Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

΄'Χρειαζεται αντικατασταση μοτερ εσωτερικου ανεμιστηρα'
 η διαγνωση για το Edge...🙁

Είναι δυνατόν; Θόρυβο μοτέρ μέσα σε δύο μήνες; Μπορεί να συμβεί θα μου πεις. Στο άλλαξαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι δυνατόν; Θόρυβο μοτέρ μέσα σε δύο μήνες; Μπορεί να συμβεί θα μου πεις. Στο άλλαξαν;

Προς το παρον εχω μονο διαγνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Τουλάχιστον γλίτωσες την επίσκεψη 😛

Είχα και αυτό το αγχος μη σκασει κανενας βαρυκοος.

Οι τονοι στα 'Ειχα' και 'αυτο' μπηκαν απο κεκτημενη ταχυτητα🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/11/2020 στις 11:48 ΜΜ, pascalia2 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε :600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Kelvintor 18.000 BTU class C στην θερμανση , 10 ετιας, οριακο.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):κοτσοβολος black friday
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: θερμανση και ψυξη.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστικη θερμανση.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονι 20τμ +20τμ ο υπολοιπος χωρος
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: κορινθος . Δεν ξερω
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): δεν εχω μονωση στον τοιχο.
    Κουφωματα αλουμινια με διπλα τζαμια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση τουπαρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε

Θερμικές Απώλειες

5008.18

Watt

4307.03

KCal/h

125.20

Watt/m2

107.68

KCal/h/m2

ΥΓ επειδη υπαρχει ενα κλιματιστικο για ολο το σπιτι, ετρεξα την εφαρμογη με δεδομενα ολου του σπιτιου και οχι σαλονιου.

Tις θερμικες απωλειες τις υπολογισα με βαση ολο το,σπιτι και οχι το σαλονι που θα μπει το κλιμαστιστικο.

μου ειπατε να βαλω ενα δωδεκαρι και ενα ενιαρι αλλα για διαφορους λογους , δεν θα το κανω. Εχει δυσκολη εγκατασταση.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211702-carrier-42qhg024d8s-crystal-iii#homepage-%23tab1

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/200684-toyotomi-stn-stg-918r32-satori

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-ag-18nxd0-ix3-18n8d0-o /1519287

θα βαλω ενα απο τα 2. Ποιο λετε παιδια; Με 20.000 btu καλυμενος ειμαι.

πειτε την αποψη σας ελευθερα

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

΄'Χρειαζεται αντικατασταση μοτερ εσωτερικου ανεμιστηρα'
 η διαγνωση για το Edge...🙁

Δεν είχες κάνει κανέναν καθαρισμό με νερό στον ανεμιστήρα έτσι; Δοκίμασε να τους πιέσεις για αλλαγή εσωτερικής κρίμα τέτοια επισκευή τόσο νωρίς.
 

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι δυνατόν; Θόρυβο μοτέρ μέσα σε δύο μήνες; Μπορεί να συμβεί θα μου πεις. Στο άλλαξαν;

Νομίζω το έχω ξανά διαβάσει εδώ 2-3 φορές για άλλες μάρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Είχα και αυτό το αγχος μη σκασει κανενας βαρυκοος.

Οι τονοι στα 'Ειχα' και 'αυτο' μπηκαν απο κεκτημενη ταχυτητα🤪

Ενταξει,αστοχια υλικου,συμβαινουν αυτα.

Σημασια εχει οτι ηρθαν γρηγορα σχετικα και βεβαια το ποσο γρηγορα θα το αντικαταστησουν ειναι το σημαντικοτερο.

Αν τυχον ειχες αλλα θεματα με την εγκατασταση,αδραξε την ευκαιρια να στα λυσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δεν είχες κάνει κανέναν καθαρισμό με νερό στον ανεμιστήρα έτσι; Δοκίμασε να τους πιέσεις για αλλαγή εσωτερικής κρίμα τέτοια επισκευή τόσο νωρίς.

Σεπτεμβρη το εβαλα. Μονο φιλτρα εχω καθαρισει.

5. Η εγγύηση καλύπτει το κόστος αποκατάστασης της βλάβης ή δυσλειτουργίας, περιλαμβανομένων των ανταλλακτικών και του κόστους της εργασίας, για οποιοδήποτε από τα μέρη του Προϊόντος.
6. Η AHI CARRIER διατηρεί το δικαίωμα να επιλέξει εάν το Προϊόν ή μέρος ή εξάρτημα αυτού θα επισκευαστεί ή αντικατασταθεί, ουδεμία δε άλλη υποχρέωση δημιουργείται για την AHI CARRIER από την παρούσα εγγύηση.

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κουφοί ήταν; Ακουγόταν ξεκάθαρα.

Ασε σου λεω.
Νομιζα οτι θα ερθουν και θα μου πουν δεν εχει τιποτα.
Και θα ζηταγαν και τα 45 για ασκοπη επισκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...