Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μισό λεπτό. Έχει στο δωμάτιο 25 και το έβαλε 22 δλδ 3 βαθμοί κάτω ζήτηση. Και δεν πήρε. Εσένα παίρνει;

Δε το είδες το σχεδιάγραμμα το δικο μου 20 εβαλα εγώ 23,8 μέσα και αυτό το σκουπίδι άναβε στο τρίλεπτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimostr είπε

Δε το είδες το σχεδιάγραμμα το δικο μου 20 εβαλα εγώ 23,8 μέσα και αυτό το σκουπίδι άναβε στο τρίλεπτο 

Λοιπόν.

Με το δωμάτιο στους 24.1 :

Screenshot_2020-10-15-04-28-01-530_com.xiaomi.smarthome.jpg.d59d22bf86c19a37af8ebd729b9d17c8.jpg

πήρα το κάτωθι όπου μέχρι τις 4:15 είχα 22 στο τηλεκοντρόλ και μετά 21

image.png.97e04d43c3f933ca5ba8ef2ba254d957.png

 

Άρα και το δικό μου παίρνει μπροστά ακόμα και με +3C βαθμούς από τη ζήτηση δλδ διαφορετική εικόνα από του @velissarios1.

Βέβαια τίθενται θέματα θερμομέτρων. 0.5C διαφορά μπορεί να αλλάζει τα πράγματα, αλλά φαίνεται αρχικά ενδιαφέρουσα η θεωρία για διαφορά ανάμεσα σε atx και ftx (αν και προσωπικά δεν το πολυπιστεύω).

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν.

Με το δωμάτιο στους 24.1 :

Screenshot_2020-10-15-04-28-01-530_com.xiaomi.smarthome.jpg.d59d22bf86c19a37af8ebd729b9d17c8.jpg

πήρα το κάτωθι όπου μέχρι τις 4:15 είχα 22 στο τηλεκοντρόλ και μετά 21

image.png.97e04d43c3f933ca5ba8ef2ba254d957.png

Άρα και το δικό μου παίρνει μπροστά ακόμα και με +3C βαθμούς από τη ζήτηση δλδ διαφορετική εικόνα από του @velissarios1.

Βέβαια τίθενται θέματα θερμομέτρων. 0.5C διαφορά μπορεί να αλλάζει τα πράγματα, αλλά φαίνεται αρχικά ενδιαφέρουσα η θεωρία για διαφορά ανάμεσα σε atx και ftx (αν και προσωπικά δεν το πολυπιστεύω).

Εγώ δεν έχω πλέον καμία αμφιβολία για την διαφορά αυτή των δύο σειρών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Θα το ξαναδώ και γω αν προλάβω απόψε (ας όψονται οι μπύρες). Θα το πάω σε δύο βαθμούς διαφορά από του δωματίου και θα μιλήσουμε! και γω δεν θέλω να δεχτώ οτι υπάρχει διαφορά στις σειρές FTXC και ATXC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγώ δεν έχω πλέον καμία αμφιβολία για την διαφορά αυτή των δύο σειρών 

Πολύ πρώιμο το συμπέρασμα αυτό αν και μας συμφέρει να ισχύει γιατί με μια αλλαγή κάρτας από ftx θεωρητικά λύνεται το πράγμα.

Το θεωρώ πολύ πιθανότερο να είναι απλά θέμα θερμομέτρων και ότι τελικά το ίδιο θα δείξει και το ftx.

Να σου πω, δες λίγο κάτι αν μπορείς. Αντί να πατήσεις -1 τί γίνεται αν πατήσεις eco;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πολύ πρώιμο το συμπέρασμα αυτό αν και μας συμφέρει να ισχύει γιατί με μια αλλαγή κάρτας από ftx θεωρητικά λύνεται το πράγμα.

Το θεωρώ πολύ πιθανότερο να είναι απλά θέμα θερμομέτρων και ότι τελικά το ίδιο θα δείξει και το ftx.

Να σου πω, δες λίγο κάτι αν μπορείς. Αντί να πατήσεις -1 τί γίνεται αν πατήσεις eco;

Liak όταν η ίδια η daikin αρχίζει και μουρμουραει -όταν στέλνουμε τα στοιχεία -ότι είμαστε σε συννενόηση με το εργοστάσιο και να δούμε αν φταιει μάλλον το software και μήπως το αλλάξουμε και να δούμε καταγραφές από δικό μας μηχάνημα και τέτοια δε νομίζω ότι αφήνει και πολλές αμφιβολίες 

Για το eco το έχω δοκιμάσει κάθεται για λίγο και μετά ξεκινάει πάλι τα ίδια 

Εγώ μόλις κάτσω κάπου γιατί τώρα είμαι στο δρόμο θα πάρω τηλέφωνο αυτόν τον τεχνικό που έχουμε αλλάξει mail στη daikin να δω τι θα γίνει γιατί δε πάει άλλο αυτή η κατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε κάνα καλό καθαριστικό οικολογικό για να καθαρίσω τα air condition και τον αφυγραντήρα και από που μπορώ να το αγοράσω. Μένω νότια προάστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βλέπω το περσινό τοσιμπα Σοραι είναι ακόμα πιο ακριβό από το φετινό εντζ..επιτομή μάλλον.σκρουτζ τώρα..πέρα  από την πλάκα η δανειοδότηση  που ρώτησα για το Φούτζι του Κίτσου είναι 15%συν κάνα πενηντάρη τα έξοδα ..στην τράπεζα μου 11 %.....πιασοκολαρε ο κότσος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Πάντως βλέπω το περσινό τοσιμπα Σοραι είναι ακόμα πιο ακριβό από το φετινό εντζ..επιτομή μάλλον.σκρουτζ τώρα..πέρα  από την πλάκα η δανειοδότηση  που ρώτησα για το Φούτζι του Κίτσου είναι 15%συν κάνα πενηντάρη τα έξοδα ..στην τράπεζα μου 11 %.....πιασοκολαρε ο κότσος...

Στο Κωτσόβολο συμφέρει μόνο με πιστωτική και άτοκες αλλιώς γάμησε τα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.Σημερινη συμπεριφορά από το Daikin  ftxc 25b με θερμοκρασία δωματίου 25,5 και ζήτηση 22 το κλιματιστικό δεν άναψε καθόλου.Με ζήτηση 23 και εσωτερική 25,5  το κλιματιστικό ανάβει κάθε τρία λεπτά ακριβώς!!!!!Διαγράμματα κλπ δεν χρειάζονται καθώς και το δικό μου λειτουργεί όπως και των άλλων δύο φίλων. Δεν ξέρω πόσο σωστό η λάθος είναι αυτό σαν συμπεριφορά...θα το δούμε και όταν η εξωτερική θερμοκρασία δείξει μονοψήφιο νούμερο.

Επεξ/σία από velissarios1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

34 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.Σημερινη συμπεριφορά από το Daikin  ftxc 25b με θερμοκρασία δωματίου 25,5 και ζήτηση 22 το κλιματιστικό δεν άναψε καθόλου.Με ζήτηση 23 και εσωτερική 25,5  το κλιματιστικό ανάβει κάθε τρία λεπτά ακριβώς!!!!!Διαγράμματα κλπ δεν χρειάζονται καθώς και το δικό μου λειτουργεί όπως και των άλλων δύο φίλων. Δεν ξέρω πόσο σωστό η λάθος είναι αυτό σαν συμπεριφορά...θα το δούμε και όταν η εξωτερική θερμοκρασία δείξει μονοψήφιο νούμερο.

Οκ, άρα όπως είπαμε δεν τίθεται θέμα διαφορετικότητας atxc / ftxc.

Τι γίνεται αν για 23 ζήτηση, βάλεις 24 και eco; Αλλάζει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Δημήτρη θα το κοιτάξω.....έτσι και αλλιώς θα πειραματιζόμαστε για καιρό....

Ορίστε τι έκανε το δικό μου με δωμάτιο 23.5 και ζήτηση 23 και eco (δλδ μόλις 0.5 διαφορά).

Καλά το πάει ως τώρα. Έκανε 3 on-off και μετά σβηστό.

Δες @dimostr

286b32ba2966ad5443c08fa27126ac04.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ορίστε τι έκανε το δικό μου με δωμάτιο 23.5 και ζήτηση 23 και eco (δλδ μόλις 0.5 διαφορά).

Καλά το πάει ως τώρα. Έκανε 3 on-off και μετά σβηστό.

Δες @dimostr

286b32ba2966ad5443c08fa27126ac04.png

Θα ανεβάσω σε λίγο σχεδιάγραμμα με eco , quiet εσωτερική έναρξη 23,2 και ζήτηση 23 

νομίζω οτι τα σχολια περιττεύουν ,οπως ειπα 23,2 ζητηση 23 eco quiet , οπως βλεπετε αναβει πλεον στα 2 λεπτα @liakjim

636279206_15-10.png.5aa745aeac0e2ea37b186b442fa7ed93.png

και συνεχιζει

το μόνο ενθαρρυντικό είναι ότι η θερμοκρασία ανέβηκε μόνο στο 23,3 μέχρι τώρα 

2048521619_.png.62eb811628ed556f401b050a75fef8fb.png

1669989467_15-10.png.d904fbd751694c79500f11ff289e95df.pngαυτη δεν ειναι σιγουρα αποδεκτη λειτουργια αν αυτο δεν ειναι το λεγομενο short cycling τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...