Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο θόρυβος του ανεμιστήρα του είναι δυνατός διότι λόγω μικρού μεγέθους διατομης δουλεύει σε υψηλή ταχύτητα για να διατηρήσει την παροχή. Πέρυσι με ενοχλούσε φέτος όχι τόσο, ο ανεμιστήρας στο Auto και καθορίζει το κλιματιστικό πόσο θα έχει, αλλά και όταν πάει στο. High στην αρχή δεν είναι ενοχλητικό όπως πέρσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Liakjim το χτύπησα τελικά το ASYG24. 'Ημουν μεταξύ αυτού και του dark, υπερίσχυσε τελικά η οικονομική λειτουργία (και η γυναίκα που δεν της άρεσε το μαυρο, αν είναι δυνατόν) σε σχέση με την εγγύηση του dark (καλά μου άρεσαν και τα κοκοψίνια του dark 😄). Ελπίζω να είμαι πιο τυχερός με αυτό από ότι ήμουν με το mitsubishi και να μην το μετανοιώσω.

Άντε να μπει να δούμε τι ψάρια θα πιάσει με το HS110.

Που μένεις ; Λεκανοπέδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Παναγία μου! Έχεις το asyg24klca στο high; 😱 Άκουγες πολύ rave μικρός και έχεις κάψει όλα τα τριχίδια ε; 😅

Ειναι μεγάλος ο χώρος οπότε το έβαζα στο τέρμα για να ζεστάνει γρήγορα, τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι καλύτερα στο Auto με χαμηλότερη σκαλα και ας ζεστάνει σιγά σιγά και μετά συντηρηση του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, liakjim είπε

Σου απάντησα πιο πίσω.

Για την έκδοση Linux βάζεις το git για windows

μετά τρέχεις cmd

git clone https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor && cd tplink-energy-monitor

και npm install

Μετά πας στο directory που μπήκε, σε εμένα μπήκε στο users, με εντολή

cd C:\Users\τον χρήστη σου\tplink-energy-monitor

και δίνεις npm start

Και ξανά στο localhost:3000

Για αρχή δεν κατάφερα να τρέξω την npm install ποτέ.

Σερφάροντας στο  https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor πρόσεξα αυτό 

"A note for Windows users: There seems to be an issue with the UDP broadcast the server performs to scan for devices which occurs when you also have VirtualBox installed on your Windows machine. I think this is because the response from the plug is routed to the VirtualBox Host-Only network adapter, rather than your primary network interface (for some reason).

If you hit this issue you can try disabling the VirtualBox adapter in Control Panel > Network and Internet > Network Connections and see if that solves the problem.¨"

Και ω ναι , κλείνοντας αυτό λειτούργησε και η κλασική λύση. Αλλά πρέπει να κοιτάξω τα vmακια του γιατί βλέπω ναχουν ξεμεινει απο δίκτυο.

'Εχουμε κανα λινκ με guide για grafana?

Νομίζω βρήκα κάτι, το προσπαθω και βλέπουμε.

 

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ, νέο look!

Πάντως, κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί την ανωτερότητα του daikin σε απόδοση, τουλάχιστον από το carrier. 

Σε δωμάτιο με 20% περισσότερες απώλειες, με 1 βαθμό παραπάνω ζήτηση (23 vs 22) και μέσα όντως ο χώρος 1 βαθμό πάνω, καίει λιγότερο

image.png.1613467f02f9bf53bca16b7c384609c3.png

 

Επίσης μήπως ξέρει κανείς , γιατί το φασόν μιντεάκι μου σε κάθε εκκίνηση του κύκλου θέρμανσης από follow me, πρώτα παίρνει, κάνει ένα φσσσσσσςςςς σαν να σκάει ανακουφιστική βαλβίδα, ανάβει df, κρατάει 1' , μετά σβήνει και μετά από 2΄ παίρνει κανονικά; Το έκανε και πέρυσι. Ανεξαρτήτως εξωτερικής θερμοκρασίας. @Klausx κάποια ιδέα; Δεν είναι βλάβη, έτσι κάνει για κάποιον συγκεκριμένο λόγο.

image.png.fc17adcba5ab5115f3ce741c83d0d415.png

image.png.5db7ee9c7c61e9def01320646eb86fe3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

ανωτερότητα του daikin σε απόδοση, τουλάχιστον από το carrier.

Teτοια διαφορα δεν νομιζω να δικαιολογειται με δεικτες scop, oμως βλεπω πως κολλαει με το  kwh/annum θερμης...824 kwh εναντι 396.

Και η διαφορα αυτη συμβαινει και το καλοκαιρι? αν ναι το kwh/annum δεν το δειχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Specs είπε

Teτοια διαφορα δεν νομιζω να δικαιολογειται με δεικτες scop, oμως βλεπω πως κολλαει με το  kwh/annum θερμης...824 kwh εναντι 396.

Και η διαφορα αυτη συμβαινει και το καλοκαιρι? αν ναι το kwh/annum δεν το δειχνει.

Τα ταμπελάκια είναι υπολογισμένα σε διαφορετικά φορτία.

Απλά το daikin παίζει σε υψηλότερo cop σε μερικό φορτίο. 

Πάντως έχω κάνει έναν νομίζω αποδεκτό υπολογισμό cops εδώ

 

edit λάθος , εδώ είναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα ταμπελάκια είναι υπολογισμένα σε διαφορετικά φορτία.

Απλά το daikin παίζει σε υψηλότερo cop σε μερικό φορτίο. 

Πάντως έχω κάνει έναν νομίζω αποδεκτό υπολογισμό cops εδώ

 

edit λάθος , εδώ είναι

 

Καλημέρα

Υπάρχει κάποια πρόταση για προστασία της κλιματιστικής μονάδας από αυξομειώσεις της τάσης;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Ωπ, νέο look!

Πάντως, κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί την ανωτερότητα του daikin σε απόδοση, τουλάχιστον από το carrier. 

Σε δωμάτιο με 20% περισσότερες απώλειες, με 1 βαθμό παραπάνω ζήτηση (23 vs 22) και μέσα όντως ο χώρος 1 βαθμό πάνω, καίει λιγότερο

image.png.1613467f02f9bf53bca16b7c384609c3.png

 

Επίσης μήπως ξέρει κανείς , γιατί το φασόν μιντεάκι μου σε κάθε εκκίνηση του κύκλου θέρμανσης από follow me, πρώτα παίρνει, κάνει ένα φσσσσσσςςςς σαν να σκάει ανακουφιστική βαλβίδα, ανάβει df, κρατάει 1' , μετά σβήνει και μετά από 2΄ παίρνει κανονικά; Το έκανε και πέρυσι. Ανεξαρτήτως εξωτερικής θερμοκρασίας. @Klausx κάποια ιδέα; Δεν είναι βλάβη, έτσι κάνει για κάποιον συγκεκριμένο λόγο.

image.png.fc17adcba5ab5115f3ce741c83d0d415.png

image.png.5db7ee9c7c61e9def01320646eb86fe3.png

Εγώ την αρνούμαι την τόσο μεγάλη  διαφορά αποδοτικότητας μεταξύ carrier και Daikin 😛

Το ένα παίζει με follow me, ενώ το άλλο με τον αισθητήρα πάνω στο κλιματιστικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Εγώ την αρνούμαι την τόσο μεγάλη  διαφορά αποδοτικότητας μεταξύ carrier και Daikin 😛

Το ένα παίζει με follow me, ενώ το άλλο με τον αισθητήρα πάνω στο κλιματιστικό!

Emena με ενδιαφερει,αν αυτη η διαφορα υφισταται πραγματι να  μπορει να ειδωθει απο υποψηφιο αγοραστη,σε καποιον απο τους δεικτες,στο ταμπελακι ενεργειας βασικα.

Αυτη την δουλεια υποτιθεται κανει το ταμπελακι και η eurovent κατ επεκταση για οσους εμβαθυνουν.

3 ώρες πριν, yiasam59 είπε

Καλημέρα

Υπάρχει κάποια πρόταση για προστασία της κλιματιστικής μονάδας από αυξομειώσεις της τάσης;

Ευχαριστώ

δΕιναι παλιο μοντελο η απο τα προσφτα που αρκετα εχουν εστω μια υποτυπωδη προστασια’ αλλα οχι απο συνεχεις αυξομειωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiasam59 είπε

Είναι σχετικά νεο μοντέλο

οκ.Για απολυτη προστασια θα χρειαστειτε σταθεροποιητη τασης. Χρησιμοποιω αυτον τον τυπο https://www.skroutz.gr/s/295840/Kebo-SDC-2000VA.html εδω και περιοου 15 χρονια κ απο τα 5 συνολικα που εχω, ολα σερβο, σε ισχυ μεχρι 5000 va , μου χαλασε το ενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...