθητικά. 

α. Καταγραφή επιδόσεων, κατανάλωσης. 

Για να δούμε τη συμπεριφορά του κλιματιστικού μας στον χώρο μας, θα πρέπει να καταγράψουμε την κατανάλωση στον χρόνο. 

Ο πιο απλός τρόπος είναι η αγορά της έξυπνης πρίζας tplink hs110 σε συνδυασμό με ένα προγραμματάκι που το κατεβάζουμε από εδώ https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Μετά ακολουθούμε την απλούστατη διαδικασία του extract, τρέξιμο του exe και εισαγωγή του localhost:3000 στον browser μας . 

Ο @rbx1000 έχει φτιάξει και σχετικό tutorial:

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπαίνει και σε κινητό android με την ακόλουθη διαδικασία:

Εγκαθιστούμε το app termux. 

To τρέχουμε και μέσα από αυτό πατάμε

pkg install git

μετά

pkg install nodejs-lts

Με τα παραπάνω θα βάλει τα προαπαιτούμενα git και nodejs. 

Μετά 

git clone https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor && cd tplink-energy-monitor

(με αυτό θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει το πρόγραμμα)

μετά

npm install 

μετά cd tplink-energy-monitor και τέλος npm start. 

Τέλος πάμε στον browser και πατάμε localhost:3000. 

Όταν κλείνουμε την εφαρμογή, χρειάζεται μόνο να τρέξουμε το termux , μετά cd tplink-energy-monitor και τέλος npm start. 

Τέλος πάμε στον browser και πατάμε localhost:3000

Αυτά! 🙂

Δημήτρης

Καλησπέρα! Δεν γνωρίζω από κλιματιστικά, διαβάζω αυτά που γράφετε όμως. Χρειάζομαι μία βοήθεια! Είμαι στην Αλεξανδρούπολη και σαλόνι-κουζίνα έχω κλιματιστικό 12άρι το οποίο κανει δουλεια, ζεσταινει σαλονοκουζίνα, όχι τα υπνοδωματια φυσικά αλλά ψύχει το καλοκαιρι και τα υπνοδωμάτια. Άρα το πρόβλημα μου είναι η θέρμανση! Τα υπνοδωμάτια είναι το ένα απέναντι απο το αλλο με ενα διάδρομο να τα ενωνει δυο μέτρων ο οποιος ενώνει και το σαλόνι.Τι είναι καλύτερο; Να βάλω δυο 9άρια και να τελειώνω ή αν βάλω ενα 12 αρι με το ρίσκο να πιάσει θερμοκρασία και το απεναντι δωμάτιο; Τα δωματια ειναι γυρω στ 12 τετραγωνικα υπολογίζω. Και αν είναι να βάλω κάποιο, ποιο είναι αυτό ρε παιδιά; 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

@apostolisep3, τί έγινε με το mitsubishi ap71; Στο έφτιαξαν;

Όχι παίδες και έχω εμπλέξει και δικηγόρο στην μέση γιατί η αντιπροσωπεία υποστηρίζει ότι ο εγκέφαλος κάηκε από κακή εγκατάσταση ηλεκτρολόγου οπότε δεν το καλύπτει στην εγγύηση... Μπλέξιμο. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Όχι παίδες και έχω εμπλέξει και δικηγόρο στην μέση γιατί η αντιπροσωπεία υποστηρίζει ότι ο εγκέφαλος κάηκε από κακή εγκατάσταση ηλεκτρολόγου οπότε δεν το καλύπτει στην εγγύηση... Μπλέξιμο. 

Τι στοιχεία έχουν;

1 ώρα πριν, NNos είπε

Καλησπέρα! Δεν γνωρίζω από κλιματιστικά, διαβάζω αυτά που γράφετε όμως. Χρειάζομαι μία βοήθεια! Είμαι στην Αλεξανδρούπολη και σαλόνι-κουζίνα έχω κλιματιστικό 12άρι το οποίο κανει δουλεια, ζεσταινει σαλονοκουζίνα, όχι τα υπνοδωματια φυσικά αλλά ψύχει το καλοκαιρι και τα υπνοδωμάτια. Άρα το πρόβλημα μου είναι η θέρμανση! Τα υπνοδωμάτια είναι το ένα απέναντι απο το αλλο με ενα διάδρομο να τα ενωνει δυο μέτρων ο οποιος ενώνει και το σαλόνι.Τι είναι καλύτερο; Να βάλω δυο 9άρια και να τελειώνω ή αν βάλω ενα 12 αρι με το ρίσκο να πιάσει θερμοκρασία και το απεναντι δωμάτιο; Τα δωματια ειναι γυρω στ 12 τετραγωνικα υπολογίζω. Και αν είναι να βάλω κάποιο, ποιο είναι αυτό ρε παιδιά; 

Δύο 9αρια.

Αν θες συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...