Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να παραθεσω αλλη μια εμπειρια εξυπηρετησης απο Inventor

O ανεμιστηρας της εξωτερικης μοναδας Aria σε χαμηλες στροφες λειτουργιας αρχισε να κανει ενα αφυσικο θορυβο, καλεσα την περασμενη Παρασκευη στης 12:00 την εξυπηρετηση πελατων, μετα απο 2 ωρες με καλεσαν για να περασει συνεργειο μετα της 15:00 για να το δουν

Το προβλημα ηταν στο μοτερ του ανεμιστηρα, αλλαχτηκε και ολα καλα

Πολυ εξυπηρετικoi και αμεση ανταποκριση οπως και τις προηγουμενες (αρκετες) φορες που τους εχω χρειαστει

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το πρόβλημα είναι ότι τους χρειάστηκες πολλές φορές. Δεν ξέρω κατά πόσο καλό είναι αυτό.

Ευτυχώς εγώ μόνο μία και πράγματι ανταποκρήθηκαν γρήγορα σε σχεδόν καινούργιο μηχάνημα.. Σε μηχανήματα όμως άλλης μάρκας που έχουν περάσει πολλά  από τους χώρους μου δεν έχω χρειαστεί service ποτέ.

Ψέματα άλλη μια φορά σε ένα από τα πρώτα inverter της Samsung που το κατέστρεψαν οι σφηκοφωλιές και πλήρωσα νέα πλακέτα. Έκτοτε και αυτό δουλεύει χωρίς θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να προσδιοριζε πόσο αρνητικές ήταν οι αρνητικές θερμοκρασιακές πχ ήταν -1 ή πιο κάτω;

Και πάλι όμως, πολύ ενδιαφέρον:

IMG_20201012_143658.jpg.2f972457f2d5b6b7de9c8a3563c34585.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bobadil είπε

Καλησπέρα, έχει βγάλει ο Κωτσόβολος τα κλιματιστικά χωρίς ΦΠΑ.

Μακάρι να το συνδύαζε και με δωρεάν εγκατάσταση όπως έχει ξανακάνει, αλλά και πάλι καλή φάση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά για να μην κουράζω..ερώτηση για να τελειώνω ,κλείνω  στην αγορά του Fujitsu ASYG24KLCA από κότσο τώρα που τρέχει η προσφορά του φαπα.εχει να μου δώσει το κάτι παραπάνω σαν θέρμανση κυρίως γιατί το μορισάκι  Morris WFIN-70140 / WFOD-70141 White καλό χρυσό αλλά στα 0-5 θερμοκρασια ψιλοεκλασε στο σπίτι.εσεις που ξέρετε από τα  τεχνικά και λεπτομέρειες....έως τους 7 εξωτερική είμουν καλά όσο πλησίαζε στο μηδέν ζόρι,πολύ ζόρι.....το μορρισ θα μπει για πούλημα.υποψιν Μενίδι μένω με ελάχιστο που έχω δει -1 γενικά στα πολύ κρύα παίζει γύρω στους 2-3 βαθμούς να πως

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, danaos7 είπε

Ρε παιδιά για να μην κουράζω..ερώτηση για να τελειώνω ,κλείνω  στην αγορά του Fujitsu ASYG24KLCA από κότσο τώρα που τρέχει η προσφορά του φαπα.εχει να μου δώσει το κάτι παραπάνω σαν θέρμανση κυρίως γιατί το μορισάκι  Morris WFIN-70140 / WFOD-70141 White καλό χρυσό αλλά στα 0-5 θερμοκρασια ψιλοεκλασε στο σπίτι.εσεις που ξέρετε από τα  τεχνικά και λεπτομέρειες....έως τους 7 εξωτερική είμουν καλά όσο πλησίαζε στο μηδέν ζόρι,πολύ ζόρι.....το μορρισ θα μπει για πούλημα.υποψιν Μενίδι μένω με ελάχιστο που έχω δει -1 γενικά στα πολύ κρύα παίζει γύρω στους 2-3 βαθμούς να πως

Πόσο σου βγάζει η εφαρμογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πόσο σου βγάζει η εφαρμογή;

Θερμικές Απώλειες

 

9870.53Watt

 

8488.66KCal/h

 

219.35Watt/m2

 

188.64

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Θερμικές Απώλειες

10549.64Watt

9072.69KCal/h

191.81Watt/m2

164.96KCal/h/m2

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#10549
ειναι πολλές οι απωλειες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μέτρησα ακριβώς ύψος και διωρθωσα λεπτομέρειες

 

Θερμικές Απώλειες

 

9870.53Watt

 

8488.66KCal/h

 

219.35Watt/m2

 

188.6

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Μέτρησα ακριβώς ύψος και διωρθωσα λεπτομέρειες

Θερμικές Απώλειες

9870.53Watt

8488.66KCal/h

219.35Watt/m2

188.64Θερμικές Απώλειες

9870.53

Watt

8488.66

KCal/h

219.35

Watt/m2

188.64

Αυτό είναι σε ένα χώρο η είναι όλο το σπιτι ?και με τι θερμοκρασία έχεις τρέξει το τεστ 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Θερμικές Απώλειες

10549.64Watt

9072.69KCal/h

191.81Watt/m2

164.96KCal/h/m2

Αν είναι κοντά στην πραγματικότητα, είναι πολλές. Ίσως θες παραπάνω από ένα. Το δικό μου asyg24klca είναι σε 7,5KW με την εφαρμογή και το θεωρώ ψιλο-οριακό σε πάρα πολλά κρύα. Εδώ που μένω έχει βέβαια πολύ περισσότερο κρύο από εσένα.

Από την άλλη ο @apostolisep3 έβγαλε με αυτό χειμώνα στην Πεντέλη με 17KW αλλά κλασμένο στα defrost.

Οπότε προσωπικά δεν ξέρω.

Ενδεχομένως να σε καλύψει το Asyg24klca. ;Ίσως και όχι. Ιδανικά θα έπρεπε να πας στο Asyg24kmta αλλά δεν το βλέπω ακόμα σε καλές τιμές.

Οπότε θες ρίσκο. Ή ρισκάρεις στο fujitsu και βλέπεις, ή πας σε 2 μηχανήματα ή κοιτάς κανά tundra green.

4 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Μέτρησα ακριβώς ύψος και διωρθωσα λεπτομέρειες

Θερμικές Απώλειες

9870.53Watt

8488.66KCal/h

219.35Watt/m2

188.6

Γιατί δεν μας συμπληρώνεις το ερωτηματολόγιο ; Τσάμπα το φτιάξαμε; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μισό παιδιά ...έκανα και την δεύτερη φορά λάθος....μέτρησα με μέτρο να δω  είχα κάνει παπάρα....επανέρχομαι σε 5Θερμικές Απώλειες

9132.63

Watt

7854.06

KCal/h

228.32

Watt/m2

196.35

KCal/h/m2 εδώ είμαστε με όλα σωστά.ειναι το σαλόνι και ένα μικρός διάδρομος 4τετραγωνικα..που στο τέρμα του είναι δωμάτιο μικρής δεξιά με το νταικιν (12τμ)στην μέση το μπανιο και αριστερά το δωμάτιο γονέων 15 τμ .χωρίς αιρ Κον  .παίζω με ένα Ατλάντικ θερμοπομπο  για καμιά ώρα το πολύ μιας και μόνο κοιμόμαστε με ηλεκτρική κουβέρτα με την κυρά.γενικα το μορρισ έπιανε και λίγο από εκεί αλλά όχι στης χαμηλές θερμοκρασίες...

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Μισό παιδιά ...έκανα και την δεύτερη φορά λάθος....μέτρησα με μέτρο να δω  είχα κάνει παπάρα....επανέρχομαι σε 5Θερμικές Απώλειες

9132.63

Watt

7854.06

KCal/h

228.32

Watt/m2

196.35

KCal/h/m2 εδώ είμαστε με όλα σωστά.ειναι το σαλόνι και ένα μικρός διάδρομος 4τετραγωνικα..που στο τέρμα του είναι δωμάτιο μικρής δεξιά με το νταικιν (12τμ)στην μέση το μπανιο και αριστερά το δωμάτιο γονέων 15 τμ .χωρίς αιρ Κον  .παίζω με ένα Ατλάντικ θερμοπομπο  για καμιά ώρα το πολύ μιας και μόνο κοιμόμαστε με ηλεκτρική κουβέρτα με την κυρά.γενικα το μορρισ έπιανε και λίγο από εκεί αλλά όχι στης χαμηλές θερμοκρασίες...

Οπότε δεν είναι ενιαίος; Το 24άρι σε πόσα τμ θα μπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...