Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Daikin, Fujitsu, Toshiba, Mitsubishi θεωρούνται από τα ποιοτικά μηχανήματα.

Παράγγειλα το Fujitsu από το Media Markt με δωρεάν τοποθέτηση. Θα σας γράψω εντυπώσεις, καταναλώσεις μόλις μπει σε λειτουργία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους 

 

Μήπως κάποιος φίλος είχε πάρει σε προσφορά από Κωτσοβολο το καλοκαίρι το moris 9000 btu που είχε σε προσφορά 350 με την εγκατάσταση;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kstgr είπε

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/haier-set-as35tamhra-1u35yemfra-12-tide-green/1515086

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210656-morris-wfin35140

Ο Κοτσόβολος μετά από τηλ επικοινωνία είπε ότι ισχύει η δωρεάν εγκατάσταση στο εξοχικό μου που βρίσκεται στου διαόλου το κέρατο. Μπορώ να απαιτήσω αντλίες κενού κτλ με βάση τους όρους στο σάιτ του.

Άρα με Κοτσόβολο θα βγει € 339.00 τελική και 50 ευρώ δωροεπιταγή ανακύκλωσης στο χέρι.

Με mediamarkt θα βγει 299 , και δωροεπιταγή ανακύκλωσης 50 ευρώ + κόστος για εγκατάσταση που θα πρέπει να βρω συνεργείο στην παραλία Οφρυνίου που είναι το εξοχικό με άγνωστο το πόσοι περνάν κλιματιστικά εκεί και πόσα θα ζητήσουν και τι καυγάδες θα κάνουμε για να βάλουν αντλία κενού.

Επίσης, σύμφωνα με τα ενεργειακά ταμπελάκια, στα χαρτιά το Morris φαίνεται καλύτερο στην ψύξη και στο θόρυβο, δεν ξέρω στην πράξη βέβαια τι ισχύει ούτε τι είναι πραγματικά από μέσα. Any input? Midea? Gree? TCL?

Στις εγγυήσεις, απ' ό,τι κατάλαβα έχουν και τα 2 AC 5 χρόνια εγγύηση αλλά το Morris δεν ξέρω τι ποιότητα υποστήριξης έχει ενώ το Haier έχει τη συγκλονιστική εγγύηση του ομίλου Inventor που γνωρίζω και είμαι φαν.

Πείτε μου αν έχω κάπου λάθος στα παραπάνω

Μόλις παράγγειλα το Haier, σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη βοήθεια.

Λογικά για να ενεργοποιηθούν τα 5 χρόνια εγγύησης θα θέλει ηλεκτρονική εγγραφή όπως τα ινβέντορ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Στην τιμή του haier και για τη χρήση που θες, δεν θα κοίταγα τίποτα άλλο.

Καλό φαίνεται το haier. 

Επεξ/σία από juneman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Abudi είπε

Συγγνώμη αν έχει τεθεί η ίδια ερώτηση αρκετές φορές, είναι πάρα πολλές σελίδες το θέμα και ψιλοχάθηκα με την αναζήτηση. Υπάρχει κάποια σύντομη γνώμη γι'αυτό: Carrier 42QHG024D8S Crystal III

Είναι σε καλή τιμή στον Κώτσο, βολεύει από εκεί καθότι πρόκειται για αγορά σε επαρχιακή πόλη στη Β. Ελλάδα. Στο Skroutz 3/10 εχουν βάλει 1κ2 αστέρια. Είναι επίφοβο; Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα; Ευχαριστώ

Είναι όντως σε καλή τιμή.

Για να πάρεις ολοκληρωμένη απάντηση θα βόλευε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

2 ώρες πριν, pgetsos είπε

Σε αναζητηση 24ριου, κυριως για θερμανση. Εχω δει το Fujitsu που αναφερετε απο περσι (ASYG24KLCA) αλλα με προβληματιζουν ο θορυβος κυριως, και ειδικα της εσωτερικης μοναδας μιας και την γυναικα μου την ενοχλει παρα πολυ, ειδικα οταν δουλευει, και η ελλειψη "μπιχλιμπιδιων" που εχω δει σε αλλα μοντελα οπως πχ WiFi, FollowMe κτλ. Εχω δει καποια wifi remotes αλλα θα προτιμουσα να το ειχε ενσωματωμενο. Σε λιγο πιο ακριβο, εχω δει και το Mitsubishi MSZ/MUZ-AP71VG που πιανει θεωρητικα μεχρι 35.000btu αποδοση, αλλα το Minimum του ειναι στα ~7.000 αν θυμαμαι καλα (που λογικα δε θα χρειαστει καν να πεσει τοσο κατω και τσαμπα το κοιταω). Βεβαια δεν ειναι διαθεσιμο σε μεγαλο καταστημα τωρα, και αρα μαλλον παει για ~1300+ + εγκατασταση που δεν ξερω ποσο κοστιζει συνηθως, κανα 100ρι;

Ειμαι στο ενοικιο, Αθηνα Νοτια Προαστια, και θα μεινω στο σπιτι τουλαχιστον 3 χειμωνες με το κλιματιστικο σαν βασικη θερμανση (υπαρχει κεντρικη, αλλα μολις 4 ωρες και σε τελευται οροφο, ηδη δεν μας καλυπτει). Το σπιτι ειναι περιπου 75 τετραγωνικα, αλλα θα κλεινω το υπνοδωματιο την μερα και το γραφειο και την κουζινα το βραδυ, οποτε πιστευω οτι 1 24ρι θα την ψιλοπαλεψει


Ποσό που διαθέτουμε: Κοιταζω στο 1000ρικο, αλλα αν αξιζει δεν εχω θεμα να ανεβω μεχρι το Mitsubishi απο πανω ή αλλο σε παρομοια χρηματα. Σε καμια περιπτωση πανω απο 1500 μαζι με την εγκατασταση.
Επιθυμητό κατάστημα: Θα προτιμηθουν ατοκες δοσεις
Χρήση κλιματιστικού: Και τα δυο, ενα 60-40 υπερ της θερμανσης ισως
Συχνότητα χρήσης: Καθε μερα τον χειμωνα, σχεδον καθε μερα το καλοκαιρι αλλα λιγοτερες ωρες (συνηθως με καλυπτει ανεμιστηρας οταν εχει ~30ρια)
Χώρος που θα τοποθετηθεί: Κατα πασα πιθανοτητα στο σαλονι. Ειναι κολλητα με το γραφειο απο την μια πλευρα και με εναν προθαλαμο στην αλλη. Απο το γραφειο και τον προθαλαμο βγαινεις σε χωλ που οδηγει στο υπολοιπο σπιτι.
Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Οσο το δυνατο πιο ησυχο, καθε τι εξτρα ειναι καλοδεχουμενο
Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Κουφωματα αλουμινιου, διπλα τζαμια, αγνωστο αν υπαρχει μονωση, μιας και ειναι σχετικα παλιο σπιτι
Τέλος: 9568.27Watt, 8228.71KCal/h , 147.20Watt/m2, 126.60KCal/h/m2 με επιθυμητη θερμοκρασια 21. Εβαλα βεβαια για "ολο" το σπιτι ~65 τετραγωνικα, οποτε φανταζομαι αυτο θα ναι στην πραγματικοτητα λιγο χαμηλοτερο;

 
 

Απορρίπτεις τότε το asyg24klca λόγω θορύβου.

Η αλήθεια είναι με τα υπόλοιπα κριτήρια που θέτεις είναι ταμάμ. Και θα σε καλύψει και θα  μεταφερθεί εύκολα αν φύγεις για άλλο σπίτι μιας και είναι μια σταλιά.

Αν με ψάξεις στο YouTube έχω έναν σκασμό με βιντεάκια, μήπως πάρεις μια ιδέα. Άκου με ακουστικά.

Τέλος θα πρέπει να μας πεις πόσο χώρο θες να καλύψεις ακριβώς και εκεί να τρέξεις το utility.

Μια κάτοψη του χώρου θα βοηθούσε επίσης.

30 λεπτά πριν, kstgr είπε

Μόλις παράγγειλα το Haier, σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη βοήθεια.

Λογικά για να ενεργοποιηθούν τα 5 χρόνια εγγύησης θα θέλει ηλεκτρονική εγγραφή όπως τα ινβέντορ;

Θα το λέει στους όρους εγγύησης.

40 λεπτά πριν, juneman είπε

Παράγγειλα το Fujitsu από το Media Markt με δωρεάν τοποθέτηση. Θα σας γράψω εντυπώσεις, καταναλώσεις μόλις μπει σε λειτουργία. 

Ποιο Fujitsu;

3 ώρες πριν, Tasos19s είπε

Τις μονώσεις έβαλα Πλημμελής γιατί δεν γνωρίζω ακριβώς. Το κτήριο δεν είναι και δικό μου 

Και λίγο καλύτερη μόνωση όμως να είχε πάλι το 9αρι δεν θα έφτανε όπως καταλαβαίνω 

Το ότι μπροστά φυσάει μέχρι 48 βαθμούς δύο τέρμα μας δίνει κάποια ένδειξη ότι θέλει υγρά; 

Μέχρι προχθές που ο καιρός ήταν μέτριος έπιανε και 23-24 αν το έβαζα στο full 

Είναι μικρό για τον χώρο εφόσον έχεις βάλει σωστά τα στοιχεία .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic.

Όσοι έχετε στημένο homeassistant και θέλετε να βλέπετε θερμοκρασίες και υγρασία, τότε:

 

😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

΄'Χρειαζεται αντικατασταση μοτερ εσωτερικου ανεμιστηρα'
 η διαγνωση για το Edge...🙁

Ε σιτ χαπενς αλλά κανό είναι να μη χαπενς στα καλά μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

off topic.

Όσοι έχετε στημένο homeassistant και θέλετε να βλέπετε θερμοκρασίες και υγρασία, τότε:

  Απόκρυψη περιεχομένων

😎

εχεις καταφέρει να συνδέσεις το Carrier crystal στο ΗΑ?  Από Hacs βλέπω ενα Integration για Midea αλλα δεν το δοκίμασα ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

εχεις καταφέρει να συνδέσεις το Carrier crystal στο ΗΑ?  Από Hacs βλέπω ενα Integration για Midea αλλα δεν το δοκίμασα ακόμη.

Ναι δουλεύει μια χαρά με το Integration που λες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...