Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Αισθητήρα πάνω

Ζητάς 22C, όταν η θερμοκρασία πάνω στο κλιματιστικό είναι 24 κλείνει. (Έφτασε επιθυμητή)  Το σημείο που κάθεσαι δεν το παίρνει υπόψιν, όταν κλείσει μπορεί να έχει 20 εκεί, μπορεί 21 μπορεί 22.

To κλιματιστικο προσπαθει να διατηρήσει την θερμοκρασία πάνω στο κλιματιστικο κάτω απο 24C ωστε να μην κλείσει.

Follow me:

Ζητας 22C,όταν η θερμοκρασία στο σημείο που είναι το τηλεχειριστήριο φτάσει 22C κλείνει.(ανάλογα με την απόσταση ύψος τηλεχειριστήριου κτλ) Η θερμοκρασία του αέρα στον αισθητήρα θα μπορούσε να είναι 26-27C αφου δεν υπάρχει ο περιορισμός της πρώτης περίπτωσης.

Το κλιματιστικό προσπαθεί κάπως διατήρησει την θερμοκράσια εκει που ειναι το τηλεχειστήριο στους 22C. Επειδη ομως είναι απιστευτα δύσκολο.. (εξαρταται απο πολλους παράγοντες, και εχει και delay) ξεπερνάει τους 22C και σχεδον πάντα κλείνει.

 

 

Δεν ειναι παντα ετσι.
Στο Kuro μου το τηλεχειριστηριο διαβαζει παντα 1-2 βαθμους παραπανω απο το κλιματιστικο.
Και σε φυσιολογικες συνθηκες ο κανονας ειναι με ifeel να ειναι οικονομικοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν ειναι παντα ετσι.
Στο Kuro μου το τηλεχειριστηριο διαβαζει παντα 1-2 βαθμους παραπανω απο το κλιματιστικο.
Και σε φυσιολογικες συνθηκες ο κανονας ειναι με ifeel να ειναι οικονομικοτερο.

Τι εννοείς ότι το τηλεχειριστήριο διαβάζει πάντα 1-2 βαθμούς παραπάνω από το κλιματιστικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2020 στις 6:07 ΠΜ, liakjim είπε

Η carrier ήταν όνομα. Κάποτε. Τώρα είναι φασον midea.

Τα morris είναι TCL.

Η αλήθεια είναι πως στη δική σου ετυμηγορία συνυπολογισα και τις βεβαιωμενες εντυπώσεις του συναδέλφου που ανέφερα και πρώην συμφοιτητη στην Αγγλία που έχει TCL και αποφάσισα. 

 

Υγ : Άσχετο αλλά μία TCL τηλεόραση που έχω πάρει πάραεισαγωγης εδώ και 3 χρόνια για υπνοδωμάτιο μια χαρά σκυλί έχει αποδειχτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Mε ifeel διαβαζει 24 χωρις 23.

Ανάλογα την θέση / ύψος του τηλεχειριστήριου.. Πιθανόν σε κάποια σημεία να ισχύει αυτό,αλλά πάντα; δεν νομίζω..  

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Ανάλογα την θέση / ύψος του τηλεχειριστήριου.. Πιθανόν σε κάποια σημεία να ισχύει αυτό,αλλά πάντα; δεν νομίζω..  

Ειδικά αν το χτυπάει ο αέρας του κλιματιστικου..παίζει να έχει +1+2C παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το κάνει κάθε φορά που γίνεται εντολή για εκκίνηση.

image.png.e2f042de78b7abc6528f7e5484ed724b.png

Κάθε νησίδα έχει εκκίνηση, παύση με ήχο σαν defrost, ανάβει df, κράτηση και μετά ξανά εκκίνηση

image.png.c72b30274c26be1b0b06e7eb88dba0cc.png

Μάλλον αντιλαμβάνεται χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία αλλά μόνο στο follow me; Κάτι δεν πάει καλά, να πεις ότι κάνει μια προθέρμανση για να αποφύγει τα κρύα ρεύματα οκ αλλά όπως τα περιγράφεις εσένα ξεκινάει στην ψύξη για να κάνει αποπάγωση ενώ το εξωτερικό ήταν off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Ανάλογα την θέση / ύψος του τηλεχειριστήριου.. Πιθανόν σε κάποια σημεία να ισχύει αυτό,αλλά πάντα; δεν νομίζω..  

Ειδικά αν το χτυπάει ο αέρας του κλιματιστικου..παίζει να έχει +1+2C παραπάνω.

υψος 70 ως 130cm

kuro controllet.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Μάλλον αντιλαμβάνεται χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία αλλά μόνο στο follow me; Κάτι δεν πάει καλά, να πεις ότι κάνει μια προθέρμανση για να αποφύγει τα κρύα ρεύματα οκ αλλά όπως τα περιγράφεις εσένα ξεκινάει στην ψύξη για να κάνει αποπάγωση ενώ το εξωτερικό ήταν off

Κάτι άλλο είναι. Σαν εκτόνωση. 'Εχει αναφερθεί και από τον @CptBill στο midea του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

υψος 70 ως 130cm

kuro controllet.png

Δηλαδή στο κόκκινο σημείο ( με 70-130cm ύψος) διαβάζει 24C,ενώ εκεί που είναι το κλιματιστικό σε ύψος π.χ. 200cm διαβάζει 23C με μοναδική πηγή θέρμανσης το κλιματιστικό. 

Εγω δεν το καταλαβαίνω πως γίνεται, εκτός και αν από κάπου μπαζει κρύο αέρα κοντά στο κλιματιστικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δηλαδή στο κόκκινο σημείο ( με 70-130cm ύψος) διαβάζει 24C,ενώ εκεί που είναι το κλιματιστικό σε ύψος π.χ. 200cm διαβάζει 23C με μοναδική πηγή θέρμανσης το κλιματιστικό. 

Εγω δεν το καταλαβαίνω πως γίνεται, εκτός και αν από κάπου μπαζει κρύο αέρα κοντά στο κλιματιστικό.

 

Δεν ξερω πως γινεται.
Ξερω τι γινεται.
Και για να μας φυγει η απορια βαζω τωρα κι ενα θερμομετρο πανω στο κλιματιστικο στην αντιθετη κιολας μερια απο την τρυπα να τσεκαρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο carrier διαβάζει 27.5 πριν κλείσει χωρίς follow me, δλδ +5 και βάλε.

Με , κλείνει στο +0.5 από ρύθμιση.

Όταν παίζει με τον αισθητήρα κλιματιστικου υπάρχει το offset,το οποίο κάπως τροποποιείται σε κάποια κλιματιστικα και εξαρτάται κυρίως από το ύψος που είναι τοποθετημένη η εσωτερική μονάδα. 

Στο followme/ifeel το offset είναι μηδέν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά καλησπέρα σας.

Πρέπει να κάνουμε ένα γκρουπ buy σε θερμόμετρα με wifi και τα λοιπά καλούδια.

Καλό θα ήταν να είναι και αξιόπιστα, έχω τρια θερμόμετρα σπίτι, και τα τρία ακόμη και δίπλα δίπλα έχουν διαφορά. 0,5-1 βαθμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...