Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ισως, αλλα εδω μιλαμε για του liak και η εμπειρια εχει δειξει οτι συνηθως νυχτα εχει το θεμα.
Παντως οι εξωτερικες και των Τοσιμπα και των Φουτζιτσου ειναι μικροτερες συγκριτικα με Νταικιν και Μιτσου.

Ναι συμφωνώ 100% και έκανε δυο  defrost σε φάση συντήρησης με 500watt κατανάλωση. Φαντάσου πως θα ήταν αν δούλευε πχ στα 1200-1500watt (υπό άλλες συνθήκες λειτουργίας). 

Για το μέγεθος των εξωτερικών  ναι έχουν τεράστια διαφορά..(όπως επίσης και τα Greeοειδες είναι θηρία)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αντικατάσταση με νέα συσκευή σε περίπτωση εμφάνισης 2ης βλάβης

Kυριως για αυτο αλλα και την εν γενει αποδεδειγμενα αψογη εξυπηρετηση,καλο ειναι τελικα να παιρνουμε τις φιρμες με τετοιες εγγυησεις οταν δεν εχουν(mitsubishi-fujitsu κλπ ) η να περιμενουμε να τις αντιπροσωπευσει η inventor...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2020 στις 7:07 ΠΜ, liakjim είπε

Λένε ότι είναι aux φασόν και κάποιος εδώ ανέφερε να είμαστε επιφυλακτικοί με την αντιπρο

Στις 26/11/2020 στις 7:07 ΠΜ, liakjim είπε
Λένε ότι είναι aux φασόν και κάποιος εδώ ανέφερε να είμαστε επιφυλακτικοί με την αντιπροσωπεία.

Στην πραγματικότητα δεν έχουμε αξιόπιστο feedback.

Εξαρτάται από τον χώρο σου και χρήση.

Στην υπογραφή μου έχει ένα ερωτηματολόγιο. Προσπάθησε να το συμπληρώσεις.

Κάνετε κλικ και σύρετε το ποντίκι για να μετακινήστε

σωπεία.

Στην πραγματικότητα δεν έχουμε αξιόπιστο feedback.

Εξαρτάται από τον χώρο σου και χρήση.

Στην υπογραφή μου έχει ένα ερωτηματολόγιο. Προσπάθησε να το συμπληρώσεις.

 

Υπάρχουν οδηγίες για την αντλία κενού; Χρόνος, τρόπος ή κάτι άλλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Marisol είπε

Υπάρχουν οδηγίες για την αντλία κενού; Χρόνος, τρόπος ή κάτι άλλο;

Η σημαντικοτερη οδηγια ειναι να επιβαλλουμε την αντλια,εστω και με γαντια του μποξ στα χερια...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 28112020 113317 πμ.jpg

Στις 26/11/2020 στις 12:33 ΠΜ, Nikolasnennes είπε

Παιδιά, είδα ένα βιντεακι στο YouTube από έναν ψυκτικό και ειπε ότι για καλύτερη θέρμανση, καλό είναι να το ρυθμίζεις αρχικά στο φουλ πχ 30°C έτσι ώστε να ζεσταθουν οι τοίχοι, τα έπιπλα και γενικά ο χώρος και μετά να το κατεβάσεις πχ στους 22°C. Γιατί εάν το βάλεις εξαρχής στους 22 δεν θα έχει τόσο καλή απόδοση. Ισχύει αυτό; θέλω μια γνώμη. Κατά την γνώμη μου ισχύει αλλά παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του χώρου. Αν ο χώρος έχει 19°C, τότε στους 22°C δεν θα έχει τόσο καλή απόδοση. Αν όμως ο χώρος έχει 10°C τότε δεν χρειάζεται να το πας στους 30 και μετά 22. Το βάζεις από την αρχή στους 22. Τι λέτε εσείς; 

Τι γινεται? Τοποθετηθηκε?

Επεξ/σία από Specs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Specs ή οποιος αλλος θελει.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186363-fujitsu-asyg18klca

παραγγειλα αυτο και εχω εγκατασταση απο τους κοτσοβολεους :) εκτος απο την αντλια κενου τι αλλο να απαιτησω; Εχω ανχωθει; Εγκατασταση πανω σε τοιχο θα γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rbx1000 είπε


'Ισως να δεχομουν αντικατασταση με Shorai Premium να δεν υπαρχει Edge' ηταν η απαντηση μου😇

😶

 

 

Μα γιατί; Αφού το edge είναι καλύτερο...

Όχι;

3 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

@Specs ή οποιος αλλος θελει.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186363-fujitsu-asyg18klca

παραγγειλα αυτο και εχω εγκατασταση απο τους κοτσοβολεους :) εκτος απο την αντλια κενου τι αλλο να απαιτησω; Εχω ανχωθει; Εγκατασταση πανω σε τοιχο θα γινει.

Διάβασε το sticky πάνω ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω για μοναδική θέρμανση στο σπίτι. Ο χώρος που θέλω να ζεσταίνω είναι 50-53 τμ σαλόνι-κουζίνα όλη μέρα + 12τμ η κρεβατοκάμαρα προς τις βραδινές ώρες για να είναι έτοιμο όταν θα κοιμηθούμε. Το σπίτι βρίσκεται στην Αθήνα, βόρεια προάστια. 2ος όροφος και έχει σκεπή μόνο, χωρίς ταβάνι και στο ψηλότερο σημείο είναι 4,5-5 μέτρα ύψος. Ενεργειακή κλάση Γ.
Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει στα παρακάτω
https://www.bestprice.gr/item/2155328514/midea-mission-ii-mb-24n8d0-i.html?filter=in-stock:1
https://www.bestprice.gr/item/2154534243/daikin-ftxb60crxb60c.html?filter=in-stock:1

https://www.bestprice.gr/item/2156134177/tcl-miracle-ii-24chsave.html?filter=in-stock:1
Γενικά από ότι έχω διαβάσει η Daikin είναι η καλύτερη από τις 3, αλλά δεν ξέρω αν θα με καλύπτει στους χώρους που θέλω το συγκεκριμένο μοντέλο. Για το Μidea έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές και τέλος το TCL σαν λίγο πιο οικονομικό αλλά με καλές κριτικές γενικά για την TCL. Τι πιστεύετε; Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μα γιατί; Αφού το edge είναι καλύτερο...

Όχι;

Ετσι οπως το δουλευω ειναι μαλλον καλυτερο στη θερμανση.

Ζηταω αντικατασταση με Edge και μου λενε δεν υπαρχει διαθεσιμο.

Αν επρεπε να διαλεξω αναμεσα σε αναμονη τριων μηνων για επισκευη η αμεση αντικατασταση με Premium
(με την προυποθεση οτι θα μου εδιναν και to wifi)ειπα οτι το συζηταω και θα το σκεφτομουν.

Ειναι ενα κλιματιστικο που δεν εχουμε δει σοβαρα προβληματα μεχρι τωρα.

π.χ και  με το Perfera το καινουριο αν ειχα το ιδιο θεμα θα το συζηταγα να μου φερουν το προηγουμενο.
 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, juneman είπε

νομίζω ρωτάει πως θα ξέρουμε ότι έγινε σωστά η διαδικασία

Nai και αυτο που θα διαβαζε στο κομματι που εβαλα ειναι τουλαχιστον ο χρονος και απο κει και περα οτι γνωσεις εχει και μπορει να επιβλεψει...

1 ώρα πριν, Adrianiotis είπε

Καλημέρα σε όλους

Είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού το οποίο θέλω να χρησιμοποιήσω για μοναδική θέρμανση στο σπίτι. Ο χώρος που θέλω να ζεσταίνω είναι 50-53 τμ σαλόνι-κουζίνα όλη μέρα + 12τμ η κρεβατοκάμαρα προς τις βραδινές ώρες για να είναι έτοιμο όταν θα κοιμηθούμε. Το σπίτι βρίσκεται στην Αθήνα, βόρεια προάστια. 2ος όροφος και έχει σκεπή μόνο, χωρίς ταβάνι και στο ψηλότερο σημείο είναι 4,5-5 μέτρα ύψος. Ενεργειακή κλάση Γ.
Μετά από ψάξιμο έχω καταλήξει στα παρακάτω
https://www.bestprice.gr/item/2155328514/midea-mission-ii-mb-24n8d0-i.html?filter=in-stock:1
https://www.bestprice.gr/item/2154534243/daikin-ftxb60crxb60c.html?filter=in-stock:1

https://www.bestprice.gr/item/2156134177/tcl-miracle-ii-24chsave.html?filter=in-stock:1
Γενικά από ότι έχω διαβάσει η Daikin είναι η καλύτερη από τις 3, αλλά δεν ξέρω αν θα με καλύπτει στους χώρους που θέλω το συγκεκριμένο μοντέλο. Για το Μidea έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές και τέλος το TCL σαν λίγο πιο οικονομικό αλλά με καλές κριτικές γενικά για την TCL. Τι πιστεύετε; Ευχαριστώ πολύ

Χωρις να θελουμε να σε ταλαιπωρησουμε,διαβασε το sticky,τρεξε τον υπολογισμο για τις αναγκες που εχει ο χωρος και γραψτα για να βοηθηθεις ουσιαστικα.

Και ενα σκαριφημα δωματιων μηπως και δεν γινεται να φτασει στα δυο το ενα κλιματιστικο.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε η τοποθέτηση, 

Ρωτάω τον τεχνικό που θα μπει η έξω μονάδα μου λέει ακριβώς από πίσω. Του απαντάω ότι θέλω τουλάχιστον 2 μέτρα και μου λέει ότι θα τα τυλίξει από πίσω, τελικά βάλαμε αρκετά πιο μακριά την εξωτερικη μονάδα ώστε να μεγαλωση η απόσταση από το κρεβάτι ώστε να μην έχει τόσο θόρυβο.

Μετα ρωτάω τον βοηθό του αν θα χρησιμοποιήσουμε αντλία κενου, πάει του το λέει και δεν έχουν καν μαζί τους! Παίρνουν τηλ τελικά και τους φερνουν μια και κάνουν την εγκατάσταση όπως πρέπει. 

Στο τέλος πάω να πετάξω τα άδεια κουτιά και βλέπω ότι έχει αντικραδασμικα λαστιχάκια, θα τα βάλω μόνος μου. 

Συμπέρασμα αν δεν είχα διαβάσει εδώ θα τα είχαν κάνει όλα όσο πιο πρόχειρα-λάθος-γρήγορα γίνεται 

Πρώτο συμπέρασμα πολύ αθόρυβο, ειδικά στο mute τόσο η εσωτερική όσο και η εξωτερική μονάδα 

Επεξ/σία από JDimi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Έτσι.

0.3C απώλεια στις 7πμ και 0.2C στις 8πμ.

417356e71aae40deebca81c230545b83.png

Προφανώς αν το σπίτι έχει κρατήσει θερμοκρασία δεν επηρεάζει τη θερμική άνεση. Εδώ επηρεάζεται σχετικά λίγο σε περιπτώσεις όπως η δικιά μου που ανοιγοκλείνει, πόσο μάλλον στο defrost.

Και έτσι κ για να κουφαθουμε λίγο μάλλον το τογιοτομι ψιλιαστηκα ότι τοχω για φούντο

Στις 6 το πρωί  υγρασία που έχει βρέξει τα πάντα, 7 βαθμούς θερμοκρασία, ζήτηση 21

Μέχρι να με πάρει ο ύπνος δούλευε στα

 

Screenshot_20201128-064922.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, JDimi είπε

Έγινε η τοποθέτηση, 

Ρωτάω τον τεχνικό που θα μπει η έξω μονάδα μου λέει ακριβώς από πίσω. Του απαντάω ότι θέλω τουλάχιστον 2 μέτρα και μου λέει ότι θα τα τυλίξει από πίσω, τελικά βάλαμε αρκετά πιο μακριά την εξωτερικη μονάδα ώστε να μεγαλωση η απόσταση από το κρεβάτι ώστε να μην έχει τόσο θόρυβο.

Μετα ρωτάω τον βοηθό του αν θα χρησιμοποιήσουμε αντλία κενου, πάει του το λέει και δεν έχουν καν μαζί τους! Παίρνουν τηλ τελικά και τους φερνουν μια και κάνουν την εγκατάσταση όπως πρέπει. 

Στο τέλος πάω να πετάξω τα άδεια κουτιά και βλέπω ότι έχει αντικραδασμικα λαστιχάκια, θα τα βάλω μόνος μου. 

Συμπέρασμα αν δεν είχα διαβάσει εδώ θα τα είχαν κάνει όλα όσο πιο πρόχειρα-λάθος-γρήγορα γίνεται 

Πρώτο συμπέρασμα πολύ αθόρυβο, ειδικά στο mute τόσο η εσωτερική όσο και η εξωτερική μονάδα 

Σε ζηλέυω, μάλλον εγώ έπεσα σε ότι να ναι μάστορα!

 

Καλο δούλευτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Δε θελω να κρινω ακομη.
Νταξει δεν ειναι Ινβερτορ (συμφωνα με οτι γραφτει εδω μεσα, δεν εχω προσωπικη εμπειρια)

Γινανε καποια κουλα στη συνεννοηση μεταξυ service και Τοσιμπα τα οποια δεν χρηζουν αναφορας.

Αλλα ηρθαν μεσα σε 2 μερες (ισως εδωσαν καποια προτεραιοτητα λογω ΑΜΕΑ στον χωρο), παραδεχτηκαν τη βλαβη χωρις πολλα πολλα και με καλεσαν την επομενη.
Αυτο βεβαια εχει να κανει με την εταιρεια που εχει το service της Τοσιμπα και προσπαθουν να ειναι τυπικοι για να μη χασουν το αποκλειστικο συμβολαιο.

Αν η Τοσιμπα απο την αλλη δεν εχει ανταλλακτικα σε καινουριο μοντελο υπαρχει θεμα...

Η έλλειψη ανταλλακτικών -για μενα- πολλαπλασιάζει την κακή εμπειρία.

Καλώς κάνουμε την καρδιά μας πέτρα λέγοντας έχει πέσει η ποιότητα γενικώς, καλώς λέμε, τι να κάνουμε χαλάνε κ τα ακριβά, αλλά να μας λένε ότι το ανταλλακτικό θα έρθει σε 1 μήνα, κακώς, πολύ κακώς.

Κ έχεις σε αντιδιαστολή ινβεντορ που στοκαρει εξωτερικές μονάδες για να αλλάζει. Το πιάνω, διαφορά στο περιθώριο κέρδους, αλλά, τόσο πολύ πια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 900€
  2.  Νέα αγορά
  3. Κατάστημα Αδιάφορο
  4. Αποκλειστική θέρμανση, 10% ψύξη / 90% θέρμανση
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6.  Ενιαίος χώρος 55τμ σαλόνι-κουζίνα + θέλω να καλύπτω και το υπνοδωμάτιο 10τμ για λίγες ώρες προς το βράδυ
  7. Αγία Παρασκευή Αττικής με 39C το καλοκαίρι και -2C τον χειμώνα 
  8. Θα ήθελα wifi και να μην έχει πολύ θόρυβο, να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα
  9. Καλές μονώσεις, ενεργειακή κλάση Γ. Διώροφο κτίσμα το σπίτι είναι στον 2ο όροφο. Έχει μόνο σκεπή από πάνω. Καλό κλίμα, χωρίς πολύ υγρασία
  10. Για το σαλόνι
  • Θερμικές Απώλειες 4175.24Watt
  • 3590.71KCal/h
  • 75.91Watt/m2
  • 65.29KCal/h/m2

          για 21C

+ Για το δωμάτιο

Θερμικές Απώλειες
1151.63 Watt
990.41 KCal/h
95.97 Watt/m2
82.53 KCal/h/m2

για 21C

 

image.png.ac674ff0673eeab8fb61e62f670e3c90.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...