Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Μισό παιδιά ...έκανα και την δεύτερη φορά λάθος....μέτρησα με μέτρο να δω  είχα κάνει παπάρα....επανέρχομαι σε 5Θερμικές Απώλειες

9132.63

Watt

7854.06

KCal/h

228.32

Watt/m2

196.35

KCal/h/m2 εδώ είμαστε με όλα σωστά.ειναι το σαλόνι και ένα μικρός διάδρομος 4τετραγωνικα..που στο τέρμα του είναι δωμάτιο μικρής δεξιά με το νταικιν (12τμ)στην μέση το μπανιο και αριστερά το δωμάτιο γονέων 15 τμ .χωρίς αιρ Κον  .παίζω με ένα Ατλάντικ θερμοπομπο  για καμιά ώρα το πολύ μιας και μόνο κοιμόμαστε με ηλεκτρική κουβέρτα με την κυρά.γενικα το μορρισ έπιανε και λίγο από εκεί αλλά όχι στης χαμηλές θερμοκρασίες...

Εδώ το θέμα είναι πως θα μοιράσεις τα btu γιατί οι απωλειες είναι χοντρικά 32000 btu και εσυ έχεις ένα daikin btu ποσά είναι αυτό ?  Και ένα 24αρι , αν υποθέσω ότι το daikon είναι 9αρι είσαι οκ από πλευράς απωλειών η ουσία είναι πως θα καλύψεις το χώρο ομοιόμορφα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εδώ το θέμα είναι πως θα μοιράσεις τα btu γιατί οι απωλειες είναι χοντρικά 32000 btu και εσυ έχεις ένα daikin btu ποσά είναι αυτό ?  Και ένα 24αρι , αν υποθέσω ότι το daikon είναι 9αρι είσαι οκ από πλευράς απωλειών η ουσία είναι πως θα καλύψεις το χώρο ομοιόμορφα 

Daikin ATXC25B / ARXC25B Siesta Sensira  αυτό έχω στη μικρή .βασικά μόνο το σαλόνι και διάδρομο με καίει..το θέμα ουσιαστικά που ρωτάω είναι σε σχέση με το μορρισ εάν το Φούτζι του Μήτσου έχει πιο πολύ δύναμη από τους 7 βαθμούς και κάτω για να μην σας τρελάνω.δεν ξέρω να διαβάζω τους πίνακες που βάζετε με τα επιμέρους..αφού το μορρισ έκανε και στα κρύα με έβγαζε έως 20,5.. -21.5  λογικά το Φούτζι θα μπορεί να δώσει έως 22+ κάτι? Τελική θερμοκρασία χώρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, danaos7 είπε

40 τζιμ

Νομίζω θα σε καλύψει.

6 λεπτά πριν, danaos7 είπε

το θέμα ουσιαστικά που ρωτάω είναι σε σχέση με το μορρισ εάν το Φούτζι του Μήτσου έχει πιο πολύ δύναμη από τους 7 βαθμούς και κάτω για να μην σας τρελάνω.δεν ξέρω να διαβάζω τους πίνακες που βάζετε με τα επιμέρους..αφού το μορρισ έκανε και στα κρύα με έβγαζε έως 20,5.. -21.5  λογικά το Φούτζι θα μπορεί να δώσει έως 22+ κάτι? Τελική θερμοκρασία χώρου?

Δυστυχώς δεν έχουμε πίνακες για το μόρις.

@rbx1000, λες να βρεις κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι.

 

12 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Ναι

χλωμο

ποιος ειναι ο κωδικος του μοντελου?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

σες tcl xa51 ειναι?

Σχεδιαστικά είναι ίδια πάντως από έξω νομίζω.θα κοιτάξω και εγώ να δω σε πιο μοιάζει πιο πολυ

2 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Σχεδιαστικά είναι ίδια πάντως από έξω νομίζω.θα κοιτάξω και εγώ να δω σε πιο μοιάζει πιο πολυ

TCL Elite TAC-24CHSA/XA41και 

TCL Elite TAC-24CHSA/XA51

Μοιάζει πιο πολύ.
Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, danaos7 είπε

Ρε παιδιά για να μην κουράζω..ερώτηση για να τελειώνω ,κλείνω  στην αγορά του Fujitsu ASYG24KLCA από κότσο τώρα που τρέχει η προσφορά του φαπα.εχει να μου δώσει το κάτι παραπάνω σαν θέρμανση κυρίως γιατί το μορισάκι  Morris WFIN-70140 / WFOD-70141 White καλό χρυσό αλλά στα 0-5 θερμοκρασια ψιλοεκλασε στο σπίτι.εσεις που ξέρετε από τα  τεχνικά και λεπτομέρειες....έως τους 7 εξωτερική είμουν καλά όσο πλησίαζε στο μηδέν ζόρι,πολύ ζόρι.....το μορρισ θα μπει για πούλημα.υποψιν Μενίδι μένω με ελάχιστο που έχω δει -1 γενικά στα πολύ κρύα παίζει γύρω στους 2-3 βαθμούς να πως

καλησπερα, μιας και ειδα οτι αναφερεις το μενιδι και το συγκεκριμενο κλιματιστικο το οποιο πηρα περυσι μετα απο προταση του liakjim και μενω μενιδι να σου πω την εμπειρια μου .περασα ολο το χειμωνα με αυτο το οποιο δουλευε απο 3μμ εως 12 το βραδυ καθε μερα και οταν ηταν αρρωστος ο μικρος εβδομαδα οι και 2 εβδομαδες σερι μενω σε μεζονετα και θεωρω οτι το κυκλωμα που κανουν οι σκαλες ειναι φοβερη απωλεια αλλα ακομα και ετσι μεχρι και 24 βαθμους εχει παει τον εσωτερικο θερμοστατη [με ζητηση 28 αν θυμαμαι καλα] το μονο θεμα ειναι η αποψυξη η οποια κατα την γνωμη μου παντα εσκαγε οποτε να ναι ασχετα με το ποσο κρυο εκανε εξω ,αλλα ακομα και ετσι πολυ δυνατο μηχανημα και αρκετα θορυβωδης που ξεχασα να αναφερω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tedy99 είπε

καλησπερα, μιας και ειδα οτι αναφερεις το μενιδι και το συγκεκριμενο κλιματιστικο το οποιο πηρα περυσι μετα απο προταση του liakjim και μενω μενιδι να σου πω την εμπειρια μου .περασα ολο το χειμωνα με αυτο το οποιο δουλευε απο 3μμ εως 12 το βραδυ καθε μερα και οταν ηταν αρρωστος ο μικρος εβδομαδα οι και 2 εβδομαδες σερι μενω σε μεζονετα και θεωρω οτι το κυκλωμα που κανουν οι σκαλες ειναι φοβερη απωλεια αλλα ακομα και ετσι μεχρι και 24 βαθμους εχει παει τον εσωτερικο θερμοστατη [με ζητηση 28 αν θυμαμαι καλα] το μονο θεμα ειναι η αποψυξη η οποια κατα την γνωμη μου παντα εσκαγε οποτε να ναι ασχετα με το ποσο κρυο εκανε εξω ,αλλα ακομα και ετσι πολυ δυνατο μηχανημα και αρκετα θορυβωδης που ξεχασα να αναφερω

Σε πόσα τετραγωνικά το έχεις; Ιδανικά μήπως θα μπορούσες να τρέξεις το utility που υπολογίζει τις απώλειες;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Επίσης τι εννοείς με το θέμα της απόψυξης ότι είναι ανεξαρτήτως εξωτερικής θερμοκρασίας;

Για τον θόρυβο το έχουμε πει. Προσωπικά το θεωρώ το βασικό του μειονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, danaos7 είπε

Ρε παιδιά για να μην κουράζω..ερώτηση για να τελειώνω ,κλείνω  στην αγορά του Fujitsu ASYG24KLCA από κότσο τώρα που τρέχει η προσφορά του φαπα.εχει να μου δώσει το κάτι παραπάνω σαν θέρμανση κυρίως γιατί το μορισάκι  Morris WFIN-70140 / WFOD-70141 White καλό χρυσό αλλά στα 0-5 θερμοκρασια ψιλοεκλασε στο σπίτι.εσεις που ξέρετε από τα  τεχνικά και λεπτομέρειες....έως τους 7 εξωτερική είμουν καλά όσο πλησίαζε στο μηδέν ζόρι,πολύ ζόρι.....το μορρισ θα μπει για πούλημα.υποψιν Μενίδι μένω με ελάχιστο που έχω δει -1 γενικά στα πολύ κρύα παίζει γύρω στους 2-3 βαθμούς να πως

Ολα τα κλιματιστικά ρίχνουν την απόδοση τους απο τους 7C και κατω για διάφορους λόγους. Η ερώτηση είναι το πόσο ρίχνουν την απόδοση τους..,(αν μας δίνει τις πληροφορίες αυτες ο κατασκευαστής), τι ανάγκες έχει ο χώρος μας, και πως χρησιμοποιούμε τον κλιματιστικό.

Στα χαρτιά αυτα που μπορούμε να συγκρίνουμε μεταξυ των δύο κλιματιστικών οτι στους 7C εξ.θερμοκρασία:

  • το Fujitsu δίνει απόδοση  27300btu/h ενω το Morris 23450btu/h. Εχουν μια διαφορα 3850btu/h στην θέρμανση.
  • το Fujitsu μπορει να δώσει μέχρι 30710btu/h ενω το Morris μέχρι 27050btu/h.  Εαν ικανοποιούνται οι συνθήκες που έχει ο κάθε κατασκευαστής για να δώσει την μέγιστη απόδοση υπάρχει αυτη η διαφορά 3660Btu.

Θεωρητικά το Fujitsu έχει να δώσει παραπάνω δύναμη σε σχεση με το Morris.. Στην πράξη θα δείς τρομερή διαφορά? Δεν νομίζω να μπορέσει κάποιος ετσι απλα να στο τεκμηριώσει..

Οταν λες οτι το Morris παει μέχρι 20.5C - 21.5C τον χώρο, θα μπορούσες να μας περιγράψεις τον τρόπο λειτουργίας του? Απο τι θερμοκρασία ξεκινάει ο χώρος? Ποσες ώρες το αφήνεις ανοιχτό το κλιματιστικό?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ολα τα κλιματιστικά ρίχνουν την απόδοση τους απο τους 7C και κατω για διάφορους λόγους. Η ερώτηση είναι το πόσο ρίχνουν την απόδοση τους..,(αν μας δίνει τις πληροφορίες αυτες ο κατασκευαστής), τι ανάγκες έχει ο χώρος μας, και πως χρησιμοποιούμε τον κλιματιστικό.

Στα χαρτιά αυτα που μπορούμε να συγκρίνουμε μεταξυ των δύο κλιματιστικών οτι στους 7C εξ.θερμοκρασία:

  • το Fujitsu δίνει απόδοση  27300btu/h ενω το Morris 23450btu/h. Εχουν μια διαφορα 3850btu/h στην θέρμανση.
  • το Fujitsu μπορει να δώσει μέχρι 30710btu/h ενω το Morris μέχρι 27050btu/h.  Εαν ικανοποιούνται οι συνθήκες που έχει ο κάθε κατασκευαστής για να δώσει την μέγιστη απόδοση υπάρχει αυτη η διαφορά 3660Btu.

Θεωρητικά το Fujitsu έχει να δώσει παραπάνω δύναμη σε σχεση με το Morris.. Στην πράξη θα δείς τρομερή διαφορά? Δεν νομίζω να μπορέσει κάποιος ετσι απλα να στο τεκμηριώσει..

Οταν λες οτι το Morris παει μέχρι 20.5C - 21.5C τον χώρο, θα μπορούσες να μας περιγράψεις τον τρόπο λειτουργίας του? Απο τι θερμοκρασία ξεκινάει ο χώρος? Ποσες ώρες το αφήνεις ανοιχτό το κλιματιστικό?

Το πρωί ξυπνάω πρώτος λόγο δουλειάς.αερθζω σαλόνι κουζίνα και ξεκινάω το κλίμα από τις 6 το πρωί.συνηθως η εσωτερική θερμοκρασία είναι  στους 15 μετά το δεκάλεπτο αερισμό .ζήτηση 22 η 23 παίζει μέχρι βράδυ έτσι περί τις 12 το βραδυ. Στα πολύ κρύα όμως περίπου κάνα μήνα συνολικά από όλο το χειμώνα ίσως και λίγο λιγότερες μέρες ενώ ζητάω 22 η 23 μέσα πάνω από 21,5 δεν....εκεί ρωτώ εάν το Φούτζι μου δώσει το κάτι παραπάνω..

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...