Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε ναι ήταν παγωμένο η αλήθεια είναι χθες απόγευμα είχε 15 έξω περίπου μέσα δεν ξέρω πόσο είχε.

η αλήθεια είναι ότι άναψα και λίγο φούρνο κανά μισάωρο, όποτε δεν μπορώ να έχω ασφαλές συμπέρασμα

Επεξ/σία από dr_papas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, Raki-meze είπε

 

Οπότε, αφού είπα όλα αυτά, ας κάνω και μια ερώτηση. Να βάλω 9αρι ή 12αρι στο δωμάτιο; Το 9αρι καλύπτει άνετα το δωμάτιο, σκέφτηκα 12αρι μήπως έτσι καλύψω σχεδόν όλο το σπίτι. Με ανοικτές πόρτες δηλαδή, να έρχεται το edge από μέσα και να βγαίνει το Haier (;;;) από το δωμάτιο; Θα δουλέψει αυτό το σκεπτικό ή θα τρελαθεί στα on/off το 12αρι;;; 

Δεν νομίζω ότι θα στο απαντήσει αυτό κανείς με ασφάλεια. Στο δικό μου σπίτι έχω δει ότι είτε ανοιχτή η πόρτα, είτε κλειστή, δεν αλλάζει τίποτα. Ο ζεστός αέρας μάλλον ως θερμός ανεβαίνει πάνω, εγκλωβίζεται στο ταβάνι και διαβάζει ο αισθητήρας ωπ εδώ είμαστε και κλείνει. Θα μπορούσες να βάλεις 12αρι, ίσως αλλάξει κάτι, ίσως όχι.

28 λεπτά πριν, anagnostopoulosd είπε

Καλημέρα, τι θα προτείνατε κυρίως για θέρμανση δύο δωματίων (περίπου 20τμ συνολικα) στην Αθήνα? Ένα κλιματιστικό το οποίο θα βλέπει και τους δύο χώρους.

διπλά τζάμια, καλή μόνωση, αλλά ανοιχτό περιμετρικά.

 

Έχω δει αυτά:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252513-a-c-in9-carrier-42qhg009d8su-crystal-uc

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252239-a-c-in12-midea-ag2dura12nxd0-xtreme-dura

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252394-a-c-in10-toshiba-ras10cavg-e-b10ckvg-e

Άλλες προτάσεις? Διάβασα ότι Pitsos/Bosch είναι φασον Midea, οπότε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα? 

Τα TCL η Haier? 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Το arata είναι σε καλή τιμή. Θα το αγόραζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Καλημέρα παιδιά, ετσι πολύ πρόχειρα και χωρίς να γνωρίζω πολλά, 18αρι καινοιύριο σε ενιαίο χώρο 40 τμ σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία σε τρείς ώρες λειτουργία θέρμανση στους 24 ειδα από το ρολόι ότι έκαψε 4 με 5 κιλοβατώρες. Θεωρείται πολύ λίγο η φυσιολογικό?

Υπερβολικο να καίει 1.2 kw την ώρα, δουλεύει ασταμάτητα. Αν ζητήσεις 21-22 βαθμούς δε δουλεύει;

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πανάκριβο κλιματιστικό και δηλαδή είτε θα λαμπαδιαζεις, είτε θα κάνει on off κάθε τρεις και λίγο με ό,τι συνεπάγεται αυτό στη μακροζωία του συμπιεστή.

Χίλιες φορές μια κινεζιά με ifeel παρα αυτό το χάλι. Βρήκα την υγειά μου με τα Sendo και διαβάζοντας την κριτική του @alexioannou για τα Nuvelle πιστεύω ότι πέτυχε κι αυτός διάνα

 

 

400€ μου είχε βγεί εγκαταστημένο το Daikin, δεν το λες πανάκριβο. Πριν 15 ημέρες έπαιξε το atxc25c 450€ εγκατεστημένο. Επίσης φθηνά.

Το κλιματιστικό αυτό, είναι 40% πιο αποδοτικό σε θέρμανση απ'το φασόν midea με follow me που έχω στο διπλανό δωμάτιο, οπότε , κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις.

ΥΓ Δεν τίθεται θέμα μακροζωίας. Οι εκκινήσεις είναι ομαλοτατες.

15 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Καλημέρα παιδιά, ετσι πολύ πρόχειρα και χωρίς να γνωρίζω πολλά, 18αρι καινοιύριο σε ενιαίο χώρο 40 τμ σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία σε τρείς ώρες λειτουργία θέρμανση στους 24 ειδα από το ρολόι ότι έκαψε 4 με 5 κιλοβατώρες. Θεωρείται πολύ λίγο η φυσιολογικό?

Το κλιματιστικό θα κάψει ότι του ζητήσεις. Δεν δίνεις πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Υπερβολικο να καίει 1.2 kw την ώρα, δουλεύει ασταμάτητα. Αν ζητήσεις 21-22 βαθμούς δε δουλεύει;

 

 

Θα το δώ ξανά, τώρα το έβαλα πριν καποιες ημέρες,  επειδή λείπαμε δεν πρόλαβα να ανάψω θέρμανση (υδραυλικό τζάκι) και το έβαλα λίγο αργά το απόγευμα προς βράδυ, όποτε ο χώρος ήταν αρκετά παγωμένος.

Επεξ/σία από dr_papas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι θα στο απαντήσει αυτό κανείς με ασφάλεια. Στο δικό μου σπίτι έχω δει ότι είτε ανοιχτή η πόρτα, είτε κλειστή, δεν αλλάζει τίποτα. Ο ζεστός αέρας μάλλον ως θερμός ανεβαίνει πάνω, εγκλωβίζεται στο ταβάνι και διαβάζει ο αισθητήρας ωπ εδώ είμαστε και κλείνει. Θα μπορούσες να βάλεις 12αρι, ίσως αλλάξει κάτι, ίσως όχι.

Ναι , σίγουρα δεν απαντιέται έτσι απλά αυτό. 

Λέω να το δοκιμάσω με το 12αρι , ελπίζοντας πως θα κάνει τη δουλειά που θέλω, έστω κι αν όχι όπως θα ήθελα ιδανικά. Το χωλ έξω από το δωμάτιο είναι μικρό, δίπλα είναι το άλλο δωμάτιο, λογικά κάτι θα γίνει και σε αυτό, δεν θα μένει παγωμένο όταν είναι στη μέση του edge και του καινούριου, φαντάζομαι....

Τεσπά, η διαφορά 9αρι με 12αρι στο Haier είναι πολύ μικρή, οπότε μάλλον θα πάω στο 12αρι. 

Αν βρει κάποιος καμία προσφορά αυτές τις μέρες , ας ενημερώσει κι εδώ να το τσιμπήσουμε. (tide green plus)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δωρεάν εγκατάσταση του Κωτσόβολου περιλαμβάνει και την απεγκατάσταση του παλιού στο πρόγραμμα ανακυκλώνω ή υπάρχει έξτρα χρέωση; Στο mediamarkt και public για παράδειγμα αναφέρεται ξεκάθαρα ότι περιλαμβάνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Θα το δώ ξανά, τώρα το έβαλα πριν καποιες ημέρες,  επειδή λείπαμε δεν πρόλαβα να ανάψω θέρμανση (υδραυλικό τζάκι) και το έβαλα λίγο αργά το απόγευμα προς βράδυ, όποτε ο χώρος ήταν αρκετά παγωμένος.

Αφού ο χώρος ήταν αρκετά παγωμένος, μέχρι να φτάσει κοντά στην επιθυμητή θερμοκρασία που του είπες, λογικό είναι να έκαψε αρκετά προκειμένου να φέρει το χώρο σε αυτή τη θερμοκρασία.., αν έκαιγε λίγο πίστεψε με θα έλεγες πως το έχω αναμμένο 5 ώρες αλλά το σπίτι είναι ακόμα ψυγείο και βγάζει λίγη ζέστη το μηχάνημα.. ;)

(φιλικά πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Πάντως τον χώρο μια χαρά τον έκανε άνετο και ζεστό 

Λογικό είναι να κάψει το μηχάνημα στην εκκίνηση και σε κρύο χώρο.., άμα σου έλεγα δηλαδή πως ο λέβητας πχ πετρελαίου σου καίει 20-25 kWh την ώρα, αλλά σε μια ώρα είναι ζεστό το σπίτι, δεν θα έλεγες πως είναι πολύ;

Άρα αν το κλιματιστικό σου κάψει 5 kwh σε 5 ώρες, για σου φτάσει το ίδιο σημείο το σπίτι, αλλά λόγω της απόδοσης του (πχ 4 απόδοση), θα σου αποδώσει 20kW θερμότητας στο χώρο, δεν είναι μεγάλη η κατανάλωση του..

Προσωπικά θεωρώ πως ένα 18αρι, χωρίς να έχω δει/δουλέψει αντίστοιχο, μια κατανάλωση των 10 kWh την ημέρα αν δουλεύει 24/7 με νορμάλ κρύο τη θεωρώ δεδομένη..

Ο κλιματισμός για να αποδώσει σωστά, θέλει να είναι 24/7 ανοικτός (εκτός τις ώρες που πχ αερίζεις), αν το ανάβεις 3-4-5 ώρες αφού σχολάσεις που λέει ο λόγος μέχρι να κοιμηθείς, πάλι θα σου καίει πολύ για να ζεστάνει ένα κρύο χώρο, ενώ αν το βάλεις όπου είσαι άνετα (πχ 22 βαθμούς) άστο όλη μέρα να δουλεύει, αφού πιάσει θερμοκρασία θα συντηρεί το χώρο με χαμηλή κατανάλωση..

Φυσικά μιλάμε ΠΑΝΤΑ για κλιματιστικά Inverter..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, dimostr είπε

Λέει μέχρι 3 μέτρα άρα ζητάς 3 μέτρα ,η αντλία κενού θεωρείται στανταρ διαδικασία οπότε δεν υπάρχει λόγος να αναφέρεται ξεχωριστά 

Και οπως ειχα υποπτευθει πηγαν πριν λιγο απο praktiker στην πεθερα για να βαλουν το κλιματιστικο. Τους ειπε οτι δεν εχει αντλια κενου μαζι γιατι εχει "χαλασει". Θα το τοποθετησουν λεει πρωτα και θα την βαλουν αλλη φορα...Της ειπα να μην υπογραψει τπτ οτι εγινε η εγκατασταση αλλα ποσο δουλεμα ρε παιδια...Δυστυχως δεν ειμαι εκει για να δω τι θα γινει...

Και μετα καθομαστε και λεμε αν το ταδε κλιματιστικο ειναι καλυτερο απο το αλλο. Ουτε τα αυτονοητα δεν τηρουν

Επεξ/σία από spocky
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spocky είπε

Και οπως ειχα υποπτευθει πηγαν πριν λιγο απο praktiker στην πεθερα για να βαλουν το κλιματιστικο. Τους ειπε οτι δεν εχει αντλια κενου μαζι γιατι εχει "χαλασει". Θα το τοποθετησουν λεει πρωτα και θα την βαλουν αλλη φορα...Της ειπα να μην υπογραψει τπτ οτι εγινε η εγκατασταση αλλα ποσο δουλεμα ρε παιδια...Δυστυχως δεν ειμαι εκει για να δω τι θα γινει...

Και μετα καθομαστε και λεμε αν το ταδε κλιματιστικο ειναι καλυτερο απο το αλλο. Ουτε τα αυτονοητα δεν τηρουν

Αναφορά και παράπονα στο πρακτικερ. Καλά έκαναν και δεν δέχτηκαν την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αναφορά και παράπονα στο πρακτικερ. Καλά έκαναν και δεν δέχτηκαν την εγκατάσταση.

Τους ειπα απλα να μην υπογραψουν για την εγκατασταση.Τωρα τι εγινε δεν ξερω αν το τοποθετησαν καθως ειμαι δουλεια...

Φαντασου εγω που εβαλα σπιτι 3 aircondition δεν εχω ιδεα αν χρησιμοποίησαν κενο διοτι πρωτον δεν ηξερα τι ειναι η αντλια κενου ωστε να την ζητησω και δευτερον δεν ημουν παρον. Καλα για τα 3 μετρα ουτε λογος. Ουτε 2 δεν ειναι οι χαλκοσωληνες και στα 3 aircondition. Αραγε αυτα διορθώνονται μετα?

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dispi είπε

Η δωρεάν εγκατάσταση του Κωτσόβολου περιλαμβάνει και την απεγκατάσταση του παλιού στο πρόγραμμα ανακυκλώνω ή υπάρχει έξτρα χρέωση; Στο mediamarkt και public για παράδειγμα αναφέρεται ξεκάθαρα ότι περιλαμβάνεται.

Εξτρα χρεωση 19.90 νομιζω .

Το εχει  εαν πας να κανεις παραγγγελλιαα ονλινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...